m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przed budynkiem sądu na Brooklynie. Brooklyński ratusz (Borough Hall). Brooklyn to jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku. W 2010 roku liczył ok. 2,5 mln mieszkańców. Do 1898 roku Brooklyn był oddzielnym miastem. Rozwinął się z małej osady położonej nad East River, którą założyli Holendrzy, nazywając ją Breuckelen. Jeden z wieżowców na Brooklynie. Obecny Brooklyn wziął swój początek z sześciu miasteczek, które założyli Holendrzy. Były to: Gravesend, Breuckelen (dzisiejsze Brooklyn Heights), Nieuwe Amersfoort (dzisiejsze Flatlands), Midwoud (dzisiejsze Flatbush), Nieuw Utrecht, Boswijck (dzisiejsze Bushwick). Po pokonaniu Holendrów, Anglicy w 1664 roku połączyli osady w hrabstwo o nazwie Kings, które stało się częścią angielskiej kolonii Nowy Jork. W czasie wojny o niepodległość 27 sierpnia 1776 roku odbyła się tu bitwa znana jako bitwa na Long Island. Jeden z brooklyńskich kościołów (niestety, nie zapamiętałem kto jest jego patronem). W 1898 roku większość mieszkańców Brooklynu, który do tej pory był oddzielnym miastem, opowiedziała się za przyłączeniem do Nowego Jorku. Brooklyn stał się jego piątą dzielnicą. Mimo tego zachował status hrabstwa. Jedna z brooklyńskich kamienic. Sklep z owocami na Montague Street na Brooklynie.
Jedna z uliczek Brooklyn Heights. Brooklyn bywa nazywany miastem drzew albo też miastem domów. Bierze się to z tego, że dzielnica ta jest po prostu jedną wielką sypialnią dla mieszkańców, którzy pracują na Manhattanie a na Brooklynie mieszkają. Natomiast miasto drzew wzięło się z dużej liczby parków znajdującej się w tej dzielnicy. Panorama Dolnego Manhattanu z Brooklyn Heights Promenade. Promenada ma długość około 560 m. Roztacza się z niej wspaniała panorama Manhattanu, a także widok na majestatyczny Most Brookliński z jednej, i Statuę Wolności - z drugiej strony. Przy Promenadzie znajdują się klomby, drzewa, ławeczki i miejsca zabaw dla dzieci. Ciągnącą się wzdłuż East River promenadę ograniczają z drugiej strony zabytkowe kamienice i wille, a przylegające do niej urocze, ciche uliczki z domkami z brązowego kamienia zasługują również na uwagę. Statua Wolności (Statue of Liberty) widziana z Brooklyn Heights Promenade. Brooklyn nie jest jednolity ani etnicznie, ani jako zwarta aglomeracja. Można go podzielić na wiele części zarówno ze względu na zamożność mieszkańców, zabudowę czy przynależność etniczną. Na przykład Borough Park i Williamsburg zamieszkuje społeczność żydowska, Bedford-Stuyvesant - Afroamerykanie, Bensonhurst - Amerykanie włoskiego pochodzenia, Greenpoint - Polacy, a Sunset Park - Latynosi. Panorama Dolnego Manhattanu z Brooklyn Heights Promenade. Promenada jest uznawana za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Nowym Jorku. Zakochani przychodzą tu na randki, wiele par celebruje tu uroczystości rocznicowe. Jest to także miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, spacerowiczów, joggerów i rodziny z dziećmi. Dochodzimy do Mostu Brooklyńskiego (Brooklyn Bridge), łączącego Brooklyn z Manhattanem. Większa część Brooklynu położona jest na południowo-zachodnim skraju Long Island. Warto wiedzieć, że miastem partnerskim Brooklynu jest nasza Gdynia.
Przed Mostem Brooklyńskim. W 1977 roku most został umieszczony w rejestrze zabytków architektonicznych. Na Moście Brooklyńskim. Po lewej widoczne są wieżowce Dolnego Manhattanu, także budynki wznoszone w rejonie Ground Zero na miejscu dawnych wież World Trade Center. Most Broolyński łączy nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan, które oddziela od siebie East River. W chwili gdy go ukończono był największym stalowym mostem wiszącym. Podtrzymują go cztery prawie 1100-metrowe liny, które mają 40 cm średnicy i składają się z wiązki 19 kabli, z których każdy zawiera 278 drutów. Głębokość fundamentów pod wodą po stronie Brooklynu wynosi 13,5 m, zaś po stronie Manhattanu - 24 m. Na początku most obsługiwał jedynie ruch konny i tramwajowy, obecnie ma sześć pasów ruchu dla samochodów, a także chodniki dla pieszych i rowerzystów. Most Brooklyński zaprojektowali i wykonali amerykańscy architekci: John Augustus Roebling oraz jego syn Washington Augustus Roebling. Konstrukcję zaczęto wznosić 3 stycznia 1870 roku, a ukończono i otwarto dla ruchu 13 lat później 24 maja 1883 roku. Budowa mostu kosztowała około 15 milionów USD, a 27 osób zginęło przy jego wznoszeniu. Widok Manhattanu z Mostu Brooklyńskiego. Jest to jeden z najstarszych mostów wiszących na świecie. Ma długość 1.834 m. Główne przęsło ma 486 m i spina dwa pylony o wysokości 84 m. Przęsła boczne, które łączą pylony z brzegiem mają 284,5 m długości. Most położony jest 41 m nad powierzchnią wody, ma około 26 m szerokości, a jego całkowita waga wynosi 14.680 ton. Konstrukcja jest wykonana ze stali, kamienia i granitu. Widok Midtown Manhattan z charakterystyczna sylwetką Empire State Building z Mostu Brooklyńskiego.  Widoczny jest także Manhattan Bridge - dwupoziomowy most wiszący nad East River, łączący Lower Manhattan z Brooklynem. Został otwarty w 1909 roku.
