m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
W drodze na Oosterschelde, zarządzamy krótki odpoczynek na Brouwersdam, jednej z kilkunastu tam wybudowanych w ramach Planu Delta, szybko odnajdujemy wygodny parking i po chwili jesteśmy na pięknej szerokiej plaży, otoczonej wydmami. Plan, czy też Projekt Delta, to system budowli hydrotechnicznych w południowo-zachodniej Holandii. Do jego realizacji przystąpiono po tragicznej w skutkach / choć nie jedynej/ powodzi w dniu 1 lutego 1953 roku. Zginęło wówczas ponad 1800 osób, utonęło kilkadziesiąt sztuk bydła, prawie 50 tys. domostw zostało zniszczonych, woda wlała się 75 km w głąb lądu, a osuszanie terenów zajęło ponad 10 miesięcy. By w przyszłości zapobiegać takim tragicznym powodziom, rząd holenderski podjął decyzję o realizacji wcześniej już istniejącego planu, zakładającego wybudowanie systemu zapór przeciwsztormowych, tam, śluz i mostów. 
Oosterschelde to jedna z czterech głównych tam tego projektu, oprócz Haringvliet i dwóch w cieśninach Brouwerschaven i Veerse Gat. Na początek udajemy się na punkt widokowy,
z którego oglądamy zaporę od strony otwartego morza, Oosterschelde zbudowana jest z 65 pylonów, rozstawionych na odcinku prawie 9 km, między którymi wsunięto 62 stalowe zamknięcia jazowe, uznaje się, że ta konstrukcja jest najdłuższą tamą z zasuwami na świecie. Te kamienie upamiętniają tych, którzy zginęli przy budowie zapory. A to już mapka Deltaparku, zdecydowanie najciekawszym miejscem jest główny budynek, Delta Plaza,w którego salach obejrzeć można 30 minutowy film, Delta Finale, przedstawiający etapy budowy zapory,począwszy od produkcji prefabrykatów stanowiących poszczególne elementy budowli, przez ukazanie precyzyjnego umiejscawiania fundamentów i słupów oraz mocowanie zamknięć jazowych. Tu też znajduje się wystawa pełna zdjęć i makiet obrazujących zarówno trud włożony w budowę tego obiektu, jak również pozwalających ocenić gigantyczny rozmiar prowadzonych prac.

