m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Święta Wielkiej Nocy w Hiszpanii trwają cały tydzień, obchodzone są bardzo uroczyście, z ogromnym rozmachem. Hiszpanie świętują głównie na ulicach miast, biorąc udział w licznych procesjach. Obchody Wielkiego Tygodnia (La Semana Santa) są najważniejszą hiszpańską tradycją, w niektórych rodzinach, przekazywaną z pokolenia na pokolenie od ok. 500 lat. Najpopularniejsze, najbardziej spektakularne i niezwykle widowiskowe procesje odbywają się w Andaluzji - w Sewilli i w Maladze. Przyciągają one turystów z całego świata. W czasie Wielkiego Tygodnia, tylko do Sewilli, przyjeżdża średnio milion odwiedzających. W tym tygodniu miałam okazję obejrzeć niewielki fragment obchodów Semana Santa w Maladze.
W Niedzielę Palmową ulice Malagi przemierzyło osiem procesji. W ciągu ponad 11 godzin udało mi się zobaczyć sześć z nich: Pollinicę (fot. 1-14), Humildad (fot. 15-22), Lagrimas y Favores (fot. 23-27), Huerto (fot. 28-34), Salud (fot. 35-45) i Dulce Nombre (fot. 46-50). Procesje organizowane są przez bractwa, zwane hermandades i cofradias. Bractwa to stowarzyszenia religijne skupione najczęściej wokół konkretnej parafii. Przynależność do bractw jest dziedziczna. Członkowie bractw uczestniczą w procesjach już od najmłodszych lat. Dzieci zazwyczaj rozpoczynają procesję, natomiast osoby z długim stażem idą na końcu, w pobliżu świętych figur. Każde bractwo posiada szaty w ściśle określonym kolorze, własny herb, swoją trasę przemarszu i przydzielony dzień tygodnia. Przynależność do bractwa to wielki zaszczyt. Wiąże się ona jednak nie tylko z regularnymi próbami i czynnym uczestnictwem w życiu parafii. Członkowie bractw muszą z własnej kieszeni odprowadzać regularne datki oraz pokrywać koszty udziału w procesji.
W Maladze istnieje 45 bractw. Najstarszym jest Vera Cruz założone w 1505 r. Najważniejszym elementem procesji w Maladze są trony (los tronos) - ogromne platformy, przypominające ołtarze, na których umieszczone są figury przedstawiające biblijne sceny związane z Męką Pańską bądź pojedyncze postacie Jezusa lub Matki Boskiej. Co do zasady, w każdej procesji uczestniczą dwa trony (w Niedzielę  Palmową wyjątkiem jest Lagrimas y Favores). Pierwszy z nich przedstawia postać Jezusa lub scenę rodzajową z Nowego Testamentu z udziałem Jezusa np. wjazd na osiołku do Jerozolimy czy biczowanie. Ten tron idzie mniej więcej w połowie procesji. Drugi tron przedstawiający Matkę Boską zamyka procesję. Trony niosą na ramionach mężczyźni zwani hombres de trono.
Los hombres de trono to najważniejsi uczestnicy procesji. Podejmują oni niewyobrażalny wysiłek, biorą na swoje barki platformy, których waga dochodzi nawet do 500 kg. W Maladze najcięższa figura Chrystusa prowadzona jest przez 240 mężczyzn. Najcięższą figurę Matki Boskiej niesie 280 hombres de trono. W prowadzeniu tronu uczestniczą także los mayordomos de trono i los capataces, którzy dają sygnał do podniesienia lub opuszczenia platformy oraz kierują mężczyzn niosących tron we właściwym kierunku i pomagają im wyrobić się na zakrętach. Trudno wyobrazić sobie tradycyjną wielkanocną procesję bez udziału nazarenos. To te postacie w stożkowatych kapturach, które przewijają się od początku galerii :) Wyróżniamy: nazarenos de fila, nazarenos de luz oraz nazarenos con cruz.
