m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Trasa Transfogaraska - Drumul Transfăgărășan, droga krajowa 7C. Niezwykle popularna, wysokogórska, widokowa trasa, przecinająca w poprzek Fogarasze, główny i najwyższy łańcuch Karpat Południowych. Wjeżdżając na Transfograszan od strony południowej, nie sposób nie przejechać obok zamku osławionego Drakuli w Poienari. Jak ktoś koniecznie chce, może drapać się na górę: 1500 stopni z okładem. Jednak nawet ten okład mnie zniechęca, więc może kiedyś, jak zainstalują windę... Droga w całkiem dobrym, powiedziałbym, nadspodziewanie dobrym stanie. Ciasnym kanionem, łagodnie pnie się pod górę, cały czas przez las. I tak przez wiele, wiele kilometrów. Kilkadziesiąt metrów niżej, towarzyszy jej wartki potok, właściwie mała rzeczka - Argeş... ... czasem zbliża się do samej drogi... ... lub droga przechodzi wiaduktem nad nim.
Kanion jest coraz węższy, a jego ściany coraz bardziej strome. Dobre miejsce, by ujarzmić potok i wykorzystać go do produkcji energii elektrycznej Wody spiętrzone stu kilkudziesięciometrową tamą - dokładnie o wysokości 160 metrów, tworzą rozległe jezioro, ciągnące się przez ponad dwadzieścia kilometrów wzdłuż drogi. To jezioro, to Lacul Vidraru. Charakterystycznym elementem Transfogaraszan po południowej stronie Karpat, są bardzo liczne drewniane kapliczki. Wszystkie piękne, urokliwe, skłaniające do zadumy... Droga pnie się się coraz wyżej, podjazdy robią się coraz bardziej strome...
... a potok, mimo, że jesteśmy już na wysokości prawie 1500 m npm., wcale nie traci na swojej energii. Las rzednie, stopniowo zanika, wjeżdżamy już zdecydowanie w piętro kosodrzewiny, a bliskość chmur wskazuje, że nawet wyżej. Ciasne i strome serpentyny, często wykute bezpośrednio w skałach wąwozu są coraz liczniejsze. To już właściwa Transfogaraszan, wcześniejsze kilkadziesiąt kilometrów, to był tylko niezbędny dojazd... Pojawiają się pierwsze zwały, nie odtajałego jeszcze po zimie, śniegu. A jest dzień 9 czerwca 2013, czyli prawie kalendarzowe lato I tak mieliśmy szczęście: trasa została otwarta po zimie zaledwie wczoraj. Wcześniej była nieprzejezdna
W niektóre lata bywała udostępniana dla ruchu samochodowego nawet później. Sezon ruchu też nie trwa zbyt długo i na ogół kończy się z końcem września, a czasem nawet wcześniej. Dlatego wybierając się na Transfogaraszan i nie chcąc przeżyć zawodu, warto sprawdzić, czy pokonanie całej trasy będzie w danym terminie w ogóle możliwe. Drogę przez najwyższe pasmo Karpat Południowych - Fogarasze, wybudowano siłami armii rumuńskiej w latach 1970-1974. Wytyczono ją pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami Karpat Południowych i całej Rumunii, pomiędzy Moldoveanu - 2544 m n.p.m., i Negoiu - 2535 m n.p.m.

