m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Przed wiejską posiadłością George'a Washingtona. Mount Vernon leży nad Potomakiem w pobliżu Alexandrii w Wirginii. Przed wiejską posiadłością George'a Washingtona. W Visitor Center witają zwiedzających rzeźby, przedstawiające Prezydenta wraz z rodziną. Mount Vernon było wiejską posiadłością pierwszego prezydenta USA George’a Washingtona. Drewniany dworek zbudowany w neoklasycznym stylu georgiańskim oraz plantacja położone są nad brzegiem szeroko rozlanej rzeki Potomak. Główny budynek posiada dwa piętra, nakryte czterospadowym dachem z lukarnami. Po obu stronach dachu znajdują się dwa duże kominy, a pośrodku - wyposażona w okna wieżyczka, zwieńczona hełmem i iglicą z pozłacanym gołąbkiem pokoju. Dom budowany był etapami. Pierwotna konstrukcja, kilkakrotnie rozbudowywana, obejmuje północną część budynku. Początkowo majątek znany był, jako Little Hunting Creek Plantation. W roku 1674 plantator John Washington oraz kupiec Nicholas Spencer weszli w posiadanie ziemi, na której powstała owa posiadłość. Po śmierci Johna Washingtona udział w majątku odziedziczył jego syn Lawrence. W roku 1690, rok po śmierci Nicholasa Spencera, doszło do formalnego podziału nieruchomości. Spencerowie objęli jej większą południową część, przylegającą do potoku Dogue Creek, pozostawiając Washingtonom mniejszą działkę, położoną wzdłuż Little Hunting Creek i wypłacając im kompensatę w postaci 2.500 funtów tytoniu. Po śmierci Lawrence’a Washingtona właścicielką majątku została jego córka Mildred. W roku 1726 sprzedała go bratu Augustine'owi. W 1735 roku, Augustine przeprowadził się tu ze swą rodziną. Trzy lata później osadził w posiadłości swego najstarszego syna Lawrence’a, a sam przeprowadził się z powrotem do Fredericksburga. Lawrence rozpoczął wykupywanie przyległych działek, lecz już w następnym roku - jako oficer armii brytyjskiej - wyjechał na wojnę na Karaiby. Augustine Washington podjął decyzję o wybudowaniu dla syna skromnego domu nad urwistym brzegiem Potomaku.
Poinformowany o planach ojca, Lawrence poprosił go, by nową rezydencję nazwano Mount Vernon, na cześć swego dowódcy wiceadmirała Edwarda Vernona. Nazwa ”Mount Vernon” pojawia się po raz pierwszy w sierpniu 1742 roku w liście Lawrence’a do sąsiada znad Potomaku, Williama Fairfaxa. Lawrence Washington powrócił z wojny w końcu 1742 roku. Po śmierci ojca ożenił się z Anną Fairfax, najstarszą z córek Williama i zamieszkał w swoim Mount Vernon w lipcu 1743 roku. W końcu lat 40. XVIII wieku rozpoczął rozbudowę domu, wzniesionego dla niego przez ojca. Po przedwczesnej śmierci Lawrence’a Washingtona zarządzanie posiadłością i jej część przypadły w udziale jego przyrodniemu bratu George’owi, który już tam mieszkał i prawdopodobnie prowadził plantację. Anna Fairfax Washington wkrótce wyszła ponownie za mąż i wyprowadziła się z Mount Vernon. Po śmierci dziecka Anny i Lawrence’a w 1754, George Washington wynajął posiadłość, zaś później odkupił jej część, należącą do szwagierki i stał się jedynym właścicielem Mount Vernon. Dokonał on dwukrotnej przebudowy domu od fundamentów, za każdym razem powiększając go dwukrotnie. Większość prac przy rozbudowie została wykonana przez niewolników i wolnych rzemieślników. Pomimo dwukrotnej przebudowy, George Washington nigdy nie zmienił patriotycznej, brytyjskiej nazwy posiadlości. Powiększał on jej obszar, kupując sąsiednie działki. Choć nie jest znany architekt, który zaprojektował Mount Vernon, niektórzy przypisują to znanemu architektowi z Wirginii, Johnowi Arissowi. Inne źródła uważają, że architektem tym był płk Richard Blackburn. Od roku 1759 aż do wybuchu wojny o niepodległość, George Washington prowadził posiadłość, jako pięć odrębnych farm. Miał on naukowe podejście do rolnictwa i prowadził obszerne, drobiazgowe opisy zarówno metod pracy, jak i uzyskiwanych wyników. Do 1766 roku przestawił się z uprawy tytoniu na uprawę pszenicy, kukurydzy i innych zbóż. Uprawiał również len, bawełnę i konopie, a także eksperymentował z uprawami innych 60 gatunków roślin. Zbudował młyn, z którego uzyskiwał mączkę kukurydzianą i mąkę zbożową na eksport i który świadczył usługę przemiału sąsiednim farmom. George Washington uruchomił również warsztaty tkackie i kuźnie, świadczące usługi klientom, a także zbudował małą flotę rybacką, która pozwoliła stać mu się eksporterem ryb. Hodował też owce i jedwabniki. Ponieważ inne uprawy, wprowadzone na miejsce tytoniu były mniej pracochłonne, plantacja miała zawsze zbyt wielu niewolników. Washington, nie zgadzając się na ich sprzedawanie i rozdzielanie w ten sposób rodzin, sprowadził wykwalifikowanych pracowników z Europy, którzy szkolili ich do prac na plantacji i poza nią. Na zdjęciu - kwatera dla niewolników. Rekonstrukcja wnętrza izby w domu dla niewolników.
