m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zapraszam do Kozłówki , magnackiej rezydencji Zamoyskich ... Pałac ów został zbudowany w latach 1736-1742 przez wojewodę chełmińskiego Michała Bielińskiego według projektu włoskiego architekta Józefa Fontany. Natomiast  w roku 1799 Franciszek Bieliński, syn Michała, sprzedał pałac Aleksandrowi Zamoyskiemu, XI ordynatowi zamojskiemu. I tak oto spędzimy parę godzin z rodziną Zamoyskich,a raczej z ich spadkiem . To znaczy my spędzimy - Rozmusiaki.Was nie będziemy katować tak długo . Wraz z dumnym pawiem,a ma być z czego dumny,zapraszam na spacer ... Do roku 1944 dobra kozłowieckie należały do rodziny Zamoyskich.
 Po śmierci Aleksandra w roku 1800 majątek przechodzi w ręce jego siostry, Anny Sapieżyny, która w roku 1836 postanawia sprzedać pałac swojemu bratankowi Janowi Zamoyskiemu. A już niedługo ,bo w roku 1870, po ślubie starszego syna Jana Zamoyskiego, Konstantego z Anielą Potocką, Jan Zamoyski przekazuje majątek młodej parze. W roku 1903 car Mikołaj II ustanawia ordynację kozłowiecką, a w latach 1897-1914 Konstanty przebudowuje i rozbudowuje pałac. Powstała wówczas m.in. pałacowa kaplica wzorowana na kaplicy w Wersalu, pojawiły się także nowinki techniczne - kanalizacja i wodociąg.Do kaplicy za chwilę dojdziemy. W roku 1923, po bezpotomnej śmierci Konstantego Zamoyskiego ordynację przejmuje jego stryjeczny brat Adam. W 1940 roku, w pałacyku Zamoyskich na Foksal w Warszawie, umiera Adam Zamoyski.
Trochę nam się rozpadało,wejdźmy zatem dosłownie na chwilę do środka.Na chwilę,bo w środku nie wolno robić zdjęć,ale nie byłbym sobą,gdybym z bioderka parę fotek nie strzelił ... Bzdurny przepis z tym nie pozwalaniem,no ale siła wyższa,natomiast wnętrza pałacu robią naprawdę niesamowite wrażenie ... miejsce niezwykłe ... Ale wracając do Zamoyskich ... zmarły Adam zostaje pochowany w przypałacowym parku obok swojej żony, Marii z Potockich Zamoyskiej. A majątek przechodzi w ręce starszego syna Adama i Marii, Aleksandra. Na zdjęciu fontanna z figurkami puttów odlanymi w paryskiej firmie Le Val d’Osne . W roku 1941 Aleksander Zamoyski zostaje aresztowany przez gestapo i uwięziony w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Dachau.
A trzy lata później w roku 1944 żona Aleksandra, Jadwiga Zamoyska wyjeżdża z Kozłówki uciekając przed zbliżającym się frontem. Zabiera część dzieł sztuki, które przepadają później w Powstaniu Warszawskim. W tym samym roku ordynacja kozłowiecka zostaje przejęta przez państwo na mocy dekretu o reformie rolnej.  A Zamoyscy już nigdy nie odzyskują swojej własności... We wschodniej części parku wzniesiono pomnik z kamienia polnego upamiętniający miejsce pochówku prochów żołnierzy napoleońskich uczestniczących w kampanii 1812 roku Park jest całkiem sporych rozmiarów,a jego drzewostan jest równie bogaty,co pałac stojący w jego otoczeniu ... reasumując ; lipy, klony, dęby, wiązy, kasztanowce, graby, sosny, świerki, topole i brzozy.
W listopadzie 1944 roku powołano do życia Muzeum Narodowe w Kozłówce, pierwsze muzeum na ziemiach wolnych od okupacji niemieckiej. W roku 1947 w jednej z oficyn utworzono Dom Dziecka, a w roku 1950 w drugiej oficynie powstała szkoła podstawowa. Po przejęciu większości budynków i parku przez Dom Dziecka, pałac przekształcono w roku 1955 w Centralną Składnicę Muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dopiero w listopadzie 1977 roku pałacowi w Kozłówce przywrócono funkcje muzealne. Od roku 1992 funkcjonuje obecna nazwa, czyli Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W roku 2007 Prezydent RP w specjalnym rozporządzeniu uznaje kozłowiecki zespół pałacowo-parkowy za Pomnik Historii Polski.
