m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Anuradhapura była pierwszą historyczną stolicą Sri Lanki i ważnym ośrodkiem buddyzmu aż do czasów dzisiejszych. Założył ją w 380 r.p.n.e książę Pandukabhaya. Rozwijała się w okresie od III wieku p.n.e. do XI wieku n.e.. Bardzo szybko stała się potężnym miastem, słynącym ze świątyń, pałaców i ogrodów. Miasto wywarło w ciągu stuleci znaczny wpływ na rozwój lankijskiej architektury. Do dnia dzisiejszego, na rozległym terenie o pow. około 40 tyś. m2, możemy podziwiać pozostałości zabudowań królewskich i klasztornych, o których później, a teraz  o dagobie Ruwanweli, ... ... która zrobiła na mnie największe wrażenie. Datuje się ją na II wiek p.n.e.. Jej wysokości to około 90 metrów. Dagoby to lankijskie odpowiedniki stup budowane w kształcie półkolistej lub dzwonowatej czaszy najczęściej z cegły. Ruwanweli jak i święte Drzewo Bodhi, przyciąga tysiące lankijskich pielgrzymów.
Atmosfera wokół dagoby była szczególna. My trafiliśmy chyba na jakieś święto, bo ilość miejscowej ludności była dość spora. ... Dagobę od świętego Drzewa Bodhi dzieli kilkadziesiąt metrów. Między tymi zabytkami spotykaliśmy całe rodziny, które w tych dla nich świętych miejscach spędzały wolny czas. Drzewo Bodhi to figowiec pagodowy, pod którym Budda Siakjamuni osiągnął oświecenie, i który od tamtej pory na pamiątkę jest nazywany drzewem oświecenia. Obecnie drzewo pełni bardzo ważną rolę dla wszystkich buddystów. Jest przypomnieniem i inspiracją, symbolem pokoju, które przyciąga tysiące wiernych.
Wokół tego drzewa roztacza się niesamowita energia, której i ja doświadczyłam, choć żadna ze mnie buddystka, ale filozofia buddyzmu jest mi bardzo bliska. Isurumuniya - Świątynia, która została zbudowana na skale przez króla Devanampiya Tissa, który rządził w Anuradhapurze od 307 do 267 roku p.n.e.. Pierwotnie tutaj była przechowywana relikwia zęba Buddy, kiedy to dotarła na wyspę z Indii. W środku leżący Budda. Pięknie zdobione, malowane sufity. Przedstawione na środku gęsi symbolizują czystość. Isurumuniya jest najbardziej znana z płaskorzeźby przedstawiającej parę kochanków. Najpopularniejszy przekaz mówi, iż rzeźba przedstawia księcia Saliya (syna króla Dutugamunu) i jego kochanki Asokamala. Książę zrezygnował z tronu dla swojej wybranki, która była z niższego stanu.
Podobno (bo jest ogromny) odcisk stopy Buddy. Galle jest najlepiej zachowanym miastem-twierdzą zbudowanym przez Europejczyków w Azji Południowej i Wschodniej. Na zdjęciu najbardziej charakterystyczny element miasta: latarnia morska, będąca jego wizytówką. Galle to najładniejsze miasto na Sri Lance i poświęcę mu osobną galerię. W Kandy znajduje się Świątynia Zęba Buddy, gdzie przechowywana jest najświętsza relikwia buddystów: ząb należący do samego Buddy. Jedna z legend głosi, że ząb został wykradziony ze stosu pogrzebowego Buddy, inna zaś mówi, że ząb sam uniósł się ponad stos w trakcie palenia ciała. Miał to być znak, iż ma pozostać on na ziemi. Ząb Buddy zawitał do Cejlonu ok. 310 roku. Przemyciła go we włosach księżniczka Hemamali, uciekająca przed hinduską armią. Ząb przez wiele lat wędrował wraz z władcami po różnych miejscach, aż wrócił do Kandy. Ząb znajduje się w zamkniętych, składających się z 7 części złotych relikwiarzach i szansę zobaczenia go mają tylko najwybitniejsi z gości odwiedzających świątynię. Ten zabytek zrobił na mnie najmniejsze wrażenie, ale dla Lankijczyków jest to bardzo ważne miejsce kultu religijnego. Polonnaruwa była po Anuradhapurze drugą starożytną stolicą Sri Lanki.
