m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Być może, że taki widok ukazał się mnichom kiedy dotarli tu 820 lat temu po raz pierwszy.... ..., a turystów w tamtych czasach nie było i nie dało by się jak dziś z nich wyżyć. Pielgrzymi nic o miejscu jeszcze nie wiedzieli, a choćby nawet, to i tak opędzali się skórką chleba i byle derką często śpiąc pod gołym niebem... Jak wspomniałem w poprzedniej odsłonie... wybudowali klasztor i otoczyli go murem obronnym... z daleka jedna z dwóch bram murów obronnych, ta główna. Klasztor i jest nie mały więc roboty mieli na kilka ładnych lat. Kiedy cele mnichów były gotowe niejednokrotnie podejmowali w nich podróżnych, też otrzymali przywilej, kawalerowie rycerze musieli gościnę honorowo opłacić, a opłata nie podlegała opodatkowaniu :) Tak, że dzisiejszy hotel, to wcale nie świetny pomysł naszych czasów....
Jak już był klasztor, to mnisi zajęli się gromadzeniem ważkich dokumentów, przepisywaniem ksiąg piękną, gotycką kaligrafią, czy innym zapisywaniem przyrody, rysunkami oraz gromadzeniem i notowaniem różnych receptur, medycznych i kulinarnych na przykład... (podziwiamy w gablotach) Tu mnisi obradowali, skupiali się lub po prostu podziwiali piękne kształty...kolumn :) szyby z cienkich płyt alabastru, oryginał z XIII w. Okna miały dawać światło ale nie powinny rozpraszać myśli błękitem nieba czy zielenią koron drzew... tak wymyślił sobie opat. ... zakładali ogrody, te w których wypoczywali....
... medytowali.... ... i inne, z których dbając o drzewa mieli korzyści, owoce, migdały, orzechy etc.
Klasztor i rozległe tereny wraz z kilkoma okolicznymi wioskami z nadania królewskiego należały do nich, dzisiaj jak oni możemy skorzystać z bryczki i poczuć się jak terenów doglądali, my oczywiście za opłatą :))) To powozy ostatnich, prywatnych właścicieli tego miejsca... w Łańcucie mamy piękniejsze ... Mnisi jeździli konno i na osiołkach też ale nigdy na oklep :) ... zajmowali się rolnictwem, siali i zbierali plon, prowadzili księgi opisując zbiory i sposoby polepszania ich jakości, po czym uczyli tego podległej im ludności z wiosek. Na terenach kaskad wykonali sieć dróżek i ścieżek, schodów i pierwszych barierek, obecnie zwiedzając podążamy ich śladami.
To baaaardzo stare schody... Groty... tu niezbyt się postarali, nic w nich nie zrobili pozostawiając takimi jakie zastali... nasi napewno w każdej takowej napchali by pełno świątków i innych religijnych figurek oraz krzyżyków. Gdzie  Diabelska skała moczy stopy w wodzie, tam też zaczynają się stawy rybne, ... Szkoda, że nie założyli stawów hodowlanych cystersi.
Powstały w 1867 r. Ale były i tak pierwszymi stawami hodowlanymi w Hiszpani i właśnie tu , na terenach przyległych do klasztoru. Sprzyjające warunki i skład wody rio Piedra umożliwiły hodowlę wielu gatunków ryb, a nawet wyhodowanie nowych jak np. pstrąg iberyjski.
To nie dacze :) , To domki obsługi stawów, nie do wypoczynku, a do urządzeń i sprzętu. Kuchnia... wspomniałem o niej w poprzedniej odsłonie. Teraz skopmpletuję temat.
Oprócz gotowania tu strawy właśnie w tej kuchni zrobiono pierwszą czekoladę w Europie !
Stare urządzenie do robienia czekolady... zbyt skomplikowane ... mi przypomina raczej jakąś surrealistyczną rzeźbę :) i nie wytłumaczę Wam jak to działało. Hernán Cortés w liście z 30.10.1520 pisał: ... to jest owoc jak migdał, który oni sprzedają zmielony, a cenią go sobie niczym monetę na całej ich ziemii i za nią kupuje się wszystkie potrzebne rzeczy na targach i w innych miejscach... Kuchnia ... miała kominy i kominki lecz dymu w niej było ponad miarę co do dzisiaj widać na ścianach i sklepieniu, wiekowa sadza. Na wcześniejszej rycinie z epoki było romantyczmnie przedstawione drzewko kakaowe.
Cortés pisał o kakaowym owocu...
Już w tamtych czasach znali nie tylko jego cenę ale i wartość odżywczą, a także i leczniczą ! Taki mądry jestem bo w kuchni wisiały tablice opisujące proces pozyskiwania kakao i przetwarzania go na wszelkiego rodzaju produkty łącznie z czekoladą, a nawet receptury. :) PRZEPIS AZTEKÓW
-225 gram pasty czystego kakao, szczypta pieprzu, szczypta imbiru, strąk wanilii, 1 i 1/2 l wody, szczypta kurkumy, szczypta cynamonu, 9 łyżek miodu. No i mamy czekoladę :)))
Cystersi jako pierwsi zaczęli produkcję bombonierek, w tych właśnie formach, zachowały się oryginalne... ale czekoladę ktoś wyżarł, łotr jeden... W poprzedniej odsłonie wspomniałem o tym miejscu zdjęciami nr45 i 46..., to podziemia przeznaczone do ogrzewania, mnisi mieli ogrzewanie powietrzne i podgrzewanie podłogi. Wynalazek bardzo stary, niegdyś wspomniałem o tym jak Rzymianie ogrzewali bazylikę, było o tym w galerii z Trier. Jak mógł wyglądać opat ? ... i jego podopieczni ? Tryptyk z Monasterio de Piedra, a zarazem mebel liturgiczny , oryginał wykonany w 1390 r. 3,95m x 2,45m wysokości cały w pięknych polichromiach .... niemały :) ...co jeszcze robili? ... no... winko! Bardzo dobre winko z własnych winnic, całkiem ręcznie , może niecałkiem...,bo...
wygniatali sok nogami :) sezonowali latami w bekach i beczkach... Bimberek też robili przedni :)
... i w buteleczki, później do obiadku czy na rozgrzewkę zimą ... boskie żyćko i jak tu się nie modlić ? :)) no i koniec odsłony czwartej... jak chcecie to pobiegajcie sobie jeszcze, a ja tu przy winku trochę zostanę :)

