m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Po opuszczeniu Chertwisi kierujemy się na południe. Jeszcze przed dotarciem do Wardzi  w skalnym zboczach można dostrzec pierwsze jaskinie. Skały z miękkiego tufu kryją w sobie mnóstwo pomieszczeń, tuneli, korytarzy i schronień. Cały kompleks położony jest nad kanionem rzeki Mtkwari, na zboczu góry Eruszeli, na wysokości 1300 m n.p.m. Cóż to by było jednak za miejsce gdyby nie wiązała się z nim żadna legenda. Zatem ma i Wardzia swoją legendę... ...wg której król Jerzy wyprawił się z całym swoim orszakiem na polowanie do Meschetii. A że był dobrym wujkiem zabrał w tę podróż kilkuletnią Tamar. Dziecko jak to dziecko, biegając to tu to tam zgubiła się pośród skał. Poszukiwania dziewczynki były bezskuteczne. Dopiero na wołania króla Tamar odpowiedziała war dzia, czyli jestem wujku.
 Przed trzęsieniem ziem, które nawiedziło region w XIII w. cały kompleks szczelnie skrywał się wewnątrz masywu Wyżyny Eruszeckiej. Do środka można było dostać się tylko zamaskowanymi tunelami, których wyloty znajdowały się w pobliżu rzeki. Teraz widać wszystko jak na dłoni, a panorama, którą możemy podziwiać z prawego brzegu rzeki określana jest żartobliwie plastrem miodu. Miejsce, jako jedno z nielicznych w Gruzji jest obiletowane. I mimo, że kolejka do kasy była nawet spora, jak na warunki gruzińskie oczywiście, to potem gdzieś ci ludzie się rozpierzchli i tłoku nie było. Droga do kompleksu wiedzie pod górę, ale jeśli ktoś jest leniwy lub niedysponowany można podjechać busem. Panowie liczą sobie chyba 1 lari od głowy. W dole widoczny parking, z którego rozpoczyna się podejście. Się okazało, że w mojej 16-osobowej grupie tylko dwie osoby, ja i koleżanka nie byłyśmy ani leniwe ani niedysponowane, reszta skorzystała z podwózki. Kompleks miejski powstał na przełomie XII i XIII wieku i pierwotnie liczył sobie ponad trzy tysiące pomieszczeń położonych na 13 poziomach.
Znajdowały się tu pomieszczenia mieszkalne, stajnie i obory, piekarnie, 25 piwnic do przechowywania wina, spichlerze, pokoje z księgozbiorami, a także 13 kościołów. Do dziś zachowało się około 300 komnat, ponadto fragmenty schodów korytarzy i systemu wodno-kanalizacyjnego. Pierwotnie Wardzia była twierdzą wojskową. Dopiero królowa Tamar przekształciła ją w kompleks klasztorny. W okresie prosperity mógł pomieścić 20 tys. osób, ale w chwilach zagrożenia, kiedy schronienia szukali tu okoliczni mieszkańcy mieścił nawet 50 tys. osób. Głównym problemem Wardzi, oprócz najazdów wrogich wojsk, było zaopatrzenie w wodę, która dostarczana była do kompleksu z odległości około 4 km. Były to 4 km trudnego skalistego terenu, dlatego uznaje się ten system za jeden z najlepszych przykładów ówczesnej myśli inżynierskiej.
Miasto  w czasach panowania królowej Tamar było ważnym centrum politycznym, religijnym i kulturowym.  Tutaj królowa świętowała wszystkie sukcesy swoich wojsk.   Stąd byli odprawiani na wojnę i tu byli witani po udanym z niej powrocie. Najlepiej zachowaną budowlą całego kompleksu jest cerkiew Wniebowzięcia NMP, a w niej freski, przedstawiające wizerunki króla Jerzego III i królowej Tamar.  Freski są naprawdę dobrze zachowane.  W latach świetności cerkiew miała w posiadaniu bogato zdobione akcesoria kościelne, które wykonane były ze złota i srebra. Krzyże zaś zdobione były kamieniami szlachetnymi. Pozwala to przypuszczać, że Wardzia była bardzo bogatym miastem.
Cerkiew zlokalizowana nad przepaścią świetnie się prezentuje. A tu widać świetnie współczesną myśl inżynieryjną - schody zabezpieczone barierkami. W razie czego gdyby komuś przyszedł do głowy jakiś pomysł... Jeden z licznych tuneli w kompleksie. Można skryć się przed prażącym słońcem. Ponieważ ja jednak lubię jak praży, a takich chwil było niewiele podczas mojego pobytu nie chowam się lecz idę dalej. Rozkwitowi miasta nie przeszkodziło zanadto trzęsienie ziemi, które spowodowało osunięcie się do rzeki Mtkari prawie 2/3 kompleksu. Dopiero szach perski, który w XVI wieku postanowił splądrować miasto przyczynił się do jego upadku. Reszty dopełnił najazd wojsk tureckich.
Ci mnisi, którym nie udało się zbiec zostali zabici. Powrócili ponownie do Wardzi dopiero w XX wieku. Zajmują tylko część kompleksu, bardzo niewielką. Reszta przeznaczona jest dla nas, zwiedzających. Nie lubią się fotografować, ale ukradkiem mój obiektyw jednego z nich uchwycił.  Spacer po kompleksie to nieustanne schylanie się, dreptanie w ciemnościach. Jeśli nie będzie się uważać to można, tak jak mała Tamar się zgubić.  Można też wejść do wnętrza na jednym poziomie, by poprzez liczne tunele światło dzienne ujrzeć już na innym poziomie. Niektórzy muszą zajrzeć w każdą dziurę, nie dziwię się bo sama też tak mam.
W nie tak odległej przeszłości bo bodajże w roku 1998 obfite deszcze spowodowały zawalenie kolejnej części kompleksu, która jednak została odbudowana. Droga powrotna do parkingu, jak widać na zdjęciu znacznie łatwiejsza. W okresie powstawania skalnego miasta, takich miejsc w Gruzji było całe mnóstwo. Wardzia jest jednym z najlepiej zachowanych ale nie najstarszym skalnym miastem. Takowym jest Uplischyche, które choć było w planach to jednak zostało przez nas pominięte. Różne niefortunne zdarzenia po drodze sprawiły, że przyszłoby nam oglądać te dwa miasta jedno po drugim. Świadomie wiec z jednego zrezygnowaliśmy, a czy wybór był słuszny mogą ocenić tylko ci, którzy widzieli obydwa.

