m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Góra Oliwna to centralny punkt widokowy miasta. Poniżej stary cmentarz żydowski, Dolina Cedronu i Góra Moria czyli Wzgórze Świątynne. Stare Miasto ze Wzgórzem otoczone jest 4,5 kilometrowym murem osmańskim. Wspomnę, że biblijna Dolina Jozafata jako miejsce Sądu Ostatecznego, identyfikowana jest właśnie z Doliną Cedronu. 
 
Ze względu na swoje położenie, cmentarz jest dość elitarny, czytaj - drogie jest miejsce na nim. Dla wyznawców trzech monoteistycznych religii tu wszystko się zaczęło i nadal jest miejscem kultu religijnego. Dawniej kiedy rysowano mapy, zaczynano właśnie od tego miasta. Choć wyznaniowo terytorium miasta jest podzielone, symbole tych religii mieszają się. Większość mieszkających tu Żydów, to Aszkenazyjczycy i Sefardejczycy. Ich pochodzenie jest odmienne i do dziś te różnice funkcjonują. Na terenie Jerozolimy działa więc dwóch naczelnych rabinów, mają też oddzielne synagogi. Spotkamy tu również Felaszów, wywodzących się z Etiopii. W kontekście religijnym wszyscy oni tworzą cztery społeczności: nowoczesnych ortodoksów i ultraortodoksów oraz chasydów i wyznawców judaizmu postępowego.
Architektura całego miasta jest dostosowana do jej starej części wg odgórnego zarządzenia. Jerozolima jest drogim miastem, za wynajęcie 120 - metrowego mieszkania zapłacimy 1200 $, a za jego kupno pół miliona dol. Ale kawa już tylko 4 $ ;)
Jerozolima to miasto ludzi młodych, żydowskie i muzułmańskie rodziny są dość liczne. Ponad 60% mieszkańców nie przekroczyła 30-tu lat, a niewiele ponad 10% to ludzie starsi. Przyszłe matki narodu żydowskiego, w małym ciele wielki duch. Dziewczynki śpiewały z taką żarliwością, że nie można mieć złudzeń co do ogromnej świadomości religijno - narodowej kolejnego pokolenia. Wszystkie tablice informacyjne w Izraelu są w trzech językach. Pismo hebrajskie, wydaje mi się nie do ogarnięcia, składa się z 22 liter pisanych od strony prawej do lewej. I w mowie język wydaje się trudniejszy od arabskiego. Na szczęście angielski jest tu trzecim językiem urzędowym. Walutą Izraela jest nowy szekel ILS lecz  wszędzie można płacić również dolarami. Te sznureczki wystające spod ubrania  to cicit, które są częścią garderoby zwanej - tallit katan, czyli mały tałes. Przypomina ponczo, to strój Żydów religijnych. Natomiast tałes ma postać szala i zakłada się go tylko do modlitwy.
 
Jesteśmy w dzielnicy żydowskiej Starego Miasta. Nieopodal Ściany Płaczu trafiłam na bardzo przyjemny zakątek. W centralnym punkcie stoi Synagoga Hurva. Główna ściana synagogi powinna być skierowana  w stronę Ściany Płaczu. A główna ściana to ta, przy której wewnątrz budynku znajduje się szafa Aron ha-Kodesz z ręcznie spisanymi zwojami Tory.
Ha-Khurba Square. Jedyny minaret w dzielnicy żydowskiej, pochodzi z 1397 r. Od 135 r. gdy Jerozolima była rzymską kolonią, Żydzi mieli zakaz wstępu do miasta. Ich liczniejsze osadnictwo na tym terenie liczymy od XVII w. Tu można też oddać się rozkoszom podniebienia, standardem w Izraelu są aromatyczne kawy i wyśmienite pieczywo. Takiego chleba, ciasta czy słodkich bułeczek nie jadłam nigdzie indziej. Miejsce zaciszne, nie ma turystów i można zajrzeć do sklepików z tradycyjnymi żydowskimi akcesoriami. Sprzedawcy są uprzejmi a zachowując dystyngowany spokój mogłam sobie pozwolić na robienie zdjęć. Okazuje się, że żydowscy Izraelczycy są otwarci, z poczuciem humoru, polubiliśmy się ;)
Tylko w tym mieście widać tak wyraźnie izraelską policję na ulicach. Cardo, fragment starożytnej ulicy, dawniej poziom ulicy był niższy.

