m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kościół p.w. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Parafia została erygowana w 1927 roku. W 1928 roku zbudowano drewniany kościółek, a dwa lata później rozpoczęto wznoszenie murowanego wg projektu Łukasza Wolskiego (1878-1948). Budowę poprzedziło osuszanie gruntu, gdyż kościół stanął w pobliżu dawnego koryta strugi Polkówka. W czasie powstania warszawskiego w podziemiach kościoła znajdował się szpital. Po wojnie ukończono budowę w oparciu o nowy projekt Edgara Aleksandra Norwertha (1884-1950). Konsekracji kościoła dokonał w 1963 roku prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński (1901-1981). Kościół p.w. św. Stanisława Kostki wystawiony został na pamiątkę 250-lecia Odsieczy Wiedeńskiej. Świątynia jest głównym kościołem Żoliborza. Znajduje się na tyłach Placu Wilsona, przy skwerze Władysława Niegolewskiego. Jest to monumentalna dwuwieżowa świątynia, zbudowana w stylu modernistycznym z elementami neoromańskimi. Wystrój wnętrza tworzy spójną całość. Ściany są wypełnione tablicami pamiątkowymi. Witraże w prezbiterium przedstawiają skrótowo historię Polski i Kościoła katolickiego w Polsce. Nawa główna udekorowana jest sztandarami, symbolizującymi walkę o niezawisłość państwa polskiego. W latach 80. XX wieku, z inicjatywy proboszcza parafii p.w. św. Stanisława Kostki, księdza prałata Teofila Boguckiego (1908-1987), nawy boczne wypełniły się niemal całą współczesną historią Polski, wyrytą na tablicach, upamiętniających ludzi, którzy walczyli i ginęli w czasie II wojny światowej, a także będących wyrazem hołdu dla zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszki (1947-1984). Od 1984 roku świątynia stała się miejscem pielgrzymkowym dla wszystkich, którzy odwiedzają znajdujący się przed kościołem grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 14 czerwca 1987 roku kościół wizytował w tym celu papież Jan Paweł II (1920-2005). Wobec niesłabnącej fali pielgrzymów, ówczesny proboszcz ks. prał. Teofil Bogucki podjął decyzję o budowie Domu Pielgrzyma. Prace budowlane rozpoczął w 1990 roku kolejny proboszcz, ksiądz prałat Stefan Gralak. Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki otwarte zostało 16 października 2004 roku i od tego czasu odwiedziło je ponad 400 tysięcy osób z całego świata. Ksiądz prałat Teofil Bogucki, który objął parafię w 1974 roku, pragnął, aby żoliborska świątynia - w czasach totalitarnego zniewalania umysłów i komunistycznej propagandy kłamstwa - stała na straży historycznej prawdy o Polsce. Z tego względu utworzył na murze kościoła, od wschodniej strony tzn. od strony ulicy Felińskiego, ścianę pamięci narodowej - Ścianę Poległych. Na zdjęciu - pomnik najmłodszych żołnierzy powstania warszawskiego umieszczony przed ścianą pamięci. Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, ustawiony na terenie kościelnym. Z tyłu - Dom Pielgrzyma Amicus, wybudowany z inicjatywy proboszcza parafii, ks. prał. Teofila Boguckiego.
Głaz na Skwerze im. Władysława Niegolewskiego na Żoliborzu, upamiętniający osadnictwo wojskowe na Kresach Wschodnich. Plac Wilsona, wytyczony w 1923 wg projektu Józefa Jankowskiego (1882-1944), Tadeusza Tołwińskiego (1887-1951) i Antoniego Jawornickiego (1886-1950) w ciągu ulicy Mickiewicza, to centralny plac Starego Żoliborza. W 1928 roku nazwano go na cześć prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona (1856-1924). W latach 1923-1928 nazywano go placem Żeromskiego. W 1953 roku został przemianowany na plac Komuny Paryskiej, w 1990 roku powrócono do dawnej nazwy. Wg Rady Języka Polskiego nazwa placu była tradycyjnie wymawiana w wersji spolszczonej, z głoską „w” na początku i taka wymowa jest zalecana. Dwupoziomowy Most Gdański leży na granicy Żoliborza, Starego Miasta i Pragi Północ. Wybudowano go na filarach i z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych zburzonego Mostu przy Cytadeli, zbudowanego w latach 1873-1875. W roku 1908 obok niego wybudowano most kolejowy. W 1915 roku oba mosty zostały wysadzone przez Rosjan. Zostały one wkrótce odbudowane przez Niemców, a w lecie 1920 roku most kolejowy został przebudowany pod kierownictwem Bronisława Plebińskiego (1876-1940) na