Po wojnie o niepodległość George Washington powrócił do Mount Vernon i w latach 1785-1786 włożył wiele pracy w podniesienie walorów krajobrazowych swej posiadłości. Po zakończeniu prezydentury zajął się naprawą budynków, ogrodnictwem i działalnością towarzyską. Jednym z najbardziej udanych przedsięwzięć w tym okresie było założenie w pobliżu Mount Vernon destylarni whisky w 1797 roku, która wkrótce stała się jedną z największych w kraju. Na zdjęciu - widok sprzed domu Washingtona na przepływającą obok rzekę Potomak. Po śmierci Washingtona Mount Vernon przeszedł na własność szeregu krewnych, którym zabrakło albo woli, albo środków by utrzymać posiadłość. Po próbach odrestaurowania majątku, pra prabratanek Prezydenta, John Augustine Washington wystawił go na sprzedaż w 1848 roku. Zarówno władze stanowe, jak i rząd federalny odrzuciły ofertę kupna domu i posiadłości. W roku 1858 stowarzyszenie Mount Vernon Ladies' Association of the Union, kierowane przez Annę Pamelę Cunningham nabyło dom i część posiadłości, ratując Mount Vernon od ruiny i zapomnienia. Nabytą nieruchomość Mount Vernon Ladies' Association of the Union przejęło 22 lutego 1860 roku. Została ona odrestaurowana, a dom wyposażono w meble i ozdoby z epoki. W czasie wojny secesyjnej posiadłość nie została zniszczona, chociaż w jej okolicach toczyły się zażarte walki. Była ona traktowana jako neutralna, przez obie strony konfliktu. W roku 1885 kustoszem obiektu został Harrison Howell Dodge. W czasie 52 lat pracy na tym stanowisku powiększył on dwukrotnie obszar posiadłości, przeprowadził melioracje gruntów i wyposażył placówkę w wiele historycznych artefaktów. Dodge przestudiował skrupulatnie zachowane listy i pisma George’a Washingtona, dotyczące Mount Vernon, odwiedził inne ogrody z epoki kolonialnej i odbył podróż do Anglii, by poznać ogrody z okresu georgiańskiego. Korzystając ze zdobytej w ten sposób wiedzy, Dodge nadzorował prace nad restauracją Mount Vernon. Następcą Dodge’a na stanowisku kustosza został Charles Cecil Wall, który piastował tę funkcję przez 39 lat. Nadzorował on dalsze prace nad restauracją domu i urządził tereny zielone w Mount Vernon, zgodnie z kanonami XVIII-wiecznej sztuki ogrodniczej. Dziś, licząca 500 akrów powierzchni posiadłość Mount Vernon jest popularną atrakcją turystyczną. Na terenie ogrodów przy rezydencji.
Na terenie ogrodów przy rezydencji. Aktorka odgrywająca rolę Marthy Dandridge Custis Washington, żony Prezydenta. Opowiada zwiedzającym historię posiadłości i fakty z życia Prezydenta. Jeden z budynków gospodarczych na plantacji. Wnętrze jednego z domów dla służby. Wnętrze jednego z domów dla służby. Wnętrze jednego z domów dla służby.
Wnętrze jednego z pomieszczeń gospodarczych. Wnętrze jednego z domów dla służby. Wnętrze jednego z domów dla służby. Jeden z budynków gospodarczych na terenie posiadłości. Jeden z budynków gospodarczych na terenie posiadłości. Jeden z budynków gospodarczych na terenie posiadłości - powozownia.
Jeden z powozów George'a Washingtona. George Washington, jego żona Martha Dandridge Custis oraz inni członkowie rodziny są pochowani na terenie Mount Vernon. Zgodnie z jego wolą, Washington został pochowany w grobowcu rodzinnym, zbudowanym tuż po odziedziczeniu posiadłości. Ponieważ przed 1799 rokiem grobowiec ten znajdował się już w opłakanym stanie, w swym testamencie Washington prosił o zbudowanie nowego, większego grobu. Nie uczyniono tego natychmiast, lecz w 1831 roku nowa krypta została zbudowana tam, gdzie tego sobie życzył. Przy krypcie z grobami George'a Washingtona i jego żony Marthy Dandridge Custis. Pomnik upamiętniający murzyńskich niewolników pracujących w Mount Vernon, wystawiony w 1983 roku przez Mount Vernon Ladies' Association. Płyta upamiętniająca niewolników rodziny Washington położona w miejscu ich pochówku. Jeden z mieszkańców parku otaczającego rezydencję.

