m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Oficjalna flaga Białorusi narzucona przez Aleksandra Łukaszenke, jeszcze kilka lat i będzie powiewała inna, biało-czerwono-biała Wolnej Białorusi. w centrum miasteczka zwraca uwagę renesansowo-barokowy ratusz z drugiej połowy XVI wieku. Zwienczenie ratusza, które nie pokazuje wbrew pozorom kierunku wiatru, a kierunek stosunków międzynarodowych Białorusi. Narazie wschód, może niedługo sie odwróci o 180 stopni? Wieża-brama klasztoru Bernardynek, bogato zdobiona, trójkondygnacyjna, nakryta barokowym hełmem z iglicą. Klasztorne kwiatki. W oddali za jeziorem widać już pałac mości Radziwiłłów.
Miasto od południa zamyka Brama Słucka (1610), będąca niegdyś częścią rozebranych  w XVIII wieku fortyfikacji miejskich. Raptownie jak z ziemi wyskoczył korowód weselnych samochodów, okrążył brame trzy razy a na koniec przejechał przez nią - później się dowiedziałem, że to taki miejscowy zwyczaj. Ja....... .........nie byłem gorszy i uszanowałem tradycje ;) Kościół katolicki p.w. Bożego Ciała pojezuicki, fundacji ks. Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła - Sierotki, zbu­dowany w l. 1584-93. W l. 1622-24 kaznodzieją i spowied­nikiem w kościele, a także misjonarzem w najbliższej okolicy, był późniejszy męczennik i święty - jezuita Andrzej Bobola. Ściany kościoła pokrywają oryginalne freski, których autorem jest malarz rodu Radziwiłłów - D. K. Heski. W kościele nie wolno robić zdjęć, co mnie bardzo wkurzyło, bo to chyba najpiękniejsza świątynia jaką widziałem. Kościół to również mauzoleum 72 członków rodziny Radziwiłłów. Każda wykonana z brzozy trumna, jest oznaczona rodowym herbem Trąby.
Przy kościele stoi XVI-wieczna, późnogotycka wieża obronna, która z czasem zaczeła pełnić funkcje dzwonnicy. Idąc do pałacu Radziwiłłów mijamy pomnik czerwonoarmistów, poległych podczas II wojny światowej. Fragment fosy, która jest obecnie rekonstruowana. Wchodząc na dziedziniec miałem zamiar zobaczyć cos naprawdę niezwykłego.......no i zobaczyłem niesamowity plac budowy. Rodzina Radziwiłłów nabyła Nieśwież w 1533 r. Pierwszymi właścicielami byli Mikołaj Radziwiłł i jego brat Jan. Wcześniej ów zamek, wybudowany w średniowieczu, należał do rodziny Kiszków. W 1582 r. marszałek wielki litewski Mikołaj Krzysztof Radziwiłł na ruinach dawnych fortyfikacji rozpoczął budowę renesansowo - barokowego zamku na planie kwadratu. Budowla została ukończona w 1604 r., z wyjątkiem galerii, które dobudowano pół wieku później.
 W XVI wieku zrekonstruowano bramy zamkowe, a dwupoziomowe wieże uwieńczono hełmami. W ten sposób trzy oddzielne budowle otaczające centralny dziedziniec zostały połączone w jedną całość.
Ciekawą postacią zamieszkująca dobra nieświeskie był Karol Stanisław Radziwiłł Panie Kochanku, który wiążąc się ze stronnictwem saskim, a potem  konfederacją barską, naraził sie Rosji i dwukrotnie był skazany na banicję....... ......Na mocy amnestii powrócił w rodzinne dobra i nie angażując się już w politykę, wiódł w Nieświeżu, jak przystało na sarmackiego oligarchę, hulaszczy żywot urządzając uczty i polowania .W 1783 roku zorganizował wspaniały festyn z okazji setnej rocznicy wiktorii wiedeńskiej, a w 1785 roku gościł udajacego sie na sejm do Grodna Stanisława Augusta Poniatowskiego. Później po rozbiorach i kampanii napoleońskiej zamek został przekazany pruskiej linni Radziwiłłów. W roku 1926 gościł tu Marszałek Piłsudski. W 1939 pałac zajeła Armia Czerwona, która w swoim zwyczaju zrabowała wszystko co było można. Po wojnie urządzono tu szpital, a następnie sanatorium. Znaną miejscową legendą jest letnia podróź na saniach zaprzężonych w niedzwiedzie, po drodze wysypanej solą, którą odbył Panie Kochanku. Wokół pałacu nad brzegiem jeziorka, rozciąga się najwiekszy na Białorusi zespół parkowy, założony w latach 1879-1914, o łącznej powierzchni ponad 100 ha.
W parku można znaleźć mnóstwo pomników, płyt, nagrobków i różnych podobnych rzeczy. Jeden z Radziwiłłów uwielbiał swego psa, a gdy ten podczas polowania został stratowany przez żubry, wystawił mu pomnik. Zapewnie ten pies jadał lepiej, niż niejeden chłop w okolicy. Widok na kościół Bożego Ciała. Pałac opuszczam po kilku godzinach zwiedzania, żegna nas jakże Polska brama. Ciekaw jestem dlaczego komuniści nie zniszczyli orzełków? Jeszcze ostatni widok na kościół i ......... .........ratusz z sukiennicami.