Całej dzielnicy żydowskiej po jordańskich spustoszeniach dokonanych w latach 1948-1967, przywrócono stan nawiązujący architektonicznie do przeszłości. Na tle pozostałych trzech dzielnic Starego Miasta jest dość elegancka.
Wielka Synagoga zbudowana została w stylu nowoczesnym. Spotkałam tu żydowskiego studenta. Właśnie wrócił z wizyty u rodziny w Łodzi. Rodzice pochodzą z Polski i wyemigrowali do Izraela. Chłopak w ogóle nie mówi po polsku. Podobno nie ma tendencji do kultywowania języka polskiego u żydowskich emigrantów. Ale przyznał, że lubi Polskę. Moi kumple z Izraela. Kilka razy zdarzyło się, że sami mieszkańcy pytali czy zechcę im zrobić zdjęcie. To było dla mnie duże zaskoczenie ale szalenie miłe :) Wesołe chłopaki ;) Instytut Yad Vashem. To Muzeum Historii Holocaustu, Aleja Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, Plac Getta Warszawskiego ze Ścianą Pamięci czy pomnik Janusza Korczaka.

.  
Instytut założono w 1953 r. To rozległy 18 hektarowy teren. W budynku Muzeum Historii Holocaustu nie wolno robić zdjęć ale opowiem Wam moje wrażenia. To nowoczesna forma czarno stalowa z otwartymi pomieszczeniami. Wystawy, mnóstwo zdjęć Żydów i ich rodzin. Na wielu ekranach można obejrzeć stare filmy o obozach zagłady czy współczesne wspomnienia ocalałych. Przysiadłam na wygodnej sofie i razem z żydowską młodzieżą i obejrzałam wybraną produkcję. Byli bardzo zasłuchani, to była wzruszająca opowieść ocalałej kobiety. I poczułam się nieswojo bo historia miała miejsce w Polsce.
Największe smutne wrażenie zrobił na mnie kurhan. Wewnątrz skały na środku stoi szklana rotunda. Jest tak ciemno, że widać tylko te odbicia. To pali się jedna lampa a tysiące lusterek odbija światło. Miejsce poświęcono 1,5 mln zamordowanym w czasie Holocaustu żydowskim dzieciom. Z głośników odczytywane są ich nazwiska. Miejsce to ufundowali rodzice jednego z tych dzieci.
To Dolina Gehenny. Kiedyś miejsce niechlubne, gdzie jednemu z bożków w ofierze składano dzieci. Motocykl to najszybszy tutaj środek lokomocji, korki w ciasnych uliczkach, zapełnionych zaparkowanymi autami to raczej codzienność, prócz Szabatu.   Miasto świętuje 3 dni w tygodniu. W piątek jest święto muzułmańskie, żydowskie w sobotę i już w piątek Żydzi pracują tylko do godziny 13-tej, a niedziela jest chrześcijańskim dniem wolnym. Najlepiej się ma grupa ortodoksyjnych Żydów, wcale nie pracują, utrzymuje ich diaspora. Ta futrzana czapka zwana jest lisiurą.
Pomnik króla Dawida. Król Dawid ok. 1000 lat p.n.e. zdobył miasto i przeniósł tu stolicę z Hebronu. Był ojcem Salomona, budowniczego Pierwszej Świątyni na wskazanym przez ojca Wzgórzu Moria. 
 
Miasto się rozrasta, na obrzeżach Wschodniej Jerozolimy, a więc w części palestyńskiej powstają żydowskie osiedla. Próbuje się też usunąć z okolicznych  terenów mieszkających nieopodal miasta Beduinów, którzy od lat żyją jak na pustyni. Rząd izraelski wybudował dla nich domy ale oni w obawie przed bezpowrotną utratą swych ziem, nie chcą się przeprowadzić. Za ten opór odcięto im prąd. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Szema Jisrael
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Jerozolima
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Al-Haram asz-Szarif Wzgórze Świątynne
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Jerozolima nocą
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix
Jerozolima - na styku islamu i judaizmu
1pix użytkownik michal1988 odległość 0 km 1pix
Majówka w Jerozolimie
1pix użytkownik tama odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (61):

 
tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 24.07.2018 21:37

Dzięki Zbychu :)

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 23.06.2018 22:08

Miodzio Magda
Pozdr.

