m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jedziemy przez Wirginię. Krajobraz w okolicach Roanoke. Wieczorem tego dnia dojechaliśmy do Appomattox, gdzie przenocowaliśmy. Rankiem następnego dnia pojechaliśmy zwiedzić Appomattox Court House National Historical Park - miejsce gdzie czteroletnie zmagania Północy i Południa dobiegły końca. Po drodze rzuciliśmy okiem na pola, na których miały miejsce ostatnie walki wojny secesyjnej. W zrekonstruowanym historycznym budynku sądu mieści się Visitor Center i niewielkie, ale interesujące muzeum. Wbrew temu, co podaje wiele publikacji, sama kapitulacja konfederatów nie została podpisana w budynku sądu w Appomattox, lecz w położonym obok niego domu lokalnego hurtownika artykułów spożywczych Wilmera McLeana. Zrekonstruowany budynek sądu. Appomattox Court House National Historical Park - fragment ekspozycji muzealnej. Appomattox Court House National Historical Park - fragment ekspozycji muzealnej.
Istniejąca tu wioska, była początkowo znana pod nazwą Clover Hill Village. Było to mała, licząca kilka domów osada, położona na szlaku z Richmond do Lynchburga. Gdy w 1845 roku utworzono hrabstwo Appomattox, wybrano ją na siedzibę władz i przemianowano na Appomattox Court House. Sam sąd został zbudowany w 1846 roku. Stopniowo w miejscowości wznoszono nowe domy mieszkalne, sklepy i budynki kancelarii prawnych. Jeden z nielicznych zachowanych oryginalnych budynków. Mieścił on sklep i został zbudowany w 1852 roku przez Johna Hilla Plunketta, a na początku lat 60. XIX wieku odkupiony przez Alberta Francisa Meeksa, lokalnego sklepikarza, naczelnika poczty i aptekarza. W budynku Plunkett-Meeks Store mieściło się również prywatne mieszkanie, a w pewnym okresie - plebania kościoła prezbiteriańskiego. Budynek należący do adwokata Johna W. Woodsona (Woodson Law Office). Został wzniesiony w latach 1851-1854 przez Samuela Daniela McDearmona, lokalnego polityka partii demokratycznej i późniejszego oficera w armii Konfederacji. W roku 1856 kupił go wspomniany wyżej prawnik John W. Woodson. Wykorzystywał on go na przechowywanie książek, akt, dokumentów i strojów, potrzebnych mu do pracy w pobliskim sądzie. Ta wygódka, stojąca za sklepem Plunketta-Meeksa jest też zabytkiem... A ja, naiwny, sądziłem, że jest to wynalazek naszego Sławoja-Składkowskiego. Rekonstrukcja stajni z połowy XIX wieku, należącej do właściciela sklepu, aptekarza i naczelnika poczty Alberta Francisa Meeksa.
Grób syna Alberta Francisa Meeksa. Był on znany, jako Lafayette. Zmarł w wieku 19 lat na tyfus podczas służby w armii Konfederacji. Jest pochowany w pobliżu sklepu swego ojca. Jedne z nielicznych zachowanych oryginalnych obiektów - Plunkett-Meeks Store (biały budynek z prawej) i Woodson Law Office (beżowy budynek z lewej). Budynek zajazdu Clover Hill Tavern. Został on zbudowany w 1819 roku przez braci Alexandra i Lilburne'a Pattesonów przy drodze wiodącej z Richmond do Lynchburga. Przejeżdżające dyliżanse zatrzymywały się tu dwa razy dziennie, a w czasie weekendów - raz dziennie. W latach 40. XIX wieku, po zakupieniu połowy udziałów w tawernie, zamieszkiwał tu kapitan John Raine ze swoją żoną Elizą i dziesięciorgiem dzieci. Budynek zajazdu Clover Hill Tavern. Tawerna jest najstarszą oryginalną budowlą w osadzie Appomattox Court House. Przed Clover Hill Tavern. Wewnątrz zajazdu Clover Hill Tavern.
Clover Hill Tavern - maszyny służące po kapitulacji gen. Roberta Edwarda Lee do drukowania dokumentów, wydawanych konfederatom przez wojska Unii, umożliwiających ich posiadaczom bezpieczny powrót do domów. Budynki w sąsiedztwie zajazdu Clover Hill Tavern. Budynek sądu (z lewej) i zajazd Clover Hill Tavern (z prawej). Wnętrze jednego z domów w Appomattox Court House National Historical Park. Wnętrze jednego z domów w Appomattox Court House National Historical Park. Budynek więzienia (Appomattox County Jail) z 1867 roku.
Cela więzienna w Appomattox County Jail. Na terenie Appomattox Court House National Historical Park. Peers House, zbudowany w 1855 roku, należał początkowo do Samuela Daniela McDearmona, a następnie jego właścicielami byli kolejno William Abbitt, D. A. Plunkett i George T. Peers (od 1870 roku). W tym miejscu pokonani żołnierze Konfederacji złożyli broń 12 kwietnia 1865 roku. Z tego miejsca konfederacka artyleria Armii Północnej Wirginii oddała 9 kwietnia 1865 roku ostatnie strzały w wojnie secesyjnej. Ich ofiarą padł unijny porucznik Hiram Clark. Zabudowania na terenie Appomattox Court House National Historical Park. Dom Wilmera McLeana (McLean's House) - faktyczne miejsce kapitulacji generała Roberta Edwarda Lee. Dom został zbudowany przez Charlesa Raine'a w 1848 roku. W roku 1863 Eliza D. Raine sprzedała go Wilmerowi McLeanowi, miejscowemu kupcowi, hurtownikowi artykułów spożywczych.
