m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Podziemna Trasa Turystyczna lub podziemia w Sandomierzu lub lochy w Sandomierzu to system dawnych 14 i 15 wiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali swoje towary handlowe.Zwiedzanie tylko z przewodnikiem. Utworzona została przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów (w części z nich udało się zachować pierwotne wątki obmurowań). Trasa prowadzi pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają 12 m pod płytę Rynku, a długość chodników wynosi 470 m. Lokalizacja: ulica Oleśnickich, blisko Rynku, czas zwiedzania z przewodnikiem: 45 minut Sandomierskie lochy owiane są legendami. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory z racji ich obronnego i gospodarczego charakteru, otoczone były tajemnicami. Najsłynniejsza legenda mówi o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w tajemnych korytarzach. Legenda o Halinie Krępiance (spotykana także pisownia Krempianka) - legenda związana czasami średniowiecznych najazdów tatarskich na Ziemię Sandomierską (II najazd mongolski na Polskę i III najazd mongolski na Polskę).
Halina długo prowadzała ich w kółko ciemnymi lochami, gdy w tym czasie wtajemniczeni w podstęp mieszkańcy Sandomierza zasypali wejście do korytarzy ciężkimi głazami. Zginęli wszyscy Tatarzy, a wraz z nimi także bohaterska dziewczyna. Legenda o Halinie Krępiance jest jedną z najbardziej obecnie znanych legend sandomierskich. Sgraffito przedstawiające Halinę Krępiankę wiodącą Mongołów znajduje się na ścianie sandomierskiej podziemnej trasy turystycznej. Trasa powstała w latach 70. XX w. przez połączenie piwnic, ale legenda wiąże ją z rzekomo istniejącymi przejściami podziemnymi, do których Krępianka miała zwabić najeźdźców. Niezależnie od prawdy historycznej, z zasypanymi Tatarami legenda wiąże również szczątki ludzkie odsłonięte w pobliskim wąwozie Piszczele Legenda prezentowana jest m.in. w książce Andrzeja Sarwy Opowieść o Halinie, córce Piotra z Krępy. Legenda sandomierska., a także w formie dramatu Stanisława Stępnia: Halina Krępianka. Swoje początki trasa ma w latach 1963-1964, kiedy to doszło do kilku zapadnięć terenu i pracownicy naukowi Akademii Gorniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali program ratowania sandomierskiej starówki.
W sieci podziemnych korytarzy i labiryntach piwnic wytyczono trasę udostępnioną później do zwiedzania, a część piwnic zasypano by nie dopuścić do katastrofy budowlanej i zniszczenia cennych zabytków. W lochach, głęboko pod ziemią można zobaczyć uwięzione osoby ....brrr Trasę oddano do użytku w roku 1977. 30 lat później - w grudniu 2007 roku. Podziemna Trasa Turystyczna została wydłużona o kilka kolejnych, wyremontowanych pomieszczeń znajdujących się pod Kamienicą Oleśnickich. Na ścianach i murach znajdujemy ciekawe malowidła. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu jest jednym z najciekawszych miejsc na trasie zwiedzania Sandomierza.
Są tu również małe muzea sztuki. Lochy w Sandomierzu do dziś otacza aura tajemniczości. Jedni szukają tam ukrytych przejść do schowanych komnat, inni wsłuchują się głuche odgłosy być może tatarskich duchów i Halina Krępianki, która miała uratować Sandomierz przed Tatarami. skały z Gór pieprzowych. Słynne sandomierskie lochy są dawnymi składami - magazynami kupców zamieszkujących niegdyś Sandomierz.
Piwnice kupieckie. O korytarzach i komorach przez wieki drążonych pod Sandomierzem krąży wiele legend. Mówią one, że korytarze ciągną się nie tylko pod miastem, ale dotrzeć nimi można i do okolicznych wiosek; Kobiernik, Krakówka, a nawet pod dnem Wisły do zamku w Baranowie Sandomierskim. Podczas najazdu z roku 1260 młoda sandomierzanka, Halina, córka kasztelana sandomierskiego Piotra z Krępy herbu Ostoja,straciła wszystkich swoich bliskich, w tym ojca będącego dowódcą garnizonu. Podczas następnego, z roku 1287 straciwszy ponadto męża, postanowiła w porozumieniu z wójtem Witkonem zemścić się na najeźdźcach. W tym celu dostała się do obozu wroga. Tam opowiedziała wodzowi, że została pohańbiona przez mieszkańców. Zaproponowała, że wprowadzi Tatarów tajnymi podziemnymi korytarzami do miasta.
 Aby ich upewnić, że nie kłamie poprowadziła najpierw niewielki oddział zwiadowców. Następnie ruszyli za nią spokojnie już wszyscy Tatarzy. Od czternastego i piętnastego wieku drążone pod miastem korytarze stawały się znakomitym schronieniem dla mieszkańców przed obcymi wojskami najeżdżającymi Sandomierz. Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu to niezwykła wycieczka podziemnymi korytarzami, zazwyczaj trwająca około godziny.
W trakcie podziemnego przejścia przewodnik opowiada legendy i ciekawostki związane z Sandomierzem. Zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w Sandomierzu, czyli słynnych sandomierskich lochów odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Ostatni gasi światło :) W tym miejscu wychodzi się z podziemnych korytarzy. Jest to wyjście pod schodami sandomierskiego ratusza.
Sandomierski Rynek z Ratuszem. Sandomierski Rynek Sandomierski Rynek widziany z Małego Rynku. Sandomierski Rynek
Sandomierski Rynek Dziękuję za wspólny spacer.

najbliższe galerie:

 
Sandomierz
1pix użytkownik camel17 odległość 0 km 1pix
Sandomierz (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Polska - Sandomierz
1pix użytkownik maria37 odległość 1 km 1pix
Sandomierz
1pix użytkownik deemi odległość 1 km 1pix
Sandomierz - tam gdzie zacumowano niebo
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 1 km 1pix
Stary  Sandomierz
1pix użytkownik czupur odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6259) dodano 18.04.2014 20:10

super :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 18.04.2014 20:08

achernar-51
marekpic
marcowadziewczyna
irena2005n
kordula157
jo_ta
Dziękuję za wizytę w mojej galerii.
ŻYCZĘ WSZYSTKIM ZDROWYCH I POGODNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH.
Pozdrawiam serdecznie.


jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 17.04.2014 19:45

Byłam, widziałam. Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6128) dodano 17.04.2014 17:46

Trasa interesujaca bardzo:))
Pozdrawiam i zycze miłego świetowania:))

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 17.04.2014 17:42

nie wiedziałam o istnieniu takiej atrakcji turystycznej....ciekawie tam....pozdrawiam serdecznie....

marcowadziewczyna użytkownik marcowadziewczyna(wpisów:1527) dodano 17.04.2014 14:08

Trasa doprawdy warta zaliczenia :) będę musiała się wybrać .
Pozdrawiam Świątecznie :))

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 17.04.2014 00:12

jeszcze nie byłem, ciekawe, pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5560) dodano 16.04.2014 20:11

Ciekawa atrakcja turystyczna. Tej trasy, niestety, nie zaliczyłem. Pamiętam natomiast, że zwiedzałem podziemia kredowe pod Chełmem Lubelskim. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!