m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Widok z hotelu Harborside & Marina przy Eisenhower Drive, w którym mieszkaliśmy. Typowa zabudowa w Key West. Fajne drzewko... Nasi są wszędzie, nawet w Key West. Polski sklep Pierogi Market Place przy White Street. Miejscowa siedziba Partii Demokratycznej w okolicach naszego hotelu. Oryginalny dekor karoserii samochodu.
Katolicka bazylika p.w. NMP Gwiazdy Morza (The Basilica of Saint Mary Star of the Sea). Zbudowano ją w latach 1904-1905 - przy wsparciu całej społeczności Key West - na miejscu poprzedniej świątyni, zniszczonej przez pożar. Kościół zaprojektował holenderski architekt i jezuita, brat Cornelius Otten. Świątynię konsekrował William John Kenny (1853-1913), biskup Saint Augustine. Wygląd kościoła z boniowanymi ścianami, łukami i lunetami jest mieszanką stylu wiktoriańskiego z i elementów neorenesansowych. Zwieńczone krzyżami wieże mają wysokość prawie 30 m. Wnętrze bazyliki p.w. NMP Gwiazdy Morza. Okna dekorowane są witrażami. Wiele elementów wnętrza nawiązuje do florenckiego kościoła Santo Spirito, zbudowanego przez Filippo Brunelleschiego. Sufit wspiera się na arkadach i żeliwnych kolumnach, zwieńczonych romańskimi głowicami. Tabernakulum i oryginalny ołtarz wykonane są z marmuru. Używany dziś dębowy ołtarz i sprzęt liturgiczny poświęcił arcybiskup Miami Edward Anthony McCarthy (1918-2005) w 1992 roku. Na ścianie prezbiterium umieszczone jest okno z witrażem, przedstawiającym Patronkę kościoła, a pod nim krucyfiks, umieszczony tu w 1949 roku. Katolicka bazylika p.w. NMP Gwiazdy Morza. Dawna fabryka cygar. Została założona przez kubańskiego imigranta Eduardo H. Gato w 1916 roku. Pracowali w niej robotnicy z Kuby, Bahamów oraz czarnoskórzy Amerykanie. W pobliżu zbudowano dla nich osiedle, zwane Gatoville. Znaczenie przemysłu tytoniowego dla gospodarki Key West spadło, gdy producenci zaczęli przenosić zakłady do Tampa. W roku 1942 fabryka została sprzedana Departamentowi Marynarki Wojennej, zaadaptowana na koszary, a do 1989 roku mieściła się tu kantyna. W 1998 roku budynek przeszedł na własność hrabstwa Monroe. Mieszczą się w nim różne urzędy oraz muzeum cygar. Tablica przy dawnej fabryce cygar E.H. Gato, opisująca historię zakładu. Jeden z domów w południowej części miasta.
Na brzegu Atlantyku na południu Key West. Domy w południowej części Key West, w pobliżu wybrzeża atlantyckiego. Domy w południowej części Key West, w pobliżu wybrzeża atlantyckiego. Domy w południowej części Key West, w pobliżu wybrzeża atlantyckiego. Okazały dom w południowej części Key West, w pobliżu wybrzeża atlantyckiego. Najdalej wysunięta na południe plaża USA, do której można dojechać z kontynentu samochodem.
Najdalej wysunięta na południe plaża USA, do której można dojechać z kontynentu samochodem. W południowej części miasta, w pobliżu wybrzeża atlantyckiego. Dom w południowej części miasta. Kolejka turystów, chcących zrobić zdjęcie przy betonowej boi, oznaczającej najdalej wysunięty na południe punt kontynentalnej części USA (nie jest to do końca prawda). Floryda, jak z prospektu - palmy i błękitne niebo. Na brzegach Florydy często spotyka się pelikany.
Znak najdalej na południe wysuniętego punktu USA. Miejsce to było oznaczane tablicami, które często padały łupem złodziei. Aby położyć temu kres władze Key West zbudowały w 1983 roku obecny betonowy znak w kształcie boi. Jest to istotnie, najbardziej wysunięty na południe punkt ogólnie dostępny, lecz najbardziej na południe wysuniętym punktem Florydy jest prywatna wyspa Ballast Key. Również najbardziej na południe wysunięty punkt samego Key West znajduje się na terenie kompleksu U.S. Navy, niedostępnym dla cywilów. Napis podaje przybliżoną odległość od Kuby, gdyż faktyczna wynosi 94 mile. W 1982 roku miasta Florida Keys ogłosiły niepodległość, deklarując powstanie Conch Republic. Deklaracja była żartem, ale i formą protestu przeciwko blokadzie drogi US-1 przez Straż Graniczną. Szczegółowe kontrole zmierzających na północ pojazdów wymierzone były w nielegalnych imigrantów. Utrudnienia uderzały w opartą na turystyce gospodarkę Florida Keys. Mieszkańcy poczuli się też urażeni koniecznością udowadniania swojego obywatelstwa USA. Dziś flagi, koszulki i inne emblematy Republiki Muszli są dobrze sprzedającymi się pamiątkami, a godło Conch Republic swoistym symbolem Florida Keys. Jeden z typowych dla Key West domów. Większość domów w Key West pomalowana jest w jasne, pastelowe barwy. Kościół metodystyczny (Newman United Methodist Church) przy Truman Avenue. Newman United Methodist Church przy Truman Avenue - detal.
Przy wejściu do domu Ernesta Millera Hemingwaya (1899-1961). Pisarz wcześniej mieszkał w domu przy Simonton Street. Tam napisał powieść Pożegnanie z bronią. Dom przy Whitehead Street - pełniący dziś rolę muzeum - otrzymał w 1931 roku, w ramach spóźnionego prezentu ślubnego od wuja swojej drugiej żony, Pauline Marie Pfeiffer (1895-1951). Dom Ernesta Millera Hemingwaya przy Whitehead Street. Tu powstały: Śmierć po południu, Komu bije dzwon, Śniegi Kilimandżaro i Krótkie szczęśliwe życie Francisa Macomber. W Key West podczas wędkowania morskiego pisarz poznał też Joe Russella, który stał się pierwowzorem Freddiego z powieści Mieć i nie mieć. Jej rękopis został znaleziony w znanym w USA pubie Sloppy Joe w Key West już po śmierci Hemingwaya. Po rozwodzie z żoną w 1939 roku i wyjeździe do Hawany, pisarz okazjonalnie odwiedzał Key West. W 1822 roku komandor Matthew Perry zalecił zbudowanie 4 latarni na Florydzie. Latem 1824 roku Samuel Lincoln wyruszył z Bostonu z ładunkiem materiałów do budowy. Ponieważ statek nie dotarł do celu, uznano, iż zatonął. Następny statek dotarł do Key West w grudniu 1824 roku. Usytuowana na Whitehead’s Point, mierząca 19,5 m ceglana latarnia rozpoczęła pracę w 1826 roku. Źródłem światła było 15 lamp, a paliwem - olej wielorybi. Pierwszym latarnikiem był Michael Mabrity, a po nim jego żona Barbara. W czasie huraganu w 1846 roku latarnia runęła. Nowa została zbudowana około 800 m w głąb lądu. Budowę latarni ukończono w 1848 roku. Była niższa od pierwszej, lecz lokalizacja w wyższym punkcie niwelowała różnicę. W roku 1858 wyposażono ją w soczewki Fresnela. Po śmierci Barbary Mabrity obowiązki przejęła jej wnuczka Mary Armanda Fletcher wraz z mężem Johnem Carrollem. W 1889 roku funkcję latarnika objął wnuk Barbary Mabrity William Bethel, a po nim jego żona Mary. W ostatnim 25-leciu XIX wieku podwyższono wieżę o około 7,5 m i dodano balkon. W 1915 roku lampy zaczęto zasilać acetylenem. Obiekt zautomatyzowano i zrezygnowano ze stałego nadzoru latarnika. Latarnia działała do 1969 roku. Jeden z typowych dla Key West domków o pastelowych, jasnych barwach. Na mniej uczęszczanych uliczkach Key West można zobaczyć i takie obrazki. Przypomniało mi to trochę hawajską wyspę Kauai, gdzie jest to normalny, standardowy widok.
Jeden z licznych, przytulnych hotelików. Domki na którejś z mniej uczęszczanych przez turystów ulic. Kolory Florydy - kwitnące drzewo na jednej z ulic.

