m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Ulica w pobliżu centrum Miami. Choć samo miasto zamieszkiwane jest przez ok. 420 tys. mieszkańców, to cały obszar metropolitalny Miami liczy prawie 5,6 mln ludności. Nazwa miasta pochodzi od pobliskiej rzeki Miami, która to z kolei nazwę swą zawdzięcza indiańskiemu plemieniu Mayaimi, które w przeszłości zamieszkiwało okolice jeziora Okeechobee. W centrum Miami. Miasto jest jednym z najważniejszych ośrodków światowych finansów, handlu międzynarodowego, kultury, mediów, rozrywki i sztuki. W 2008 roku magazyn Forbes wyróżnił Miami jako „najczystsze miasto Stanów Zjednoczonych”, biorąc pod uwagę całoroczną czystość powietrza, wody pitnej, ulic, zielone obszary, a także wdrażane programy recyklingowe. W centrum Miami. Przed kolonizacją europejską obszar dzisiejszego Miami byłł zamieszkany przez indiańskie plemię Tequesta. W 1566 roku tereny te zostały uznane przez Pedro Menéndeza de Avilésa (1519-1574) za część hiszpańskiego imperium kolonialnego. Rok później na miejscu utworzona została hiszpańska misja. Miami przeżyło gwałtowny rozwój dopiero w XX wieku. W centrum Miami. Ogromną rolę w rozwoju miasta odegrała Julia Tuttle (1849-1898), pochodząca z Cleveland plantatorka cytrusów. Zdołała ona przekonać magnata kolejowego Henry’ego Morrisona Flaglera (1830-1913) do poszerzenia o Miami jego Florida East Coast Railway. Z tego powodu znana jest jako „matka Miami”. 28 lipca 1896 roku Miami oficjalnie stało się miastem, z populacją, która wynosiła wówczas nieco ponad 300 mieszkańców. Freedom Tower na Biscayne Boulevard w Miami zaprojektowana została przez spółkę Schultze and Weaver. Ukończony w 1925 roku i przeznaczony na siedzibę gazety ”The Miami News” budynek, jest przykładem stylu śródziemnomorskiego i wzorowany jest na architekturze wieży Giralda w Sewilli. Ma wysokość 78 m. W 1957 roku „The Miami News” przeniosła się do innej siedziby, a budynek mieścił ośrodek udzielający pomocy uchodźcom, przybywających tu na początku lat 60. XX wieku z Kuby. Gdy w roku 1972 napływ imigrantów ustał, budynek został sprzedany w ręce prywatne. Apartamentowce i Freedom Tower na Biscayne Boulevard. W 1997 roku Freedom Tower została kupiona przez działacza emigracji kubańskiej Jorge Mas Canosę (1939-1997) i przekształcona w pomnik, upamiętniający uciekinierów z komunistycznej Kuby. W gmachu umieszczono muzeum, bibliotekę, sale konferencyjne i biura. W roku 2004 budynek kupiła spółka Terra Group, która zamierzała zbudować tu bloki mieszkalne. Plany te napotkały sprzeciw i spółka przekazała Freedom Tower nieodpłatnie na rzecz państwowej uczelni Miami Dade College, która wykorzystuje ją na centrum kulturalno-oświatowe.
Miami - jeden z apartamentowców. Wyjeżdżamy z Miami. Key Largo to najbardziej na północ wysunięta i zarazem największa wyspa w archipelagu Florida Keys. Ma 53 km długości. Jej wcześniejsza nazwa to Cayo Largo. Połączona jest z półwyspem Floryda mostem Card Sound Bridge. Pierwszy drewniany most został otwarty w 1928 roku. Został on zniszczony przez huragan w 1935 roku i odbudowany w 1938 roku. Ponownie został zniszczony przez pożary i huragany w 1944 i 1947 roku. Obecny most został oddany do użytku w 1969 roku. Wyspa jest popularnym miejscem turystycznym z racji położonej obok niej pięknej rafy koralowej. Głównym miastem Key Largo jest Tavernier. Islamorada - remiza straży pożarnej. Miasteczko Islamorada od 1997 roku jest położone na pięciu wysepkach archipelagu Florida Keys: Tea Table Key, Lower Matecumbe Key, Upper Matecumbe Key, Windley Key oraz Plantation Key. Wcześniej, tą nazwą określano jedynie osadę na Upper Matecumbe Key. Islamorada liczy około 6,5 tys. mieszkańców. Islamorada. Pomnik upamiętniający ofiary katastrofalnego huraganu z 2 września 1935 roku, który pochłonął życie 423 osób. Został odsłonięty 14 listopada 1937 roku. Projekt pomnika jest dziełem Harolda Lawsona i Lamberta Bemlemansa, a w pracach nad jego realizacją uczestniczyli także inni artyści: William Shaw, Allie Mae Kitchens i Emiglio Reyes. Budowę nadzorował Ray Sheldon. Wmurowana w monument brązowa tablica została zaprojektowana przez Johna Klinkenberga. Islamorada. Hurricane Monument - pomnik upamiętniający ofiary huraganu z 2 września 1935 roku.
Domy w Islamorada. Islamorada. Most pomiędzy wyspami Upper Matecumbe Key i Lower Matecumbe Key. Islamorada - Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key. Nazwa plaży, położonej od strony Atlantyku upamiętnia lokalną działaczkę ruchu na rzecz ochrony środowiska Annę Eaton. Islamorada - Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key. Islamorada - Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key. Islamorada - Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key. Nazwa Islamorada, oznaczająca purpurową wyspę, pochodzi od pierwszych hiszpańskich eksploratorów tych ziem.
Islamorada - Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key. Islamorada - Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key. Tutejsze ławice piasku składają się niemal w całości z węglanu wapnia. Islamorada - Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key. Na wybrzeżu przy plaży możemy oglądać namorzyny - wiecznie zieloną formację roślinną, typową dla tropików. Powstają one na przybrzeżnych płyciznach morskich, w miejscach osłoniętych rafami koralowymi, w zatokach, lagunach i ujściach rzek. Wśród nich poprowadzono drewniane kładki, z których można oglądać zarówno same krzewy i drzewa, jak i żyjące tam ptaki. Islamorada - Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key. Ptaki brodzące wśród zarośli mangrowych (namorzynów). Islamorada - Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key. Islamorada. Parking przy Anne's Beach na wyspie Lower Matecumbe Key.
Opuszczamy Lower Matecumbe Key w Islamorada i kontynuujemy podróż US Highway 1. Dojeżdżamy do Seven Mile Bridge (Mostu Siedmiomilowego). Został on wybudowany w latach 1979-1982. Łączy ze sobą wyspy Little Duck Key oraz Key Vaca. Ma długość 10,9 km i stanowi granicę pomiędzy wyspami Lower Keys i Middle Keys. Wzdłuż mostu ciągnie się od strony Zatoki Meksykańskiej tzw. Seven Mile Old Bridge, zbudowany w latach 1909-1912 pod kierownictwem Henry'ego Flaglera, który zbudował też linię kolejową łączącą Key West z kontynentem. W roku 1935 Seven Mile Old Bridge został uszkodzony przez sztorm tropikalny Labor Day, a następnie w roku 1960 zniszczony przez huragan Donna. Widok z US Highway 1 na Zatokę Meksykańską i przybrzeżne wysepki. Po drodze przez wyspy Lower Keys rozszalała się rzęsista, tropikalna ulewa - tutaj to dopiero jej początki. Pastelowe kolory domów na którejś z wysp Lower Keys niedaleko Key West.