Most Brooklyński został wybudowany w stylu neogotyckim z charakterystycznymi wysokimi łukami. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy John Augustus Roebling zmarł w wyniku infekcji stopy, a prace musiał kontynuować jego syn - Washington Augustus. Także i on przypłacił zdrowiem budowę mostu, bo zapadł na chorobę kesonową. Na Moście Brooklyńskim. Model mostu nie został przetestowany w tunelu aerodynamicznym pod względem odporności na wiatr, ale dzięki mocnej konstrukcji budowli udało się przetrwać, podczas gdy wiele podobnych mostów padło ofiarą sił natury. Wieżowce Dolnego Manhattanu widziane z Mostu Brooklyńskiego. Manhattan Municipal Building, stojący na skrzyżowaniu Centre Street i Chambers Street, jest 40-piętrowym budynkiem, wzniesionym dla pomieszczenia urzędów miejskich, po połączeniu w jeden organizm pięciu dzielnic, co miało miejsce w 1898 roku. Przed Manhattan Municipal Building. Budowa gmachu rozpoczęła sie w 1907, a zakończyła w 1914 roku. Projektantem był William Mitchell Kendall ze znanej firmy McKim, Mead & White. Był on pierwszym architektem, który zaplanował umieszczenie stacji metra w podziemiach budynku. Zbudowany w stylu Beaux-Arts gmach stał się wzorem dla wielu budowli w USA, a także dla słynnych ”Siedmiu Sióstr”, wzniesionych w Moskwie w erze stalinowskiej. Liczący 177 m wysokości budynek jest jednym z największych gmachów świata, mieszczących urzędy publiczne. Nie da się ukryć, że Nowy Jork ma wieloetniczne oblicze...
New York City Hall na Dolnym Manhattanie. Wzniesiony w latach 1810-1812 budynek jest najstarszym ratuszem w USA, który nadal pełni swoje pierwotne funkcje. Gmach jest jednym z najwspanialszych przykładów XIX-wiecznej architektury amerykańskiej. Został zbudowany w stylu georgiańskim z domieszką francuskiego renesansu według projektu Johna McComba Jra i Josepha Françoisa Mangina. Uważa się, że Mangin był autorem elewacji, natomiast McComb zaprojektował piękne wnętrza z imponującą rotundą, zamkniętą kopułą i otoczoną 10 kolumnami. City Hall jest siedzibą burmistrza i radnych Nowego Jorku. Na Dolnym Manhattanie. Kaplica p.w. św. Pawła (St. Paul's Chapel) to świątynia Kościoła Episkopalnego, położona na Broadwayu między Fulton Street i Vesey Street. Jest to najstarszy zachowany budynek kościelny na Manhattanie. Został wzniesiony na gruncie przyznanym przez brytyjską królową Annę, a głównym budowniczym był Andrew Gautier. Kaplica, zbudowana z występujących na Manhattanie łupków mikowych, ma naroża z piaskowca. Posiada klasyczny portyk, a jej architektura - typowa dla kościołów z czasów króla Jerzego I Hanowerskiego  - wzorowana jest na londyńskim kościele St. Martin-in-the-Fields. Proste, eleganckie wnętrze Kaplicy p.w. św. Pawła ma ściany pomalowane na pastelowe kolory i płaski sufit, na którym zawieszono żyrandole z rżniętego szkła. Elementy drewniane są wykonane ręcznie. Organy pochodzą z 1804 roku. Kaplica ocalała w czasie wielkiego pożaru Nowego Jorku w 1776 roku. W nabożeństwach wielokrotnie uczestniczył tu George Washington. 30 kwietnia 1789 roku modlił się tu wraz z członkami Kongresu w dniu inauguracji swojej prezydentury. Nad jego ławką znajduje się XVIII-wieczne malowidło, przedstawiające godło Stanów Zjednoczonych, przyjęte w 1782 roku. Kaplica p.w. św. Pawła - jedna z tablic epitafijnych. Kaplica została uznana za zabytek (National Historic Landmark) w 1960 roku. Mimo, że budynek kaplicy znajduje się blisko miejsca, gdzie stały bliźniacze wieże WTC nie ucierpiał on (z wyjątkiem organów, które uległy zabrudzeniu i zapyleniu) podczas terrorystycznego ataku z 11 września 2001 roku. Później przez kilka miesięcy był wykorzystywany, jako miejsce odpoczynku, serwowania posiłków i innych świadczeń na rzecz ekip odgruzowujących Ground Zero. Obok kaplicy p.w. św. Pawła mieści się zabytkowy cmentarz z XVIII wieku.
Obok kaplicy p.w. św. Pawła mieści się zabytkowy cmentarz z XVIII wieku. Nowojorski stróż prawa. Ground Zero to miejsce po wieżach WTC, zniszczonych podczas zamachu terrorystycznego 11 września 2001 roku. Obecnie trwają prace nad jego odbudową. Ma tu do roku 2020 stanąć 5 nowych wieżowców oraz pomnik, upamiętniający ofiary zamachu. Do chwili obecnej ukończono jeden z budynków, a wznoszony, widoczny na zdjęciu ponad 100-piętrowy wieżowiec One World Trade Center (znany także jako 1 WTC lub Freedom Tower) ukończono w 2013 roku. W chwili obecnej jest on najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Ground Zero - miejsce po wieżach WTC, zniszczonych podczas zamachu terrorystycznego 11 września 2001 roku. Obecnie trwają prace nad jego odbudową. Nowy budynek One World Trade Center ma symboliczną wysokość 1776 stóp (541,3 m), co jest nawiązaniem do daty Deklaracji Niepodległości USA. Wygląd drapacza chmur jest wynikiem współpracy architektów Daniela Libeskinda, Davida Childsa oraz firmy architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill. NYPD (New York Police Department) - policja nowojorska. Tuż obok Ground Zero.