Czas jej świetności przypadał na XII wiek, dziś możemy podziwiać ruiny tonące w tropikalnej roślinności. Tutaj świątynia ... Może się domyślicie czego, bo mnie nie wypada napisać ;) Najważniejszym miejscem w średniowiecznej Polonnaruwie była Dalada Maluwa zamknięty święty teren z 12 okazałymi budowlami. Na zdjęciu Watadage. Jeden z najstarszych i najładniejszych zabytków na wyspie, zaprojektowany na planie koła o średnicy 18 metrów. Zdobi go wiele pięknych płaskorzeźb.
Lew, widniejący na płaskorzeźbie, został wybrany na godło państwowe Sri Lanki, bo według legendy stanowiący większość na wyspie Syngalezi są potomkami lwa. Znajduje się on także na fladze narodowej. Dagobą wartą zobaczenia w Polonnaruwie jest Kiri Vihara. Była ona poświęcona Subhadry, królowej króla Parakramabahu (1153-1186). 
Na zdjęciu tabliczka przypominająca o pozostawieniu obuwia i czapki. Do wszystkich miejsc religijnych na Sri Lance wchodzi się boso, albo w skarpetkach z zakrytymi ramionami i kolanami. Kilkadziesiąt metrów od Kiri Vihara znajduje się świątynia Buddy Gal Vihara. Są to wykute w granitowej skale postaci Buddy w pozycji siedzącej, stojącej i leżącej. Tutaj duży siedzący Budda wysokości 4,63 m. Siedząca postać została wyrzeźbiona w kształcie kwiatu lotosu. Jego podstawa ozdobiona jest rzeźbieniami kwiatów i lwów.
Stojąca postać ma 6,93 m wysokości i są spory wśród historyków i archeologów czy to aby na pewno jest postać Buddy. Leżący Budda, który osiągnął stan parinirwany czyli ostateczny stan nirwany, ma długość 14,12 m.  Kolejny zabytek znajdujący się na liście UNESCO to Sigiriya pozostałości pałacu królewskiego Kassapy z V stulecia wybudowane na szczycie 180-metrowej skały będącej ogromną bryłą magmy pozostałej po wygasłym i zapadniętym wulkanie. Tam też były tłumy zwiedzających. Jakaś wycieczka zakładowa z Chin ?:) Pobiegliśmy szybko, aby wspiąć się schodami na górę, ale niestety musieliśmy dostosować się do tempa osób przed nami idących, gdyż schody są wąskie i przez to nie można nikogo wyprzedzić. Gdy już dotarliśmy na górę, to widoki z niej oraz pozostałości po pałacu zrobiły duże wrażenie. Miejsce jest warte odwiedzenia. Tutaj widać zrekonstruowaną początkową partię schodów, która wychodzi spomiędzy dwóch kamiennych lwich łap. Dla turystów zbudowano też wygodne stalowe schody.
Świątynie w Dambulla wykute w 160-metrowej skale położone są na szczycie wzgórza i składają się z pięciu jaskiń powstałych w okresie od I do XVIII wieku p.n.e.. Zanim jednak do nich dotrzemy musimy przejść koło wątpliwej urody Świątyni Golden Temple, w której mieści się muzeum poświęcone buddyzmowi, i nad którą góruje współczesny pozłacany 30-metrowy posąg Buddy. Świątynia otoczona jest ogrodami, w których maszeruje około dwustu wyznawców buddyzmu. Tutaj Dewadżara Wihara (Świątynia Króla-Boga) z rzeźbą przedstawiającą odpoczywającego Buddę długości 14 metrów i z dobrze zachowanymi malowidłami ściennymi. Od I wieku n.e., kiedy to utworzono pierwszą świątynię w skale, przybywają tutaj miliony wiernych, a teraz także turystów. W tym miejscu było też sporo małp, na które trzeba uważać, bo jeśli której spodoba się nasza torebka, to już po niej. Te na szczęście były zajęte robieniem fryzury.
Może takiej, jaką ma Budda ;) Ciekawe czy ten buddyjski mnich robi fotkę do lankijskiej wersji obieżyświata ;)
Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
SRI LANKA - Sigirija
1pix użytkownik irolek odległość 12 km 1pix
Pidurangala,  listopad 2015
1pix użytkownik smok-1 odległość 20 km 1pix
Lankijskie migawki
1pix użytkownik degial odległość 40 km 1pix
SRI LANKA - Na spotkanie z trzema  stolicami
1pix użytkownik kordula157 odległość 41 km 1pix
Anuradhapura -święte miasto
1pix użytkownik robertno1 odległość 46 km 1pix
Ruwanweli
1pix użytkownik doracz odległość 49 km 1pix