drogowy most wojskowy. Mosty zostały ponownie wysadzone w 1944 roku, tym razem przez wycofujących się Niemców. Most Gdański. Po zakończeniu II wojny światowej stała tu przeprawa tymczasowa, którą zlikwidowano podczas budowy właściwego mostu w latach 1957-1959. Częścią Mostu Gdańskiego jest położony po stronie północnej, widoczny na zdjęciu, most kolejowy. Został on odbudowany zaraz po wojnie i oddano go do użytku już 5 kwietnia 1946 roku, jeszcze przed Mostem Poniatowskiego. Do czasu ukończenia odbudowy Mostu Średnicowego był jedynym mostem kolejowym w Warszawie. W latach 1997-1998 Most Gdański przeszedł remont, został pomalowany na zielono, a dolny poziom został oświetlony kolorowymi świetlówkami. Most składa się z dwóch części: kolejowej i drogowo-tramwajowej. Jego długość wynosi 406,5 m. Konstrukcja nośna mostu to sześcioprzęsłowa stalowa kratownica. Na dolnym poziomie przebiegają linie tramwajowe, chodnik i ścieżka rowerowa, a na górnym piętrze umieszczono czteropasmową jezdnię i chodniki. Most Gdański - schody, prowadzące na oba poziomy mostu.
Powszechnie uważa się, że z Mostu Gdańskiego roztacza się najładniejszy widok na warszawskie Stare i Nowe Miasto. Na górnym poziomie Mostu Gdańskiego. Na skraju Żoliborza, Woli i Śródmieścia rozlokowało się Centrum Handlowe Arkadia. Jest ono usytuowane na zakończeniu osi Alei Jana Pawła II, na połączeniu z ulicami Słomińskiego, Okopową i Popiełuszki. Jest to jedna z największych tego typu placówek w Europie Środkowej. Gromadzi najlepsze sklepy polskich i światowych marek, eleganckie restauracje, kawiarnie i kina. „Arkadia” to największe centrum handlowe w Polsce, odwiedzane rocznie przez ponad 21 mln klientów. Są tu flagowe sklepy polskich i światowych marek, eleganckie restauracje i kawiarnie, kino, centrum medyczne. „Arkadia” wyróżnia się niezwykłą architekturą: przeszklonymi dachami, pasażami na wzór ulic handlowych, fantazyjnymi wzorami mozaik, zastosowaniem kamienia naturalnego. Od 2004 roku przyciąga rzesze Klientów niezwykłą atmosferą, wygodą zakupów i najbogatszą ofertą w stolicy. Fragment zabudowań Centrum Handlowego Arkadia. Przed Centrum Handlowym Arkadia.
W Centrum Handlowym Arkadia. Jest to największe centrum handlowe w Polsce. Dogodnie skomunikowane jest ze Śródmieściem, Pragą Północ, Wolą, Żoliborzem i Bielanami. Dojazd do Arkadii umożliwia kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych oraz metro. Centrum Handlowe Arkadia dysponuje 4500 miejscami na podziemnych parkingach. Pomnik na rogu ulic Pawła Suzina i Adama Próchnika, upamiętniający jedną z pierwszych walk Powstania Warszawskiego, stoczoną jeszcze przed godziną W. Ulica Suzina łączy szerokim łukiem ulice Krasińskiego i Słowackiego. Jej patronem jest Paweł Suzin (1837-1863) - oficer, związany z ruchem niepodległościowym, wykładowca polskiej szkoły wojskowej we Włoszech, dowódca jednego z oddziałów, działających na Litwie w powstaniu styczniowym. Teatr Komedia przy ulicy Sierpeckiej. Działa od 1957 roku w gmachu, wybudowanym w 1952 roku dla Społecznego Domu Kultury WSM. Posiada urocze wnętrze, doskonałą akustykę i widownię. Od początku prezentował głównie komedie klasyczne. W 1990 roku zmienił nazwę na Północne Centrum Sztuki. W 1992 roku do nazwy tej dodano ponownie „Teatr Komedia”. W tym też roku nastąpił powrót do tradycji repertuarowych i na scenie pojawiły się przedstawienia z repertuaru klasycznego, w tym m.in.: Pan Tadeusz Adama Mickiewicza w reżyserii Jana Englerta, śpiewogry i musicale, komedie i farsy. Teatr Komedia przy ulicy Sierpeckiej. W zespole teatralnym występuje wielu znanych aktorów, między innymi Artur Barciś, Emilian Kamiński, Joanna Koroniewska, Robert Rozmus, Katarzyna Skrzynecka, Dorota Stalińska, Hanna Śleszyńska, Krystyna Tkacz.
