m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Amsterdam. Na ulicy w centrum miasta, prowadzącej od Dworca Centralnego do Placu Dam - Damrak lub  Rokinstraat. Przed XVII-wiecznym ratuszem na placu Dam w Amsterdamie, zbudowanym wg projektu Jacoba van Campena (1596-1657) i Daniëla Stalpaerta (1615-1676). Gmach pełnił funkcję ratusza do 1808 roku, kiedy to został przebudowany na pałac królewski. Amsterdam. Szkocki dudziarz na Placu Dam - mimo, że zaczynało padać i z każdą chwilą deszcz nasilał się, on nie zrażony niczym grał. Amsterdam jest konstytucyjną stolicą Holandii (choć instytucje rządowe i przedstawicielstwa dyplomatyczne mieszczą się w Hadze), jest zarazem ważnym ośrodkiem finansowym i przemysłowym. Znajdują się tu liczne banki, zakłady przemysłowe, stocznie, rafineria ropy naftowej, szlifiernie diamentów. Choć początki Amsterdamu sięgają XIII wieku, to zabudowa centrum oraz kanały pochodzą w przeważającej części z XVII wieku. Będąc w Amsterdamie warto pospacerować uliczkami wzdłuż kanałów Herengracht, Kaizergracht, Prinsengracht czy innych, których nazwy nie zapadły mi w pamięć.
Amsterdam można także podziwiać z pokładu statku wycieczkowego, kursującego po kanałach. Amsterdam położony jest nad rzeką Amstel, od której wywodzi swą nazwę (Amsterdam oznacza tamę na rzece Amstel). Przecięte jest siecią blisko 160 kanałów, co sprawia, że często nazywane jest (podobnie jak rosyjski St. Petersburg) Wenecją północy. Amsterdam obfituje w liczne zabytki sakralne (Oude Kerk, Nieuwe Kerk, Westerkerk, Norderkerk i Zuiderkerk) i świeckie (Pałac Królewski, most Magere Brug, siedziby gildii, liczne kamienice mieszczańskie). Na zdjęciu widoczna jest ulica w centrum, wychodząca na plac Dam z pałacem królewskim. XVII stulecie uznawane jest w historii Amsterdamu, i całej Holandii, za złoty wiek. W 1602 roku Amsterdam stał się największym udziałowcem w Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i ważnym centrum finansowym. W tym czasie, w Amsterdamie mieszkali i tworzyli pisarze, poeci i najsłynniejsza postać miasta - malarz Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606-1669). Po odzyskaniu przez Niderlandy niepodległości Amsterdam wszedł w kolejną fazę rozwoju. Miasto uzyskało monopol na handel z koloniami, a pozycja portu została jeszcze bardziej umocniona dzięki wybudowaniu Kanału Północnoholenderskiego oraz Kanału Morza Północnego. Amsterdam - jeden z kanałów.
Amsterdam - jeden z kanałów. Amsterdam - jeden z kanałów. Amsterdam - na targu kwiatowym. Amsterdam - na targu kwiatowym. De Wallen to największa i najbardziej znana dzielnica czerwonych latarni w Amsterdamie. Położona jest w najstarszej części miasta. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Słynie głównie ze swojego rozrywkowego charakteru: licznych domów publicznych (słynnych z prostytutek stojących w oknach), sex i coffee shopów, pubów i restauracji. Do tamtejszych atrakcji turystycznych należy też gotycki Oude Kerk - najstarszy kościół Amsterdamu zbudowany w XIII-XVI wieku. Gmach Rijksmuseum w Amsterdamie. Muzeum, pod nazwą Nationale Kunst-Gallerij, powstało w roku 1800 w Hadze, a w 1808 roku zostało przeniesione do Amsterdamu. W 1885 roku muzeum przeniesiono do obecnej siedziby, wybudowanej przez holenderskiego architekta Petrusa Cuypersa (1827-1921), która łączy elementy architektury gotyckiej i renesansowej. Kolekcja malarstwa Rijksmuseum zawiera dzieła takich malarzy jak: Jacob van Ruisdael (ok. 1628-1682), Frans Hals (1581/1585-1666), Johannes Vermeer van Deltf (1632-1675), Rembrandt Hamerszoon van Rijn (1606-1669).
Amsterdam - kamieniczka nad jednym z kanałów. Amsterdam - konny patrol policji w centrum miasta. Amsterdam - zakupy na miejskim targowisku. s' Hertogenbosch. To północnobrabanckie miasto, położone nad rzeką Dommel około 80 km na południe od Amsterdamu, jest rodzinną miejscowością Hieronymusa (Jeroena) Anthoniszoona van Akena (~1450-1516) - wybitnego niderlandzkiego malarza, bardziej znanego jako Hieronim Bosch. Jego brązowy pomnik z 1929 roku jest dziełem rzeźbiarza Augustinusa Franciscusa Henri Falise'a (1875-1936) i zdobi miejski rynek. Katolicka katedra p.w. św. Jana (Sint-Janskathedraal) w s' Hertogenbosch jest arcydziełem architektury gotyckiej. Zbudowana została w latach 1220-1530. Początkowo była budowana w stylu romańskim, a następnie przebudowana w stylu gotyckim. Od roku 1559 jest siedzibą diecezji. Katedra p.w. św. Jana w s' Hertogenbosch zbudowana w stylu gotyku brabanckiego jest dziełem wielu architektów m.in. Alaerta du Hamela (~1450-1506) i Lamberta Hezenmansa (1841-1909), który w XIX wieku dokonał jej restauracji. Świątynia jest znana z jednych z najsłynniejszych w Holandii organów. Instrument został zbudowany w latach 1618-1638 przez Florisa Hocque'a II (~1575-1632), Hansa Goltfussa i Germera van Hagerbeera. Prospekt organowy i snycerka jest dziełem Fransa Simonsa i Gregora Schyslera. W ostatnich latach organy przeszły generalny remont.
W ciągu lat budynek katedry p.w. św. Jana w s' Hertogenbosch został ozdobiony zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz około 600 figurami. W czasie ostatniej wojny s' Hertogenbosch szczęśliwie uniknęło zniszczeń, dzięki czemu można oglądać wiele dobrze zachowanych zabytków przeszłości. Oprócz widocznej tu katedry p.w. św. Jana, są to pozostałości murów miejskich, najstarszy zachowany w Holandii budynek wzniesiony z cegieł (tzw. de Moriaan) na początku XIII wieku, XVII-wieczny ratusz i staromiejskie kamieniczki. Parking rowerowy przed katedrą p.w. św. Jana w s' Hertogenbosch. s' Hertogenbosch. Kościół p.w. św. Jakuba (Sint-Jacobskerk) z 1905 roku, zbudowany wg projektu Jana Stuyta (1868-1934) i Josa Cuypersa (1861-1949). Zastąpił on stary budynek w stylu neoklasycznym z 1844 roku, zaprojektowany przez Arnolda van Veggela (1809-1876). Była kaplica p.w. św. Antoniego (Sint-Antoniuskapel) w s' Hertogenbosch. Zachowana została jedynie późnogotycka fasada budynku pochodząca z 1491 roku, odrestaurowana w 1910 roku. Budynek nie pełni obecnie funkcji sakralnych. Ulica w centrum s' Hertogenbosch. Nazwa miasta oznacza Książęce krzewy i pochodzi od posiadłości księcia Brabancji, Henryka I (1165-1235) z dynastii Louvain. W roku 1185 nadał on założonej wcześniej osadzie prawa miejskie.
Na starym rynku (Markt) w s' Hertogenbosch. 144-tysięczne miasto jest ważnym ośrodkiem w prowincji Brabancja Północna (Noord-Brabant). Uliczny występ jednego z zespołów, uczestniczących w festiwalu jazzowym w s' Hertogenbosch.

