m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Budzi się kolejny dzień w niebieskim miasteczku Chefchaouen pod górami Rif niestety nie z mgieł, choć również malowniczo, a z dymu jakichś ognisk... Dziś planujemy zobaczyć miejscowy targ, który obywa się od godzin rannych do południowych. Ludzie z pobliskich gór i wiosek zjeżdżają do Chefchaouen sprzedać uprawiane przez siebie dobra. W drodze na kolejny spacer po niebieskim miasteczku, słońce towarzyszy nam jak w środku lata, mimo, że to październik. Notabene taka pogoda była przez całą nasza podróż po Maroku. W uliczce biegnącej do Medyny mieszkanka miasta w ciekawie zarzuconej chuście na głowie Mijamy główny plac i jego zakamarki (ten wydał mi się bardzo malowniczy w swoim eklektyzmie;) kierujemy się
w boczne niebieskie uliczki. Dziś dzień targowy, już widać pierwszych sprzedawców-handlują głównie kobiety- zwróćcie uwagę na ich stroje- to nocne koszule(!)  udekorowane folklorystycznymi szalami i fikuśnymi kapeluszami , które spotkałam tylko w północnym Maroko- tu z czarnymi włóczkowymi wykończeniami, będą tez z kolorowymi.
Czasem jako ozdoba(?) służy ręcznik. Bardzo zaintrygował mnie ten styl kobiet z gór. Tu widać czym handlują - to drobne ilości warzyw, mięty, czasem drób czy jaja. Ten kontrast miedzy tym co znam z naszej kultury jest dla mnie szokujący, jak dużą wartość musi mieć dla nich pieniądz, że opłaca się jechać dalekie kilometry z tak małym zbiorem- taka mięta pewnie kosztuje 1-2dh... to są grosze. Kawałek dalej natykamy się na prawdziwy tłum targowy, który gęstnienie z uliczki na uliczkę. Można oglądać mnogość ludzi, kultur i rożnych stylów ubiorów charakterystycznych dla rożnych grup, religii, wieku. Można podglądać miejscowych i przybyszy, tym razem fotografuję z teleobiektywu (tu) lub biodra (jak na kolejnych klatkach), inaczej był od razu sprzeciw i zasłanianie się...
Młode kobiety (znowu w koszulach) przepasane chustami dźwigają przywiązane nimi ogromne worki z warzywami na sprzedaż.. nie chcę wiedzieć jak ciężkie... handel trwa, żałuję, że nie mogłam swobodnie tam fotografować, aby w pełni oddać to unikatowe zdarzenie. To prawdopodobnie berberki nie muzułmanki- maja inną urodę i inny styl ubioru, choć także zasłaniają włosy i ciało, robią to w inny sposób. Już u młodych kobiet widać na twarzach i dłoniach duże zniszczenie życiem i pewnie ciężą pracą. Wizyta w mieście jest chyba dla nich swego rodzaju wypoczynkiem i odmianą od codzienności. My kupiliśmy tylko kilka fig, mieszkańcy niosą duże siatki pełne zdobyczy i rozchodzą się w bocznych uliczkach. Tu widać zderzenie dwóch światów- dzieci już w całkiem europejskim stylu, starszyzna wciąż wierna kulturze. W tej galerii chce pokazać m. in. tą część miasta, która ma w moim odbiorze bardzo charakterystyczny górski styl, jak ta uliczka.
Spacerując w innym kierunku niż poprzedniego dnia docieramy do drugiego miejskiego placu- o bardziej kameralnym charakterze, z imponującym widokiem na okalające góry, którego punktem centralnym jest przepiękna zdobiona studnia-opłukałam w niej zakupione na targu figi i kto wie, czy nie z tego powodu dwa dni później przechodziłam drobne zatrucie... (Nifuroksazyd to niezbędnik w takiej podróży) Klimat tego placu przywiódł mi na myśl skojarzenia z tybetańską architekturą, która znam tylko ze zdjęć Cisza i spokój na nim zachęcał do relaksu nie tylko koty. Miło było tam przysiąść i delektować się chwilą:)
zdobiona posadzka, w samo południe służyła kotom za plażę;) Cały dzień znowu włóczyliśmy się po uliczkach medyny, spotykając w uliczkach mieszkańców
czasem żywy inwentarz, czasem puste zakamarki które były najwdzięczniejszym tematem do zdjęć;) ewentualnie napotkane koty W ciasnych uliczkach sprawdzają się tylko wąskie pojazdy albo mocno wykorzystywane osły, żal mi za każdym razem było patrzeć na to ile Marokańczycy potrafią załadować na ich wątłe ciała
tu ciężkie, jak się domyślam po konstrukcji, butle z gazem. Co jakiś czas mijamy skupiska uliczek z pamiątkami dla turystów tu w stylu folk tkaniny-przewodnie rzemiosło Chefchaouen na pięknym drewnianym ganku, ceramika marokańska- której nie odmówiłam sobie przywieźć na pamiątkę z tej podróży:) A to specjalistyczny sklepik z jedwabnymi nićmi -są to nici z agawy lub aloesu nazywane także „kaktusowym jedwabiem”, „roślinnym jedwabiem” lub „jedwabiem Sabra”. Z kolczastych i mięsistych liści oddziela się włókna roślinne, które są ręcznie splatane i farbowane, a następnie nawijane na bambusowe szpulki. Marokańczycy używają tych nici do szycia i ozdabiania tradycyjnych ubrań i wyrobów skórzanych. Tu pewien sympatyczny sprzedawca, sprzedawał mi swoją filozofię życia- chyba podpatrzył u Bobby McFerrin'a;)
Jeszcze kilka bieżników dla turystów i podpatrzona scenka na brzegu miasta przy miejskiej pralni publicznej. Chyba była sobota, bo w bocznych uliczkach spotkałam kilka razy kolorowe kompozycje z pranej odzieży Czasem mieszkańców konsekwentnie kryjących swe twarze chyba, że mnie nie zauważyli... Powoli kończę spacer po Chefchaouen
zamykam ostanie niebieskie drzwi:) Na koniec wieczorna panorama miasta z góry ciągle wspominałam, ze spacerując po nim wspinaliśmy się w górę, dotarliśmy dwa razy do granic miasta na górze- od gór miasto oddzielone jest wijącym się łososiowym murem z kilkoma wieżyczkami widokowymi (choć pewnie miały inna rolę w przeszłości) z wieżyczek widać panoramę na miasto i okoliczne góry i tym ciepłym widokiem zakończę ten reportaż. Dziękuję:)

