m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Parking przy Centrum Informacji Turystycznej na granicy stanu przy autostradzie I-95 koło Jacksonville. Można zrobić sobie krótką przerwę w podróży, pobrać bezpłatne mapy i foldery, skorzystać z poczęstunku zimniutkimi sokami owocowymi. Później okazało się, że właściwszym określeniem Florydy byłoby The sunshine & rainy state. W Centrum Informacji Turystycznej na granicy stanu przy autostradzie I-95 koło Jacksonville. Saint Augustine leży w hrabstwie St. Johns. Liczy ok. 13 tysięcy mieszkańców. Zostało założone w roku 1565 i  jest najstarszą europejską osadą w kontynentalnej części USA. Wiosną 1513 roku hiszpański podróżnik i gubernator ówczesnego Portoryko - Juan Ponce de León przybył na te tereny i objął je w imieniu hiszpańskiej korony. W 1562 roku region ten zaczęli eksplorować francuscy hugenoci pod wodzą admirała Gasparda de Coligny i kapitana Jeana Ribaulta, którzy w roku 1564 założyli w rejonie dzisiejszego Jacksonville osadę Fort Caroline. W pobliżu Starego Miasta w Saint Augustine. Zanosiło się na duży deszcz, zagrzmiało, błysnęło, ale burza przeszła bokiem... Fajny, stylowy sklep w starej części Saint Augustine.
Wejście na Stare Miasto. W głębi widoczne są mury warowni Castillo de San Marcos. Zbudowana przez Hiszpanów w latach 1672-1695  forteca była pierwszym murowanym fortem w Ameryce. Na St. George Street, głównej ulicy historycznego centrum Saint Augustine. Budynek, uważany za najstarszą drewnianą szkołę w Stanach Zjednoczonych, położony jest przy St. George Street niedaleko dawnej bramy miejskiej. Dokładna data budowy nie jest znana, lecz po raz pierwszy jest on odnotowany w dokumentach podatkowych z 1716 roku. W St. Augustine nie zachowały się żadne drewniane budynki sprzed 1702 roku, gdyż wówczas wojska brytyjskie spaliły większą część miasta. Najstarsza drewniana szkoła w Stanach Zjednoczonych. Nauczyciel i jego rodzina mieszkali na piętrze nad klasą, kuchnia była natomiast zlokalizowana w oddzielnym budynku, by zmniejszyć temperaturę i ryzyko pożaru. Klasa w szkole była wspólna dla chłopców i dziewcząt. Najstarsza drewniana szkoła w Stanach Zjednoczonych. Budynek jest opasany dużym łańcuchen, założonym w 1937 roku i umożliwiającym zakotwiczenie go do gruntu w przypadku huraganu. Ściany są wykonane z drewna cyprysu i czerwonego cedru, połączonych ze sobą za pomocą drewnianych kołków i metalowych gwoździ. Współczesnym elementem jest odnowiony dach. Na jednej z uliczek Saint Augustine. Dzieje miasta były burzliwe. Natychmiast po jego założeniu w 1565 roku zaatakowali je Francuzi, ale dzięki kilkudniowemu huraganowi, który zaskoczył flotę Ribaulta atak odparto. W roku 1586 posiadłości hiszpańskie zostały ponownie zaatakowane przez Francuzów, którym przewodził Dominique de Gourgue.
Również w 1586 roku miasto zostało zaatakowane przez Brytyjczyków, oskarżających Hiszpanów o zniszczenie rybackich osiedli, założonych przez Johna Cabota. Korsarze Francisa Drake’a spustoszyli wówczas Saint Augustine. W roku 1668  miasto zostało ponownie splądrowane przez angielskich korsarzy Roberta Searle’a. Gdy Brytyjczycy założyli miasta w pobliżu terytoriów hiszpańskich (Charleston w roku 1670 i Savannah w 1733 roku), gubernator Manuel de Montiano założył w roku 1738 pierwszą uznaną prawnie osadę byłych niewolników, z zadaniem obrony Saint Augustine od północy. Znana ona była pod nazwą Gracia Real de Santa Teresa de Mose, lub Fort Mose. W 1740 roku Anglicy z kolonii w Georgii i obu Karolinach uderzyli ponownie na Saint Augustine, ale ich atak został odparty. Kolejna próba została podjęta przez gubernatora Georgii generała Jamesa Edwarda Oglethorpe’a, któremu udało się złamać przymierze Hiszpanów z Seminolami i uzyskać pomoc wodza Ahayi „Cowkeepera”. W czasie działań wojennych oblegał on Saint Augustine, jednakże i jemu nie udało się zdobyć miasta. Amerykańska rodzina na wakacjach na Florydzie. Na St. George Street. Na dziedzińcu Avero House, znanego również jako Narodowa Świątynia Greckiego Kościoła Prawosławnego p.w. św. Focjusza (St. Photios Greek Orthodox National Shrine). Ten historyczny budynek, położony przy St. George Street, upamiętnia pierwszą kolonię greckich osadników, którzy przybyli do Ameryki w 1768 roku.
