m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pielgrzymki do Ziemi Świętej były od niepamiętnych czasów źródłem głębokich przeżyć religijnych .  / Ostatnia wieczerza / Pierwsze relacje o grupach pątników,udających się do Jerozolimy,by uroczyście przeżywać Drogę Krzyżową Chrystusa pochodzą już z XI wieku . Oddawali się oni modlitwie w miejscach,które były świadkami Męki Pańskiej . Zwyczaj ten rozpowszechnił się najbardziej w okresie rozkwitu utworzonego przez krzyżowców Królestwa Jerozolimskiego .  / Judasz i jego 30 srebrników / . Po jego upadku i zajęciu ziem przez sułtanów egipskich,a następnie Turków osmańskich,pielgrzymowanie zostało znacznie utrudnione. Wobec tego zaczęto w Europie zakładać tzw. kalwarie ze stacjami Męki Pańskiej ,które miały na celu symboliczne odtwarzanie  drogi krzyżowej.
Do około XII wieku dominował w chrześcijaństwie kult królewskiego majestatu Chrystusa. Dzięki pismom św.Bernarda i św.Franciszka ówcześni intelektualiści i hierarchowie Kościoła zwrócili baczniejszą uwagę na takie aspekty jak człowieczeństwo,męka i cierpienie Syna Bożego. Powstające w XIV  I XV wieku dzieła sztuki i literatury miały pobudzać do zadumy i refleksji a w konsekwencji do religijnej medytacji nad męką Chrystusa.  / Umycie stóp / Medytacje i lamenty dały początek nabożeństwom Męki Pańskiej,których odprawianie wiązało się z przejściem określonego odcinka drogi będącej  symbolicznym odniesieniem do tej,jaką w Jerozolimie pokonał Chrystus od miejsca sądu aż po Golgotę. Nabożeństwa te nie bez kozery zaczęły się kształtować w drugiej połowie XIV wieku,czyli w czasach,gdy ludzie przerażeni skutkami wojny stuletniej i związanymi z nią chorobami epidemicznymi intensywnie szukali pocieszenia i pomocy w modlitwie do cierpiącego Chrystusa. I to właśnie pod wpływem tych nastrojów zaczęto budować na szczytach wzniesień symboliczne Golgoty.
Mękę Pańską czczono przez umieszczenie tam krzyża,rzeźby lub niewielkiej budowli sakralnej. Prawdopodobnie już w XIII wieku taka Golgota została zaaranżowana w alzackim Dusenbach. To jednak do hiszpańskiego dominikanina,błogosławionego Alvaro,należy pierwszeństwo w stworzeniu kompleksu budynków i dróżek odtwarzających miejsca Męki Pańskiej. Po powrocie z Jerozolimy około 1420 roku  założył on pierwszą europejską kalwarię - '' Nową Jerozolimę '' pod Sewillą. Pomysł budowania kalwarii bardzo szybko znalazł naśladowców. Doskonale bowiem wpisywał się w nurt późnośredniowiecznej pobożności pasyjnej.
Dodatkowo ułatwiał życie pątnikom,którzy chcieli przeżyć rytuał Męki Pańskiej,jednak z różnych powodów nie mogli udać się osobiście do Jerozolimy. Oczywiście najważniejszy w tym kontekście wydaje się fakt zajęcia Ziemi Świętej przez muzułmanów. Poza tym jak by nie patrzeć,zarówno wtedy jak i teraz była i jest to podróż wyczerpująca i kosztowna,a nie każdy mógł sobie na nią pozwolić. Coraz tłumniej zatem pielgrzymowano więc do mnożących się kalwarii i tam przeżywano Mękę Pańską. Nie dziwny zatem jest fakt,że i na ziemiach polskich musiała powstać kalwaria. Zatem o fundacji pierwszej kalwarii na ziemiach polskich a dokładnie w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydował Michał Zebrzydowski.
Zwyczaj przybywania do sanktuarium kalwaryjskiego w grupach zorganizowanych pojawił się jeszcze na początku XVII wieku. Pierwszy kronikarz sanktuarium,o.Boguski napisał ;'' Nie ma prawie tygodnia,aby nie było kompanii''. Kalwarię odwiedzali proboszczowie z parafianami,zawsze z krzyżem i chorągwiami na czele,oraz różne bractwa. Ludzie Ci wędrowali z różnych stron Rzeczypospolitej,nie tylko z Krakowa i okolic,ale również ze Lwowa,Sambora,Warszawy,z Litwy,Żmudzi,ze Śląska jak i rejonu Słowacji. Z najbliższych okolic przybywali przede wszystkim chłopi,z dalszych rejonów raczej osoby zamożne,czyli mieszczanie i szlachta. Istniał nawet specjalny rytuał zachowania po dotarciu do klasztoru.
Pielgrzymi ustawiali się w dwóch półkolach,osobno mężczyźni i kobiety,padali na twarz a pleban bądź prowadzący ich pątnik przemawiał do nich. Następnie udawali się do świątyni,a po mszy wyruszali na dróżki. Bardzo szybko zadanie powitania pątników wraz z ich odpowiednim pouczeniem przejęli bernardyni. Krótko też istniała praktyka kobiecych pielgrzymek po nocy gdzie niewiasty przemierzały dróżki boso,biczując się przy poszczególnych kaplicach. Kulminacja obchodów misteryjnych odbywa się w Wielki Piątek od wczesnych godzin porannych. Pątnicy uczestniczą wówczas najpierw w porannym sądzie u Kajfasza,następnie w sądzie Piłata i sądzie Heroda.
Dekret Piłata,czyli wydanie wyroku na Pana Jezusa jest najważniejszym punktem obrzędów i gromadzi zazwyczaj najwięcej pątników. Następnie procesja wyrusza w kierunku Golgoty... .............. ............. ............ ............
........... ............ ............ ........... ..........
.......... Dziękuję i życzę wszystkim Radosnych Świąt ...