Jednak Transfogaraszan nie osiąga takiej wysokości. Jest nawet niższa od Transalpiny, na której byliśmy tydzień wcześniej.
Droga wspina się do wysokości 2034 m n.p.m. Jest to wysokość niższa o całe 109 metrów od przewyższenia wspomnianej Transalpiny. Tu, w najwyższym swoim punkcie, przebija się na odcinku 887 metrów na drugą stronę Karpat, ponurym, najdłuższym w Rumunii tunelem. Ale uwaga: już, już, miała być śliczna fotka... ... jednak chmura była szybsza i złośliwie pokrzyżowała szczwany plan Pani Królowej. A to niedobra chmura...;) Na moment wszystko znika. Na moment, bo widoczność potrafi zmienić się całkowicie, dosłownie w ciągu minuty. Dzisiaj, im więcej czasu upływa od wybudowania ogromnym wysiłkiem Trasy Transfogaraskiej, tym łatwiej i częściej, mówi się, że był to niczym nieuzasadniony kaprys dyktatora, Nicolae Ceauşescu
Czy na pewno? Z założenia, Trasa Transfogaraska miała być drogą typowo militarną, pod zarządem armii i miała w razie zagrożenia ułatwić szybki przerzut wojsk poprzez Karpaty, w przewidywaniu blokady dróg dolinnych przez obce i wrogie siły. Decyzję o budowie trasy podjęto niemal natychmiast po interwencji wojsk sowieckich i innych państw bloku wschodniego, w powstającej z kolan Czechosłowacji. Niestety, Wojsko Polskie zhańbiło swoje sztandary udziałem w czechosłowackiej awanturze. Armia rumuńska - nie. Nicolae Ceauşescu był jedynym przywódcą państwa bloku wschodniego, który miał odwagę przeciwstawić się moskiewskim rozkazom. Ale pilnie obserwował przebieg wydarzeń i zdawał sobie sprawę, że w podobnej sytuacji może znaleźć się także Rumunia. Zwłaszcza, że mimo pozornej przyjaźni z Breżniewem, N.Ceauşescu zdarzało się otwarcie kontestować aneksję przez Sowiety podczas II Wojny, rumuńskiej przecież Mołdawii i Bessarabii...
A więc, może N.Ceauşescu, po prostu dobrze odrobił lekcję czechosłowacką? Warto przez moment zastanowić się nad takim właśnie uzasadnieniem budowy Transfogaraszan. Nawet jeśli dziś, w dobie ogłoszenia końca historii przez brukselskich mędrców, służy ona już tylko turystom i obieżyświatom. I oby tak zostało. Choć kolejna sowiecka awantura na pozornie odległym Krymie dowodzi, że brukselski bankiet i poklepywanie się po plecach, niekoniecznie muszą trwać wiecznie. A z Krymu do Mołdawii, wcale nie jest daleko... Jedna z kilku tablic na trasie, upamiętniająca jej budowniczych. Kilkudziesięciu z nich zginęło podczas budowy... Tymczasem przejeżdżamy na północne stoki Karpat. Zaczynamy rozumieć, dlaczego jeszcze przedwczoraj, trasa była zamknięta dla ruchu. W kilka chwil robi się podobnie, jak tydzień wcześniej na Transalpinie. Różnica jest tylko taka, że tam wiał lodowaty wiatr, ale nie padało, tu zaś wprawdzie nie wieje, ale za to pada lodowaty deszcz...
Ten słup energetyczny uroku miejscu na pewno nie dodaje. Ale takie słupy tu są i nie warto udawać, że jest inaczej. Pamiętajmy o elektrowni wodnej po drugiej stronie masywu Fogaraszy... I kolejny uroczy element krajobrazu... Długość całej Transfogaraszan, z Curtea de Argeş do okolic Sibiu, to około 150 kilometrów, z tego 90 kilometrów po stronie południowej. Na przejazd, z zatrzymywaniem się na robienie zdjęć, jakiś konieczny posiłek, ewentualne zatrzymania w schroniskach i przy kramach wokół tunelu, należy przeznaczyć cały dzień. Niezależnie od pory roku, a właściwie lata, warto pamiętać o naturalnej tu zmienności aury, która potrafi zmienić się kilkakrotnie podczas dnia i to zaledwie w ciągu kilku minut. Jeśli ktoś bardzo zechce, można na trasie także zanocować: jest tu kilka bardzo przyzwoitych schronisk i moteli, a rumuńska kuchnia nie wymaga szczególnej rekomendacji.
Noc w takich okolicznościach klimatu i górskiej przyrody, dla miłośników gór, może być niezwykłą atrakcją. I choć nie wiem jeszcze, co sądzi o tym Pani Królowa, ale ja - już nabrałem na taki eksperyment ochoty...;) Gdyby ktoś zapytał mnie, którą trasę polecam jako jedną do wyboru: Transalpinę, czy Transfogaraszan, nie wiedziałbym, co odpowiedzieć. W swoim charakterze są one całkiem różne. Ale będziemy z Panią Królową studiować problem dalej i już niedługo, ruszymy tam ponownie. A relację zdamy... jesienią...;)

najbliższe galerie:

 
Rumunia: Szosa Transfogaraska (odcinek północny)
1pix użytkownik magdalena odległość 1 km 1pix
Fogarasze o różnych porach roku
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 1 km 1pix
Transfagarasan road
1pix użytkownik places2visit odległość 1 km 1pix
Transfogaraska - Rumunia i kolejny dzień zachwytów
1pix użytkownik marta-la odległość 1 km 1pix
Szosa transfogaraska i zamek Drakuli- Poienari
1pix użytkownik imod odległość 1 km 1pix
Trasa Transfogaraska
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (57):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 13.03.2017 20:57

Ja nie palę :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 09.05.2014 10:49

:))))))))))
To rzucaj jak najszybciej!...;)
Dziękuję i pozdrawiam!

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 09.05.2014 10:07

piękne wszystkie relacje... zachęcające :) jak rzucę palenie to się tam wybiorę :)))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 24.04.2014 22:02

A żebyś wiedziała: od kolejnych galerii, no dobra, może nie wszystkich, będę dublował na Google plus, bo normalnie szlag mnie już trafia!
Cieszę się, że galeria, jak tu mówią: "podobająca"...;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 24.04.2014 21:56

Dobitnie pokazałeś, że lepsze jest wrogiem dobrego.
Buntownik z Ciebie. Ciekawe co by było, gdyby "lud" za Twoim przykładem powszechnie zaczął tu wstawiac linki do Googla. Rewolucja wisi na włosku;)
A galeria pierwsza klasa, i tam, i tu. Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 23.04.2014 19:55

PS: tych psiaków, to mi zawsze strasznie żal...

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 23.04.2014 19:52

He, he:
a ja właśnie wróciłem z Londynu, dopiero co otworzyłem komputer z normalną polska czcionką i normalną klawiaturą - klawiaturę Angole też maja inną, i w tej chwili przyszedł mail od Ciebie!
Dzięki za wizytę, cieszę się, że się podobało, serdecznie pozdrawiam i biorę się za przegląd "urobku"!

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:634) dodano 23.04.2014 19:44

Przemysławie, dopiero wczoraj obejrzałam Twoją TRASĘ TRANSFOGARASKĄ. Baaaardzo mi się podoba!!! Zdjęcia rewelacyjne, zwłaszcza to z z OS (49), a w Google (69). No i, jakże rozbrajający bezdomni przyjaciele (google 70 i 72), których w Rumunii jest tak wielu. Przyznam, że to dzięki tym bezdomnym rumuńskim psiakom, po powrocie z wyprawy do Rumunii, znaleźliśmy w schronisku najwspanialszego miksa Rikiego, który już od pół roku jest z nami. Twoje komentarze, to piękna lekcja historii współczesnej. tak wiele dowiedziałam się o genezie trasy trasnfogaraskiej. Oczywiście, że zdjęcia w google są super, a to 69 dech zapiera. Jeszcze raz, galeria bardzo mi się podoba!!! Pozdrowienia również dla Pani Królowej.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 22.04.2014 21:56

Zobaczymy...

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 21.04.2014 22:24

Nic nie zmniejszaj! OS sam sobie dopasuje, tylko ladowanie potrwa troche dluzej.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 21.04.2014 17:53

Właśnie walczę ze zmniejszaniem zdjęć i tworzeniem galerii i szlag mnie trafia jak widzę że gubię ostrość, a gdybym nie zmniejszała tylko os dopasuje to będzie lepiej? Wątpię...:(((

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 20.04.2014 15:52

Andred,
roznica jest oczywista, ale chyba nie dla admina. Chociaz problem jest mu znany, bo zglaszalem wielokrotnie, takze na priv.
Dostal nawet porownacze galerie, nie publikowane tutaj, razem z instrukcja obslugi, Rezultant - jak zawsze, czyli zero reakcji.
Wierze, wiem, jak moga wygladac Twoje zdjecia. Mysle, ze powinienes przemyslec alternatywne prezentacje na Google plus. jJa chyba przejde na taki system, bo po prostu szkoda niektorych zdjec, taka jest utrata jakosci.
Calimanesti jest na trasie E81 Bukareszt Sibiu, w czasie o ktorym mowisz Transfogarasan byla albo jeszcze w budowie, albo zamknieta, dostepna tylko dla armii.
Pozdrawiam swiatecznie z Londynu!