ignac74 użytkownik ignac74(wpisów:59) dodano 29.04.2016 12:05

Fajne spojrzenie na Święte Miasto. Takie bardziej "ludzkie" :-) I fajne konrrastowe kolory na zdjęciach panoramicznych. Dobry sprzęt lub idealna pogoda a pewnie jedno i drugie. Dla mnie Ziemia Święta jest niestety nadal tylko Ziemią Obiecaną tzn. obiecałem sobie że kiedyś tam pojadę ;-) Ładna galeria. Dobra robota :-) Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 31.01.2015 17:16

Watcher, podejrzewam, że to jest po prostu der spodik, czapka futrzana noszona przez cadyka. Ale on akurat ma nałożony na to czarny pokrowiec chroniący przed deszczem. Większość tych ozdób chasydzkich jest schroniona foliami bezbarwnymi, to są bardzo drogie czapki i tam jest powszechne zakładanie tych foliówek. Tu jednak mamy Żyda pełnego elegancji. To był czas niepogody, zmiennej aury a w dodatku zbliżał się szabat, stąd taki ubiór.
Pozdrawiam ;)

watcher użytkownik watcher(wpisów:1927) dodano 31.01.2015 16:00

..duzo ciekwych informacji. Facet (42) zalozyl werbel na glowe ?

domi75 użytkownik domi75(wpisów:51) dodano 30.05.2014 12:22

Dziekuje za piekny spacer po jednym z moich wymarzonych miejsc na swiecie :) Wspaniale, bezkresnie blekitne niebo mialas jako tlo do zdjec! Ostatnie dwa kadry mnie zachwycily :)
Pozdrawiam!

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 19.04.2014 12:49

Danielski, miło że się podoba. Zapraszam za jakiś czas, będzie chyba osobna galeria o Wzgórzu Świątynnym. Pozdrawiam :)

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 19.04.2014 12:41

Galeria podoba się :). Tamo masz może jakieś zdjęcia z wzgórza świątynnego? Meczet Al-Aksa, Kopuła na sakle i całe otoczenie dookoła?

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 16.04.2014 16:10

Dziękuję Marcin :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 16.04.2014 14:26

super oprowadziłaś.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.04.2014 20:30

Skuza, szczerze polecam zapoznanie się z Izraelem wcześniej, wtedy łatwiej się chłonie wrażenia, przynajmniej wie się na co patrzymy. Ja również w następnym roku wybieram ten sam kierunek co Ty :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.04.2014 20:16

Bardzo się z tego powodu ciesze,Izrael z Jordania mam w planach pod koniec przyszłego roku....tak ze spokojnie wszystkie obejrzę:))

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.04.2014 19:59

Skuza, dziękuję bardzo i zapraszam na ciąg dalszy, bo mam w planach kilka galerii z tego miasta jeszcze przedstawić.
Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.04.2014 19:52

Bardzo nie lubię jak ciekawe galerie naraz się kończą...mogłabym jeszcze raz tyle fotek zobaczyć z tego interesującego kulturowo miasta:))))Opisy i fotki na 10+:))))Pozdrawiam serdecznie:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.04.2014 11:22

Margo, proszę się nie zniechęcać. Na lotnisku w Tel Avivie tylko niektórych maglują i tylko jedną godzinkę to robią. I o dziwo nawet z płynami w bagażu podręcznym przepuszczają. Nie znoszą jednak arabskich pieczątek w paszportach. Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.04.2014 10:40

Heriko, mnie Jordania też marzy się jeszcze raz. Nie wiem jak od Ciebie ale stąd są fajne loty do Tel Avivu, za grosze. A później już przez Most Króla Husajna do Jordanii. Polecam, również miłej niedzieli życzę :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 13.04.2014 10:32

kto wie, marzy mi się Jordania, więc może zrobię kiedyś dwa w jednym;)
miłej niedzieli;)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.04.2014 09:43

Ireno, właśnie o takie ciekawostki do przekazania mi chodziło - historia przeplatana z teraźniejszością, pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.04.2014 09:42

Marianno, za takie niebo to jestem wdzięczna, nisko wiszące chmury dodają dramatyzmu. Żydzi bardzo pielęgnują swoją historię i wizyta w takim Instytucie to na pewno ważne doświadczenie. Wystawy w wielu miejscach nawiązywały do polskich terenów, dziwne uczucie.
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.04.2014 09:36

Heriko, nie dość że jest tam ładnie to jest to bardzo interesujący kraj. Piękny i czysty. Polecam na wiosnę, latem upały są okrutne i roślinność spalona.
Pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 13.04.2014 00:18

sporo ciekawostek i wiedzy na temat....dla mnie obcy...fajnie się z tobą spacerowało ...pozdrawiam bardzo serdecznie...