najbliższe galerie:

 
Białoruś:  Zamek w Nieświeżu
1pix użytkownik magdalena odległość 10 km 1pix
Białoruś - Zamki w Mirze i Nieświeżu
1pix użytkownik grzegorz86 odległość 11 km 1pix
Nieśwież
1pix użytkownik wo odległość 11 km 1pix
NIEŚWIEŻ.  ZAMEK 1
1pix użytkownik wo odległość 11 km 1pix
NIEŚWIEŻ. ZAMEK 2
1pix użytkownik wo odległość 12 km 1pix
Późnym latem w NIeświeżu
1pix użytkownik muzelea odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
oli użytkownik oli(wpisów:144) dodano 14.08.2009 21:18

Co do komentarza zdjęcia z flagą to jeszcze nie wiadomo czy tak za kilka lat, bo znając upartość Łukaszenki i skuteczność aparatu komunistycznego wspieranego przez wschodnich sąsiadów mogą się jeszcze długo utrzymać, ale miejmy nadzieję że rosnąca popularność opozycji zrobi swoje;)
galeria ciekawa;)

maca użytkownik maca(wpisów:287) dodano 21.04.2008 12:25

Zapraszam do przeczytania artykułu http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,5115935.html

moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 15.12.2007 16:09

27 jest cudowne!

naffarin użytkownik naffarin(wpisów:95) dodano 13.12.2007 22:42

Te orzełki rzeczywiście robią wrażenie. Piękne miejsce, można być dumnym, że to dzieło naszych przodków.
Niewiele galerii może sie pochwalić tak świetnym, historycznym opisem. Sporo pracy, ale efekty widać.

knfred użytkownik knfred(wpisów:2455) dodano 13.12.2007 20:54

Dzięki tobie maca poznajemy to co kiedyś było Nasze.
hejka!

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 13.12.2007 14:37

Tak blisko, tyle polskich sentymentów , a tak mało znane.

pawlo21 użytkownik pawlo21(wpisów:16) dodano 13.12.2007 01:50

za fotki23, 24 i 27 daje 8. Nie mogę się na nie naptarzeć boskie są!

mjetek użytkownik mjetek(wpisów:61) dodano 12.12.2007 16:44

dawno juz nie bylo tak obiezyswiatowej galeri!!! a zdjecia jak 27 to jeszcze dawniej!!!!

mirak użytkownik mirak(wpisów:271) dodano 12.12.2007 08:00

Szkoda, że pochmurne te fotki(choć to nie wina samych fotek). Miejsce wygląda na piękne, ale żal bierze, że takie zaniedbane. Ponure.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!