najbliższe galerie:

 
Królestwo Niderlandów
1pix użytkownik anek11 odległość 0 km 1pix
Amsterdam
1pix użytkownik warika odległość 0 km 1pix
Amsterdam 4 - Plac Dam i okolice
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
AC/DC na Amsterdam Arena
1pix użytkownik muczacza odległość 0 km 1pix
HOL Zwiedzamy Holandię
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Amsterdam 5 - Madame Tussaud z humorem.
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 05.05.2014 11:50

Anek11 - niestety, panie i ich "opiekunowie" w dzielnicy "czerwonych latarni" nie wyrażają zadowolenia z tego, że ktoś chce je fotografować. I tak dobrze, że w Twoim przypadku skończyło się tylko na krzyku. Pamiętam, że gdy zwiedzaliśmy podobną dzielnicę w Hamburgu, mojej zonie zachciało się wejść za ogrodzenie, na którym widniał napis, że kobietom i dzieciom do lat 18 wstęp jest wzbroniony i skończyło się to tym, że któraś z wystawiających swe wdzięki pań oblała ja jakimś płynem (chyba zwykłą wodą, bo nie zostawiło to żadnych plam na ubraniu). Czekam na Twoją, świeżutką relację z Amsterdamu.

Paweller75 - Dokładnie.

Bartak - Jeśli będziesz miała okazję to wstąp koniecznie do tej katedry. Nie mam wprawdzie fotek z wnętrza, ale pamiętam, że jest ciekawa.

Pozdrawiam wszystkich.

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 04.05.2014 23:05

Achernar, na katedrę św. Jana nie starczyło mi czasu tym razem, ale następnym z pewnością, Amsterdam widziałam tylko w pomarańczowych barwach, więc fajnie widzieć je takim , jakie jest na co dzień :)
Anek, Paweł dobrze prawi, w Amsterdamie naklejki z zakazem fotografowania są, ale ja pierwsze takie miejsce zobaczyłam w Groningen, akurat ładna kamieniczka była do focenia /bez żadnego oznakowania/, po chwili zorientowałam się, że może kamieniczka niczego sobie, ale to co w oknie... niekoniecznie, ale nikt mnie na szczęście nie pogonił :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 04.05.2014 17:05

Anek - na szybach masz takie małe naklejki: zakaz fotografowania:) Ja będąc tam pierwszy raz też chciałem zrobić pannie fotkę, która wyszła przed drzwi swojego lokalu. Fotka nie wyszła, panna zdążyła się schować, ale po chwili tak się zaczęła drzeć na mnie, że zwątpiłem:)

Achernar - biegało się kiedyś po tych ulicach ..., miło powspominać:)

Pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 04.05.2014 10:46

Miło było zajrzeć i przypomniec sobie miasto w którym dopiero co byłam. Na 13 widzę targ kwiatowy od zaplecza. Dzielnica Czerwonych latarń...mam niemiłe wspomnienie, chciałam zrobić dziewczynie zdjęcie przez szybę...wyglądało na to że czeka na fotkę i znienacka wyskoczył dość agresywny facet...i tyle było z fotografowania;) Postaram się jak najszybciej swoje obserwacje tu wstawić, chociaż nic nowego nie widziałam i nie pokażę. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!