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 12.04.2014 23:05

Na pierwszych kadrach wspaniała pogoda i fotogeniczne niebo, robiące piękna oprawę miastu, kilka historii smutnych-te z Instytutu Yad Vashem, ale także ta ostatnia o beduinach... Kadry 1,11,25,35,36,41,47 sie wyróżniły dla mnie. Pozdrawiam

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 12.04.2014 22:54

zaskoczyłam się tą galerią, nie spodziewałam się, że .. tam tak ładnie. podobała mi się ta wędrówka. Twoje słowa dopełniają obrazu i całość odczytuję bardzo pozytywnie. chyba pierwszy raz zapragnęlam tam pojechać. zdjęcia też bardzo ładne, wiele fajnych kadrów:))
pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 22:07

Info K, to że to jest centrum świata - to określenie szeroko stosowane. Izraelici okupantem może nie są ale lubią się przepychać, tu konflikt był jest i będzie. Gdy szukać wstecz przyczyn nieporozumień to końca nie widać, a właściwie jego początku. Teraz jest tam względny spokój a tylko ze Strefy Gazy jakieś incydenty się zdarzają.
Spokojnej nocy :)

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 12.04.2014 21:36

Coś mi przeskoczyło , wracam do sentecji Świetnie to określiłaś Centrum Świata, bo to było, jest i będzie centrum Świata, kocham Izraelitów w Izraelu bo to naród wybrany, osobiscie wolę skrajnego ortodoksę niż euro- przechrztę, dżięki za zdroworozsądkowe pokazanie IZRAELA bo wielu na OB uważa że Izraelici będąc na własnej ziemi są okupantami arabów.Serdeczne dzięki Ukłolny

info-kajak użytkownik info-kajak(wpisów:181) dodano 12.04.2014 21:18

Świetnie to określiłaś Centrum Świata, bo to było, jest i będzie

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 17:51

Patryk, ja właśnie powtarzam że będąc tam "wróciłam do domu", choć nie jestem Żydówką :) Mogłabym już nigdzie indziej nie jeździć a tylko tam, czuję się w tym kraju fantastycznie. To widzę, że też Cię wzięło :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 12.04.2014 17:42

Tak, racja z tym subiektywizmem. Ale w sumie to jest piękne, że ilu ludzi tyle spojrzeń, sposobów odbioru i prezentacji tego, co się zauważyło. Co do Izraela, to zanim tam pojechałem jakoś sceptycznie odnosiłem się do powtarzających się w relacjach tych, co już byli, że wizyta w tym kraju zmienia spojrzenie na Żydów, Izrael i wszystko co blisko się z tym wiąże. Nie spodziewałem się, że ten kraj tak potrafi zafascynować i że jest tak inny niż to, co wynika z medialnych przekazów. A Jerozolima? Posłużę się cytatem z listu Eliego Wiesela do Baracka Obamy: "Znów jest epicentrum międzynarodowych burz. Ani Ateny, ani Rzym nie wzbudzały tylu namiętności. Kiedy Żyd pierwszy raz przybywa do Jerozolimy, to nie jest to pierwszy raz - to powrót do domu."

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 17:32

Bartak, bardzo się cieszę że zachęcam, bo wiele osób bardzo sceptycznie podchodzi do tego kraju, no chyba że traktuje się je wyłącznie jako Ziemię Świętą - to chętnych nie brakuje. Pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 12.04.2014 17:30

Tama, świetny album stworzyłaś, bardzo mi się tu podoba, a i do odwiedzenia tego kraju zachęcasz, pozdrawiam serdecznie :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 17:30

"wrażenie"

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 17:29

Ojej, Patryk - ja ma jeszcze kilka galerii z tego miasta :) Ale mam takie zdanie, każdy z nas inaczej pokazuje dane miejsce i na pewno nikt nie będzie miał przesytu. Powoli będziemy im dawkować :)
Tak, to wyjście było niezłe, przypomniałeś mi. Ta studnia wielka też robiła wrażenia i zdjęcia aż do sufitu w tym samym pomieszczeniu. U mnie też zapełnia się półka książkami o tym kraju :)
Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 12.04.2014 17:13