najbliższe galerie:

 
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA-Klasztor OO. Bernardynów
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
 KALWARIA ZEBRZ. Szopka Betlejemska 2017r.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
 KALWARIA ZEBRZYDOWSKA- Sanktuarium w zimowej szacie.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Kalwaria - kilka obrazków
1pix użytkownik felix odległość 0 km 1pix
Dróżki Kalwaryjskie - Śladem JANA PAWŁA II. (Cz.II)
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
WESOŁYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA !
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2778) dodano 28.03.2016 15:12

Dobrze znane mi tematy od ponad 35 lat :) Pozdrawiam serdecznie Pielgrzymów kalwaryjskich :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 20.04.2014 09:23

Ciekawa inscenizacja....i też całej Waszej rodzince wesołych Świąt życzę....

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.04.2014 09:23

Świetna relacja! Całej Waszej Rodzince życzę radosnych świąt pełnych słońca :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 19.04.2014 07:04

I ja Ci życzę Wesołych Świąt spędzonych z najbliższymi.
Pozdrawiam

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 18.04.2014 13:56

Fajna galeria, Wesołych Świąt :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 18.04.2014 13:54

Ładnie się wpisałeś z tą galerią. Radości i rodzinnej atmosfery dla całej Rozmusiakowej Rodzinki na Święta Wielkiej Nocy :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2322) dodano 18.04.2014 13:54

A na Filipinach był może kto z naszych i sfotografował tych biedaków co na własne życzenie każą się krzyżować.
Pozdrawiam.

andzal użytkownik andzal(wpisów:30) dodano 18.04.2014 12:02

Piękna galeria. Kilkakrotnie byłem na misteriach w Kalwarii niemniej nigdy nie udało mi się zrobić fotek z tak bliska (pewnie miałeś akredytację)

elise użytkownik elise(wpisów:973) dodano 18.04.2014 11:57

Też składam najserdeczniejsze życzenia świąteczne dla Twojej rodzinki. Dobrze że w tym roku tu gdzie jestem (Luksemburg) jest piękna wiosna i słońce. Odszukałam polski Kościół w dzielnicy Newdorf i spędzam święta po polsku. Alleluja

strabsenfilm użytkownik strabsenfilm(wpisów:850) dodano 18.04.2014 10:45

W odpowiednim czasie pojawiła się Twoja galeria. Tylko te życzenia radosnych świąt trochę nie pasują do tego ostatniego zdjęcia, przynajmniej w moim odczuciu. Ale dziękuję za nie i też życzę radosnych świat i tradycyjnego "smacznego jajka:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 17.04.2014 23:20

Rozmusiaku, życzenia obrazem malowane ... dla całej Twojej Rodzinki, radosnych Świąt Wielkiej Nocy :)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 17.04.2014 23:07

Dzięki ... Wesołego Alleluja:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 17.04.2014 22:57

Bardzo ładna galeria i jak na czasie. Pozdrawiam i życzę radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!