Plac Inwalidów jest jednym z głównych placów Żoliborza. Położony jest w miejscu przecięcia ulicy Mickiewicza i alei Wojska Polskiego. Przecina go ponadto ulica Czarnieckiego. Wnętrze placu zajmuje zieleniec. Plac Inwalidów. Na placu i w jego najbliższym sąsiedztwie, znajduje się kilka niemieckich schronów bojowych typu Ringstand 58c. Pod placem, oprócz tunelu metra, biegnie podziemny XIX-wieczny tunel komunikacyjny pomiędzy dawnym fortem a Cytadelą - wpisany do rejestru zabytków jako fragment zespołu Cytadeli. Plac Inwalidów. Na miejscu dzisiejszego placu znajdował się wzniesiony w latach 60. XIX wieku Fort Gieorgija (Hauke-Bosaka), jeden z fortów Cytadeli. W 1923 roku wytyczono plac Inwalidów, jako jeden z dwóch wielkich placów powstającego wówczas Żoliborza i największy plac ówczesnej Warszawy. Jego nazwa upamiętnia inwalidów pierwszej wojny światowej. Teren w bezpośredniej bliskości placu zapełnił się w latach 20. i 30. budynkami Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej (nazywany także pomnikiem Hallerczyków) przy Placu Grunwaldzkim u wylotu Alei Wojska Polskiego. Upamiętnia on udział Polonii amerykańskiej w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Polonia amerykańska z USA i Kanady dostarczyła 20.000 ochotników do Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera von Hallenburg (1873-1960). Inicjatorem wzniesienia , pomnika było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, oraz oraz Stowarzyszenie Tradycji Oręża Polskiego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Autorami Pomnika Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej byli architekt z Warszawy Stanisław Baltazar Brukalski (1939-2013) oraz rzeźbiarz z Nowego Jorku Andrzej Pityński. Wyłaniający się z morskiej fali żołnierze gen. Hallera w błękitnych mundurach odtworzeni są w najdrobniejszych szczegółach. Wyglądają jak ołowiane żołnierzyki w powiększeniu. Pomnik Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej został odsłonięty i poświęcony 14 sierpnia 1998 roku, w przeddzień święta Wojska Polskiego. Na jednej z tablic na jego cokole znalazła się inskrypcja: Na chwałę czynu zbrojnego Polonii Amerykańskiej w okresie I wojny światowej i jej wkładu w dzieło odzyskania niepodległości Polski po 123 latach niewoli pomnik ten ofiaruje narodowi polskiemu Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Polonia Amerykańska.
Ulica Brodzińskiego na tzw. Żoliborzu Urzędniczym. Osiedle powstało w latach 1923-1926. Projektowali je Aleksander Józef Bojemski (1885-1944) i Marian Kontkiewicz (1884-1926). Domy mają w większości formę małych kamieniczek. Wysokie dachy kryte są pomarańczową dachówką, białe fasady zwieńczone są trójkątnymi szczytami i półokrągłymi łukami nad drzwiami. Ulica biegnie od Alei Wojska Polskiego do ulicy Niegolewskiego. Jej nazwa upamiętnia Kazimierza Brodzińskiego (1791-1835) - poetę, historyka i teoretyka literatury, publicystę, tłumacza i profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Ulica Stanisława Wyspiańskiego łączy Plac Grunwaldzki z Placem Dionizego Henkla. Ulica powstała w latach 20. XX wieku. W środkowej części rozszerza się, tworząc prostokątny plac z placem zabaw pośrodku. Ulica Stanisława Wyspiańskiego. Jej zabudowa utrzymana jest w stylu dworkowym, typowym dla lat 20. XX wieku. Budynki wokół placu mają po trzy kondygnacje, w tym poddasza mieszkalne w dachach mansardowych, krytych czerwoną dachówką. Przy ulicy Stanisława Wyspiańskiego. Ulica Juliusza Słowackiego. Przebiega przez Żoliborz i częściowo Bielany. Została wytyczona przed II wojną światową. Do 1939 roku była częścią ulicy Marymonckiej, następnie przez dwa lata nosiła imię Juliusza Słowackiego, a w okresie 1941-1945 nazywano ją Modlinerstrasse. Po wojnie przywrócono jej dawną nazwę. Winda, którą można dostać się na stację metra Plac Wilsona od strony ulicy Juliusza Słowackiego.
Widok od strony ulicy Juliusza Słowackiego na kościół p.w. św. Stanisława Kostki. Wejście na stację metra Plac Wilsona. Wejście na stację metra Plac Wilsona. Na stacji metra Plac Wilsona. Na peronie stacji metra Plac Wilsona. Widok sprzed stacji metra Plac Wilsona na ulicę Zygmunta Krasińskiego i kościół p.w. św. Stanisława Kostki.
