m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Battery Park zajmuje powierzchnię ok. 10 ha na południowym cyplu Dolnego Manhattanu. Nazwa parku pochodzi od baterii dział, rozmieszczonych tu dla ochrony osady we wczesnych latach istnienia Nowego Jorku. Na północy parku znajduje się tzw. Clinton Castle - pozostałości umocnień obronnych, pirs A - dawna przystań statków strażackich oraz Hope Garden - pomnik ofiar AIDS (ciekawe, że uhonorowano ofiary akurat tej, a nie innych, bardziej śmiercionośnych chorób). Na przeciwnym krańcu, obok budynku Straży Przybrzeżnej (US Coast Guard Building), mieści się restauracja ”Battery Gardens”. Widok Liberty Island ze Statuą Wolności z nabrzeża w Battery Park. Battery Park jest również miejscem, gdzie stoi widoczny na zdjęciu pomnik, upamiętniający żołnierzy amerykańskich poległych na Atlantyku podczas II wojny światowej (tzw. East Coast Memorial). Jego autorami są Albino Manca oraz Paul Cret Harbeson. Na północny-zachód od parku leży osiedle Battery Park City, zbudowane w latach 70. i 80. XX wieku, park im. Roberta F. Wagnera oraz aleja Battery Park City Promenade. Wraz z Hudson River Park obiekty te tworzą rozległy system zieleni miejskiej ze ścieżkami rowerowymi i promenadami, ciągnący sie wzdłuż wybrzeża rzeki Hudson. Z nabrzeża w Battery Park odchodzą promy, kursujące do Statui Wolności i na Ellis Island. Na południowo-wschodnim krańcu parku, naprzeciw Peter Minuit Plaza, znajduje się przystań promów, kursujących na Staten Island. Przy fontannie w Battery Park. Przy fontannie w Battery Park.
Pomnik Imigrantów (The Imigrants) w Battery Park - dzieło rzeźbiarza Luisa Sanguino i architekta Franka Luziego. Pomnik został odlany w brązie w 1973 roku. Fundatorami byli Samuel i May Rudin. The Sphere - pomnik ten stał dawniej na środku Augustin J. Tobin Plaza, w pierścieniu fontann pomiędzy wieżami World Trade Center, zaprojektowanym przez Minoru Yamasaki. W czasie ataku terrorystycznego z 11 września 2001 roku został on uszkodzony, lecz nie zniszczony. Pięć miesięcy później został ustawiony przy Eisenhower Mall w północnej części Battery Park. Wraz z płonącym obok wiecznym ogniem, upamiętnia on ofiary zamachu na WTC. Lokalizacja pomnika ma charakter tymczasowy. Jego autorem jest niemiecki rzeźbiarz Fritz Koenig. Rzeźba odlana jest z 52 elementów brązowych. Na północnym-wschodzie Battery Park stoi dawny gmach US Custom House, mieszczący obecnie oddział Narodowego Muzeum Indian Amerykańskich (National Museum of the American Indians). Wspaniały granitowy gmach został zbudowany w 1907 roku w stylu beaux arts w oparciu o projekt Cassa Gilberta. Podkreśla on rolę Nowego Jorku, jako portu morskiego. Zdobią go 44 monumentalne kolumny jońskie z ozdobnym fryzem, 4 rzeźby kobiet dłuta Daniela Chestera Frencha, symbolizujące kontynenty: Azję, Amerykę, Europę i Afrykę. Wnętrze pięknej rotundy pokryte jest malowidłami ściennymi Reginalda Marsha. Sąd Najwyższy Miasta Nowy Jork (New York City Supreme Court) przy Centre Street na Dolnym Manhattanie. Chinatown na Manhattanie. Pierwszym znanym Chińczykiem, który osiedlił sie w Nowym Jorku ok. 1859 roku był kantoński kupiec Ah Ken. W obliczu rosnącej dyskryminacji na Zachodnim Wybrzeżu USA, wielu imigrantów z Chin przenosiło się na Wschód. Chinatown w Nowym Jorku rozwinęło się na wschód od osławionej dzielnicy Five Points. Zdominowane było ono wówczas przez tzw. „tongs”, klany, zrzeszające członków rodzin, ziomków, zwolenników określonych opcji politycznych itp., a także przez gangi. Owe „tongs” wyłoniły w 1883 roku tzw. Chinese Consolidated Benevolent Association. W Chinatown na Manhattanie. Ludność dzielnicy chińskiej wzrosła gwałtownie po roku 1965. W latach 90. XX wieku Chińczycy zaczęli przenosić się w zachodnie rejony Lower East Side, zdominowane uprzednio przez Żydów, a następnie przez Latynosów. W ostatnich latach na terenie Chinatown zaczęto budować luksusowe bloki mieszkalne. Wcześniej dzielnica znana była z zatłoczonych kamienic, które zamieszkiwali przeważnie Chińczycy. Wzrost cen powoduje, że ubożsi lokatorzy przenoszą się do Flushing Chinatown w dzielnicy Queens lub do istniejącej dzielnicy chińskiej na Brooklynie (Brooklyn Chinatown).
Chinatown na Manhattanie. Gmach mieszczący biura policji Nowojorska kamienica w Little Italy. Nowojorska kamienica w Little Italy. Na stacji metra Bowery na Manhattanie, na północ od Chinatown i Little Italy. Metro nowojorskie (New York City Subway) ma 468 stacji i 26 linii o łącznej długości 369 km. Dziennie przewozi około 5,2 mln osób. Jego pierwszą linię otwarto 27 października 1904 roku. W nowojorskim metrze. W nowojorskim metrze. Czyżby obrazek przedstawiał imigrantów z Polski?