Ciekawa prezentacja. Jerozolima jest miastem niezwykłym i tak różnorodnym, że trudno oddać jej ducha tylko w 50 kadrach. No, ale Tobie udało się trochę tego klimatu podać. Ja ze swoją galerią z Jerozolimy poczekam, żeby "się nie przejadła". Może do tego czasu przeczytam "Biografię Jerozolimy" Simona Montefiore. W Yad Vashem na mnie wielkie wrażenie zrobiło też to wyjście, wznoszące się ku otwartej przestrzeni ze szklaną balustradą. Po tych wszystkich przygnębiających prezentacjach, jakie ogląda się idąc w tym trójkątnym budynku na końcu zwiedzający wznosząc się ku niebu i tej otwartej przestrzeni, dzięki temu zabiegowi, mają poczucie wracającej nadziei. Przejmująca jest też ta otchłań w otwartej sali z symbolicznymi segregatorami - kartotekami pomordowanych.
pozdrawiam

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 12.04.2014 16:47

Choć byłam w Izraelu tylko tranzytem w drodze do Jordanii to mam podobne skojarzenia jak Nola. Ich przejście graniczne to było dla mnie niemalże traumatyczne przeżycie. Skutecznie zniechęciło mnie do wizyty w tym kraju.
Ty za to zrobiłaś dobrą robotę, zachęciłaś a nie zniechęciłaś. Pozdrawiam.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 15:50

Nola, ja mówiłam jak Ty gdy byłam tam pierwszy raz, teraz mam zdanie odmienne o nich. Są wspaniali, otwarci. Kilka razy sami chłopacy zaczepiali mnie z pytaniem czy chcę zrobić im zdjęcie, to było nawet podejrzane. Za to prawosławni duchowni nie zgadzają się na zdjęcia i dziewczyny Muzułmanki, faceci spoko - mogłam im nawet do Koranu zajrzeć obiektywem, z czego oczywiście skorzystałam :)
Myślę, że po tylu podróżach nabrałaś już wprawy i udałoby Ci się zbałamucić do wspólnego zdjęcia jakiegoś ortodoksa, tylko nie w Szabat ;)
pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 15:41

Olaf, dziękuję za spotkanie u mnie, pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 15:40

Surykatko, ja zawsze miałam jakieś ciągotki izraelskie. Interesuje mnie ich kultura i polityka, ale jak czytam izraelskie wiadomości to za dużo tam manipulacji rzeczywistością. Złota kopułka... oj dużo tam takich smaczków widokowych. A ciasteczka, rozpływały się ;)
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 12.04.2014 15:36

Bardzo fajna i ciekawa galeria:) Fajne foty, zwłaszcza 1 super:) Ciasteczka wyglądają pysznie:)
No ja nie mam takiego dobrego zdania o Żydach mieszkających w Jerozolimie, wydali mi się bardzo niesympatyczni, gbury takie, 3 razy prosiłam i pytałam czy mogę zrobić zdjęcie babci z którymkolwiek z nich, bez szans. Więc musiałam robić z ukrycia, bo babcia bardzo chciała mieć takie zdjęcie... Miasto jest fascynujące i pewnie chciałabym tam kiedyś wrócić, ale ludzie tam mieszkający na razie trochę mnie do tego zniechęcili. Oczywiście nie wszyscy pewnie tacy są, albo ja miałam pecha, ale jednak niemiłe wrażenie pozostaje...
pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 15:32

Baracuda, gorzej z pamięcią by WB właściwie w nocy ustawić ale to wina emocji :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 12.04.2014 15:22

Doskonalisz swój warsztat ;)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 12.04.2014 14:53

Bardzo ładna galeria i bardzo zachęcająca :) pozdrawiam...