Dworzec PKP Warszawa Gdańska. Pierwszy dworzec powstał tu w latach 1878-1880 jako Główny Dworzec Kolei Nadwiślańskiej. Na początku XX wieku zmienił nazwę na Dworzec Kowelski. Zniszczony w sierpniu 1915 roku, jeszcze w trakcie I wojny światowej został odbudowany jako prowizoryczny Dworzec Gdański. W latach 1958-1959 wzniesiono nowy budynek dworca wg projektu Stanisława Kallera. Obsługiwał on wówczas głównie połączenia zagraniczne z Moskwą, Leningradem, Berlinem, Paryżem, Ostendą, Pragą i Wiedniem. Później Dworzec Gdański w coraz większym stopniu zyskiwał charakter podmiejski. Wejście do stacji metra Dworzec Gdański z przystanku tramwajowego na ulicy Zygmunta Słomińskiego. Budynek mieszkalny przy ulicy Zygmunta Słomińskiego. Cytadela Warszawska (zwana też Cytadelą Aleksandrowską) - twierdza zbudowana na rozkaz cara Mikołaja I Romanowa (1796-1855) w latach 1832-1834 wg projektu generała majora Iwana Iwanowicza Dehna (1786-1859), który wzorował się na cytadeli antwerpskiej. W czasie pokoju stacjonowało tu 5000 żołnierzy, a w zasięgu 555 dział znajdowały się Stare i Nowe Miasto. Po 1918 roku cytadelę przejęło Wojsko Polskie. Dziś jest ona wciąż w posiadaniu WP, lecz działają tu  również instytucje cywilne. Cytadela była też więzieniem śledczym i miejscem straceń działaczy narodowych i rewolucjonistów. Pod budowę znakomicie nadawała się dawna góra szubieniczna (zwana tak stąd, że stała tu szubienica) na Żoliborzu ze stojącymi tu od dawna koszarami. Cały teren otoczono fosą, wałami ziemnymi, bastionami i półbastionami. Przy okazji zburzono całą dzielnicę wokół wzgórza, pełną sadów, uroczych willi i pałacyków. Dotkliwą karą dla miasta było finansowanie budowy Cytadeli. To warszawiacy musieli płacić i za rozbiórkę całej dzielnicy, i za budowę twierdzy dla znienawidzonego garnizonu rosyjskiego. Pierwszym komendantem otwartej w 1834 roku cytadeli był generał Paweł Pietrowicz Barysznikow. Brama Bielańska. Od wewnątrz zbudowana jest w stylu egipskim, od zewnątrz zaś jest neogotycka. Do jej muru z czerwonej cegły przytwierdzono militarne dekoracje w formie skrzyżowanych halabard z tarczami. Cytadela była miejscem kaźni wielu działaczy narodowych i rewolucjonistów. Na jej stokach straceni zostali m.in. Romuald Traugutt (1826-1864), Stanisław Kunicki (1861-1886), Piotr Bardowski (1846-1886), Marcin Kasprzak (1860-1905), Stefan Aleksander Okrzeja (1886-1905), Henryk Baron (1887-1907), Michał Wacław Ossowski (1863-1886) i wielu innych.
W jednym z budynków, tzw. X Pawilonie zostało zlokalizowane centralne więzienie śledcze dla więźniów politycznych. Według szacunkowych danych przez Cytadelę, w której urzędowała komisja śledcza i ferujący wyroki sąd wojenny, przewinęło się około 40 tysięcy więźniów - bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne, członków tajnych organizacji niepodległościowych, uczestników powstań narodowych, manifestacji patriotycznych, strajków robotniczych itd. Kilkuset z nich stracono na stokach twierdzy, tysiące wywieziono stąd na katorgę bądź zesłanie syberyjskie. Plac Dionizego Henkla, położony u zbiegu ulic Niegolewskiego, Wyspiańskiego i Trentowskiego. Został utworzony w latach 20. XX wieku. Jego patron, Dionizy Henkel (1842-1920) był publicystą,  powstańcem styczniowym. Niedaleko stąd, przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki (niegdyś Stołecznej) mieści się XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej, do którego chodziłem. Zdjęcie pochodzi z października 1984 roku.

najbliższe galerie:

 
WARSZAWA  - KOŚCIOŁY 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 16
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa - Pokaz w stylu Steampunk
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
WARSZAWA - Z MARIENSZTATU NA ŻOLIBORZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa, Żoliborz - kościół pw. św. Stanisława Kostki
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Warownia Jomsborg
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 23.06.2014 15:32

fajnie...a niektóre stacje metra to szczególnie fotogeniczne są....

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.06.2014 23:52

Dzięki :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5573) dodano 22.06.2014 23:49

AK - dziękuję. Pozdrawiam :)

Afrodyta - galeria z Bielan i Marymontu będzie jutro. Póki co, będzie to (na razie) ostatnia z warszawskich galerii. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 22.06.2014 22:39

Widzę, że bywasz na "moich terenach".Czekam na fotki z Bielan :)
Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6276) dodano 22.06.2014 09:38

extra ! ... do kolekcji.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!