Nazarenos de fila to pokutnicy kroczący w dwóch rządach przed tronem. Nie pełnią żadnej szczególnej funkcji. Jeśli niosą świece nazywani są nazarenos de luz. Nazarenos con cruz - niosą na ramieniu drewniane krzyże, jako jedni z nielicznych mają opuszczone kaptury, często idą boso. Są również nazarenos niosący insygnia czy atrybuty danego bractwa tj. latarnie, święte księgi. Jeśli chodzi o kolory szat pokutników, dominują barwy królewskie: szkarłat i purpura oraz barwy liturgiczne: biały, złoty, czerwony, niebieski, zielony, czarny. W procesji Huerto biorą udział również kobiety ubrane w czarne, żałobne koronkowe suknie. Na włosach, na wysokich grzebieniach mają upięte mantylki - welony najczęściej wykonane z koronki. Na pierwszym z tronów procesji bractwa Huerto rosło prawdziwe drzewo oliwne.
Akompaniament muzyczny w czasie procesji pełni niezwykle istotną rolę. Każdej procesji towarzyszy kilka orkiestr. Dominują instrumenty dęte blaszane, dęte drewniane, bębny oraz talerze. Procesjom towarzyszy również śpiew. Nieodłącznym elementem każdej procesji są żałobne pieśni religijne zwane saetas. To najsmutniejsza i najbardziej poruszająca odmiana flamenco. Muzyka zdecydowanie wywołuje najwięcej emocji. Sprawia, że momentami ciarki przechodzą po plecach. To tyle teorii ;) Teraz czas na kilka subiektywnych refleksji. Udział w obchodach Wielkiego Tygodnia w Maladze lub Sewilli chodził mi po głowie od bardzo dawna.
Decyzję o wyjeździe odkładałam na później przede wszystkim ze względu na bardzo wysokie ceny noclegów. Oczywiście można było zatrzymać się w jednej z miejscowości położonych 10-15 km od Malagi i dojeżdżać pociągiem lub autobusem. Jednak taka opcja średnio mi odpowiadała. W ubiegłym roku już październiku zaczęłam rozglądać się za noclegami w okresie Semana Santa. Rezerwację zrobiłam w listopadzie. Udało mi się znaleźć schronisko w samym centrum Malagi, obok Katedry za jedyne 25 euro. Na miejscu okazało się, że pokój ma balkon od strony ulicy, którą przechodzą procesje - po prostu pełnia szczęścia :) Atmosfery panującej w czasie procesji i towarzyszących im emocji nie da się opisać. Tam po prostu trzeba być. Największe wrażenie zrobiła na mnie Pollinica, otwierająca Semana Santa. Przede wszystkim dlatego, że towarzyszyło jej niesamowite skupienie, smutek, powaga, modlitwa. Procesje popołudniowe przebiegały w zdecydowanie luźniejszej, bardziej piknikowej atmosferze.
W każdym punkcie informacji turystycznej dostaje się książeczkę, z mapkami i szczegółowym rozkładem wszystkich procesji, biorących udział w Semana Santa. To duże ułatwienie, powiem Wam jednak szczerze, że poruszanie się po centrum Malagi, w czasie obchodów Wielkiego Tygodnia to prawdziwa masakra. Takich tłumów turystów nie spotkałam dotąd nigdzie. Niektóre uliczki były dosłownie zakorkowane przez ludzi. Jeśli chce się dużo zobaczyć i do tego porobić trochę zdjęć trzeba mieć anielską cierpliwość i naprawdę dobrą kondycję. Ja po 9 godzinach już ledwo stałam na nogach, a po 11 wymiękłam  całkowicie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że procesje najlepiej podziwiać w czasie przemarszu przez Alamedę, Marques de Larios i Plaza de la Constitucion. Nic bardziej mylnego. Tam znajdują się trybuny i rzędy krzeseł, które z odpowiednim wyprzedzeniem można zarezerwować. Ceny zależą od lokalizacji i od rzędu. Turysta nie posiadający rezerwacji w tych miejscach zobaczy naprawdę niewiele. Dobrym miejscem do oglądania procesji jest tzw. Tribuna de los Pobres (Trybuna Ubogich) - schody znajdujące się na końcu Carreterii, prowadzące do Mostu Aurory. Ja posłuchałam rad Hiszpanów i na procesje polowałam przy poszczególnych parafiach, w momencie wyjścia. Jak najbardziej polecam tę metodę.
Bardzo dziękuję za wizytę :) Wszystkim Obieżyświatom życzę zdrowych, spokojnych, rodzinnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