Drugim ciekawym miejscem jest to oznaczone jako 4 / poprzednie zdjęcie/, stąd można się dostać na jeden z pylonów, by obejrzeć go z bliska.
Reszta parku też atrakcyjna, choć o charakterze bardziej rozrywkowym.
Pora na kilka szczegółów dotyczących samej budowy, rozpoczęto ją w 1976r., na 3 torach wodnych poszerzonych lejkowato ujść rzek, wykorzystując jako podstawę dwie wyspy, m.in. Neetle Jans. Prace rozpoczęto od ubijania morskiego dna, takie maszyny, o dużej częstotliwości drgań, zamieniały miękki piasek w twardą podstawę fundamentów,
następnie przygotowywano specjalne maty z tworzyw syntetycznych i kruszywa, aby rozłożyć je na dnie potrzebne były kolejne maszyny skonstruowane dla takich potrzeb, wreszcie same słupy, które mają od 30-38 m wysokości i ważą do 18 tys. ton, ich transport na morze odbywał się za pomocą takich holowników, ustawienie ich musiało być bardzo precyzyjne, w tym celu zbudowano specjalny ponton, z komputerowymi sterownikami.
Gdy słupy stały już na swoim miejscu, obciążano je wielkimi głazami / następne zdjęcia/ , by w końcowym etapie zamontować ruchome zasuwy, mające 40 m szerokości i 6-12 m wysokości. Co ciekawe kamienie importowane były ze Skandynawii, w parku pozostawiono kilka z nich,
Na wystawie pokazano bogatą dokumentację tego przedsięwzięcia, rozmach prowadzonych prac był ogromny, takie makiety, zdecydowanie pomagają w wyobrażeniu sobie, jak to właściwie wygląda , i jeszcze jedna rycina, ukazująca przekrój poprzeczny zasadniczego elementu zapory. Budowę zapory na Skaldzie Wschodniej zakończono w 1986 r., na jej otwarcie przybyła rodzina królewska z królową Beatrix na czele, a rok później do użytku oddano biegnącą po zaporze drogę. Kierujemy się w stronę zapory, po drodze mijamy różne eksponaty służące podczas jej budowy.
Pierwotnie zapora miała całkowicie  zamknąć szerokie ujście Skaldy Wschodniej, do której spływają Moza, Waal i Ren, ale projekt ten spotkał się z silną krytyką miejscowych ekologów, którzy bronili tych ważnych dla flory i fauny okolic, miejsce to jest terenem lęgowym ptaków, a  w wodach Skaldy jaja składają płastugi, sole i inne ryby Morza Północnego, również miejscowi rybacy czuli się zagrożeni utratą głównego źródła utrzymania. Na szczęście osiągnięto kompromis, zapora jest właściwie barierą przeciwsztormową, w normalnych warunkach pozwala ona na swobodny przepływ wody / tak , jak na zdjęciu, zasuwy są podniesione/, zasuwy zamykane są w przypadku wyższych przypływów, ma to zazwyczaj miejsce raz na 18 miesięcy, gdy poziom wody podnosi się o około 3 m n.p.m. /dolny czerwony pasek/, choć w 2002r. zamykano je ponad 20 razy,wyższy pasek pokazuje stan wody podczas powodzi w 1953 r./4.2 m/. Warto zwrócić uwagę na bardzo silny nurt wody, w obrębie Skaldy prądy pływowe przemieszczają około 800 mln m3 wody. Jak już wspomniałam opisywana tu zapora, to tylko jedna z wielu budowli dużego planu Delta, którego twórcą w dużej mierze był holenderski inżynier Johan van Veen,
całość prac trwała prawie 40 lat , a jej koszt szacuje się na 15 miliardów dolarów. Czy łowy były udane? ... nie wiem, Może warto jeszcze dodać, że wszystkie zapory przeciwsztormowe, tamy, śluzy i mosty, łączące wyspy w prowincji Zelandia i Holandia Południowa, skróciły  holenderską linię brzegową o około 700 km, co znacznie ułatwia komunikację w tym rejonie. To chyba tyle podstawowych wiadomości dotyczących zapory na Oosterschelde i Planu Delta.
Dodam, że tworząc opisy korzystałam, oprócz odpowiednich stron internetowych, z dwóch przewodników po Holandii, które były bardzo przydatne podczas podróży po tym kraju, pierwszy z nich to Praktyczny Przewodnik Pascala, drugi to Zielony Przewodnik Michelina, 
mapka z 5 pochodzi ze strony www. viamichelin.pl, a 10 to plan parku dodawany do biletu wstępu.
Przejdźmy jeszcze do drugiej części parku, każdy znajdzie tu coś dla siebie, choć najbardziej zadowoleni będą najmłodsi,
dla jednych i drugich dużą frajdę sprawia znalezienie się w symulatorze orkanu, przez specjalną dmuchawę wywoływane są podmuchy wiatru o prędkości ponad 130km/h, można też obejrzeć ekspozycję dotyczącą wielorybów, proszę tylko uważać, by  nie wchodzić tu na czerwonym świetle, bo wtedy kąpiel, średnio przyjemna, gwarantowana, a to szkielet wieloryba wyrzuconego przez morze na plażę, na tym pojedynczo stojącym elemencie zapory, urządzono ściankę wspinaczkową, jest też małe akwarium z podwodnymi stworami i choć wolimy oglądać je w naturalnym środowisku, to ta gębusia płaszczki bardzo nam się spodobała,
krótkie show w wykonaniu fok cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieciaczków, podobnie , jak kompleks basenów i zjeżdżalni wodnych.
Bilet wstępu do Deltaparku, to koszt 22E, parking 7E.
Przejeżdżamy na południowy kraniec zapory, i czas na powrót, tym razem przez Most Zelandzki, będący również częścią projektu Delta, ukończony w 1965 r., składa się z 50 łuków i ma ponad 5 km długości.