najbliższe galerie:

 
Key West
1pix użytkownik goldgrass odległość 1 km 1pix
Key West - Dom Ernesta Hemingwaya
1pix użytkownik goldgrass odległość 2 km 1pix
Key West (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 2 km 1pix
Everglades - morze traw i królestwo bagien
1pix użytkownik achernar-51 odległość 121 km 1pix
Miami i Florida Keys
1pix użytkownik achernar-51 odległość 124 km 1pix
Moja Kuba - Varadero
1pix użytkownik mironel odległość 163 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 26.05.2014 18:49

Irenko, nie mam nic przeciwko temu. Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 26.05.2014 08:12

fajnie....i legenda powinna się sprawdzić...tego zyczę i pozdrawiam....

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 26.05.2014 07:37

AK, Harmony, Olaf43 - dziękuję i miło mi, że relacja się podobała. Pozdrawiam.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 25.05.2014 21:15

Fajnie pokazane :) pozdrawiam...

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 25.05.2014 10:25

Bardzo sympatyczne miejsce i ciekawe opisy. Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6279) dodano 25.05.2014 10:12

ciekawa hhistoria i miejsce

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 25.05.2014 09:24

Zdecydowana większość domów to budynki drewniane. Pozdrawiam.

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 25.05.2014 08:14

ciekawa zabudowa tego miasteczka dużo ładnych i drewnianych domów, pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!