m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Teatr dramatyczny wybudowany w 1947 roku jest typową socrealistyczną budowlą; na drugim planie Kościół Przyjęcia Świętego Krzyża i klasztor bernarynów. Pod koniec XV wieku WKL Aleksander Jagiellończyk przekazał ziemie orderowi św. Bernardyna. Koniec budowy nastąpił w XVII stuleciu i z tego powodu style architektoniczne kościoła łączą w sobie kilka epok: gotyk, renesans i barok. W 1863 roku klasztor został rozwiązany a kościół stał się plebanią (chyba z wiadomych powodów). W roku 1855 w tym kościele brała ślub Eliza Orzeszkowa. Plac Sowietów ozdabia radziecki t-34. W tym miejscu zawsze są korki ponieważ....... ........pobliski most nad Niemnem jest mało przepustowy (2 pasy). Warto dodać, że wszystki mosty (2 drogowe i jeden kolejowy) w Grodnie są wysoko zawieszone. Ten na dole...... ......jest obecnie budowany przez wojsko i będzie łączył, dwa nadbrzeżne parki.
Dworek nad brzegiem Niemna. Kościół i klasztor franciszkanów, w ktorym mieści się ikona Matki Boskiej Anielskiej z XVII wieku, podobno czyniąca cuda..........ja ich nie doznałem ;) Cerkiew Borysoglebska ( Kołożska). Cerkiew została poświęcona w imię świętych Borysa i Gleba. Druga nazwa jest przyjęta od początku XV wieku i wywodzi się od osady mieszkańców  Kołoż - przedmieścia rosyjskiego miasta Psków. Do świątyni prowadzą bardzo śliskie schody. Kuta obróbka XII-wiecznej cerkwi. Podczas spełzania gruntu, co przydarzyło się w roku 1853 południowa część budynku spadła do Niemna. W pierwszej połowie XX wieku katedra została częściowo odbudowana i funkcjonuje do dziś.
Zabezpieczenia przed osówaniem się ziemi. Stary Zamek zwany również Górnym. Kilka cyfr: 300 metrów długości murów, do 3m szerokich oraz 5 basztów. Znaczna część zamku to już tylko ruiny. Jedno z wielu dział, które broniło Polskiego miasta. W głównej rezydencji Stefana Batorego, w 1925 roku otwarto muzeum historyczno-archeologiczne. A w nim można zobaczyć różne antyki........korona i berło Stefana Batorego......
.......plakaty propagandowe........ .......oraz faune i flore Białorusi i wszysko co z nią związane. Mostek łączący Stary Zamek z Nowym. Był budowany w latach 1734-51 według projektu Pepelmana, w stylu rokoko jako miejsce posiedzeń generalnych sejmów Rzeczypospolitej. Brama wjazdowa i rzeźby  sfinksów z pierwszej połowy XVIII wieku. To Tu miały miejsce pełne dramatyzmu wydarzenia związane z zatwierdzeniem II rozbioru Polski  pomiędzy Rosję i Prusy, ........ ......to Tu jesienią 1794 roku przybywa Tadeusz Kościuszko na spotkanie z dowódcami wojsk powstańczych, to Tu ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski zrzeka się tronu......to Tu kończy się Rzeczypospolita Obojga Narodów.
Pstryknąłem zdjęcie, a po chwili podbiega do mnie facet i pyta czemu zrobiłem dla jego samochodu fotke, po krótkiej odpowiedzi, że jestem z Polski i rzadko można u nas spotkać takie auto odchodzi bez słowa. Widać Sowieci i Łukaszenko cały czas są w podświadomości czujnych obywateli. Wieża strażacka została zbudowana za składkę mieszkańców miasta w 1912 roku w stylu modernistycznym. Przyczyną zbudowania stał się wielki pożar w 1885 roku, kiedy ogień zniszczył prawie połowe miasta - ok 600 domów. Chleb z państwowej piekarni rozwozi się najlepszymi samochodami. Klasztor Narodzenia Bogurodzicy wybudowany w 1633 jako unicki kościół, za komuny znajdowały się tu urzędy świeckie, a od 1992 klasztor prawosławny. Synagoga zbudowana pod koniec XIX wieku, stoi na miejscu drewnianej synagogi z XVIII wieku. Żydzi mieszkali w Grodnie od XIV wieku o czym świadczy przywilej dla nich wydany przez księcia Witolda.
Stary dom żegna się........reżim Łukaszenki, każdego roku niszczy zabytkowe centrum miasta......http://grodno.blox.pl/html Miasto ogólnie jest czyste i zadbane. Wykonawczy komitet miejski, państwowy moloch przy placu Lenina. Oto i największy dostojnik. Pomnik poświęcony ofiarom wojny radziecko-faszystowskiej 1941-45. Takie pomniki stoją dosłownie wszędzie, są niemal kultowe. Ani słowa o napaści z 17 września. Symboliczny znicz napędzany braterskim rosyjskim gazem.
Kircha luterańska zbudowana na początku XX wieku w stylu neogotyckim na miejscu niewielkiej drewnianej świątyni luterańskiej z XVIII wieku. Obecnie kościół jest nieczynny. Po Grodnie podobie jak w Lublinie jeżdżą trolejbusy. Cerkiew Pokrowska wybudowana w 1907 ku pamięci zaginionych w wojnie rosyjsko-japońskiej oficerach z Grodna. Jako ciekawoste można dodać że......... .........flota rosyjska wypływając z Bałtyckiego portu, okrążając Afryke, przez Ocean Indyjski dostała się w okolice Japonii, gdzie została doszczętnie rozbita przez marynarzy kwitnącej wiśni. W cerkwi akurat odbywała się ceromonia ślubna, a że zdjęć nie wolno tam robić.....zdjęcie takie jak widać.
Dom Elizy Orzeszkowej. Tu m.in. powstały: nowele Gloria victis, Australijczyk, Argonauci, Melancholicy oraz  Ad astra. Obok domu stoi pomnik poświęcony pisarce...... ......a kilka kroków dalej posterunek milicji. Radiowóz mówi sam za siebie. Robota wre!! Kościół i klasztor jezuitów Franciszka Ksawerego, Farny, od 1783 - katedra. Rezydencja jezuitów WKL i Korony. Fasadę główną zdobią rzeźby św. Piotra i Pawła. Tył Fary, nawet trolejbus się załapał ;)
Główny ołtarz był najwyższy na terenach byłej Rzeczypospolitej......21 metrów, którego autorem był Jan Szmidt z Reszela. Niestety główny ołtarz był w remoncie, więć pokazuje nawę boczną. Kościół Zwiastowania i klasztor Św. Brygidy otoczy wysokim murem......nie dostałem się do środka, ogrodzenie było za wysokie ;)