W Avero House znajduje się kaplica p.w. św. Focjusza (St. Photios Chapel) z bizantyjskimi dekoracjami, a także niewielkie muzeum. Prezentuje ono eksponaty, związane z życiem pierwszych greckich osadników i rozwojem Greckiego Kościoła Prawosławnego w USA. W roku 1763 Traktat Paryski zakończył wojnę pomiędzy Anglią i Francją. Na mocy tego traktatu Floryda wraz z Saint Augustine przeszła pod panowanie brytyjskie w zamian za wycofanie się Anglików z okupowanej przez nich Hawany. Po przejściu pod panowanie brytyjskie miasto opuściła niemal cała ludność hiszpańska, licząca około 3.100 osób. Pierwszym brytyjskim gubernatorem Wschodniej Florydy został James Grant, a jego zastępcą - pochodzący z Południowej Karoliny John Moultrie, który pozostał lojalny wobec Korony Brytyjskiej, podczas gdy jego bracia poparli walkę o niepodległość. W roku 1768 Andrew Turnbull założył kolonię New Smyrna na południe od Saint Augustine. Warunki były jednak tam fatalne i w 1777 roku wielu osadników zbuntowalo się i pomaszerowalo do Saint Augustine, gdzie gubernator Grant udzielił im schronienia. Po wywalczeniu niepodległości przez Stany Zjednoczone Floryda do roku 1821 pozostawała znowu pod kontrolą hiszpańską. Ponieważ w epoce napoleońskiej Hiszpania toczyła walki z Francją na swoim terytorium, utrzymanie zamorskich posiadlości przestało być dla niej sprawą priorytetową. W roku 1819 na mocy tzw. Traktatu Adams-Onis Hiszpania zrzekła się Florydy i oddała ją Stanom Zjednoczonym za 5 mln USD. Traktat ratyfikowano w 1821 roku i od tej chwili USA objęły ją w oficjalne posiadanie jako Terytorium Florydy. Pierwszym amerykańskim cywilnym gubernatorem Florydy został William Pope Duval, zaś wojskowym - przyszły prezydent USA Andrew Jackson. W roku 1845 Floryda uzyskała status stanu, a w 1861 roku przyłączyła się do Konfederacji. Jeszcze przed formalną secesją, 7 stycznia tego roku lokalna milicja zajęła instalacje wojskowe w Saint Augustine, lecz 11 marca 1862 roku miasto zostało zajęte bez oporu przez załogę unijnego okrętu USS Wabash i pozostało w rękach Unii do końca wojny secesyjnej.
W latach 80. XIX wieku do Saint Augustine przybył Henry Morrison Flagler, potentat przemysłowy i partner Johna Davisona Rockefellera w spółce Standard Oil. Wykupił on wiele lokalnych kolei, które włączył do swej Florida East Coast Railway, której siedzibę umieścił właśnie w Saint Augustine. Flagler zlecił znanej nowojorskiej firmie architektonicznej Carrère and Hastings wybudowanie kilku ekstrawaganckich budynków w mieście, m.in. hoteli Ponce de León i Alcazar. Wybudował też, bądź przyczynił się do budowy kilku kościołów. Zlecił także zaprojektowanie parku baseballowego, a kelnerzy z jego hoteli utworzyli słynna drużynę baseballową Ponce de León Giants. Wybudował również szpital dla miasta. W latach 30. XX wieku w Saint Augustine przebywali lub mieszkali tak znani pisarze jak Ernest Miller Hemingway, Zora Neale Hurston, Robert Lee Frost, John Roderigo Dos Passos i Marjorie Kinnan Rawlings. W latach 60. XX wieku Saint Augustine odegrało ważną rolę w ruchu walki o prawa obywatelskie. W 1963 roku odbyła się w mieście manifestacja członków Ku Klux Klanu oraz liczne manifestacje zwolenników zniesienia dyskryminacji rasowej. Wiele osób zostało zatrzymanych i aresztowanych. Tu po raz pierwszy został aresztowany również Martin Luther King. Saint Augustine jest punktem początkowym Old Spanish Trail (Stargo Szlaku Hiszpańskiego), biegnącego stąd do San Diego w Kalifornii. Na St. George Street.
Na St. George Street. Na St. George Street. Lightner Museum w dawnym hotelu ”Alcazar”. Został on zbudowany w 1887 roku w stylu hiszpańskiego neorenesansu. Jego właścicielem był Henry Morrison Flagler, businessman i potentat kolejowy. Hotel został zamknięty w 1932 roku. W 1946 roku budynek został zakupiony przez chicagowskiego wydawcę Ottona Curtisa Lightnera, który umieścił w nim bogatą kolekcję sztuki z epoki wiktoriańskiej. W roku 1948 otworzył on muzeum, które następnie podarował miastu Saint Augustine. Pomnik Henry' ego Morrisona Flaglera przed siedzibą Flagler College - dawnym hotelem Ponce de León. Był on amerykańskim businessmanem, działał na rynku nieruchomości, rozwijał sieć kolejową i był partnerem Johna Davisona Rockefellera w spółce Standard Oil. Flagler odegrał kluczową rolę w industrializacji, urbanizacji i budowie infrastruktury wschodniego wybrzeża Florydy. Jest znany, jako ojciec Miami, był także założycielem miasta Palm Beach. Dawny hotel Ponce de León, zbudowany przez potentata kolejowego Henry’ego Morrisona Flaglera w latach 1885-1888. Zaprojektowany w stylu hiszpańskiego neorenesansu przez nowojorskich architektów Johna Mervena Carrère’a i Thomasa Hastingsa. Nad wystrojem wnętrz pracowali Louis Comfort Tiffany, Bernard Ralph Maybeck oraz firma Pottier & Stymus (umeblowanie). Elewacja jest dziełem Emmanuela Louisa Masqueraya, zaś dekoracje malarskie wnętrz - George’a Willoughby’ego Maynarda i Virgilio Tojettiego. Dziś budynki hotelu stanowią część Flagler College. Dawny hotel Ponce de León. Zatrzymywało się w nim wiele znanych osób, wśród nich: Mark Twain, Theodore Roosevelt, William Somerset Maugham, George Herman Ruth Jr, czy Mildred Ella Babe Didrikson Zaharias. Hotel Ponce de León był jednym z niewielu hoteli Flaglera, które przetrwały lata Wielkiego Kryzysu. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję centrum szkoleniowego Straży Przybrzeżnej. W roku 1968 stał się główną siedzibą nowoutworzonej prywatnej uczelni - Flagler College.