najbliższe galerie:

 
Maroko - niebieski Chefchaouen (Szafszawan)
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Maroko - Chefchaouen
1pix użytkownik dawiddrozd odległość 1 km 1pix
Chefchaouen I - Blue
1pix użytkownik marianna_p odległość 1 km 1pix
Szafszawan miasto gdzie ludzie cierpią na fotofobię cz. 1
1pix użytkownik taddd odległość 1 km 1pix
Chefchaouene
1pix użytkownik travelopolis odległość 1 km 1pix
Szafirowy Chefchaouen
1pix użytkownik baracuda77 odległość 37 km 1pix

komentarze do galerii (41):

 
marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 30.10.2014 23:36

Cabrito i inni- przepraszam dawno mnie tu nie było, i nie wiedziałam, ze piszecie:)
odpisuję więc: dziękuję wszystkim za odwiedziny i komentarze:)
a co do obiektywu to najtańszy jaki znalazłam z szerokich 10-20mm 4-5,6 Sigma do Nikona. Myślę ze efekt robi połączenie: to co potrafisz zobaczyć z tym co potrafi zrobić obiektyw:)

cabrito użytkownik cabrito(wpisów:2) dodano 14.08.2014 15:00

Magia szerokokatnego obiektywu.... czy moglabys zdradzic model?
Trzeba sporo wiedziec o fotografii, zeby tak udanie go wykorzystac.
Piekne miejsce, galeria..po prostu radosc dla oczu.