Neogotycki episkopalny Kościół p.w. Świętej Trójcy (Trinity Church) jest jednym z najstarszych w Nowym Jorku. Architektura jest dziełem Richarda Upjohna, zaś ołtarz główny z lat 1876-1877 zaprojektował Frederick Clarke Withers. Do kościoła prowadzi troje brązowych drzwi, zaprojektowanych przez Richarda Morrisa Hunta i wykonanych w roku 1893 przez Karla Theodora Francisa Bittera, Johna Masseya Rhinda i Charlesa Henry’ego Niehausa. Od 1993 roku odbywa się tu corocznie ceremonia wręczenia dyplomów absolwentom High School of Economics and Finance. Kościół p.w. Świętej Trójcy. Tutejsza parafia została założona w 1697 roku. Swój statut otrzymała od króla Wilhelma III. Pierwszy kościół z końca XVII wieku padł pastwą pożaru, drugi - z końca XVIII wieku zawalił się po obfitych opadach śniegu w 1839 roku. Obecny kościół został konsekrowany w 1846 roku. Obok znajduje się zabytkowy cmentarz, na którym spoczywają m.in. Alexander Hamilton - pierwszy sekretarz skarbu USA, William Bradford - wybitny drukarz z epoki kolonialnej, Franklin Wharton - dowódca Korpusu Marynarki USA, Robert Fulton - inżynier i wynalazca i inni. Przed siedzibą Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych (NYSE) na Wall Street. Jest ona drugą co do wielkości obrotów giełdą świata, zdetronizowaną w 1996 roku przez elektroniczny system handlu akcjami NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations). Została założona w 1817 roku, jako New York Stock & Exchange Board, choć jej początki sięgają 1792 roku, kiedy to 24 maklerów handlujących pod rosnącym tu platanem podpisało tzw. Buttonwood Agreement.  Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych. Od 2005 roku NYSE Inc. jest spółką publiczną.  Obrót odbywa się w całości elektronicznie. Na giełdzie notowanych jest ok. 2800 spółek, a przeciętny dzienny obrót sięga 46,1 mld USD. Najdramatyczniejszym dniem w historii giełdy był tzw. „czarny czwartek” 24 października 1929 roku, gdy doszło krachu, który zapoczątkował kilkuletni Wielki Kryzys, którego skutki dotkliwie odczuł niemal cały świat. Największy w historii dzienny procentowy spadek wartości indeksu Dow Jones Industrial Average zanotowano natomiast 19 października 1987 roku.   Wall Street to ulica na Dolnym Manhattanie, skupiająca instytucje finansowe USA, wśród nich NYSE, NASDAQ, AMEX, NYMEX, NYBOT. Jej nazwa pochodzi od tego, że w XVII wieku była tu północna granica Nowego Amsterdamu, z drewnianym płotem, zastąpionym palisadą, rozebraną przez Anglików w 1699 roku. Nazwa ulicy, początkowo nawiązywała do Walonów (The Wallons), którzy zasiedlili Nowy Amsterdam, jednak później zmieniono ją na podobną do obecnej. Architektura Wall Street ma swoje korzenie w tzw. wieku pozłacanym (Gilded Age), obejmującym lata 1865-1898, choć widać w niej także wpływy art déco. Federal Hall National Memorial. Gmach stoi na miejscu dawnego ratusza, zbudowanego w 1700 roku, który po wywalczeniu niepodległości pełnił funkcję siedziby Kongresu i był miejscem uroczystej inauguracji urzędu prezydenckiego George'a Washingtona. Obecny klasycystyczny budynek widoczny na zdjęciu został ukończony w 1842 roku, jako siedziba Nowojorskiego Urzędu Celnego. Następnie użytkowany był przez Departament Skarbu. Dziś pełni funkcję muzeum. Przed budynkiem stoi brązowy pomnik George'a Washingtona z 1882 roku, którego autorem jest John Quincy Adams Ward.
Broad Street w pobliżu skrzyżowania z Wall Street. W głębi widoczny jest budynek Federal Hall National Memorial. Fraunces Tavern - XVIII-wieczny odrestaurowany budynek na Dolnym Manhattanie. Pierwotnie stał tu dom, wybudowany w 1671 roku przez pierwszego urodzonego w Nowym Jorku burmistrza Stephanusa van Cortlandta. Obecną postać budynek zawdzięcza jego zięciowi Etienne’ owi de Lancy. W roku 1762 właścicielem domu został Samuel Fraunces, który przekształcił go w popularną tawernę o nazwie Queen's Head. Przed wojną o niepodległość spotykali się tu członkowie patriotycznej grupy tzw. Synowie Wolności (Sons of Liberty). Charging Bull - posąg szarżującego byka, symbolu giełdowej hossy, a zarazem siły i potęgi Narodu Amerykańskiego. Rzeźba z brązu o wadze 3.200 kg stojąca w Bowling Green Park w pobliżu Wall Street. Jej autorem jest Arturo Di Modica, amerykański rzeźbiarz włoskiego pochodzenia. Rzeźba jest niewątpliwą atrakcją turystyczną. Przy posągu szarżującego byka w Bowling Green Park w pobliżu Wall Street. Przy posągu szarżującego byka w Bowling Green Park w pobliżu Wall Street. Na Dolnym Manhattanie.
Nowojorscy gliniarze. Chwilka wytchnienia w Battery Park. Lektura przewodnika i układanie planów dalszego zwiedzania.

