m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Pomnik generała José Gervasio Artigasa Arnala (1764-1850). Był on przywódcą powstania przeciw Hiszpanom w latach 1808-1811, uczestnikiem walk z Argentyną i Brazylią o niepodległość Urugwaju, a następnie prezydentem kraju. Monument jest jedną z dwóch kopii pomnika z San José de Mayo w Urugwaju. Autorem rzeźby jest włoski artysta Dante Costa. Obie repliki są darem narodu urugwajskiego. Pierwsza została ustawiona w mieście Montevideo w stanie Minnesota w 1949 roku, zaś monument widoczny na zdjęciu został ustawiony rok później w Waszyngtonie przy Constitution Avenue. Pomnik George'a Washingtona (Washington Monument). Siedziba Organizacji Państw Amerykańskich (Organization of American States), założonej 30 kwietnia 1948 roku i zrzeszającej 35 krajów członkowskich. Budynek, będący siedzibą Office of Surface Mining Reclamation and Enforcement, agendy rządowej zajmującej się eksploatacją złóż kopalin. Oryginalna instalacja artystyczna przy Constitution Avenue. Eccles Building - siedziba Zarządu Funduszu Rezerwy Fedralnej (FED). Budynek został zaprojektowany przez Paula Philippe'a Creta (1876-1945), a jego. budowę zakończono w 1937 roku. Nazwa pochodzi od Marrinera Stoddarda Ecclesa (1890-1977), byłego prezesa FED.
Mauzoleum Lincolna (Lincoln Memorial) to budynek, przypominający wyglądem klasyczną świątynię grecką. Zostało zbudowane w latach 1915-1922. Autorem projektu był Henry Bacon (1866-1924). Budynek Mauzoleum Lincolna wzniesiony został na planie prostokąta i otoczony 38 kolumnami doryckimi z białego marmuru z Colorado. Każda z nich ma wysokość 13,4 m i średnicę 2,3 m. Dwie stoją przy wejściu, a pozostałych 36 symbolizuje liczbę stanów, tworzących Unię w momencie śmierci Abrahama Lincolna. Mauzoleum Lincolna. Na parapecie ponad kolumnami wyrzeźbiono 48 festonów, symbolizujących 48 stanów Unii w chwili otwarcia mauzoleum. Kolumnada ma 57 m długości i 36 m szerokości. Na stopniach Mauzoleum Lincolna. We wnętrzu mauzoleum znajduje się posąg Abrahama Lincolna (1809-1865) dłuta Daniela Chestera Frencha (1850-1931). Wykonany jest z 28 kawałków marmuru tak doskonale dopasowanych, że miejsca łączenia są niewidoczne, przez co posąg wygląda tak, jakby był wykonany z jednolitej bryły. Z tyłu wyryta jest na ścianie inskrypcja W tej świątyni tak jak w sercach ludzi, dla których ocalił Unię, pamięć o Abrahamie Lincolnie zawsze będzie święta. Na ścianach widnieją również słowa z Orędzia Gettysburskiego z 1863 roku i przemówienia inauguracyjnego z 1865 roku. Widok sprzed Mauzoleum Lincolna na tzw. Reflecting Pool i Pomnik George'a Washingtona (1732-1799). Reflecting Pool to  największa z waszyngtońskich sadzawek lustrzanych, znajdująca się w National Mall. Powstała według projektu Henry'ego Bacona w latach 1922-1923. Ma długość ok. 618 m i szerokość 51 m.
Pomnik Alberta Einsteina (1879-1955) przy Constitution Avenue. Autorem brązowego monumentu, zlokalizowanego w pobliżu siedziby Akademii Nauk, jest Robert Berks (1922-2011). Einstein jest przedstawiony, jako siedzący na stopniach. W lewej ręce trzyma kartki, na których zapisane są równania matematyczne, stanowiące podsumowanie trzech najważniejszych jego osiągnięć naukowych: efektu fotoelektrycznego, ogólnej teorii względności i równoważności materii i energii. Trzy cytaty z Einsteina wyryte są na stopniach, na których siedzi uczony. Gmach Departamentu Stanu USA. Urząd ten jest odpowiednikiem ministerstwa spraw zagranicznych w innych krajach. Na jego czele stoi Sekretarz Stanu. Uniwersytet George'a Washingtona powstał na mocy uchwały Kongresu w 1821 roku. Jest największą stołeczną uczelnią, w której kształci się ponad 20 tys. studentów. Na zdjęciu Walter G. Ross Hall - siedziba należącej do Uniwersytetu School of Medicine and Health Sciences. Galeria Sztuki Freer (Freer Gallery of Art) gromadzi zbiory z krajów Azji, świata islamskiego, starożytnego Bliskiego Wschodu i Egiptu. Posiada także znaczącą kolekcję dzieł sztuki amerykańskiej. Galeria, położona w rejonie parku National Mall, ma w swoich zbiorach ponad 25.000 eksponatów. Muzeum gromadzi dzieła z różnych epok - od neolitu do czasów współczesnych. W parku National Mall. Z tyłu widoczny jest budynek Muzeum Historii Naturalnej (National Museum of Natural History), należącego do Smithsonian Institution. Muzeum