lukaszimilena użytkownik lukaszimilena(wpisów:148) dodano 18.07.2014 18:41

Galeria klasa!!!
Świetne kadry

domi75 użytkownik domi75(wpisów:51) dodano 30.05.2014 12:10

Marianno, nie moge sie napatrzec na Twoje zdjecia :) Urocze miasteczko (ktore wciaz na mnie czeka, bo jak wiesz nie dotarlam do Chefchaouen w czasie ostatniej wyprawy do Maroko), piekne kadry i koloryt niepowtarzalny!
Pozdrawiam :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 17.04.2014 20:26

i kolejna galeria pełna cudów:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 16.04.2014 14:31

bardzo fajnie i ciekawie pokazane zaułki

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 15.04.2014 20:40

Ulu, dziękuję! Maroko jest bardzo fotogeniczne stąd moje oko i chęć do nawet kolejnego powrotu:) pozdrawiam:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 15.04.2014 20:39

Dispar, szczególnie cieszy mnie Twoja opinia jako świetnego fotografa:) dziękuję:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 15.04.2014 18:43

Brawo.
Duża przyjemność z oglądania fotografii.
Miejsce bardzo fotogeniczne, ale trzeba jeszcze umieć to wykorzystać.
Bardzo podobające kadry.
Znakomita galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 15.04.2014 13:50

Harmony faktycznie dół osiołka ubogi- to był początek schodów, a ja fotografowałam z dołu i resztę ich pominęłam- dziękuję i pozdrawiam:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 15.04.2014 13:49

Maja bardzo dziękuję miło mi:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2783) dodano 15.04.2014 09:12

Ta galeria równie ciekawa co poprzednia. Fajne 2,4,13,17,23,24 i gdyby nie zbyt ciasne kadrowanie (brak prawej i dołu) to 30. Pozdrawiam :)

maja-maja użytkownik maja-maja(wpisów:442) dodano 15.04.2014 07:10

Połaziłam...... popatrzyłam........ oczywiście twoim okiem i ................znowu jestem zachwycona...... Pozdrawiam serdecznie.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6038) dodano 14.04.2014 22:20

Marianno znakomite uzupełnienie poprzedniej galerii, uwielbiam ogladac Twoje kadry:))
Masz oko na Maroko i nie tylko, bardzo , bardzo mi sie podobało:)))
Pozdrawiam :)) Urszula

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 14.04.2014 12:39

Skuza dziękuję, kierunek polecam:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 14.04.2014 12:28

Tama- były wieczory nawet dwa, a do tego słoneczne dni:) dziękuję i pozdrawiam

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 14.04.2014 12:27

Nola, Irena - bardzo dziękuję, ciesze się, że się Wam podobało:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6761) dodano 14.04.2014 11:57

Równie fajna galeria jak poprzednia:) Ja też sobie przywiozłam kilka marokańskich skorup, bo ceramikę mają przepiękną:)
pozdrawiam:)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 13.04.2014 21:15

super...błękitów moc...ciekawe zdjęcia....miło się z Tobą spacerowało....i pozdrawiam serdecznie....

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 13.04.2014 20:26

Ładne kolory, dobrze pokazane mury - światło i wyrazistość, dlatego przyjemnie się ogląda Twoje zdjęcia. Ciepłe barwy zachodzącego słońca działają na wyobraźnię, tzn. wyobrażam sobie jakiś romantyczny wieczór letni :)
Pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 13.04.2014 20:13

Mimo niekomfortowych sytuacji,świetnie sobie poradziłaś z fotografowaniem:)))Delektowałam się ta galeria,jest tu wszystko co lubię...targ pełen mieszkańców,wąskie uliczki, zakamarki i mnóstwo pięknych drzwi,które zauwazylam już w poprzedniej galerii:)))Wymarzony plener...zaczynam Ci zazdrościć:))))Pozdrawiam serdecznie:))

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 13.04.2014 16:09

Herika- tak osły to temat wręcz na osobną galerię i wiele opowieści, byłyby trochę żartobliwe ale i smutna... dzięki za komentarz i ciesze się, że się spodobało:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 13.04.2014 16:07