najbliższe galerie:

 
GRODNO 2
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
GRODNO - SACRUM 1
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Г Р О Д Н А
1pix użytkownik bartekplk odległość 0 km 1pix
GRODNO - SACRUM 2
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Grodno i Grodzieńszczyzna
1pix użytkownik grzegorz86 odległość 1 km 1pix
GRODNO 1
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
olgar użytkownik olgar(wpisów:5) dodano 28.07.2009 17:12

ad zdjęcia 50 - nie dostałeś się na druga stronę muru, ponieważ tam jest (przynajmniej parę lat temu był) psychiatryk.
ad 48 jeśli cofnąć się za kościół Farny w kierunku, skąd jechał trolejbus, to zobaczysz kolejny mur, który tym razem odgradzał więzienie.
Nie ma to jak w samym centrum miasta 2 kościoły, szkoła, psychiatryk i więzienie:) każde w odległości maks 300-400 m od siebie.

basiarka użytkownik basiarka(wpisów:42) dodano 10.06.2008 10:57

Średnio kilka razy do roku bywam w Grodnie, mam tam również przyjaciół. Ponieważ niejednoktornie przespacerowałam ulice Grodna, mogę śmiało powiedzieć, że galeria oddaje koloryt miasta. Jest dokładnie tak, jak widać. W słoneczny dzień jest może przyjemniej, ale niekoniecznie weselej. Ludzie tacy jak wszędzie różni, chociaż ja miałam szczęście trafiać na sympatycznych i otwartych. Mimo niedostatków związanych z trudami życia (głównie ze względów politycznych) cieszą się życiem, jak mogę najlepiej. Jeśli ktoś będzie chętny do rozmowy na temat Białorusi lub będzie się wybierał do Grodna i okolic służę pomocą. Pozdrowionka.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2230) dodano 17.01.2008 22:28

Nie bylam ,może będę ale warto było galerię zobaczyć-daje dużo do mślenia-pozdrawiam.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 24.11.2007 15:31

Przy tak bogato opisanej galerii nawet zła pogoda nie mąci przyjemności:
oglądania,czytania i przedewszystkim poznawania innych miejsc.
Moje gratylacje!
Bez wachania 10
hejka!

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 22.11.2007 11:58

Raczej nie ma co fotografować sklepów.......takie same jak w Polsce, nie ma żadnej różnicy, no może alkohol jest dużo tańszy.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2112) dodano 21.11.2007 21:26

Szaro, buro, smutno.
Tak blisko a jak daleko.
Nam się udało im nie.
Dzięki za ten wypad i masę ciekawego komentarza z mocnym polskim akcentem.
Szkoda, że półek sklepowych nie sfotografowałeś.

jotwu użytkownik jotwu(wpisów:666) dodano 21.11.2007 14:16

Ciekawe opisy, zdjęcia możnaby komputerowo uszlachetnić. Osuwać.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!