powstało w 1910 roku. Posiada ponad 125 milionów eksponatów: roślin, zwierząt, skamieniałości, minerałów, skał, meteorytów oraz wytworów kultury ludzkiej. Siedziba Instytutu Smithsona (Smithsonian Institution), największego na świecie kompleksu muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych. Powstał w roku 1846 jako fundacja, na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona (ok. 1765-1829). Finansuje i organizuje on badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć Instytutu jedną z planetoid nazwano 3773 Smithsonian. Zbiory Instytutu liczą ponad 142 miliony eksponatów. Kanclerzem Smithsonian Institution jest z urzędu prezes Sądu Najwyższego USA.
Wejście do siedziby Smithsonian Institution. Zbiory Instytutu liczą w sumie ponad 142 miliony eksponatów. Widoczny na zdjęciu gmach znany jest, jako tzw. Smithsonian Castle. Grobowiec fundatora Instytutu, brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona. Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej (National Air and Space Museum). Główny budynek zlokalizowany jest w centrum Waszyngtonu, przy National Mall. Otwarta w lipcu 1976 roku placówka jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Poza licznymi kolekcjami eksponatów znajduje się tam również kino IMAX (Lockheed Martin IMAX Theater), wyświetlające filmy związane z tematyką muzeum oraz planetarium imienia Alberta Einsteina. Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej to część Instytutu Smithsona. Muzeum posiada największą na świecie kolekcję eksponatów statków powietrznych oraz kosmicznych, a ponad 9 milionów turystów rocznie czyni je najczęściej zwiedzanym muzeum świata. Połączone statki kosmiczne Apollo i Sojuz - fragment ekspozycji Narodowego Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej. Misja Sojuz-Apollo była pierwszym załogowym lotem kosmicznym zrealizowanym wspólnie przez ZSRR i USA w lipcu 1975 roku. Uczestniczyli w nim: Thomas Stafford, Vance Brand, Donald Kent „Deke” Slayton (1924-1993), Aleksiej Leonow i Walerij Kubasow (1935-2014). W Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej.
Narodowy Cmentarz w Arlington (Arlington National Cemetery) jest cmentarzem wojskowym, położonym w Arlington w stanie Wirginia w pobliżu Pentagonu. Cmentarz został założony podczas wojny secesyjnej, po wykupieniu posiadłości Arlington House, należącej do Mary Ann Randolph Custis Lee (1807-1873), żony generała wojsk Konfederacji Roberta Edwarda Lee (1807-1870). Na terenie Narodowego Cmentarza w Arlington pochowani są weterani z wszystkich wojen, w których brały udział Stany Zjednoczone w całej swej historii, począwszy od rewolucji amerykańskiej a skończywszy na ostatnich konfliktach zbrojnych w Afganistanie i Iraku. Do roku 1992 na cmentarzu znajdował się grób Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941). Na terenie Narodowego Cmentarza w Arlington. Groby żołnierzy na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Jest to także miejsce pochówku niewielkiej liczby cywilów, którzy w jakiś sposób byli związani z armią lub polegli w czasie pełnienia obowiązków. Oprócz grobów żołnierzy, innymi często odwiedzanymi miejscami na terenie Narodowego Cmentarza w Arlington są grób prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego (1917-1963), jego brata Roberta (1925-1968) i żony Jacqueline Lee Bouvier (1929-1994), monument poświęcony 266 marynarzom krążownika pancernego USS Maine, którzy zginęli w efekcie eksplozji i zatonięcia okrętu w 1898 roku oraz miejsce pamięci ofiar lotów promów kosmicznych Challenger i Columbia, które zakończyły się katastrofami. Narodowy Cmentarz w Arlington - grób prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy' ego i jego żony Jacqueline Lee Bouvier.