W pobliżu Times Square. W pobliżu Times Square. W pobliżu Times Square. W pobliżu Times Square. Times Square to plac na Środkowym Manhattanie (Midtown Manhattan) znajdujący się na skrzyżowaniu Broadwayu i 7. Alei, rozciągający się od ulicy 42. do ulicy 47. Posterunek policji na Times Square. Przed wojną o niepodległość Stanów Zjednoczonych obszar dzisiejszego Times Square należał do Johna Morina Scotta, generała milicji nowojorskiej, podległej George’owi Washingtonowi. W I połowie XIX wieku teren był w posiadaniu znanego businessmana Johna Jacoba Astora. Od 1872 roku rejon placu stał się miejscem, w którym skoncentrowały się targ koński, kuźnie i stajnie oraz firmy zajmujące się przewozami i władze miasta nadały mu nazwę Longacre Square przez analogię do londyńskiego Long Acre, na którym ulokowały się podobne przedsiębiorstwa.
Gołębie są obecne także i na Times Square. W 1899 roku Oscar Hammerstein zbudował tu teatry „Victoria” i „Republic”. W roku 1904 wydawca dziennika New York Times Adolph Simon Ochs przeniósł tu siedzibę gazety. Przekonał on burmistrza George’a Brintona McClellana Jra do budowy stacji metra i zmiany nazwy placu na Times Square. Trzy tygodnie później pojawiła się tu pierwsza reklama świetlna. Z czasem Times Square i Broadway rozbłyskiwały coraz większą ilością świateł, a plac stał się centrum dzielnicy teatrów. Choć New York Times przeniósł się w 1913 roku na nowe miejsce, nazwa placu pozostała niezmieniona. Times Square - chętni mogą zaciągnąć się do różnych formacji sił zbrojnych. Okolice Times Square szybko stały się centrum kulturalnym, pełnym teatrów, sal koncertowych i ekskluzywnych hoteli. W latach 1910-1930 z rejonem tym były blisko związane takie gwiazdy show-businessu jak Irving Berlin, Fred Astaire czy Charlie Chaplin, a okolice Times Square były nazywane „Tenderloin” (polędwicą), jako najbardziej „smakowita” lokalizacja na Manhattanie. Rejon ten był też siedliskiem przestępczości, korupcji, hazardu i prostytucji. Przestępczość nasiliła się w latach Wielkiego Kryzysu i w następnych dekadach Times Square zyskał złą reputację. Times Square. W latach 60., 70. i 80. XX wieku z racji funkcjonujących tu licznych barów go-go, sex-shopów i teatrzyków porno okolica była uważana za siedlisko dekadencji i moralnego upadku miasta. Boom budowlany za rządów burmistrzów Eda Kocha i Davida Dinkinsa sprzyjał zmianom, a ostateczie obecny charakter Times Square uzyskał za rządów burmistrza Rudolpha Giulianiego. Times Square jest jedną z ikon Nowego Jorku oraz centrum światowego handlu oraz mody, słynie z dużej ilości świateł i reklam. Jest licznie odwiedzany przez turystów, których liczba przekracza rocznie 39 mln. Plac znany jest także z tego, że corocznie witany jest tu uroczyście Nowy Rok.
Na Times Square. Turystki na Times Square. W obrotowej restauracji na 40. piętrze hotelu Marriott w pobliżu Times Square popijaliśmy zimniutkie piwko podziwiając panoramę Nowego Jorku. Nie tak wspaniałą jak ta z Empire State Building, ale też niczego sobie. Fragment panoramy, widzianej z obrotowej restauracji w hotelu Marriott. Fragment panoramy, widzianej z obrotowej restauracji w hotelu Marriott. Times Square. Przy pomniku Give My Regards to Broadway, przedstawiającym George'a Michaela Cohana - amerykańskiego komika, aktora, piosenkarza, tancerza, dramatopisarza, autora tekstów, kompozytora i producenta showbusinessu.
Na Times Square. Nowy Jork wyróżnia się w dziedzinach sztuki, kuchni, tańca, muzyki, opery i teatrów, kina, mody, muzeów i literatury. Miasto było centrum muzyki jazzowej w latach 40. XX wieku, ekspresjonizmu abstrakcyjnego w latach 50., a także miejscem narodzin hip-hopu pod koniec lat 70. W latach 70. i 80. duży wpływ na rozwój gatunków miała nowojorska scena punkowa i hardcore'owa. 39 największych nowojorskich teatrów znanych jest jako „Broadway”. Działa tu też wielki kompleks Lincoln Center for the Performing Arts zrzeszające czołowe instytucje kulturalne. Turyści i nowojorczycy na Times Square. Turyści i nowojorczycy na Times Square. Na Times Square. Reklamy na Times Square. Times Square, określany mianem „Skrzyżowania Świata” - jasno rozświetlony punkt centralny teatru broadwayowskiego jest jednym z najbardziej ruchliwych przejść dla pieszych na świecie, a zarazem centrum światowego przemysłu muzycznego.
Na Times Square. Na Times Square. Pomnik żydowskiego krawca z Brzezin na 7. Alei w Midtown Manhattan. Na przełomie XIX i XX wieku tysiące Żydów z Europy Wschodniej wyemigrowały do USA. Byli wśród nich także żydowscy mieszkańcy Brzezin. Wielu z nich utrzymywało się z krawiectwa. O ich losie przypomina widoczny na zdjęciu pomnik, przedstawiający krawca pracującego przy maszynie do szycia. Oryginał rzeźby powstał w 1978 roku według projektu Judith Weller. W 1984 roku działacze amerykańskiego Związku Zawodowego Krawców postanowili zamówić powiększoną replikę dzieła i ustawić ją na ruchliwej alei Manhattanu. Na Fashion Walk of Fame na 7. Alei na Manhattanie upamiętniono 24 słynnych nowojorskich kreatorów mody. Każda z tablic zawiera krótką charakterystykę postaci i jej wkładu w rozwój mody. Swoje tablice mają tu: Stephen Burrows, Norma Kamali, Betsey Johnson, Marc Jacobs, Geoffrey Beene, Bill Blass, Calvin Klein, Ralph Lauren, Rudi Gernreich, Roy Halston Frowick, Claire McCardell, Norman Norell, Perry Ellis, Willi Smith, Lilly Daché, Main Rousseau Bocher, Bonnie Cashin, Giorgio di Sant' Angelo, Charles James, Oscar de La Renta, James Galanos, Donna Karan, Pauline Trigere i Anne Klein.