najbliższe galerie:

 
Gruzja - Wardzia
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
Skalne Miasta  w Gruzji
1pix użytkownik agra60 odległość 2 km 1pix
Chertwisi
1pix użytkownik dispar odległość 11 km 1pix
Gruzja - Chertwisi
1pix użytkownik daleko_stad odległość 11 km 1pix
Gruzja - Chertwisi
1pix użytkownik margo odległość 12 km 1pix
GRUZJA-Wardzia
1pix użytkownik irolek odległość 24 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 02.05.2014 11:17

Baracuda, dziękuję i życzę udanego wypadu do Gruzji, bo to chyba już niedługo, prawda?

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 01.05.2014 09:00

Ciekawe skalne miasteczko:)
Pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 30.04.2014 19:03

Irena, ja też cię pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 30.04.2014 19:03

Grace, miło cię ponownie gościć po długiej przerwie. Czy Gruzja ci się nie podoba, czy są inne względy, z powodu których nie bierzesz jej pod uwagę.
Bardzo serdecznie cie pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 28.04.2014 15:25

fajna ta Twoja wędrówka po drogach i bezdrożach Gruzji....ładnie tam wyjątkowo....podziwiam i pozdrawiam....

grace użytkownik grace(wpisów:3357) dodano 28.04.2014 06:18

Juz wiem, ze tu nie trafie, z ciekawoscia obejrzalam Twoja relacje. Pozdrawiam:)

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 27.04.2014 20:38

Wyobrażam miało być.

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 27.04.2014 20:37

Kordulo, chaczapuri to dla mnie jedno z najprzyjemniejszych gruzińskich wspomnień. Wyobrażasz sobie, że jedzone pośród kwitnących drzew smakowało wybornie. Dobrze, że jestem już po kolacji to spokojnie mogę o tym pisać
Dziękuję i pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 27.04.2014 19:15

Miejsce i okolica jest przepiekna.
Tam tez jadlam najlepsze chaczapuri, pogoda tez byla taka piekna, siedzielismy o ogrodku pod kwitnacymi drzewami, to byl maj. Mam bardzo mile wspomnienia z tym miejscem.Pozdrawiam :)

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 27.04.2014 12:53

Bardzo serdecznie dziękuję za wizytę i sympatyczne komentarze.

achernar - ładnie, rzeczywiście.

nola - nie mam porównania z innymi, ale Wardzia rzeczywiście nieźle się uchowała.

dispar - troszkę kokietujesz. Jestem pewna, że twoje spojrzenie na Wardzię będzie zupełnie inne.

surykatko - dlatego też i ja zaglądałam w każdą dziurę. Czasu miałam sporo mogłam więc sobie na to pozwolić.

Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 26.04.2014 23:07

Miejsce niezwykłe, warte zaglądania w każdą dziurę :). Dzięki za fajną wycieczkę i pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5301) dodano 26.04.2014 21:09

Fajna prezentacja.
Na szczęście poniosło mnie jeszcze dalej. Inaczej nie miałbym po co tworzyć galerii z tych okolic.
Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6688) dodano 26.04.2014 16:37

Fajna miejscówka. Skalne miasto całkiem dobrze zachowane:)
pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5270) dodano 26.04.2014 16:31

Ładnie w tej Gruzji. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!