Narodowy Cmentarz w Arlington - grób prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy' ego i jego żony Jacqueline Lee Bouvier. Kwitnące krzewy na na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Jednym z głównych obiektów Narodowego Cmentarza w Arlington jest widoczny na zdjęciu amfiteatr oraz Grób Nieznanych Żołnierzy (The Tomb of the Unknowns), zawierający szczątki niezidentyfikowanych amerykańskich żołnierzy, ofiar I wojny światowej, II wojny światowej oraz wojny koreańskiej, przy którym przez 24 godziny i 365 dni w roku utrzymywana jest warta honorowa. Zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanych Żołnierzy na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Żołnierze pochowani w grobie odznaczeni są Medalem Honoru - najwyższym odznaczeniem wojskowym Stanów Zjednoczonych, Krzyżem Wiktorii - najwyższym odznaczeniem wojskowym Imperium Brytyjskiego, jak również najwyższymi odznaczeniami wojskowymi wszystkich krajów alianckich. Wartę honorową przy Grobie pełnią żołnierze ze specjalnego reprezentacyjnego plutonu 3. Pułku Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych. W Grobie Nieznanych Żołnierzy spoczywają szczątki poległych podczas obu wojen światowych oraz wojny koreańskiej. Do 1998 roku spoczywały tu także szczątki żołnierza poległego w Wietnamie. Zostały one ekshumowane i na podstawie badań DNA ustalono jego tożsamość. Okazał się nim pilot Michael Joseph Blassie (1948-1972). W tych okolicznościach jego zwłoki zostały przeniesione do grobu na cmentarzu w rodzinnym Saint Louis w Missouri. Podjęto decyzję, aby kryptę przeznaczoną dla bezimiennych poległych w wojnie wietnamskiej pozostawić na zawsze pustą. Początkowo Grób nie był okazały, lecz w latach 20. XX wieku zbudowano nowy sarkofag, zaprojektowany przez Lorimera Richa (1891-1978) i wyrzeźbiony przez Thomasa Hudsona Jonesa (1892-1969). Na jego ścianach widnieje sześć wieńców, symbolizujących główne bitwy I wojny światowej, w których uczestniczyli Amerykanie. Na ścianie niewidocznej dla zwiedzających, wyrzeźbiono postaci symbolizujące Pokój, Zwycięstwo i Honor. Na drugiej, wyryto słowa: Here rests in honored glory an American soldier known but to God (Tutaj spoczywa w zaszczytnej chwale amerykański żołnierz znany jedynie Bogu).
Budynek amfiteatru na Narodowym Cmentarzu w Arlington, widziany od strony Grobu Nieznanych Żołnierzy. Przed sarkofagiem znajdują się trzy krypty z białego marmuru. Każda z nich waży trzy tony. Po lewej stronie jest krypta ze zwłokami żołnierza z II wojny światowej, a po prawej krypta z ciałem żołnierza z wojny koreańskiej. Środkowa krypta zawierała w przeszłości ciało żołnierza z wojny wietnamskiej, jednak obecnie jest pusta. Wiewiórka na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Pentagon Memorial to instalacja-pomnik, usytuowana na południowy zachód od Pentagonu w Arlington, poświęcona miejscowym ofiarom zamachu z 11 września 2001 roku. Pentagon Memorial. Tablica z nazwiskami ofiar zamachu z 11 września 2001 roku. Przy Pentagon Memorial. Z tyłu widoczny jest gmach Pentagonu - siedziba Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Zbudowany został w pierwszych latach II wojny światowej. Do użytku gmach oddano 15 stycznia 1943 roku. Jest to największy pod względem kubatury i liczby pomieszczeń budynek biurowy na świecie niebędący wieżowcem. Personel liczy 23 tysiące pracowników wojskowych i cywilnych oraz 3 tysiące pracowników pomocniczych. Budynek ma 5 pięter, a każde piętro ma pięć korytarzy okrążających cały budynek. Wszystkie korytarze mają razem 28 km długości. Pentagon Memorial - fragment pomnika.
Pentagon Memorial zaprojektowali nowojorczycy: Julie Beckman i Keith Kaseman. Pomnik składa się ze 184 podświetlonych ławek. Każda zawiera wyryte na jej oparciu imię i nazwisko jednej ofiary. Ławki poświęcone pasażerom i załodze samolotu usytuowano w taki sposób, aby osoby odczytujące wyryte na niej nazwisko były zwrócone twarzą w kierunku nieba, a ławki poświęcone ofiarom z budynku, w odwrotnym kierunku, aby odczytujący z kolei te nazwiska byli zwróceni twarzą ku elewacji Pentagonu, tam gdzie samolot uderzył. Zasadzone osiemdziesiąt klonów uzupełnia powstały tu park. Pentagon Memorial i budynek Pentagonu. Budowa Pentagonu była nadzorowana przez przyszłego szefa Projektu Manhattan, Leslie Richarda Grovesa Jra (1896-1970). Użyto do niej 620.000 ton piasku i gruzu wydobytego z dna rzeki Potomak oraz 330.000 m³ betonu. Do budowy użyto minimalną ilość stali, głównie ze względu na wojenne oszczędności tego materiału. Lokalizacja i niska konstrukcja budynku została wybrana przez prezydenta Franklina Delano Roosevelta (1882-1945). Stacja metra Pentagon. Przed 11 września 2001 roku stacja ta była bezpośrednio połączona schodami ruchomymi z głównym holem budynku. Po ataku terrorystycznym schody te zostały zablokowane, a następnie w ramach renowacji zlikwidowano je całkowicie.