komentarze do galerii (41):

 
harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 08.09.2014 08:30

Batsheba, Sri Lanka, to co innego niż Indie. Nie ma syfu, ludzie są bardzo życzliwi, mili, uśmiechnięci. Polecam ten zakątek świata.
Miło, że wpadłaś. Pozdrawiam :)

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 08.09.2014 08:04

Zupełnie inny świat, ten ,,olśniewający świat" :-). Inny też niż Indie, wygląda czysto i bez gryzoni. Nie ciągnie mnie tam aż tak bardzo. Nie wiem czemu, ale Hindusi nie wzbudzają u mnie sympatii :-(.
Ale na zdjęciach wszystko wzbudza ciekawość, bo ładnie pokazałaś ten zakątek świata.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 11.05.2014 23:03

Robertno1, Andred, dziękuję za miłe słowa. Andred, plany trzeba zmieniać. Ja tak robię i muszę powiedzieć, że z powodu tych zmian zawsze byłam zadowolona :) Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 11.05.2014 23:01

Irena, Kordula, miło, że wpadłyście na Sri Lankę :) Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 11.05.2014 23:00

Woja, przesuwasz z pozycji 102 na 101 ;)? Może galeria z Galle spowoduje skok Sri Lanki o dwa oczka do góry ;) Postaram się. Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 11.05.2014 21:18

Już dawno oglądałem tę galerię, ale nie miałem czasu o tym napisać.
Kusisz tą Sri Lanką i chyba będę musiał się tam wybrać....tylko kiedy? Tyle mam planów.......
Pozdrawiam,
andred

robertno1 użytkownik robertno1(wpisów:93) dodano 11.05.2014 19:59

Harmony, zrobiłaś to super!!!
Miło popatrzeć….!
Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 11.05.2014 11:54

Milo odwiedzic z Toba znajome katy. Juz kiedys pisalam , ze Sri Lanka jest gleboko w moim sercu. Pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 10.05.2014 23:05

ależ egzotycznie...jak dla mnie....niesamowicie ...podziwiam....podziwiam....i pozdrawiam....

woja użytkownik woja(wpisów:558) dodano 10.05.2014 12:56

Harmony, przesuwam Sri Lankę na pozycję 102.
Ale czekam na galerię z Galle, bo coś czuję, że mi się spodoba; wtedy może nawet przesunę wyżej:-)))))
Pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 10.05.2014 11:33

Marcin1980, fajnie, że wpadłeś, i że się spodobało :) Pozdrawiam :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 10.05.2014 10:49

super wyprawa. Ładnie pokazane.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 23:41

Markopol, bo to najciekawsze tereny na Sri Lance, więc prawie każdy je zwiedza :) Szerszeni nie było. Może je zlikwidowano skoro miały taką złą sławę. Tajemniczo brzmisz z tym wydarzeniem. Mam nadzieję, że to nie było coś złego. Pozdrawiam :)

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 09.05.2014 23:31

Zwiedzaliśmy podobne tereny.Sigiriya,czy nie natrafiłaś tam na szerszenie ? Są tam wyjątkowo wredne ,krążą o nich już nawet legendy.
Miło było powspominać.W Sri Lance wydarzyło mi się coś co utkwiło w mojej głowie bardzo głęboko.Nigdy tego nie zapomnę,chociaż może byłoby lepiej gdybym zapomniał.
Pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 17:35

Nata14, ja tez bardzo ciepło wspominam Sri Lankę, przede wszystkim jej mieszkańców. To jest największy skarb tego kraju. Powiadasz, że Panny z Sigiriyi wywarły na Tobie największe wrażenie :) ... na mnie skała, na której są namalowane. Panien prawie nie uchwyciłam na fotkach, bo tylu miały wielbicieli ;) Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 17:32

Śnieżko, Ty z tych ciekawskich ;) Mała podpowiedz: część ciała, którą posiadają tylko mężczyźni. I nie jest to mózg, gdyby zechcieli tak podpowiedzieć złośliwi panowie ;) Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 17:31

Wielkopolanko, fakt, mały kraj, ale dla każdego znajdzie się coś miłego, więc ta galeria dla wielbicieli zabytków, ruin, historii. Dziękuję za miłe słowa :) Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 17:29

Anusia_osia, w różny sposób zwiedzamy kraje, dla jednych ważna jest natura, dla innych zabytki, więc dla tych drugich ta galeria to taka mała ściąga. Może pozwoli wyrobić sobie im opinię, co warto zobaczyć na Sri Lance. Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 17:26

Przemku, też lubię fotkę 1 i bardzo fajnie ją skojarzyłeś !:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 09.05.2014 16:49