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 20.04.2014 01:10

Przemysław, obejrzałem zdjęcia tu na OS i tam w Googlach.....komentarz zbyteczny.....każdy widzi różnicę.
Mnie to bardzo boli, jak widzę swoje zdjęcia kiepskiej jakości po zmniejszeniu ich do potrzeb OS. Uwierz mi, że w oryginale są 100 tysięcy razy lepsze.
To prawda, że czarne tło daje lepszy kontrast i lepiej się ogląda, a ja to jeszcze kadruję zdjęcia do formatu 6:9 i mam na cały ekran, bez żadnych teł i pasków.
Tak lubię najbardziej.
Super są Twoje zdjęcia z Rumunii. Trasa wybitnej urody i pięknie pokazana. Być może kiedyś nawet jechałem tą trasą, ale miałem wtedy 12 lat i niewiele pamiętam. Byłem wtedy dzieckiem i jechałem z rodzicami bardzo, bardzo dawno temu. Pamiętam taką miejscowość Calimanesti.....czy to jest właśnie tam?
Pozdrawiam,
andred

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 18.04.2014 18:09

Czekam na relację Retezat z niecierpliwością bo nie miałem okazji być , w Parang byłem i ślicznie tam !!! a ja mam zamiar zaliczyć Piatra Cetii od strony Ramet , Muntele Mare , oraz pobuszować w okolicach Rimetei...no i zobaczymy jak to wszystko wypadnie i się ułoży.
Vivat Romania !
Salut !

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 18.04.2014 11:41

Benko,
to tylko mala przerwa techniczna.
19 czerwca w Gory Retezat i Parang, kilka dni na Urdele, tak sa super kotly polodowcowe...;)
Salut!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 18.04.2014 11:38

Mariusz - dziekuje!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 18.04.2014 11:37

Pawel - nadrobisz...;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 18.04.2014 11:36

Aniu,
rola komentarzy jest poza dyskusja - to sens zycia portal spolecznosciowego.
Wiem o jakim maniaku mowisz...;)
Takich maniakow jest nas tu wiecej!
:))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 18.04.2014 11:32

Czesc Gabciu!
Milo widziec Twoj czerwony awatwrek. Tak, musisz w koncu pozwolic mezowi, zeby tam Cie zabral...;)
Mysle. ze bedzie bardzo zadowolony...;)
Dziekujemy za pozdrowienia, wlasnie wybieramy sie do Greenwich, moze przestawimy poludnik 0
:))

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 18.04.2014 08:24

Ech......miło było pooglądać i powspominać .Miałem przyjemność przejechać i jedną i drugą , która fajniejsza ciężko powiedzieć ? I na pewno warto na nie wrócić i np.przy okazji zrobić wypad w góry !! Szkoda że to już koniec cyklu ale myślę przez wakacje nie będziesz za bardzo leniuchował i jakiś kolejny cykl o Rumunii powstanie!!!
A ja 30 Maja startuję w Góry Trascau !!!
Salut Przemysławie !!!!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 18.04.2014 00:23

Irenko,
dziekuje. Dzis w Londynie tez bylo troche mgly, na szczescie krotko, bo tutejsza do malowniczych raczej nie nalezy.
Ale chwile potem znow bylo slonecznie. Bardzo zmienna aura - nie ma jednej prognozy na caly dzien...
Pozdrawiam serdecznie!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 18.04.2014 00:20

Marcowa,
dziekuje. Na tym torze krecilem caly dzien, fajna zabawa.
Wielkie dzieki za zyczenia , ktore szczerze odwzajemniam. Tu Swieta wygladaja troche inaczej, ale moze ich polska atmosphere przypomni chociaz msza w najstarszej polskiej parafii w Londynie.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 18.04.2014 00:14

Bartaczku,
dziekuje serdecznie. Zanim nastapi rumunski ciag dalszy, postaram sie pokazac cos jeszcz - moze tez bedzie ciekawie??
:))

