m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kilka km przed celem... na wzgórzu restauracja z pięknymi ogrodowymi tarasami i podcienie w stylu budowli klasztornej... nie sposób nie skorzystać z przyjemnego odpoczynku, kęsa czegoś tam czy kawy .... Widok na Monasterio de Piedra  w wczesnowiosennej scenerii ... Jeśli ktoś zamierza zwizytować ten malowniczy zakątek nie mający sobie równych w Europie (ilość nagromadzenia przeróżnych kaskad i wodospadów oraz jaskiń w sumie na niewielkim terenie), to radzę zaplanować wiosenny wyjazd, wtedy wodospady mają  pełną moc. Przebudowana w XVI w część klasztorna  obecnie służy jako hotel, przystępne ceny i piękne wnętrza ... polecam.
...moda... tu ten problem rozwiązano tak, kłódki nie wiszą na zabytkowych kratach, mostkach czy lichtarzach :) Hol i klatka schodowa rehabilitowanej części klasztoru...
wspaniale odrestaurowany zabytek. Przejście i dziedziniec do budynku dawnych cel, niegdyś  zamieszkiwali je mnisi przez długie stulecia, teraz można pomieszkać parę dni w ich celach, oczywiście już nie tak ascetycznych, wyposażonych zgodnie z potrzebami klienta lecz czuje się wiekowego ducha :) ...ten sam dziedziniec odwrotka... Widok z cel-pokoi hotelowych na tereny kaskad Rio Piedra.
Pozostałości średniowiecznych murów obronnych jakimi był obwarowany cały klasztor łącznie ze świątyniami.
Na budowę murów i obiektów wykorzystano kamień z zamku Stary Kamień, w którym to jak wspominałem pierwsi Cystersi spędzili 23 lata niczym powstał na przeciwległym brzegu rzeki klasztor. Podcienia z XIII w okalające dziedziniec wewnętrzny, powstały prawie równolegle z budowlą pierwszej świątyni ... Kapitularz, przykład charakterystycznej stylizacji gotyku Cystersów.
Spacerkiem okrążając ogród dziedzińca napotykamy wrota do kuchni... ale o tej spec kuchni opowiem w ostatniej odsłonie czwartej jaką jeszcze będę Was zanudzał :) Wracamy w podcienia kierując się w stronę pierwszej świątyni jaka tu powstała... 
Mijamy kunsztownie dekorowane barokiem wejście do kaplicy przebudowanej w XVI w. I już sama świątynia, Niestety, z kościoła głównego zostały dzisiaj tylko ruiny, malownicze, romantyczne.
One najbardziej pobudzają wyobraźnię...
Spalonej w XIX w bocznej nawy, nigdy już nie odnowiono. Absyda ma przemieszane dwa style, budowana na przełomie kończącego się romańskiego i rodzącego się gotyku. Niedługo po tym jak Cystersi musieli opuścić klasztor  dach świątyni runął ! 
A było to po roku 1835. Teraz na spokojnie trochę detali
Zejście do krypty zlokalizowanej centralnie pod nawą główną kościoła.
Tu śpi snem wiecznym 90 kolejnych opatów Monasterio de Piedra... chyba oprócz pierwszego Gaufrido, który miał być pochowany na terenie Starego Kamienia (zamku-Piedra Vieja) A to już inne podziemia, bardzo ciekawe ze względu na przeznaczenie... ... ale o nich szczegółowiej też w następnej części :) Refektarz
I tak oto po łebkach pokazałem Wam najstarsze bo trzynastowieczne mury Monasterio de Piedra ... zapraszam niedługo do odsłony czwartej :) ... czyli Co robili tam Cystersi oprócz chwalenia Boga
C.D.N.

najbliższe galerie:

 
Monasterio de Piedra... odsłona czwarta.
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Monasterio de Piedra. . .  odsłona pierwsza.
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Monasterio de Piedra... odsłona druga.
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Zamki - Molina de Aragon
1pix użytkownik ak odległość 40 km 1pix
Ślady Imperium - pewnego razu w Medinaceli. . .
1pix użytkownik ak odległość 54 km 1pix
ALTO TAJO 2-Asfaltem nas pognało. . .  na szutry  :  )
1pix użytkownik ak odległość 55 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 27.06.2017 15:14

musiał być piękny za czasów swojej świetności

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 28.05.2014 08:34

i bardzo mi się podoba...odsłona trzecia...pozdrawiam serdecznie....

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 27.05.2014 12:01

@marekpic- na hol, klatkę i pokoje są wciąż świeżutkie pieniążki, turyści pomieszkujący gromadnie je zapewniają :) ...
zwiedzanie też płatne ale już dużo mniej, więc te środki jakby rozchodzą się szybciej, a to na sprzątanie terenu, zabezpieczanie wszelakie, a to na pensje przewodników i konserwatorów nie wspominając o energii etc... na remonty zostaje grosik.:)

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 27.05.2014 11:57

@mocar- klasztor przeszedł burzliwe dzieje szczególnie w XVIII i XIX wieku, odbiło to się czkawką na jego kondycji dość solidnie.

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 27.05.2014 11:55

@harmony- niestety kościół nie zostanie odrestaurowany, jak na razie postanowiono zadbać i zapobiedz obracaniu się w dalszą ruinę tego co po nim pozostało, i trzeba przyznać iż robią to sukcesywnie i staranie. :) ... musi to nam wystarczyć.

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 27.05.2014 11:53

@bartekplk- są dwiw szkoły na ten temat... ty proponujesz trzecią :DDD .... zostawić ale zabezpieczyć mówi pierwsza , druga - odrestaurować , od lat się scierają lecz i jedni i drudzy mają rację , wszystko zależy od samych ruin i wielu innych czynników. :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 27.05.2014 09:31

ruiny fajne, a moim zdaniem lepiej czasami zostawić je jak są- pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 27.05.2014 08:41

Piękny klasztor, ruiny kościoła także. Oby kościół został tak odrestaurowany jak klasztor. Czekam na kolejne przynudzanie ;)Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2784) dodano 27.05.2014 08:28

Wielki zachwyt nad pięknym klasztorem, a w ołtarzach po ubijane głowy świętych..fascynacja.

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 26.05.2014 21:59

klasztor przepiękny a hol i klatka ze zdjęcia nr 8 rarytas

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!