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 12.04.2014 14:24

Bardzo ciekawa prezentacja miasta, widać,że lubisz to miejsce,że interesujesz się mocno historią i religią. Fajnie wygląda ta złota kopuła na tle ciemnoszarych chmur. No i ciasteczka...mmm:) już sobie sobie wyobrażam,że były pyszne :). Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 14:18

Aga, jak obróbka? :) Żeby mieć takie niebo to trzeba jechać tam, czy jesteś już troszkę, no choć troszeczkę przekonana do tego kraju?
Z fotografowaniem ludzi to miałabym jeszcze lepiej gdybym posiadała wielki zoom, bo nie każdego da się podejść na piękny uśmiech. Właściwie to jedyny kraj, w którym interesuje mnie "człowiek w fotografii", pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 12.04.2014 14:06

Bardzo ciekawa , jak dla mnie najlepsza Twoja galeria z Izraela:) Piękne chmury i staranna obróbka,1 supcio, supcio,supcio:) Coraz lepiej sobie radzisz z fotografowaniem ludzi;)
Pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 13:34

Andred, i rozsądek wziął górę nad wygodnictwem :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 13:32

Dziękuję Magdaleno, z niebem się lubimy i z Izraelem również a może nawet coś więcej z tym Izraelem ;)
Tam pogoda jest tak zmienna, że nie wiadomo co będzie za 2 minuty. Nad Morzem Martwym zmokłam ale było OK bo za chwilkę wyschłam na słońcu. Tak samo się ma z temperaturą.
Jeśli chodzi o ciemne, zachmurzone niebo, mój mały daje mu radę, to aparat na trudne warunki.
Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.04.2014 11:20

Tama, nie znam tych wszystkich 613 nakazów i zakazów, ale na pewno są tam takie których nijak nie jestem w stanie przestrzegać ;-)
To już wolę pracować :-)
Pozdrawiam,
andred

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 12.04.2014 08:53

Baaardzo ładnie Tama! A niebo to Cię lubi;-) Na 1 i 47 najpiękniejsze.
Pozdrawiam:-)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 08:36

Gabi, staram się, podstawa to opanowanie sprzętu. Błędy przez zapomnienie jednak mi się zdarzyły. Ale to taki piękny i ciekawy kraj, że obrazy same mi się pchają przed obiektyw ;)
Dziękuję za Twoje słowa i pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 08:30

Andred, już mam obawy o czym Wam tu będę opowiadała z moich następnych wypraw do tego fantastycznego kraju. Chcesz nie pracować? To musiałbyś się sporo modlić i przestrzegać 613 nakazów i zakazów, a te zasady koszerności? Ja nie dałabym rady :)
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 08:25

Markopol, ta rotunda bardzo działa na naszą wyobraźnię, tak łatwo wyobrazić sobie ten ogrom tragedii biednych dzieciaków. Miło, że mnie odwiedziłeś, pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 08:21

Achernar i Mgfoto, pozdrawiam Was serdecznie :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 08:20

Paweł, mówisz że "moim" Izraelem? :) No mój ci on :) Mogłabym się tam przeprowadzić już wczoraj. Na sprzęt nie mogę narzekać, daje bardzo dobry obrazek ale musze jeszcze poćwiczyć. Dziękuję za słowo "cudna", pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.04.2014 08:16

Harmony, i też mi się "działo" na niebie :)
Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 12.04.2014 07:25

Tama, piękna galeria, piękne zdjęcia, śliczna kolorystyka, znowu zapożyczam określenie Śnieżki, po prostu eleganckie, bardzo ciekawie opisane,czuć Twoją fascynację tym krajem i ona się udziela, bardzo mi się podobało,
pozdr.
Gabi

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.04.2014 00:53

Pamiętam Twoje poprzednie galerie z Jerozolimy. Każda inna i ciekawa, każda wnosi coś nowego.
Fajnie być takim ortodoksyjnym żydem i nic nie robić ;-)
Pozdrawiam,
andred

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 12.04.2014 00:34

Fajna wizytówka miasta. Pozdrawiam :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 11.04.2014 23:39

36 na mnie zrobiło ogromne wrażenie,światełka i nazwiska wymieniane w środku aż ciarki przechodziły.Nasz pani przewodnik nie miała odwagi wejść do środka bo straciła swoją rodzinę w Oświęcimiu,opowiadał o tym ze łzami w oczach.
Ciekawie to wszystko pokazałaś.
Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 11.04.2014 23:15

Ładnie pokazane zakątki Jerozolimy. Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 11.04.2014 22:44

Ciasteczka ciasteczkami, zjadło by się i tyle ..., ale fotki jak na moje skromne oko rewelka, kolory superowe, baardzo cudna galeria:) Zachwycasz tym swoim Izraelem:)
Pozdrawiam serdecznie:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 11.04.2014 21:49

Ciekawie opisane, pięknie zobrazowane. Podobało się bardzo. Ciasteczka bardzo kuszące :) Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!