m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Brama Morska zwana także Lądowa zbudowana w stylu renesansowym w XVI w. z figurą bł. Jana z Trogiru, patrona miasta. Trogir to niewielkie miasto portowe w Chorwacji założone około 300 lat przed naszą erą. Trogir uchodzi za wzór średniowiecznego układu urbanistycznego. Było to jednym z powodów, dla którego jego starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jego pierwotna nazwa to Tragurion, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Kozia Wieś”. Inicjatorami powstania siedliska byli greccy koloniści. Prawa miejskie Trogir otrzymał na początku XII wieku. Do ważniejszych wydarzeń z historii można zaliczyć egzekucję biskupa Splitu Dujama za głoszenie wiary chrześcijańskiej...
...panowanie Węgrów w XII wieku, następnie najazdy Saracenów prowadzące do znacznych zniszczeń, następnie odbudowa i kolejny okres panowania Wenecjan. Okupacja jednak, wbrew innym tego typu przykładom, nie wpłynęła negatywnie na rozwój miasta, które intensywnie się rozwijało, zwłaszcza dzięki przybyłym tu artystom. Po upadku Wenecjan, miasto weszło w skład cesarstwa austro - węgierskiego, a po I wojnie światowej zostało włączone do Jugosławii. Trochę detali. Wąskie uliczki Trogiru.
Znów detale na kamienicach. Promenada.
Loggia miejska oraz wieża zegarowa
Katedra św. Wawrzyńca zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w 1123 roku. Budowa rozpoczęta została w roku 1193. Budowę katedry zakończono dopiero w XVII wieku, przez co reprezentuje kilka styli architektonicznych. Główne wejście do katedry zdobi romański Radovanov Portal. Po bokach portalu stoją Adam i Ewa - to najstarsze nagie rzeźby, które powstały w Dalmacji. Postaci okryte są jedynie figowymi listkami. Wejścia strzegą leżące u ich stóp lwy. Detale katedry.
Kaplica św. Ivana Ursinija, patrona miasta, który w XI wieku był tu biskupem. Na jej środku znajduje się wczesnogotycki sarkofag świętego, który zdobią barokowe aniołki.
Na głównym placu Jan Pawła II, zbudowano większość zabytków miasta, także wcześniej prezentowaną katedrę. Przy katedrze znajduje się Pałac Stafileo, zbudowany pod koniec XV wieku. Charakterystyczne są gotyckie okna weneckie bogato zdobione rzeźbionymi motywami roślinnymi.
Wracam na promenadę. Kościół św. Dominika
Twierdza Kamerlanego to czworokątna budowla z XV wieku, stanowiąca fragment murów miejskich, posiadająca wewnętrzny dziedziniec i wieżę. Cała starówka Trogiru została w 1997 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Na koniec wycieczki po Bałkanach zapraszamy na skromny posiłek złożony głównie z owoców morza. Smacznego!

najbliższe galerie:

 
Trogir - żywe muzeum
1pix użytkownik dsk odległość 0 km 1pix
TROGIR i okolice
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
Trogir 2011
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Chorwacja ,  Trogir .
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Chorwacja - Trogir
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
TROGIR 2016
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 01.12.2014 23:09

Trogir to moje ulubione chorwackie miasteczko ..., mógłbym tam chyba zamieszkać ..., w ostatnie wakacje ponownie tam zawitałem ale moja galeria z tego miejsca szybko się nie pojawi, zostawiam ją na specjalną okazję. Szkoda Wieśku, że nie masz fotek z wieży katedry, mówię Ci, widoki były extra ..., ja natomiast nie mam tylu detali obcykanych:)
Bardzo fajnym akcentem zakończyłeś Bałkany ..., pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!