najbliższe galerie:

 
NEW YORK (różność)
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
New York cz. 3 czyli okolice Ground Zero
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Big Apple - nowojorskie impresje (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
New York cz. 5 czyli snucie się po ulicach
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Big Apple - nowojorskie impresje (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
New York cz. 1 (Brooklyn Bridge i okolice)
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.09.2017 20:04

Ja też, tam można wracać.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 27.09.2017 19:27

Oj tak. Byłem tylko kilka dni i poznałem jedynie Dolny i środkowy Manhattan i kawałek Brooklynu... Chętnie wpadłbym tam jeszcze raz. Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.09.2017 13:39

To miasto ma swój klimat

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 11.06.2014 23:31

Dzięki, Travis. Pozdrawiam.

travis użytkownik travis(wpisów:161) dodano 09.06.2014 21:52

+++ kolorowe tlumy

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 09.05.2014 12:21

Irenko - to fakt, na Manhattanie trudno znaleźć "bezludny" zakątek, ale te tłumy też mają swój urok. Pełna Zgoda.

Harmony - Manhattan bardzo często występuje w filmach, dlatego czasami miałem też wrażenie, że miejsca są mi znajome.

Serdecznie pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 08:45

Ta część NY przyjaźniejsza, może dlatego, że pamiętam ją z filmów. Pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 09.05.2014 07:44

i pozdrawiam Was.... pośród tłumów błądzących....

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 09.05.2014 07:43

głównie do łumnych miejsc tym razem zaprosiłeś....miejski gwar też ma swój urok....

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!