m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (22):

 
Amman. Widok na miasto. Było ono starożytną osadą, wymienianą już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon (Rabba). Swoją stolicę mieli tu Ammonici. Została ona zdobyta przez króla Dawida. W III wieku p.n.e. miasto zostalo podbite przez władcę Egiptu Ptolemeusza II Filadelfosa i przemianowane na Filadelfię. Później osiedlili się tu Nabatejczycy i Ghassainidzi, którzy nadali miastu nazwę Amman. Amman. Ulica w centrum. W 635 roku miasto zostało zajęte przez Arabów. Począwszy od VIII wieku, po przeniesieniu stolicy kalifatu z Damaszku do Bagdadu, miasto zaczęło podupadać. W XIX wieku było już tylko niewielką wsią. Amman. W roku 1921 Amman został stolicą Transjordanii, i wreszcie w 1946 roku stolicą Jordanii. Obecnie liczy około 2,5 mln mieszkańców. Amman. Jeden z kościołów chrześcijańskich. Chrześcijanie stanowią około 6% ludności Jordanii. Wśród nich największą grupą są prawosławni. Amman. Czyżby postój taxi? Osiołki i samochody na ulicach Ammanu.
Amman. Minaret jednego z meczetów w centrum miasta. Islam w jest dominującą religią w Jordanii. Wyznawcy jednego z jego głównych ortodoksyjnych odłamów - sunnici, stanowią około 92 % ludności, udział szyitów to poniżej 2 % ludności. Amman. Jedna z ulic w centrum miasta. Amman. Jedna z ulic w centrum miasta. Może to moje ówczesne zboczenie zawodowe, ale wypatrzyłem maleńki polski akcencik - widoczny jest szyld sklepu sprzedającego polskie łożyska toczne (FŁT). Amman. Na jednej z ulic w centrum miasta. A to ja na tle miasta - tak wyglądałem 30 lat temu. To se uż ne vrati... Widok pustyni w drodze z Ammanu do Akaby.
Widok z drogi z Ammanu do Akaby. Południowa część kraju to półpustynie noszące nazwy Moab i Idumea. Akaba. Ulica na brzegu zatoki. Do Akaby pojechaliśmy z naszym partnerem, który miał tu umówione krótkie biznesowe spotkanie. Przenocowaliśmy w niewielkim, ale wygodnym bungalowie, usytuowanym bezpośrednio przy plaży. Ranne rozmowy zajęły nam niewiele czasu, więc wkrótce byliśmy wolni. Postanowiliśmy niemal cały dzień przeznaczyć na relaks na pięknej, piaszczystej plaży i kąpiel w cieplutkich wodach Morza Czerwonego. Akaba. Widok z plaży na miasto i okoliczne góry. Już w X wieku p.n.e. istniał tu ośrodek wytopu miedzi i wioska rybacka. W późniejszych czasach osada znana była pod nabatejską nazwą Aila. Dziś echem tej nazwy jest nazwa sąsiedniego miasta- leżącego już w Izraelu Ejlatu. Akaba. Na plaży nad Morzem Czerwonym. O dziwo, mimo że Zatoka Akaba wcina się głęboko w ląd, a w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się dwa spore porty (jordańska Akaba i izraelski Ejlat), woda jest tu wyjątkowo czysta. Akaba. Na plaży nad Morzem Czerwonym. W samej Akabie nie ma większych zabytków poza pozostałościami fortu mameluckiego z XVI wieku - zrezygnowaliśmy więc ze zwiedzania oddając się słodkiemu nieróbstwu. Akaba. Na plaży nad Morzem Czerwonym. Widoczny jest Ejlat w Izraelu, położony kilka kilometrów dalej.
Akaba. Na plaży nad Morzem Czerwonym. Akaba. Na plaży nad Morzem Czerwonym. Jordania posiada jedynie 27 km linii brzegowej, a Akaba jest jedynym portem morskim kraju. Akaba. Wieczór na plaży nad Morzem Czerwonym. Akaba. Zmierzch na plaży i światła Ejlatu w Izraelu. Po zmroku gdy przestał dokuczać upał wyjechaliśmy w drogę powrotną do Ammanu.

najbliższe galerie:

 
Jordania
1pix użytkownik ignac74 odległość 1 km 1pix
Haszemickie Królestwo Jordanii
1pix użytkownik robertno1 odległość 2 km 1pix
Osobliwości
1pix użytkownik robertyeovil odległość 4 km 1pix
Amman
1pix użytkownik andrew430 odległość 4 km 1pix
Amman zza szyby autokaru
1pix użytkownik margo odległość 5 km 1pix
Jordania - Amman
1pix użytkownik andred odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5555) dodano 30.04.2014 09:23

Irenko, dziękuję. Gdzieś te zdjęcia znad Morza Martwego i z Jerash mam, musiałbym poszperać i poszukać oraz zeskanować, bo były to diapozytywy. Może kiedyś się znajdą. Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 28.04.2014 15:22

fajne wspomnienia....może jeszcze kiedyś Morze Martwe się odnajdzie....i tego Ci życzę...i pozdrawiam serdecznie....

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5555) dodano 26.04.2014 23:23

Marku - teraz też mam, tyle że troszkę zmienił kolor...

Nola76 - to prawda, panorama jest fajna.

Pozdrawiam serdecznie.

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 26.04.2014 17:34

Fajny miałeś wąsik

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6773) dodano 26.04.2014 16:57

W Ammanie byłam tylko chwilę, ale panorama ze wzgórza na to białe miasto robiła wrażenie:)
pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!