m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ratusz w Sandomierzu, wzniesiono wkrótce po najeździe Litwinów w 1349 r. Pierwotnie gotycki, był budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą. O godzinie 12.00 z wieży ratuszowej grany jest hejnał sandomierski.Otynkowana wieża z arkadowym wejściem do sal parteru pokryta jest blaszanym dachem i zwieńczona orłem z czasów Księstwa Warszawskiego.  Od strony wschodniej przed ratuszem znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanej z 1776 r. ustawiona na pamiątkę misji świętej w 1770 r. Dziś w ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe, które prezentuje ekspozycję o charakterze historyczno-artystycznym. Część południowa, jest najstarsza.  W XVI wieku został rozbudowany w formę wydłużonego prostokąta, a następnie zwieńczony attyką trójstrefową, której autorstwo przypisywane jest Janowi Marii Padovano. Naroża attyki zdobią głowy przedstawiające cztery stany. Wieża została dobudowana w wieku XVII.
Renesansowy ratusz został wzniesiony w poł. XVI w., z wykorzystaniem murów starszego ratusza, pochodzącego z poł. XIV w. Był wielokrotnie niszczony przez pożary, m.in. w 1623 r. i 1757 r. Ratusz jest budowlą ceglaną. Wysoka attyka zakrywa dach. Na ścianie południowej ratusza znajduje się zegar słoneczny wykonany w technice sgraffito przez Tadeusza Przypkowskiego (1958), byłego właściciela muzeum zegarów w Jędrzejowie. W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego, Urząd Stanu Cywilnego, w podziemiach klub Lapidarium. Obok znajduje się wyjście z trasy podziemnej. Klimat zabytkowych wnętrz tworzą m.in. meble w stylu późnorenesansowym, neorenesansowym i neobarokowym, dokumenty, pieczęcie miejskie, w tym dokument ponownej lokacji Sandomierza (po zniszczeniach z okresu najazdów tatarskich), wydany przez Leszka Czarnego w 1286 r., a także komplet szachów sandomierskich, datowany na ok. XII - XIII w.
Na parterze Ratusza mieści się Dział Historyczny Muzeum Okręgowego, na piętrze Sala Ślubów i sale Rady Miasta, a w piwnicach klub Lapidarium Sandomierskiego Stowarzyszenia Kulturalnego. Sandomierz posiada znaczną liczbę zabytków, a Stare Miasto tworzy zabytkowy zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy. Stylowa studnia na sandomierskim Rynku jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Swoją drewnianą, stylową obudową studnia zwraca uwagę przechodniów i jest charakterystycznym punktem Rynku. Nie jest ona czynna, spragnieni nie zaczerpną wody... No i Jacek Malczewski na pewno by jej nie uwiecznił, bo nie jest zatruta... Pokryty gontem kwadratowy, spiczasty daszek wsparty na drewnianej konstrukcji osłania mechanizm studni - metalowe podwójne koło. Spragniony, niestety wody się nie napije ...
W czasach Bolesława Chrobrego miasto pełniło bardzo ważną rolę. W średniowiecznej Polsce obok Wrocławia oraz Krakowa zaliczone zostało przez Galla Anonima do jednej z trzech głównych siedzib Królestwa Polskiego. Sandomierski rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce, a ostatnio od 2008 roku, tłem dla serialu Ojciec Mateusz. Po środku stoi gotycki ratusz. Niedawno zakotwiczono do niego niebo, ogromną kotwicą. To rynek Starego Miasta w Sandomierzu. Jeden z najpiękniejszych w Polsce, niesamowity, bo pochyły. Różnica poziomu pomiędzy górną a dolną pierzeją wynosi ponad dziesięć metrów. Zwiedzanie Sandomierza warto zacząć od rynku głównego Starego Miasta.
Sandomierz ma swoją wizytówkę, przepiękny rynek. Rynek Starego Miasta w Sandomierzu. Sandomierski rynek zachwyca wszystkich. Pochyły, o wymiarach sto metrów na sto dziesięć, otoczony kamienicami. Jednym z ważniejszych punktów są Podziemia Sandomierza przyciągające coraz więcej turystów. Organizowane są także nocne zwiedzania. Podziemna trasa sandomierska w następnej galerii :)
Sandomierski rynek zachwyca wszystkich. Pochyły, o wymiarach sto metrów na sto dziesięć, otoczony kamienicami. Podczas renowacji całej Starówki w latach siedemdzisiątych XX wieku (po zabezpieczeniu podziemi) na Rynku odkryto dwa miejsca, w których kiedyś były studnie. Jedno z nich zaznaczono, obudowując studnię drewnianą konstrukcją. Mały Rynek.
Mały Rynek. Mały Rynek. Fontanna na Małym Rynku.
Fontanna ta znajduje się na Małym Rynku, a zbudowana została w roku 2006. Jest częścią planu budowy Parku Piszczele, remontu ratusza i Bramy Opatowskiej. Projekt ten jest realizowany z funduszy Unii Europejskiej. Fontanna to dwie jednakowej wielkości kwadratowe niecki położone przy sobie na różnych poziomach. W obydwu zainstalowano specjalne dysze kierujące strumień wody ku górze. Woda z pierwszego basenu przelewa się do położonego niżej. Nocą fontanna jest podświetlona. Mały Rynek. Od rynku wychodzą cztery główne ulice: Opatowska, Sokolnickiego, Zamkowa, Mariacka. Sandomierz, to miasto na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem „małym Rzymem”), na granicy Wyżyny Sandomierskiej.
Przemysłowa część miasta, zwana Nadbrzeziem, leży na prawym brzegu Wisły, w Kotlinie Sandomierskiej i  graniczy z Tarnobrzegiem. Kamienice na Starym Rynku w Sandomierzu Ulicą Opatowską z sandomierskiego rynku dojdziemy do Bramy Opatowskiej, która jest jedyną zachowaną spośród czterech niegdyś istniejących bram w Sandomierzu, wchodzących w kompleks murów obronnych Sandomierza,
...wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego około 1362 roku.

