m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Położony na wysokiej skarpie lewego brzegu Wisły renesansowy zamek w Janowcu to wspaniała i tajemnicza budowla.  Zamek jest olbrzymi, w czasach świetności miał 7 wielkich sal i 98 pokoi - wielkością dorównywał Wawelowi. Z jego murów roztacza się rozległy widok na dolinę Wisły Pierwszy zamek w Janowcu, usytuowany przy obecnym dziedzińcu wschodnim, zbudowali w latach 1526-37 Piotr Firlej i jego syn. W czasach późniejszych był on wielokrotnie rozbudowywany, tak że ostatecznie przybrał kształt nieregularnego wieloboku, zbliżonego do trójkąta.  W połowie XIX wieku zamek zaczął popadać w ruinę. Od początku lat 90-tych XX wieku w zamku trwają prace konserwatorskie, w wyniku których został on częściowo odbudowany. Zamek janowiecki wielokrotnie był miejscem ważnych wydarzeń historycznych i odwiedzin znaczących postaci. W drugiej poł. XVI w. na zamku wielokrotnie przebywał Jan Kochanowski, który przyjaźnił się z Andrzejem Firlejem.  Z zamkiem związana jest legenda o Czarnej Damie ukazującej się w ruinach dawnych komnat podczas pełni księżyca. Jest to duch Heleny Lubomirskiej, która zakochała się w służącym swojego ojca zajmującym się łowieniem ryb.
Rodzice, przeciwni ich związkowi usiłowali zabronić spotykania się zakochanej pary. Gdy jednak żadne groźby nie pomagały Helena został zamknięta w wieży zamkowej. Jako że wciąż nie wyrzekała się swojej miłości trwała w zamknięciu kilka miesięcy. W końcu popełniła samobójstwo skacząc z wieży na dziedziniec. W Janowcu zapanowała wielka rozpacz. Ciało Heleny Lubomirscy przewieźli w oszklonej trumnie do kościoła Kazimierzu. Gdy jednak kilkakrotnie ujrzeli w zamku ducha swojej ukochanej córki postanowili przenieść trumnę do kościoła w Janowcu. Nic to jednak nie dało, duch nadal krąży po zamku podczas pełni Wschodni dziedziniec zamku
Wystawa porcelany na zamku
Inne opowieści dotyczą zamkowej studni, znajdującej się pod kaplicą. Ponoć jest ona głęboka na 100 m i ma połączenie z Wisłą.  Dowodem na to jest fakt że wrzucona kiedyś do studni kaczka po pewnym czasie wypłynęła na Wiśle. W czasie II wojny św. wojsko sowieckie wrzucało do studni esesmanów, broniących zamku.
Widok z zamkowego wzgórza. Zgromadzono tu również inne przykłady typowej architektury wiejskiej Lubelszczyzny, jak spichlerz z Podlodowa, stodoła ze wsi Wylągi czy lamus z Kurowa.
Dwór z Moniak.Wybudowany w latach 1760-1770 we wsi Moniaki, niedaleko Urzędowa na Lubelszczyźnie. Drewniany z mansardowym dachem, pobitym gontem, wyróżnia się regularnym ukształtowaniem wnętrza charakterystycznym dla dworów z drugiej połowy XVIII wieku. Przeniesiony do Janowca w latach 1978-1985. Zbudowany został we wsi Moniaki w województwie lubelskim Właściciele Moniak, chorąży żytomierski Jakub Wierzbicki i jego syn Jacek, cześnik urzędowski, wznieśli w połowie XVIII stulecia typowy dworek szlachecki. Kolejni właściciele majątku, Zembrzuscy, w początku XX stulecia przebudowali budynek. We dworze znajduje się stała wystawa wnętrz domu ziemiańskiego oraz pokoje gościnne.
Pokój pani domu.
Pokój pana domu

najbliższe galerie:

 
Jesienny weekend w Janowcu
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Janowiec - Zamek Firlejów
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
Janowiec -zamek
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
PL-Janowiec – po drugiej stronie Wisły
1pix użytkownik filmdil odległość 1 km 1pix
Kazimierz Dolny nad Wisła
1pix użytkownik elle odległość 1 km 1pix
Janowiec - oj kiedyś to tu się działo...
1pix użytkownik wujryszard odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 12.05.2014 12:44

Widok z zamku super ale dwór tez bardzo mi się podoba .Pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3052) dodano 07.05.2014 18:11

ciekawe i nieznane mi miejsce....

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 04.05.2014 23:19

Ciekawe, nieznane mi miejsce pokazałaś, 22- ładny kadr, pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2807) dodano 04.05.2014 12:03

Piękny dwór, a i zamek za czasów swojej świetności też pewnie robił spore wrażenie. Pozdrawiam :)

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 04.05.2014 11:58

Obiekty skansenu położone są tuż obok zamku, zaraz za niewielkim parkiem. Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 04.05.2014 11:08

interesujące obiekty.

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 04.05.2014 09:09

zamek w Janowcu to znany obiekt, ale dworu chyba nie widziałem ładny jest! pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!