Chciałabym zachęcić do odwiedzania w Holandii  tego typu miejsc, a jest ich całkiem sporo, chociażby położona nieco dalej na  północ zapora na zatoce Haringvlietdam, czy też imponująca, ruchoma zapora na kanale Nieuwe Waterweg, w okolicy Rotterdamu.
Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
VEERE
1pix użytkownik przemyslaw odległość 9 km 1pix
Veere -  małe miasto z wielkim kościołem
1pix użytkownik antala odległość 9 km 1pix
HOLANDIA - Middelburg i Westkapelle
1pix użytkownik afrodyta odległość 21 km 1pix
Holandia
1pix użytkownik andrju1969 odległość 49 km 1pix
Brugia
1pix użytkownik jovitaaa odległość 50 km 1pix
Rowerowych wspomnień czar
1pix użytkownik catcherintherye odległość 53 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 13.10.2014 23:38

Zazdroszczę Co, że mogłeś zaporę lepiej poznać, ja tylko zobaczyłam, ze jest, ale i tak się ciesze. To imponująca budowla!

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 11.05.2014 19:34

Irena, Tereza, dziękuję za miłe Wasze wizyty, pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 11.05.2014 08:01

Ładna prezentacja tego ciekawego miejsca.Pozdrawiam:)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 11.05.2014 07:17

ale fajnie....ciekawe miejsce dzięki Tobie zwiedziłam....miło się razem z Toba spacerowało...pozdrawiam serdecznie....

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.05.2014 14:50

Marekpic, Harmony, wiem, że nie wszystkich ten temat interesuje, tym bardziej cieszę się, że zdecydowaliście się poświęcić chwilkę czasu na obejrzenie tej prezentacji i pozostawienie przychylnych komentarzy. Pozdrawiam Was :)
Jarek4441 :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 10.05.2014 12:21

Najbardziej zainteresowała mnie część dla dzieci ;) i piękne plaże. Ładnie zaprezentowałaś coś, czego bym chyba nie planowała odwiedzić. Pozdrawiam :)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 10.05.2014 08:11

nie moje są to klimaty;-) ale brawo za pokazanie;-) pozdrawiam

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.05.2014 00:31

Ak, uśmiechnęłam się, to miłe, pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 10.05.2014 00:28

a jednak fachowości Ci nie brakuje :)
mówiłem :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.05.2014 00:24

Paweł, bardzo polecam odwiedzenie tego typu miejsc, są one wizytówką tego kraju, podobnie, jak wiatraki, tulipany, kamienice przeglądające się w wodach kanałów i wiele innych, które doskonale znasz, pozdrawiam :)

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 10.05.2014 00:11

Ak, fachowości w tym temacie dużo mi brakuje, ale metody, jakimi ten kraj wydziera ziemie morzu, jednocześnie stawiając czoła jego potędze, zachowując środowisko naturalne, wzbudziło w nas pełny podziw.
W opisie, etap stawiania słupów potraktowałam marginalnie, ale jeśli to zainteresowałoby Ciebie, to dodam,że był to bardzo wyrafinowany technologicznie etap pracy nad zaporą. Najpierw wybudowano, najgłębszy w Holandii polder /-15m/, w pobliżu morza, w nim stworzono żelbetowe, puste w środku, konstrukcję wszystkich słupów, potem zalano polder,by holowniki mogły przetransportować je na docelowe miejsca, wtedy napełniono je piaskiem i opuszczono na dno morza.
Dziękuję i pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 09.05.2014 23:59

Cała ta zapora to jeden wielki majstersztyk:) Pomimo, że byłem wielokrotnie w Holandii, tutaj nigdy nie dotarłem, ale może kiedyś się uda:)
Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 09.05.2014 22:46

bardzo interesujący fotoreportaż i fachowo podany !

bartak użytkownik bartak(wpisów:936) dodano 09.05.2014 22:03

Przemku, geniusz inżynierii, który widzieliśmy na każdym kroku zwiedzając Holandię, potwierdza słowa tej maksymy!
Cieszę się, że obudziłam Twoje wspomnienia, mam nadzieję, że troszkę ich jeszcze dostarczę, dziękuję i pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6300) dodano 09.05.2014 21:51

Nasze pierwsze, całkowicie samodzielne, zagraniczne wakacje! I prawie nic nie zmieniło się!
To mi ale wywołałaś fale wspomnień i wzruszeń...!
A temat, dla mnie, wówczas był i nadal jest fascynujący: tu sprawdza się holenderskie powiedzenie, ze "Pan Bóg stworzył świat, ale Holandię stworzyli Holendrzy".
Dziękuję i pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!