najbliższe galerie:

 
SANDOMIERZ 2 - Brama Opatowska, Ucho Igielne...
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Sandomierz-2017
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Sandomierz
1pix użytkownik deemi odległość 0 km 1pix
Sandomierz (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Sandomierz
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Sandomierz - tam gdzie zacumowano niebo
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 23.04.2014 22:18

ak
magdar
Dziękuję, zachęcam i polecam Sandomierz.
Pozdrawiam.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 23.04.2014 17:13

Sandomierz marzy mi sie od lat ;)

ak użytkownik ak(wpisów:6358) dodano 18.04.2014 20:14

bardzo ładnie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.04.2014 20:02

harmony - W tej pogodzie brakowało troszkę słońca, poza tym było nieźle. Rynek sandomierski jest piękny.
Pozdrawiam serdecznie.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2809) dodano 17.04.2014 09:15

Pomimo niezbyt dobrej pogody, Sandomierz prezentuje się bardzo sympatycznie. Rynek robi wrażenie. Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.04.2014 17:07

marcin1980 - Bardzo polecam, bo naprawdę warto. To tylko fragment Sandomierza. Reszta w następnych galeriach.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.04.2014 17:06

herika - Pogoda była kiepska, ale warto było połazić po mieście, bo jest dość ciekawe.
Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 16.04.2014 14:44

mam nadzieję że uda mi się tam zawitać bo widać że warto.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 15.04.2014 21:12

nawet ładnie tam, jak na miasto;) szkoda tylko, że trafiłaś na taką pochmurną pogodę, bo dość ponuro się wydaje być;) na szczęście rynkowe kamieniczki dodają trochę kolorytu;) i fajną budkę lodową wypatrzyłaś:)
pozdrawiam serdecznie

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3052) dodano 15.04.2014 14:50

fajnie pokazałaś Sandomierz.....też byłam i też mi się bardzo podobało....pozdrawiam serdecznie....

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 14.04.2014 21:32

Nie wiem czy na wieżę ratuszową można wejść. Ja weszłam na Basztę Opatowską. Widoki są ładne (będą w następnej galerii). Sandomierz, a szczególnie Rynek jest uroczy.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7539) dodano 14.04.2014 20:32

Bardzo fajna ta wieża ..., można było na nią wejść? Muszę się tam wybrać ..., może w tym roku się to uda:)
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 14.04.2014 20:31

Sandomierz jest naprawdę piękny. Ja pamiętam Sandomierz z wycieczek szkolnych. Teraz sobie dobrze go przypomniałam.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5618) dodano 14.04.2014 20:24

Byłem dwukrotnie w Sandomierzu - raz późną wiosną i raz latem. Piękne miasto, a i okolice niebrzydkie. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!