m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Tu do roku 1939 na Czeremoszu przebiegała granica między Rzeczpospolitą a Rumunią. To tutaj po ataku ZSRR ewakuował się z kraju polski rząd. Tamten most już nie istnieje, ale wyobraźnia łatwo przywołuje tragedię tamtych dni. Kuty i Zaleszczyki to były najcieplejsze miasta II RP, nas jednak przywitały deszczową pogodą. Zapraszam na krótki spacer.
Podobno w tym niepozornym budyneczku w ostatnich dniach przed ewakuacją przebywał polski rząd. Kamienice na ryneczku. Ratusz. Fragment ratuszowej elewacji. Mimo wszechobecnej biedy... ... widać pozostałości dawnych, chyba lepszych dni.
Po kilku krokach zabudowa staje się niższa. Mijamy dawną XVIII - wieczną świątynię ormiańską, obecnie cerkiew. W mieście jest jeszcze kolejna cerkiew, oraz kościół katolicki. Świątynia katolicka w czasach ZSRR została zamieniona na sklep, ale po odzyskaniu niepodległości przez Ukrainę została zwrócona wiernym. Kopiec chwały Strzelców Siczowych...
...i wszystkich którzy walczyli o wolną Ukrainę. W dzielnicy willowej. Tu też możemy dopatrzeć się zmysłu estetycznego mieszkających tu Ormian. Miasto słynie też ze starego cmentarza - miejsca pochówku społeczności ormiańskiej. My trafiliśmy jednak na cmentarz innej dawnej mniejszości - żydowski kirkut. Po zajęciu tych ziem w 1941 roku przez Niemców ponad 2 tysiące tutejszych Żydów wymordowano.
Kuty zasłynęły jeszcze ze śmierci Tadeusza Dołęgi Mostowicza. Ten bohater przedwojennej Warszawy zasłynął jako autor takich powieści jak Znachor i Profesor Wilczur, czy Kariera Nikodema Dyzmy. Był także patriotą. Należał do konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej. Walczył w wojnie polsko - bolszewickiej. Brał też udział w wojnie obronnej 1939 roku. Nie znane są okoliczności jego śmierci. Podobno będąc pod wrażeniem chaosu i cierpienia cywili uciekających przed wojną, wrócił z już bezpiecznej rumuńskiej strony granicy z transportem żywności dla uciekinierów.
Tutaj była już jednak Armia Czerwona. Jeden z czołgów trafił w samochód którym jechał pisarz. Inna wersja mówi, że po prostu jakiś sołdat zastrzelił człowieka w mundurze polskiego oficera. I tak w małym miasteczku zginął i chyba nie ma grobu autor, którego twórczość bawi nas do dzisiaj.
Żydowski cmentarz zrobił na nas ogromne wrażenie.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Przełęcz Nimczycz
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Spacer na Pisaną Skałę
1pix użytkownik kabaczek odległość 17 km 1pix
Spacer na Białą Kobyłę
1pix użytkownik kabaczek odległość 27 km 1pix
czarnohora-III
1pix użytkownik mereks odległość 29 km 1pix
Tam szum Prutu,  Czeremoszu. . .   Huculszczyzna cz. 1
1pix użytkownik kabaczek odległość 30 km 1pix
Gorgany
1pix użytkownik mereks odległość 36 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 10.05.2014 10:40

ciekawe miejsce pokazaleś

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1137) dodano 09.05.2014 09:03

Dziękuję za wszystkie wizyty, komentarze i oceny.

Na terenach naszych dawnych kresów wiele jest takich miejsc które niszczeją, lub nie mają dostatecznej opieki bo ludzie którym na nich zależało zostali wymordowani lub wbrew swojej woli musieli opuścić ziemię z którą byli często związani przez wieki.
Naszym zadaniem jest starać się zachować pamięć o tej dawnej Polsce. Polsce wielu narodów i różnych kultur.
O świetnych zabytkach, miastach, pałacach i cmentarzach. O tym, że poza naszymi granicami są miejsca przesiąknięta Polskością i historią Rzeczypospolitej.
Chciałem moimi galeriami podzielić się tym co mnie zachwyciło na Ukrainie.

Niestety, obecna sytuacja polityczna może zniechęcać do odwiedzin naszego sąsiada.

Mogę jeszcze zapewnić, że tereny te czekają na lepsze, dokładniejsze i bardziej zachęcające do poznania przedstawienie.
To jest zawsze problem, że robimy zdjęcia ze świadomością, że o innej porze dnia, roku, innej pogodzie powstałyby małe arcydzieła. Często goni nas jeszcze czas, który uniemożliwia dostateczne skupienie się nad parametrami zdjęcia.
To wszystko, a dodatkowo brak talentu lub wystarczającej ochoty na przyłożenie się do focenia daje nie zawsze satysfakcjonujące końcowe efekty.
Tym bardziej cenię tych, którzy zamieszczają tu swoje świetne prace.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 09.05.2014 07:39

i czegoś szkoda i czegoś żal....smutne...

jarek4441 użytkownik jarek4441(wpisów:182) - Użytkownik usunięty. dodano 08.05.2014 23:16

Nie zawsze mamy wpływ na pogodę, a szkoda.
Przedstawienie cmentarza , jego dostojeństwa,zadumy, spokoju i miejsca pamięci jest ogromnie trudne. Niestety tutaj brak tego.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5585) dodano 07.05.2014 23:19

Przygnębiający, ale i piękny. A niektóre macewy to naprawdę dzieła sztuki. Pozdrawiam.

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 07.05.2014 22:08

Cmentarz bardzo przygnębiający, tu juz nikt o nikim ni pamięta...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!