najbliższe galerie:

 
Amerykańska stolica (1).
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
USA V- Waszyngton
1pix użytkownik timu odległość 2 km 1pix
Waszyngton
1pix użytkownik pipol odległość 3 km 1pix
Mount Vernon - wiejska posiadłość George'a Washingtona
1pix użytkownik achernar-51 odległość 23 km 1pix
Manassas - pole dwóch bitew
1pix użytkownik achernar-51 odległość 48 km 1pix
Harpers Ferry
1pix użytkownik achernar-51 odległość 76 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5680) dodano 14.05.2014 18:22

Dziękuję, Irenko - nie można mówić "nigdy". Gdyby wszystko było tak wiadome, to życie byłoby nudne. Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 14.05.2014 12:42

no tak...nigdy nie mów nigdy....bo może kiedyś się zdarzy....

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 14.05.2014 12:41

bogaty program...pewnie nigdy nie dojadę do tych miejsc...tym ciekawiej mi się z Wami spaceruje i pozdrawiam serdecznie....

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5680) dodano 13.05.2014 20:40

Timu - fakt, że upały w lecie są tam dokuczliwe. My też mieliśmy około 40 stopni, ale w Arlington byliśmy już wieczorem. Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej obejrzeliśmy też "po łebkach" bo w planie mieliśmy wizytę na Cape Canaveral. Pozdrawiam.

Andred - dziękuję i życzę Ci nie mniej pozytywnych wrażeń, jakie były naszym udziałem. Pozdrawiam.

Olazim - never say never! Zauważyłem, że ta dewiza się sprawdza. Pozdrawiam.

Tereza i Mocar - dziękuję i pozdrawiam.

timu użytkownik timu(wpisów:11) dodano 13.05.2014 10:51

mi niestety zabrakło już czasu na Muzeum Lotnictwa i przestrzeni kosmicznej, a na Pentagon zabrakło nam już sił. Spacer w 40 stopniowym upale na Arlington dał nam tak w kość, że już dalej nie mieliśmy siły iść :)

andred użytkownik andred(wpisów:4768) dodano 12.05.2014 17:30

Twoje ostatnie galerie są dla mnie jak przewodnik. Mam nadzieję, że niedługo mi się przydadzą ;-)
Pozdrawiam,
andred

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 12.05.2014 17:02

Ciekawe są te Wasze podróże,warto zobaczyć coś czego się nie widziało/myślę że nie zobaczy/-chociaż nadzieja pozostaje-pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3939) dodano 12.05.2014 09:22

Fajnie,że dzięki Tobie mogę obejrzeć atrakcje Waszyngtonu.Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2814) dodano 12.05.2014 08:53

Widok mi znany ale 14 lat jak tam byłem, swoje robi. Dzięki za przypomnienie.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!