m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (19):

 
Nad ranem budziłem sie kilka razy i wtulałem się bardziej w śpiwór, bo jakos strasznie zimno było. Gdy wstałem zobaczyłem pierwszy tegoroczny śnieg a za oknem -3 stopnie. Głowna ulica była oblodzona, dobrze, że wcześniej założyłem zimówki, bo miałbym mały kłopot. W największej świątyni klasztornej, soborze Uspienskim pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Żyrowickiej. Po drugiej stronie ulicy stoi skromna dzwonnica. Przed potopem i wyniesieniem na piedestał Częstochowy, to właśnie to miejsce było otoczone najwększym kultem. Gościli tu m. in. królowie Władysław IV, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II Mocny, August III oraz Stanisław August Poniatowski. Znaczenie sanktuarium zmalało na korzyść Wilna i Matki Bożej Ostrobramskiej z chwilą likwidacji unii w 1839 roku i kasaty zakonu bazyliańskiego.
Na terenie kompleksu stoi także rokokowa cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz barokowa cerkiew Objawienia Pańskiego. Budynek mieszkalny zakonników. Widok zza murów klasztoru. Taki mróz na zewnątrz, a żaden z zakonników nie przygarnie kotka. Widocznie służba Bogu jest ważniejsza. W cerkwi modlą się prawosławni, katolicy i unici.
W centrum stoi pomnik, jeśli ktoś oglądał moje wcześniejsze galerie to powinien sie domyslić komu poświecony. Domki na skraju wsi gdzie kilknaście metrów dalej stoi ........ kaplica. Pod nią wychodzi źródełko, a woda jest uważana za świętą, podobno leczy wszystki dolegliwości. Wypiłem jej tyle, że przez najbliższe 10 lat żadna choroba nie będzie się mnie imać. Żródełko szybko zamienia sie w strumyk, następnie w rzeczkę, wpada do Niemna, a później do Bałtyku. Widok na klaszto z pobliskiego pagórka.
Dosyć tych modłów, jedziem do Słonimia.

najbliższe galerie:

 
Słonim
1pix użytkownik maca odległość 9 km 1pix
Różana,  Kosów Poleski
1pix użytkownik bartekplk odległość 34 km 1pix
Drewniana Białoruś
1pix użytkownik bartekplk odległość 45 km 1pix
Wołkowysk
1pix użytkownik maca odległość 59 km 1pix
NOWOGRÓDEK.  SACRUM
1pix użytkownik wo odległość 72 km 1pix
NOWOGRÓDEK.  SACRUM
1pix użytkownik odległość 72 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
abek55 użytkownik abek55(wpisów:94) dodano 17.12.2010 17:05

Bardzo ciekawe miejsca !!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!