najbliższe galerie:

 
Everglades - morze traw i królestwo bagien
1pix użytkownik achernar-51 odległość 49 km 1pix
Miami  Beach  - Memoriał  Holocaustu
1pix użytkownik agra60 odległość 94 km 1pix
South Beach - Miami Polaroids
1pix użytkownik goldgrass odległość 107 km 1pix
Key West
1pix użytkownik goldgrass odległość 124 km 1pix
Key West (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 124 km 1pix
Key West - Dom Ernesta Hemingwaya
1pix użytkownik goldgrass odległość 126 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 26.05.2014 07:45

AK, Tereza, Irena2005n - dziękuję.

Paweller75 - czy pech? Ja tego tak nie postrzegam, w koncu było to też ciekawe doświadczenie...

Marekpic - Miami to także dość ciekawa dzielnica kubańska (tzw. Little Havana"), ładne plaże no i pobliski Park Narodowy Biscayne. Choćby z tych względów nie skreślałbym tego miejsca.

Serdecznie pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 25.05.2014 09:32

czyli...niby fajnie było....tylko nie o to nam chodziło....no cóż.... może kiedyś....i tego życzę i pozdrawiam....

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 24.05.2014 16:32

Miami zawsze kojarzyło mi się z blichtrem i miastem bogaczy i pozerów osobiście nie cierpię takich miejs na szczęście są widoki plaży na osłodę

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 24.05.2014 12:00

Z tą nawałnicą to trochę pech, ale fakt jest faktem, że ludzie tam mają jednak przewalone z tymi wszystkimi Katrinami i innymi huraganami ..., pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 24.05.2014 10:34

Ciekawe zdjęcia uzupełnione wyczerpującym komentarzem.Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 24.05.2014 07:57

jak zwykle bardzo interesujący materiał, wspaniale opisana podróż.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!