Flagler College - dawny hotel Ponce de León. Warto wspomnieć, że w latach 80. i 90. XIX wieku głównym kelnerem hotelu był Frank Thompson - jeden z pierwszych obrońców praw obywatelskich i organizator profesjonalnej murzyńskiej drużyny baseballowej Ponce de León Giants, która następnie przekształciła się w słynny team o nazwie Cuban Giants. Dawny hotel Ponce de León - tablica przedstawiająca jego historię. Casa Monica Hotel jest jednym z najstarszych hoteli w USA. Został on otwarty w 1888 roku przez Franklina Webstera Smitha, entuzjastę architektury wiktoriańskiej i reformatora społecznego. Pierwotny wygląd zewnętrzny gmachu współgrał z innymi budynkami, wzniesionymi w śródmieściu St. Augustine w epoce Flaglera. Niestety, jego elewacja została pokryta tynkiem w latach 60. XX wieku. Hotel został wybudowany w stylu neomauretańskim i hiszpańskiego neobaroku. Wkrótce po otwarciu Casa Monica Hotel kłopoty finansowe Smitha zmusiły go sprzedaży obiektu Flaglerowi. Zmienił on nazwę hotelu z ”Casa Monica” na ”Cordova Hotel”. W roku 1932, w następstwie Wielkiego Kryzysu, hotel został zamknięty.  W 1962 roku hrabstwo St. John's kupiło były hotel z przeznaczeniem na siedzibę sądu, którą to rolę pełnił on do lat 90. XX wieku. Ozdobą sądu były malowidła ścienne, wykonane przez Hugona Ohlmsa, które zostały usunięte podczas kolejnej przebudowy gmachu - ponownie na hotel. W lutym 1997 roku udziałowiec sieci hoteli Days Inn, Richard Kessler kupił nieruchomość od hrabstwa i postanowił przywrócić jej funcje hotelowe. Hotel został otwarty w grudniu 1999 roku pod pierwotną nazwą Casa Monica Hotel. Richard Kessler i architekt Howard W. Davis zdecydowali się utrzymać historyczny styl architektoniczny budynku. Fontanna na skwerze w pobliżu dawnego hotelu Ponce de León i hotelu Casa Monica.
Episkopalny kościół p.w. Świętej Trójcy (Trinity Church) jest najstarszym kościołem protestanckim na Florydzie. Parafia powstała w 1821 roku, zaś pierwszy kościół w latach 1830-1831. Został on konsekrowany przez biskupa Nathaniela Bowena. Pierwsza konstrukcja zbudowana była z coquiny - kamienia, zmieszanego ze skamieniałymi muszlami. Obecny kształt kościół uzyskał w latach 1902-1903. Bazylika Katedralna p.w. św. Augustyna jest siedzibą katolickiego biskupa St. Augustine. Obecną świątynię wzniesiono w latach 1793-1797. Pierwsza, bardzo skromna katedra powstała w 1565 roku z inicjatywy założyciela miasta Don Pedro Menéndeza de Avilés. Została ona spalona w czasie ataku Francisa Drake’a na miasto w 1586 roku. Odbudowana, padła ponownie ofiarą pożaru w 1599 roku - tym razem spowodowanego przyczynami naturalnymi. W roku 1605 podjęto trzecią próbę budowy kościoła. Zbudowana z drewna katedra przetrwała do roku 1702, kiedy to została znowu spalona przez Anglików.  Bazylika Katedralna p.w. św. Augustyna. Podejmowane próby odbudowy nie zostały uwieńczone sukcesem przez następne 95 lat z uwagi na brak funduszy oraz na to, że w latach 1763-1784 Floryda znalazła się pod panowaniem brytyjskim. Budowa nowej katedry, która dotrwała do naszych czasów ruszyła po odzyskaniu Florydy przez Hiszpanię po wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Bazylika Katedralna p.w. św. Augustyna. jest architektoniczną mieszanką stylu kolonialnego i hiszpańskiego neorenesansu z elementami stylu klasycznego. Przy wejściu znajduje się zaokrąglona łukowata fasada, której konstrukcja wspiera się na dwóch kolumnach doryckich. Bazylika Katedralna p.w. św. Augustyna. W roku 1887 świątynia znów padła ofiarą pożaru, lecz konstrukcję dało się uratować. Do pracy nad odbudową zaangażowano nowojorskiego architekta Jamesa Renwicka Jra. W trakcie odbudowy kościół uległ powiększeniu dzięki dodaniu transeptu. Nadało mu to także bardziej europejski styl. Ponieważ poprzedni, oparty o kratownicę strop był raczej płaski, Renwick zastosował nową koncepcję dachu, w której strop choć nadal opiera się na elementach drewnianych, jest ustawiony skośnie, co daje ładny efekt w połączeniu z drewnianą kratownicą. Bazylika Katedralna p.w. św. Augustyna - fragment fasady.
Bazylika Katedralna p.w. św. Augustyna - jeden z ołtarzy we wnętrzu. Bazylika Katedralna p.w. św. Augustyna - tablica przedstawiająca historię świątyni.