Artcze, masz rację w tym co piszesz- doszłam do wniosku, że byłam tam trochę jak turystka w ZOO z aparatem, zbyt odmienna od nich i ich prostego życia, tego właśnie nie lubią, turysty oglądającego ich z samochodu czy przez szkiełko obiektywu, co innego turysta, który jest taki jak oni (nie twierdze że jesteś oberwańcem;) ,który z nimi rozmawia, je to co oni i pewnie nie czuli przy Tobie dystansu. Nam tez zdarzyło sie byc zaproszonymi do wiejskiego domu i zrobiliśmy sobie zdjęcia z tamtą rodziną, ale to był inny rejon i spotkali nas przy drodze na spacerze, bez dystansu w postaci samochodu i w okolicy, gdzie pewnie turyści tylko przejeżdżają, my sie zatrzymaliśmy i poszliśmy na spacer. W miastach często nie jadaliśmy w restauracjach tylko w miejskich punkcikach jak oni(czego też pożałowaliśmy, bo skończyło się zatruciem w Fezie;), wtedy łatwiej łapaliśmy z nimi kontakt. A fotografia mnie faktycznie wciąga, potrzeba uchwycenia tego co widzę, i wiem, ze np. mój mąż kompletnie nie dostrzega wielu tych rzeczy co ja, choć jesteśmy w tych samych miejscach i wtedy tym bardziej cieszą mnie efekty moich zdjęć:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 13.04.2014 15:59

Olaf, Rozmusiaki- dziękuję, cieszę się, że Was zainteresowało:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 13.04.2014 15:59

Margo, dziękuję, jeszcze tego nie opanowałam, to był mój pierwszy raz;) pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 13.04.2014 14:22

Druga część równie ciekawa jak pierwsza. Robienie zdjęć z biodra opanowane masz do perfekcji. Pozdrawiam.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 13.04.2014 09:19

Rewelacja, jestem pod wrażeniem, bardzo mi się podobało
pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4743) dodano 13.04.2014 08:50

Po prostu piękny album !!!
Pozdrawiam serdecznie :)

artcze użytkownik artcze(wpisów:237) dodano 13.04.2014 06:07

a takiego oberwańca jak ja to chyba traktują jak swojaka bo ja robiłem sobie z nimi wspólne zdjęcia

artcze użytkownik artcze(wpisów:237) dodano 13.04.2014 06:02

Coś pięknego,coraz bardziej rozumiem że fotografia może być pasją. Te kobiety w kapeluszach budzą moje wspomnienia,na prowincji kupowałem u nich chleb,jadłem sprzedawaną przez nie zupę siedząc razem przy jednym stoliczku. Pozdrawiam

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 13.04.2014 01:56

co tu dużo mówić - kolejna świetna galeria! uwielbiam to miejsce, coraz większą mam na nie chrapkę;) zdjęcia fantastyczne. osły zasmucające. też często nie mogłam na to patrzeć, szczególnie w miastach. miały na sobie więcej towaru niż niejedna ciężarówka;] 2 dh... o ile w ogóle coś sprzedadzą;) następnym razem będę kupować od tych, co mjają najmniej;)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 12.04.2014 23:53

Paweller, ale europejskie miasta sa czyste i ..europejskie po prostu, ja się już troszkę boję polecać Maroko, choc sama lubię, bo osoby jadące tam pierwszy raz mają takie zderzenie kultur, które nie zawsze polubią- to miasteczko miało cos kurorciku, ale Marakesz czy Fez to mrowisko ludzi, hałas, czasem smród i brud, do tego naganiacze, na to trzeba mieć specjalną poprawkę i otwartość:) jednak jeśli jest sie w stanie zobaczyć resztę poza tą bariera, to doznania noga byc przepiękne a i ludzie okazują się sympatyczni i przyjaźni:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7317) dodano 12.04.2014 23:39

Marianno - jak do tej pory, zwiedzałem miasta, gdzie spokoju człowiek raczej by nie uświadczył, ale teraz coraz bardziej przekonuję się właśnie do takich klimatycznych miejsc i myślę, że spokojnie bym się w nich odnalazł:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 12.04.2014 23:29