Tymczasem dotarliśmy do wspomnianej już wcześniej kaplicy. A została ona zbudowana w latach 1903-1909 na wzór kaplicy królewskiej w Wersalu . Zapraszam do środka . Koniecznie. A w środku po lewej stronie znajduje się wykuta w białym marmurze kopia nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej ... Natomiast oryginalny nagrobek dłuta Lorenzo Bartoliniego odnajdziemy w kościele Santa Croce we Florencji. Wystrój wnętrza to projekt warszawskiego architekta Jana Heuricha .
W prezbiterium witraż ze sceną Zwiastowania ... Ołtarz zdobiony brązami oraz  figurami aniołów, główkami puttów i motywami roślinnymi: antepedium z przedstawieniem złożenia do grobu odlanymi przez francuską firmę Le Val d'Osne. Natomiast pozostałe witraże wyłożone dekoracją geometryczną i herbem Zamoyskich. .................................... Organy z mechanizmem grającym organolą, zbudowane zostały w 1907 roku przez niemiecką firmę E. F. Walckera w Ludwigsburgu. W okresie od 1 sierpnia 1940 roku do początku września 1941 ukrywający się przed Niemcami ksiądz Stefan Wyszyński przebywał w majątku kozłowieckim na zaproszenie Aleksandra i Jadwigi Zamoyskich jako kapelan sióstr franciszkanek z Zakładu dla Ociemniałych w Laskach, które wraz z grupą podopiecznych także znalazły tutaj schronienie.
............................... ................................... Żegnając jakże piękny i nasycony wręcz zabytkami pałac,wydawać by się mogło,że to już koniec albumu,ale została nam jeszcze znajdująca się na terenie pałacowym Galeria sztuki socrealizmu ...  Galeria prezentuje najciekawsze prace ze znajdujących się w Muzeum wielkich zbiorów sztuki 1. połowy lat 50., które liczą ponad 1600 rzeźb, obrazów, rysunków, grafik i plakatów.  Swoistym dopełnieniem galerii są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki: Bolesława Bieruta (z Lublina), autorstwa Bronisława Kubicy, Włodzimierza Lenina (z Poronina) - Dymitra Szwarca oraz Juliana Marchlewskiego (z Włocławka) - Stanisława Horno-Popławskiego. W Galerii Socrealizmu obejrzeć również można Polskie Kroniki Filmowe z lat 50. XX wieku.
Jest to jedyna w Polsce i nie znana w innych krajach europejskich Galeria Sztuki Socrealizmu. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Polska - Kozłówka cz. 1
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Polska - Kozłówka cz. 2
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Kozłówka - Pałac Zamoyskich.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Kozłówka
1pix użytkownik bilbo odległość 0 km 1pix
Kozłówka - Pałac Zamoyskich
1pix użytkownik zibid odległość 1 km 1pix
Kozłówka
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 15.07.2014 21:30

Irena 2005n , również pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 06.07.2014 15:23

pięknie tam....miło się spacerowało....pozdrawiam serdecznie....

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 01.07.2014 18:38

Dziękuję wszystkim za miłe komentarze ...
Serdecznie również pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 28.06.2014 21:37

Klasyka gatunku;) Pięknie pokazane. Szkoda, że mnie tam jeszcze nie było.
Pozdrawiam:)

wojzsl użytkownik wojzsl(wpisów:277) dodano 27.06.2014 14:31

Ile to ciekawych miejsc człowiek ma jeszcze do zwiedzenia. Dzięki za pokazanie tego urokliwego miejsca.
Podobało się.
Pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 27.06.2014 14:29

miejsce mam umieszczone w planach do odwiedzenia i widać że warto się wybrać.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 27.06.2014 14:14

Też mi się podobała prezentacja, choć muszę powiedzieć, że mam mieszane uczucia co do umieszczenia w kompleksie pałacowym tej socrealistycznej wystawki

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 26.06.2014 21:45

Dobra robota Rozmusiaki ..., fajne foty i ciekawy opisy ..., podobało się bardzo:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!