Przed zakupieniem tego domu Wilmer McLean posiadał farmę nad potokiem Bull Run koło Manassas. Wkrótce po stoczonej tam bitwie w lipcu 1861 roku McLean, chcąc uniknąć działań wojennych przeniósł się do Appomattox. Można więc w uproszczeniu powiedzieć, że wojna zaczęła się na jego polu i zakończyła w jego salonie. Replika stołu, przy którym w Niedzielę Palmową 9 kwietnia 1865 roku podpisał kapitulację generał Robert Edward Lee. Następnego dnia w domu Wilmera McLeana odbyło się spotkanie komisarzy kapitulacyjnych, a przez kilka następnych dni służył on za kwaterę generała Johna Gibbona z armii USA. Replika stołu, przy którym dokumenty kapitulacyjne podpisał zwycięzca, generał Ulysses Simpson Grant. Warunki kapitulacji były honorowe. Oficerom pozwolono zatrzymać broń osobistą i konie, żołnierze mogli zatrzymać posiadane wierzchowce. Dowódcy konfederaccy mieli zapewnić słowem honoru, że nie podniosą broni przeciw rządowi federalnemu. Oryginalne meble, z których korzystali generałowie Lee i Grant znajdują się w zbiorach Narodowego Muzeum Historii Amerykańskiej (National Museum of American History) w Waszyngtonie. Salonik, w którym 9 kwietnia 1865 roku podpisano kapitulację armii Konfederacji, kończącą wojnę secesyjną. Po podpisaniu dokumentów kapitulacyjnych wielu żołnierzy unijnych kupiło niektóre z należących do McLeana mebli, jednakże część z nich została rozkradziona. Chociaż w czasie wojny McLean zbił duży majątek na szmuglowaniu cukru, jego pieniądze były walutą konfederacką, która stała się bezwartościowa po wojnie. Przez jakiś czas sprzedawał on zdjęcia swojego domu, jednak nie odniósł sukcesu finansowego. W jesieni 1867 roku wyjechał on z Appomattox Court House. Jego dom, znany jako Dom Kapitulacji (Surrender House), został sprzedany na licytacji 29 listopada 1869 roku Johnowi L. Pascoe. Był on następnie wynajmowany rodzinie Ragland z Richmond. W 1872 roku dom Wilmera McLeana został zakupiony przez wynajmującego go Nathaniela H. Raglanda. Po jego śmierci w 1891 roku wdowa sprzedała nieruchomość kapitanowi Myronowi Dunlapowi z Niagara Falls. Planował on przeniesienie go do Chicago i uczynienie z niego eksponatu na World's Columbian Exposition w 1893 roku. Projekt ten jednak upadł. Rozważano też przeniesienie domu do Waszyngtonu i urządzenie w nim Muzeum Wojny Secesyjnej. Budynek został rozebrany i przygotowany do transportu, lecz zabrakło funduszy, by zrealizować projekt.
10 kwietnia 1940 roku, uchwałą Kongresu powołano do życia Appomattox Court House National Historical Monument. Obejmował on obszar około 970 akrów w wiosce, znanej ongiś jako Clover Hill. Drobiazgowe odtwarzanie domu Wilmera McLeana rozpoczęło się w 1941 roku, jednakże prace przerwano po ataku Japończyków na Pearl Harbor 7 grudnia tego roku i przystąpieniu USA do wojny. Po II wojnie światowej prace nad rekonstrukcją domu wznowiono 25 listopada 1947 roku. 9 kwietnia 1949 roku, w 84. rocznicę historycznej kapitulacji, został on po raz pierwszy otwarty dla publiczności. 16 kwietnia 1950 roku, uroczystego otwarcia dokonali wspólnie potomkowie głównych aktorów tego wydarzenia - gen. Ulysses Simpson Grant III i Robert E. Lee IV. Dom Wilmera McLeana - jadalnia. Domek dla niewolników przy domu Wilmera McLeana. Wnętrze domku dla niewolników przy domu Wilmera McLeana. Budynek kuchni przy domu Wilmera McLeana. Z uwagi na niebezpieczeństwo pożaru kuchnie często budowano oddzielnie.
Wnętrze kuchni obok domu Wilmera McLeana. Aleja na terenie Appomattox Court House National Historical Park. Cmentarz wojenny pod Appomattox. Spoczywa na nim 18 żołnierzy Konfederacji i 1 żołnierz Unii, którzy zginęli w ostatnich dniach wojny secesyjnej w walkach o stację kolejową Appomattox i w bitwie pod Appomattox Court House. Cmentarz wojenny pod Appomattox. Rok po zakończeniu wojny secesyjnej, 18 maja 1866 roku powstało Zrzeszenie Kobiet (Ladies Association), stawiające sobie za cel zapewnienie godnego pochówku żołnierzom, którzy nie mieli należytego pogrzebu. Działkę pod cmentarz ofiarował John Sears i rozpoczęto prace, przygotowujące miejsce pochówku. Drewno do sporządzenia trumien było darem mieszkańców Appomattox, wykopali oni również groby na cmentarzu. Cmentarz wojenny pod Appomattox. 1 grudnia 1866 roku odbyło się nabożeństwo żałobne, po którym pochowano szczątki 19 poległych żołnierzy. Udało się zidentyfikować 8 z nich, którymi są: Miles Cary Macon, Oscar Demesme, Alanson B. Hicks, Jesse H. Hutchins, J.W. Douglas, John William Ashby, Francis M. Winn i John A. Hogan. Nazwiska pozostałych 11 nie są znane. Cmentarz wojenny pod Appomattox - grób nieznanego żołnierza Unii.
Cmentarz wojenny pod Appomattox - grób nieznanego żołnierza Konfederacji.