Paweller dziękuję, myślałam, ze niebieskie uliczki już sie powtarzają i nawet 2 z tych które wymieniłeś wrzuciłam bez przekonania, jednak fajnie usłyszeć takie konkretne opinie-typy:) miasteczko jak i całe Maroko gorąco polecam, jednak jest to kierunek dla osób lubiących bardzo swojskie, malownicze klimaty i nie szukających zbyt dużych wygód ani standardu europejskiego:) ja mam ochotę tam wrócić , tym bardziej, ze jest to tani kierunek:) na maj znowu widziałam bilety za 600zl w dwie strony i myślę... pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7317) dodano 12.04.2014 23:13

Dzięki za te dwie części ..., powiem krótko: przyjemność w oglądaniu:) Utwierdziłem się jeszcze bardziej, że muszę kiedyś tam dotrzeć:) Moje ulubione fotki w tej galerii to: 7, 17-19, 23-24, 26-27 i 32:)
Pozdrawiam:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 12.04.2014 23:12

Andred, na nieprzychylnych mieszkańców 10mm też się przydała, na targu, a jakbym była odważniejsza/bezczelna, to i z bliska by mi sie niejeden załapał, jest takie dziwne wrażenie, ze 10 robimy coś naprzeciwko, podczas gdy ona łapie ogromny promień dookoła, ktos się nie powinien zorientować, ze jest już w kadrze:) dla odmiany raz gość zrobił nam awanturę za teleobiektyw, podczas gdy mój mąż autentycznie robił mi zdjęcie, ktos myślał, że robimy większe pole wraz z nim- pokazaliśmy mu na wyświetlaczu, ze jest w błędzie... eh było tam troszkę nerwów...
a 10mm polecam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.04.2014 22:55

Marianna_p, wiem, że to Twój obiektyw tak ładnie wyciągnął nóżki u kota :-)
Tam faktycznie jest problem, bo w tych wąskich uliczkach potrzebny jest szeroki kąt, a z drugiej strony, na tych nieprzychylnych mieszkańców potrzebujemy tele, ale te 10mm...to robi wrażenie :-)
Pozdrawiam

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 12.04.2014 22:41

Andred, dziękuję, ciesze się, bo trochę się obawiałam, ze taki misz-masz mi wyszedł. a co do uwag
1- te nogi to właśnie zasługa 10mm, który tak fajnie wyciąąąga;)
2. myślisz, ze by im się spodobał taki image firmy?;) bo mi całkiem
3. a jednak coś się złapało i to mnie ucieszyło;)

pozdrawiam i dziekuję:)

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 12.04.2014 22:38

Baracuda, obiektyw szeroki kąt na tym wyjeździe miałam pożyczony i to specjalnie na tą okoliczność;) ale tak się nim zachwyciłam, ze teraz mam już swój:) i czekam na kolejną okazję , aby sie nim porządnie pobawić- polecam!:) ciesze się, ze galeria się podoba, miałam dziś smutną refleksję, ze jednak reportaże pisane zaraz po powrocie mają większa moc, więc Twoja opinia mnei cieszy, czasu już nie cofnę, aby oddać tamte wrażenia na gorąco:) pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 12.04.2014 22:20

Jeszcze ciekawiej niż w poprzedniej galerii:))) Wiele ciekawych kadrów, dawno chciałam zakupić obiektyw szerokokątny, po obejrzeniu Twojej galerii muszę zrobić to jak najszybciej:)
Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.04.2014 22:19

Marianna_p, naprawdę świetne zdjęcia z bardzo ciekawego miejsca. Doskonale Cię rozumiem z jakimi rozterkami się borykałaś widząc takie fajne plenery, inną kulturę, innych ludzi, a jednocześnie brak akceptacji do robienia zdjęć. A teraz kilka jeszcze uwag, ale już w punktach:
1. kot na 28 chyba ma najdłuższe nogi (łapy) z wszystkich kotów na świecie
2. za fot 30 Coca-cola powinna Ci niezłą kasę zapłacić.....za super reklamę
3. niektóre fot widać , że z biodra ;-)
Pozdrawiam,
andred

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!