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 17.04.2014 22:42

Z wielką przyjemnością obejrzałem kolejny odcinek rumuńskiego serialu :)
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 17.04.2014 22:33

Wiem ..., ja tam nie byłem, bo był jeszcze w budowie, ale zazdroszczę:)))

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 17.04.2014 21:51

:) nim tu zakwitną w moim wykonaniu pewnie wpierw Londyn zawita;) pamiętam, pamiętam co pisałeś o ocenianiu...dla mnie chyba komentarze są ważniejsze, dyskusja o miejscu i prezentowanych zdjęciach, dzięki nim uczę się. Własnie w komentarzach wyczytałam że za dwa miesiące znów będziesz w Rumunii, cholerka...ale fajnie, dzięki Tobie i galeriom pewnego maniaka bardzo ten kraj mi się spodobał.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 17.04.2014 21:25

Przemysław, kolejna Twoja galeria, która utwierdza mnie w przekonaniu, ze do Rumunii trzeba pojechać. Zakrętasy niesamowite i buchająca w górach para robią wrażenie,
pozdrawiam Ciebie i Panią Królową
Gabi

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 17.04.2014 21:24

Anek,
moj stosunek do oceniania - nie ocen jako takich, tlumaczylem Ci kiedys I nic sie zmienilo. Jakby byl inny, to bym je wylaczyl, a robic tego nie mam zamiaru.
Ale najwaznieje, ze wrocilas z pieknej wycieczki, a I ta, jak rozumiem, podobala Ci sie. Teraz czekam na tulipany, narcyze, szafirki I wszystko, co uwiecznilas. Ocene - na pewno wystawie. Pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 17.04.2014 21:18

Paweller,
nic nie stoi na przeszkodzie, zeby bylo tak, jak mowisz. Caly bialy pas z prawej mozna usunac przechodzac na tryb pelnoekranowy, albo przelaczajac na Picasa Web Albums - one sa powiazane. Problemem jest tylko przekonanie admina, choc on sprawe doskonale zna od miesiecy. Co do oceny - Twoja suwerenna decyzja zeby postawic tu,...;)
Pozdrawiam, I tu Cie trafilem - z The Shard, skad wlasnie wrocilem. Wiesz, co to znaczy?
;))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 17.04.2014 21:11

Woja,
dziekuje! Jak juz zaczniesz realizowac liste, nie zapomnij o Transalpinie: to bardzo blisko!
Pozdrawiam serdecznie!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 17.04.2014 21:08

Patryku,
bez obaw: to tylko koniec pierwszej czesci serial: jesienia, mam nadzieje, bedzie czesc kolejna. A w miedzyczasie cos innego.
Mysle, ze widok na HMS Belfast z 300 metrow z gory te Ci sie spodoba...;)
Pozdrawiam z The Shard!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 17.04.2014 21:04

Gregy,
w Karpaty, do Rumunii, nie jest daleko - dla takiego mlodziaka jak Ty, zaden problem...;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 17.04.2014 20:58

Aniu-Olafie,
tak sie sklada, ze pierwszy raz tez widzialem te zawijasy krecone kamera na kasku motocyklisty. Ale to raczej nie byl Twoj znajomy, chyba, ze jest Czechem!
Dziekuje i pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 17.04.2014 20:54

Afrodyto,
jasne, ze Google! Tam jest nie tylko czarne tlo, ale tez oryginalny rozmiar: ile MB zaladujesz - tyle jest, a nie jakas miniaturka 200kb...
Dziekuje i pozdrawiam!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 17.04.2014 20:51

Romi,
i to jest wlasciwe podejscie: trzeba na obie trasy. Ja juz zaczalem odliczanie przed kolejnym sprawdzeniem, ktora fajniejsza, ale wynik znam: bedzie remis...;)
Boze, ta angielska klawiatura mnie wykonczy...

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 17.04.2014 17:40

też pozdrawiam...pośród gór mgłą spowitych...

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 17.04.2014 14:22

Przemysław czarujesz tą Rumunią i tymi widokami oj czarujesz aż ma się ochotę podążać Twoimi śladami :) na 30 mam wrażenie ,że to tor zabawkowy .
Podoba się galeria a ja przesyłam dla Ciebie i Pani Królowej serdeczne pozdrowienia Świąteczne

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 16.04.2014 23:51

Czesc Wszystkim z... Londynu!
Odpowiem chyba jutro, bo mam niezle namieszane...
Dobranoc...