najbliższe galerie:

 
Saint Augustine - hiszpańskie dziedzictwo (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Daytona Beach - samochodem na plażę
1pix użytkownik achernar-51 odległość 82 km 1pix
Florida springs
1pix użytkownik maripo odległość 94 km 1pix
Cape Canaveral - Kennedy Space Center
1pix użytkownik achernar-51 odległość 161 km 1pix
Disney World
1pix użytkownik pablo odległość 167 km 1pix
Canaveral - stąd odlatuje się do gwiazd
1pix użytkownik bilbo odległość 174 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5460) dodano 22.05.2014 16:18

Marekpic - oczywiście, też mają choć trudno to porównać z Europą.

Beata-Zbychu - to miło mi, że mogłem Was zaskoczyć tymi niespodziankami.

Irena 2005n - wielkie dzięki.

Wszystkich serdecznie pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 22.05.2014 09:14

urokliwie tutaj...i czasami na bogato....miło się spacerowało i pozdrawiam serdecznie

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 21.05.2014 21:19

Witamy - nie spodziewaliśmy się tylu fajnych miejsc na Florydzie a tu takie niespodzianki. Pozdrawiamy

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 21.05.2014 18:06

niezwykle ciekawe miejsce udowadniasz, że w USA też mają ciekawą zabytkową architekturę

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5460) dodano 21.05.2014 09:46

Dzięki. Na szczęście ta amerykańska "tradycja" zdaje się być (na szczęście) w odwrocie. Gdy bylismy w Stanach pierwszy raz 11 lat temu, takich rodzin było znacznie więcej, niż obecnie. Pozdrawiam.

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 21.05.2014 09:23

Podobało mi się. Rodzina amerykańska-taka tradycyjna z małym wyjątkiem.
Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!