najbliższe galerie:

 
Malaga
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix
Malaga w styczniu
1pix użytkownik shell odległość 1 km 1pix
Malaga wrzesień - 2010
1pix użytkownik supbit odległość 1 km 1pix
Hiszpania - Trasa Grenada - Bellamadena
1pix użytkownik kryjan odległość 2 km 1pix
Malaga
1pix użytkownik piotr odległość 2 km 1pix
Malaga - styczeń 2009
1pix użytkownik gamcio odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 29.04.2014 21:34

Margo, Elise, Achernar, Wmp, Andred, Harmony, Nola, Mgfoto, Bartak, Paweller, Irena, Kordula, Annuus - bardzo mi miło, pięknie Wam wszystkim dziękuję :))) Andaluzja fascynuje mnie od wielu lat, uwielbiam do niej wracać, za każdym razem odkrywam coś nowego, w przyszłości na pewno jeszcze pomęczę Was andaluzyjskimi galeriami ;) pozdrawiam serdecznie

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 24.04.2014 22:48

Bardzo podobająca relacja.
Oglądanie tych wszystkich procesji na żywo musiało być niesamowitym przeżyciem.
Poświątecznie pozdrawiam Cię serdecznie:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 22.04.2014 14:43

Niesamowita galeria, :)
Na zywo musiało robic piorunujace wrazenie.
Ja bardzo bym sie chciała znależc w okresie Wielkiego Tygodnia w Ameryce środkowe, np w Gwatemali. Tam w Antiqa sa niezwykłe procesje.
Kapturzasci sa kapitalni, nie wiem , który kolor najlepszy? Chyba fioletowy:)
U Ciebie madeleine zawsze ciekawie:)) Juz nas do tego przyzwyczaiłas:)) POzdrawiam poświatecznie:))

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 20.04.2014 09:25

niesamowite...też bym chciała to zobaczyć...pozdrawiam świątecznie....

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 20.04.2014 01:45

Chciałbym to zobaczyć na żywo ..., fajnie pokazane:)
Pozdrawiam ..., Wesołego Alleluja:)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 19.04.2014 18:38

Bardzo ciekawa relacja, z pewnością warto byłoby to zobaczyć , pozdrawiam świątecznie :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 19.04.2014 09:22

Świetne kadry Madziu! Pokazujesz niecodzienną odsłonę tych miejsc bardzo ciekawie i zachęcająco. Wszystkiego najlepszego z okazji świąt :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 18.04.2014 19:07

Bardzo ciekawa galeria i oglądając Twoje zdjęcia stwierdziłam, że chciałabym to zobaczyć na żywo i ja:)
A że uwielbiam Hiszpanię, zwłaszcza Andaluzję muszę rozważyć wizytę w Maladze lub Sewilli w przyszłości:)
Oczywiście kolor szat najfajniejszy fioletowy,choć kobiety w czarnych koronkach też na pewno dobrze się prezentują:)
Wesołych Świąt:)
pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 18.04.2014 14:04

Bardzo ciekawa galeria. Pozdrawiam i życzę wesołych Świąt Wielkanocnych :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 18.04.2014 14:01

Saetas, Nazarenos de filia, de luz, con cruz, Huerto, Samana Sante, Pollinica, Carretarii, Tribuna de los Pabros, Le Sementa Santa, cofradias, hermandados, Lagrimas Forores........wszystko już mi się pomieszało, ale zdjęcia bardzo ładne i bardzo ciekawa relacja :-)
Dzięki za życzenia. Tobie też życzę zdrowychi i szczęśliwych Świąt Wielkiej Nocy.
andred

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2322) dodano 18.04.2014 13:51

Nazarenos Kuklux-klanos trochę takie.
Hiszpania kojarzy mi się z krajem bardzo katolickim, podobnie jak Portugalia.
Gdyby nie wsparcie finansowe królów z płw. Iberyjskiego odkrywców Nowego Świata zapewne katolicyzm tak bardzo by się tam nie rozrósł.
Impreza barwna, widowiskowa i Twoja relacje w zupełności mi wystarcza.
Pozdrawiam Jaworową Dziewczynę i życzę Wesołych Świąt.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 18.04.2014 12:20

Świetna galeria. Pozdrawiam i życzę radosnych Świąt.

elise użytkownik elise(wpisów:972) dodano 18.04.2014 12:07

Ja tez dziękuje za tą galerie , za tyle ciekawych informacji. Radosnych Świąt Wielkanocnych.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 18.04.2014 07:25

To było na pewno olbrzymie przeżycie. Sama kiedyś sporo czytałam o obchodach Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii, ale zobaczyć to na żywo to zupełnie coś innego. Pomimo trudów i kosztów tradycja jest jednak najważniejsza.
Też życzę Ci zdrowych i pogodnych Świat Wielkanocnych. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!