najbliższe galerie:

 
USA V- Waszyngton
1pix użytkownik timu odległość 20 km 1pix
Waszyngton
1pix użytkownik pipol odległość 21 km 1pix
Amerykańska stolica (1).
1pix użytkownik achernar-51 odległość 23 km 1pix
Amerykańska stolica (2) .
1pix użytkownik achernar-51 odległość 23 km 1pix
Manassas - pole dwóch bitew
1pix użytkownik achernar-51 odległość 44 km 1pix
Harpers Ferry
1pix użytkownik achernar-51 odległość 89 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 18.05.2014 13:57

to rzeczywiście szkoda....pozdrawiam ...raz jeszcze....

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5344) dodano 15.05.2014 22:11

Harmony - cieszę się, że Ci się podobała relacja z tego miejsca.

Irenko - miejsce jest rzeczywiście bardzo zadbane. Szkoda jedynie, że wewnątrz domu Prezydenta nie można robić zdjęć.

Nata14 - dziękuję.

Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.05.2014 20:30

Świetny reportaż . Pozdrawiam.:)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 15.05.2014 17:28

wygląda na bardzo zadbane miejsce...czy tak było w rzeczywistości?

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 15.05.2014 17:24

ciekawe miejsce....pięknie przedstawione....pozdrawiam serdecznie....

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 14.05.2014 22:01

Wiele informacji, bardzo fajnie przedstawione. Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5344) dodano 14.05.2014 18:25

Aneta82 i AK - dziękuję i pozdrawiam.

aneta82 użytkownik aneta82(wpisów:34) dodano 14.05.2014 11:54

Szacunek dla autora, pięknie przedstawione. Pozdrawiam zdolnych :)

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 14.05.2014 07:32

wspaniale i wyczerpująco opisana wycieczka, o wielu faktach nie wiedziałem ... super fotoreportaż .

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!