najbliższe galerie:

 
Big Apple - nowojorskie impresje (4)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
NEW YORK (różność)
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
New York cz. 3 czyli okolice Ground Zero
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Big Apple - nowojorskie impresje (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
New York cz. 5 czyli snucie się po ulicach
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
New York cz. 1 (Brooklyn Bridge i okolice)
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 26.09.2017 21:58

WTC już prawie gotowe nowe, ciekawe czy ktoś już był na górze

travis użytkownik travis(wpisów:161) dodano 17.09.2015 12:28

miasto moich marzen, pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 09.05.2014 12:17

Mam nadzięję, że uda Ci sie tam trafić, bo warto. Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 09.05.2014 06:14

są to miejsca do których chciałabym kiedyś trafić....miło się z Wami spacerowało....pozdrawiam serdecznie...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 08.05.2014 00:15

Śnieżka - takie fotki robi sobie tam wiele osób, zwłaszcza pań. A co do NYC, masz rację - ja chętnie posiedziałbym tam dłużej, niestety - urlop nie jest z gumy. Pozdrawiam.

Harmony - ja też chętnie przeszedłbym się nim raz jeszcze. Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 07.05.2014 23:40

Z chęcią bym sobie pochodziła po Moście Broolyńskim. Byk bardzo charakterystyczny i zabawny :) Pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3340) dodano 07.05.2014 18:01

To jedno z tych miast, które chciałoby się kiedyś zobaczyc.
Bardzo mnie rozbawiła fotka 47:) Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!