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 16.04.2014 22:35

Przemku, dobry pomysł z tym porównaniem, oczywiście w trybie pełnoekranowym wszystko wygląda jeszcze lepiej, co do trasy, nie zaliczyłam żadnej , ale może wszystko przede mną, na jesienny cdn. poczekam, życząc Wam udanej, kolejnej podróży w te strony, niech wszelkie okoliczności Wam sprzyjają, pozdrawiam :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 16.04.2014 22:21

Uff wróciłam, jestem jeszcze ledwo ciepła ale skoro wyciągnąłeś mnie za uszy...) to obie galerie obejrzałam, podoba mi się funkcja z lokalizatorem na google... i to coś czarnego o które toczy się tu walka co niektórych dość długo:)
Galeria podoba mi się bardzo, szczerze mówiąc mniej podoba dopominanie się o ocenę, chociaż z drugiej strony jesteś szczery. Gdyż reszta użytkowników w tym i ja godząc się na ocenianie swojej twórczości, też oczekuje wysokich not, i stara się przy tworzeniu galerii stworzyć jak najlepszą...Pozdrawiam i doooooooobranoc:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 16.04.2014 21:41

I co Przemysław ..., myślisz teraz, że Cię pochwalę, za to, że mi się moje fotki właśnie przestały podobać? ... jasne, że Cię pochwalę, z tym czarnym tłem masz rację, wygląda to dużo fajniej. Oczywiście strona Google+ dla mnie nie jest idealna, bo np. ten cały biały pas obok zdjęcia jest mi zbędny, a wręcz mnie denerwuje, ale fotka na czarnym tle i pod spodem opisy (tak, jak jest to u nas) tylko że litery byłyby jasne, jak w google, byłoby to chyba najlepszym rozwiązaniem:) Jeśli można by stworzyć takie coś, to masz mój głos:)
Pozdrawiam:)

Ocena za którą galerię ma być wystawiona? Wiesz, która galeria mi się teraz bardziej podoba, to się dobrze zastanów, ha ha:)))woja użytkownik woja(wpisów:566) dodano 16.04.2014 21:01

Świetne ujęcia!
Oglądałem tę trasę na wielu, wielu zdjęciach, ale ŻADNE nie zrobiły na mnie takiego wrażenia, jak Twoje.
Trasy Transfogaraskiej jeszcze osobiście nie "przerobiłem", ale mam ją na swojej "liście":-)
Pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 16.04.2014 20:44

Dobre kadry. Niby cały czas kręta droga a nie jest nudno, więc słowa uznania za kompozycję. Trochę szkoda, że to koniec, ale jestem przekonany, że niebawem wyprodukujesz jakiś nowy, fajny serial

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 16.04.2014 20:24

Fajne miejsca przejechaliście. Bardzo podoba mi się miejsce z foty 31. Takie widoki kocham.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 16.04.2014 19:45

Widziałam te serpentyny u kolegi który motorem zwiedzał Rumunię no i oni mieli świetną pogodę ;) udało się im ;)
fajna galeria :) pozdrawiam...

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.04.2014 18:07

Obejrzałam obie galerie. Oczywiście te na google są znacznie wyraźniejsze. Piękne widoki, było co oglądać.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 16.04.2014 14:33

Oglądałam i tu i tam :)
Ja też nie wiem, która trasę bym wybrała gdybym miała do wyboru tylko jedną - najchętniej wypróbowałabym obydwie drogi. I wcale nie dziwię się, że chcecie tam wrócić. Ja pewno też bym chciała :)
Pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 16.04.2014 12:13

Mówiłem "w ostatnim zdjęciu", że miałbym problem z doradzaniem trasy, ale też, charakterem swoim, rozległością przestrzeni, wolę... Transalpinę:
tam jest czym oddychać i to oddychać pełną piersią. Co nie znaczy, że Transfogaraszan nie zasługuje na uwagę. Dziękuję i pozdrawiam!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 16.04.2014 12:01