Pokazałaś znajome mi miejsca. Bardzo ciepło wspominam Sri Lankę. Fajne fotki. W czasie gdy byłam w Kandy ,było jakieś święto , procesje , udało mi się zerknąć na relikwiarz w którym przechowywany jest ząb. Piękny jest ogród botaniczny w Kandy.Spędziłam w nim kilka godzin. Na mnie największe wrażenie zrobiły na Sro Lance -Panny z Sigirii :)
Pozdrawiam :))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3340) dodano 09.05.2014 16:33

Harmony, dałabyś jakieś wskazówki, bo ja się nie domyśliłam co to za świątynia, a chciałabym wiedziec:) Pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1874) dodano 09.05.2014 16:26

Piękny to kraj ! jak na takie niewielkie państewko to ma dość sporo tych zabytków z listy Unesco! i to samo już mówi za siebie , że ciekawy to kraj!
wspanialy reportaż oparty na ładnych zdjęciach! bardzo bardzo podobało się!
pozdrawiam serdecznie:)

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 09.05.2014 14:24

Dobry pomysł na zwiedzenie wszystkich miejsc z listy U. Mnich na końcu to z pewnością kolejny Obieżyświat.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 09.05.2014 11:43

Śnieg - nie śnieg, czy inne chmury, ale nr 1 bardzo mi się podoba.
W swej delikatności jest jak japońska grafika...:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 09:39

Przemku, pewnie by chcieli mieć śnieg, jak my na co dzień takie widoki jak na 21 :) Na pierwszym zdjęciu niebo białe, zasnute chmurami, dobrze, że nie padało. Pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 09.05.2014 09:22

Czy oni tam mają śnieg?? Przy pierwszym zdjęciu aż mnie zmroziło, ale potem było już lepiej. a przy 21 nawet całkiem dobrze...;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 08:17

Achernar-51, życzę, aby tak było. Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 09.05.2014 07:21

Chciałby też kiedyś odwiedzić to miejsce. Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 09.05.2014 01:04

to wskocz jeszcze u mnie do Złotego Potoku... tam też wesoło było :DD

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 00:59

Ak, to nie rób konkurencji Pawłowi i zostań wzorcem zabawnego faceta :) Pamiętam do dziś Twoją galerię o kradzieży kwiatów przy której nieźle się uśmiałam :) Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 09.05.2014 00:54

no nie chciał bym robić konkurencji Pawłowi , ale jak tu nie być miłym facetem skoro galeria bardzo mi sie podoba :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 09.05.2014 00:34

Paweller, Ty to jesteś wzorzec miłego faceta :) ( Może Ty ze Sri Lanki pochodzisz, bo tam spotkałam samych miłych ludzi ;))
Niech się inni od Ciebie uczą ;) Miłym ludziom miło się żyje, to żadna filozofia :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 09.05.2014 00:16

To ja już chyba nie muszę tam jechać ..., jak na faceta to jestem miły i miło mi się żyje, ha, ha:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 08.05.2014 23:25

Paweller, ta góra też mi się najbardziej podobała :) no i jeszcze biała dagoba, ale na nią nie można było wejść ;) Tego ściągania butów to już miałam dosyć, łatwiej zawsze zarzucić na głowę chustę, jak we wspomnianym przez Ciebie Błękitnym Meczecie. Kraj odległy, ale warto tam było się wybrać, a niektórzy nawet powinni, aby przyswoić sobie coś z buddyjskiej filozofii, dzięki której milej by nam się żyło :) Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 08.05.2014 23:06

Dobrze, że u nas w kościołach nie trzeba ściągać butów ..., raz byłem w Błękitnym Meczecie i już mi wystarczy wrażeń:))) Widzę tu dla siebie fajną górę, na pewno bym tam też wszedł, no i jeszcze latarnię bym zaliczył, o ile byłaby taka możliwość:) Kraj dla mnie bardzo odległy i pewnie nie szybko się tam wybiorę ..., więc fajnie było to zobaczyć:)
Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 08.05.2014 22:21

Rozmusiaki, cieszę się, że mogłeś doświadczyć tych wszystkich rzeczy dzięki tej galerii ;) Pozdrawiam rodzinkę całą :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 08.05.2014 22:20

Aniu, Pozdrawiam serdecznie :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 08.05.2014 22:20

Tak Jarku, to były bardzo ciekawe miejsca.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 08.05.2014 21:40

Przemiłego,wieczornego i egzotycznego spacerku doświadczyłem ...
Pozdrawiam serdecznie :)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 08.05.2014 21:38

Bardzo fajnie pokazane, a najbardziej podoba mi się foteczka 43 i ta Świątynia wciśnięta pod skałę :) super
pozdrawiam...

jarek4441 użytkownik jarek4441(wpisów:182) - Użytkownik usunięty. dodano 08.05.2014 21:18

Ciekawe miejsca pokazałaś.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!