No more shall the war cry sever, or the winding rivers be red. They banish our anger forever when they laurel the graves of our dead! Under the sod and the dew,
waiting the judgment-day.
Love and tears for the Blue,
tears and love for the Gray - jak pisał poeta. Cmentarz wojenny pod Appomattox - pomnik ku czci żołnierzy, broniących Skonfederowanych Stanów Ameryki. Zrzeszenie Kobiet (Ladies Association) 22 sierpnia 1895 roku przekształciło się w organizację o nazwie United Daughters of Confederacy (Zjednoczone Córki Konfederacji). Do dziś organizacja ta jest właścicielem i sprawuje opiekę nad cmentarzem. Każdego roku w kwietniu organizuje ona obchody rocznicowe i nabożeństwo na cmentarzu.

najbliższe galerie:

 
Shenandoah - Piękna Córka Gwiazd
1pix użytkownik achernar-51 odległość 90 km 1pix
Richmond - stolica Konfederacji
1pix użytkownik achernar-51 odległość 121 km 1pix
Williamsburg - klimat kolonialnej Ameryki
1pix użytkownik achernar-51 odległość 186 km 1pix
Manassas - pole dwóch bitew
1pix użytkownik achernar-51 odległość 191 km 1pix
Colonial Williamsburg i pierwsza osada Jamestown
1pix użytkownik dodgewc odległość 202 km 1pix
Mount Vernon - wiejska posiadłość George'a Washingtona
1pix użytkownik achernar-51 odległość 210 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 31.05.2014 14:57

Tereza, Marcin1980 - dziękuję. Pozdrawiam.

Irena2005n - tak myślę, ale powodem mogło być też, że miejscowość leży trochę na uboczu głównych szlaków. Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 31.05.2014 06:53

może własnie dlatego....że wczesna pora była....pozdrawiam serdecznie....

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 30.05.2014 23:24

achernar no własnie ta plamka od potu nie widzimy jej na pierwszy rzut oka zdarzyło mi się to niedawno w Poznaniu

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 30.05.2014 20:22

bardzo ciekawe miejsca pokazujesz.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 30.05.2014 19:48

Kolejne,ciekawe miejsce interesująco pokazane.Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 30.05.2014 15:32

Marekpic - ta plamka, to rezultat tej ulewy, która dopadła nas na łodzi na bagnach na Florydzie. Niestety, będzie ona towarzyszyć w kilku następnych relacjach (choć nie zawsze będzie to tak dokuczliwe). Pozdrawiam.

Irenko - miejsce ciekawe, ale zwiedzających było rzeczywiście niewielu. Może dlatego, że byliśmy tam zaraz po śniadaniu (bo w Appomattox nocowaliśmy). Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 30.05.2014 13:52

miejsce ciekawe i historią przepojone....ale chyba mało chętnych było do zwiedzania....

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 30.05.2014 13:50

niesamowita architektura....też mogłabym mieć takie coś....domek biały niekoniecznie mały.....

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 30.05.2014 13:25

szkoda tej plamki na dole ekranu która wystepuje na każdym zdjęciu pewnie kropla od potu lub deszczu, znam ten problem dopiero to widać na kompie niestety a szkoda bo miejsce wspaniałe relacja też, pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!