najbliższe galerie:

 
Monasterio de Piedra. . .  odsłona pierwsza.
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Monasterio de Piedra... odsłona trzecia.
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Monasterio de Piedra... odsłona druga.
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Zamki - Molina de Aragon
1pix użytkownik ak odległość 40 km 1pix
Ślady Imperium - pewnego razu w Medinaceli. . .
1pix użytkownik ak odległość 55 km 1pix
ALTO TAJO 2-Asfaltem nas pognało. . .  na szutry  :  )
1pix użytkownik ak odległość 55 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 07.06.2014 13:49

@Nata14- nie ma za co, opowiadać o tym miejscu i zamieszczać foty , to jakby jeszcze raz tam być, a to sama przyjemność, to ja dziękuję za miły komentarz.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 07.06.2014 11:20

Jak zwykle ciekawe miejsca pokazujesz. Nawet bym nie wiedziała o tym klasztorze gdyby nie Twoje galerie. Dzięki :))

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 30.05.2014 19:46

Bardzo ciekawe miejsce.Obejrzałam z zainteresowaniem.Pozdrawiam:)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 30.05.2014 13:44

ciekawie się z Tobą spacerowało...po tej okolicy....i jeszcze raz przepraszam mieszkańców za moje złośliwości.....

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 30.05.2014 13:42

czyli głównie....jedli i pili...i nawet czasami się modlili w ogrodzie....oj...oj...złośliwa jakaś się zrobiłam....pozdrawiam serdecznie....

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 29.05.2014 14:55

@marekpic- Marek nie picuj ... daj lepiej coś o Poznaniu ;)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 29.05.2014 12:31

a winogrona na wino nadal deptasz?;-)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 29.05.2014 11:33

@harmony- no jasne , że zostało , ale nie na moją kieszeń :DDDD
tyle, że musiał być przedni! inaczej nie może być jak z winka gronowego i na miodach :))

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 29.05.2014 11:31

dziękuję Wszystkim za miłe komentarze :))) brodę zgoliłem :D

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 29.05.2014 10:11

Wiele rzeczy było u nich pierwsze. Ładne miejsce. Skąd wiesz, że bimberek robili przedni ? Ostał się do naszych czasów ;) Pozdrawiam :)

aneta82 użytkownik aneta82(wpisów:34) dodano 29.05.2014 09:26

Na pewno mieli ładne delikatne stopy, wygniatając ten sok nogami :)) co do brody :( .... pozdrawiam słonecznie.

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 29.05.2014 08:35

aale masz siwą brodę;-) miejsce ciekawe i warte odwiedzin fajny spacer pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 28.05.2014 22:39

Ciekawe miejsce, w dodatku w pięknej okolicy. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!