Na googlach jeszcze nie bylam , obejrzalam tutaj.
Ladne zdjecia z ladnego miejsca.
Ja te trase pokonalam odwrotnie i nie na poczatku jej otwarcia po zimowym sezonie, tylko w ostatnim tygodniu przed sezonem.Widoki podobne choc pogoda zupelnie inna, kolory takze zmieniaja krajobraz.
Ja jednak stawiam na transalpine, mnie ona bardziej przypadla do gustu.
Rumunia to bardzo interesujacy kierunek, potwierdzasz to Twoja galeria.
Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 16.04.2014 11:29

Cześć Nolu!
Te mgły, chmury właściwie, to cały cymes tras: jest nad Tobą, potem i nagle Ty w środku, a za chwile, masz ją u stóp nie ruszając się z miejsca. Tylko trochę chłodno w tym momencie...;)
Pozdrawiam!

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 16.04.2014 11:25

Fajne te zakrętasy wyglądają, no i widoczki z góry piękne, nawet z ta mgłą:)
pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 16.04.2014 11:19

Cześć Kabaczku!
Z ust mi to wyjmujesz.
Problem zgłaszałem przez Deszcza na spotkaniu w Poznaniu, na którym nie mogłem być.
Zgłaszałem go też kilkakrotnie na forum, także na priv Witoldsonowi i Tomkowi, włącznie z przykładowymi galeriami, (nie opublikowałem ich jeszcze), i z instrukcją obsługi, "krok po kroku".
Jest więc on - problem czarnego tła i trybu pełnoekranowego, decydentom znany. Ale jak zwykle, bez żadnego odzewu.
Powiem otwarcie: jakość przekazu na OS, to imieniny u dobrej cioci, harcerstwo w krótkich porciętach.
Niektórych zdjęć szkoda nawet pokazywać, tak wielka jest utrata jakości z powodu tak durnej sprawy jak tło - coś, z czym każdy inny portal doskonale sobie radzi.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 16.04.2014 11:13

Cześć Jacku!
Wspomnienia, miła rzecz. Zwłaszcza te dobre, a z tego miejsca chyba tylko takie mogą być.
Tak. Jechaliśmy z południa i też uważam, że to lepszy wybór. Podjazd jest wprawdzie trochę dłuższy, ale znacznie łagodniejszy. A potem już z górki, na pazurki, na kolacje gdzieś w okolicy Sibiu.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1147) dodano 16.04.2014 11:11

Przemku, pokazałeś członkom portalu i osobom władnym, o co chodzi w toczącej się tu długo dyskusji. Przykro to mówić ale oglądanie zdjęć w "Obieżyświecie" pozostaje daleko w tyle za Googlami.
Gratuluję wycieczki.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 16.04.2014 11:10

Witaj Harmony!
Cieszę się, że tak odbierasz Rumunię. ja, przejeżdżałem przez nią wiele razy zanim zdecydowałem sie potraktować ją jako kraj docelowy. Od tego czasu nie mogę doczekać się kolejnego wyjazdu, a najbliższy, dopiero za... dwa miesiące...;)
Dziękuję i pozdrawiam!

PS: słonia żadnego po drodze nie spotkałem. Niedźwiedzia, niestety, też nie. Ale jak zobaczę jakiego w czerwcu, a jest to prawdopodobne, postaram sie zrobic galerię dedykowana dla Ciebie, )za te słonie)
;))

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 16.04.2014 11:00

Przemku, swoją galerią przywołałeś moje wspomnienia z przebycia tej trasy w ubiegłym roku. Z opisu sądząc przebyłeś ją z południa na północ i to jest chyba lepszy wariant, tak też doradzał nam jechać nasz rumuński gospodarz z Braszowa. Jak zwykle świetne zdjęcia i doskonały komentarz. Muszę przyznać, że czekam na Twoje kolejne galerie, które już zaczynam zaliczać do "klasyki" OŚ. Pozdrawiam Ciebie i Panią Królową. Pozdrawiam serdecznie.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 16.04.2014 10:47

Jak oglądam te wszystkie relacje z Rumunii, to nabieram ochoty na spędzenie tam wakacji. Mnie się podoba ten kaprys Ceauşescu. W Google+ zdjęcia lepszej jakości, zresztą sama wiem to po sobie.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!