m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Spacer po Barcelonie zaczynam od kamienicy przy Passeig de Gracia, jednej z najważniejszych arterii w Barcelonie, która znajduje się pomiędzy Plaza de Catalunya, a Avenida Diagonal. 
Uliczne lampy z kutego żelaza zaprojektował w 1906 roku Pere Falques. Takie detale są dopełnieniem wspaniałego obrazu miasta. Przy Passeig de Gracia znajduje Casa Batllo. Pierwotnie została zaprojektowana przez Emilio Sala Cortesa dla Josepa Batlló i Casanovas, stąd nazwa budynku. W latach 1905-1907 nastąpiła przebudowa budowli, która została na nowo stworzona przez Antonio Gaudiego. Okna na pierwszym piętrze zostały zaprojektowane tak, by unikać linii prostych, a kolumny wokół nich kształtem imitują kości. Balkony z kutego żelaza przypominają tradycyjne maski weneckie, tak mówią. A mnie przypominały obcych. Pod kamienicą był spory tłum chętnych do zwiedzania jej od środka, więc tę  atrakcję zostawiłam sobie na kolejny przyjazd do Barcelony, bo myślę, że taki będzie. Obok Casa Batllo równie znana Casa Amatller Josepa Puig i Cadafalch. Powstała na zlecenie katalońskiego przedsiębiorcy czekolady Antoniego Amatller, którego ideą było przywrócenie fasady z 1875 roku. Elewacja jest bogato zdobiona, z balkonami wykonanymi z kutego żelaza. Projekt restauracji kamienicy opiera się na idei pałacu miejskiego z wykorzystaniem podstaw gotyku katalońskiego. Możemy spędzić tutaj dłuższą chwilę na podziwianiu pięknych roślinnych ornamentów. W tej samej pierzei, co dwie pozostałe kamienice, możemy obejrzeć Casa Lleó i Morera zaprojektowaną przez modernistę Lluís’a Domènech’a i Montaner’a w 1902 roku, jako przekształcenie domu Racamora, znajdującego się w tym miejscu. Elewację zdobią piękne elementy dekoracyjne. Obecnie budynek jest prywatny, więc możemy go zobaczyć tylko z zewnątrz.
Idąc dalej Passeig de Gracia ujrzymy najbardziej znaną kamienicę Gaudiego Casa Mila. Została zaprojektowana przez Gaudiego we współpracy z Domèneciem Sugranyes’em i Gras’em dla małżeństwa Pere Milà i Camps oraz Roser Segimon i Artells. To widok z jednego z dwóch dziedzińców kamienicy. Fasada budynku zbudowana jest z falistych form i geometrycznych linii. Balkony zdobią kute z żelaza balustrady przybierające kształt dzikich chaszczy. Budynek prawie w całości pokryty jest jasnym wapieniem, dlatego też zyskał przydomek La Pedrera - kamieniołom. Naprzeciwko kamienicy mieści się apartamentowiec Suites Avenue projektu światowej sławy architekta Toyo Ito. Elewacja budynku pokryta została stalowymi płytami przyciętymi tak, aby tworzyły falisty wzór, dla którego inspiracją była Casa Mila. Jest to jedna z najciekawszych budowli Barcelony, świetnie wpisana w jego tkankę. Na dachu budynku znajdują się słynne kominy, które naśladują średniowiecznych wojowników z kaskami na twarzach. Poza tym jest stąd świetny widok na Barcelonę. ... Dom zbudowany został w latach 1906-1910 i z tego też okresu możemy obejrzeć jego wnętrza. Tutaj elegancka jadalnia wraz z przyległym do niej salonem.
Kolejna kamienica Gaudiego, chyba trochę pomija w czasie zwiedzania Barcelony, ale równie wspaniała co inne jego dzieła. Jej elewacja jest symetryczna, z wykuszami i balkonami, które w widoku od dołu przypominają grzyby. Projekt Casa Calvet był jedynym, za który Gaudi otrzymał wyróżnienie od miasta. Może dlatego, że to najbardziej konserwatywne z jego dzieł. Tutaj widok na wykusz nad głównym wejściem. Gdybyście chcieli szybciej przemieszczać się po mieście, to można skorzystać z roweru miejskiego. Ja jednak wolę własne nogi jako środek transportu. W jednej z bocznych ulic  Passeig de Gracia nie sposób nie zauważyć plątaniny drutów na dachu jednego z budynków. Jest to rzeźba Antonio Tapiesa Chmura i krzesło. Modernistyczna budowla projektu Domenecha i Montanera mieści obecnie Fundacio Tapies. Dla mnie to niezwykłe i bardzo udane połączenie dzieła architektonicznego i rzeźbiarskiego. W dość nieciekawej okolicy - dzielnicy El Raval - zamieszkiwanej przez emigrantów, znajduje się Museu d'Art Contemporani de Barcelona w skrócie MACBA projektu Richarda Meiera i Thomasa Phifera. Imponująca biała bryła budynku przełamuje wygląd okolicy zabudowanej głównie średniowiecznymi kamienicami. Po jednej stronie wnętrze, poprzez szklaną fasadę, otwiera się na miasto. To piękny przykład nowoczesnej architektury kontrastującej z otoczeniem. Warto go zobaczyć. La Rambla, najpopularniejsza ulica, dreptak w Barcelonie w dzielnicy Barri Gòtic. Prowadzi od Plaça de Catalunya w centrum do pomnika Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu. Obsadzona pięknymi platanami, tak jak wiele ulic w tym mieście. Nazwa La Rambla w języku hiszpańskim i katalońskim oznacza przerywany przepływ wody. Obecnie na tej ulicy jest przepływ masy ludzkiej ;) Na zdjęciu piękna, zabytkowa latarnia oraz pomnik Krzysztofa Kolumba.
Barcelona to miasto, gdzie zgodnie współgrają ze sobą nowoczesne projekty wraz ze starymi, historycznymi. Można powiedzieć, że przeglądają się w swoich elewacjach. Idąc Ramblą w kierunku portu, na Placu Portal de la Pau zobaczymy Kolumnę Kolumba, najsłynniejszą statuę w całej Barcelonie. Co ciekawe, można wejść do jej środka i wjechać windą na samą głowę siedmiometrowego posągu. Szkoda, że nie wiedziałam o tym w czasie pobytu w Barcelonie. Od Pomnika Kolumba zaczyna się cały obszar Portu Vell, głównego portu handlowego Barcelony, przeprojektowanego przed olimpiadą w 1992 roku na centrum rekreacyjno - handlowe. Obecnie to wielkie centrum rozrywkowo - handlowe z przystanią jachtową widoczną na zdjęciu. Kościół napotkany w czasie szwendania się po mieście. Zachwycił mnie swoimi proporcjami i prostotą. Gdybyście byli zmęczeni spacerem po mieście, to zapraszam na kawę do jednej z klimatycznych kawiarni. Proponuję wybierać te, gdzie przesiadują najstarsi mieszkańcy miasta. Mają one niepowtarzalny, lokalny klimat.
Idąc Barcelonetą w oddali widać rzeźbę Franka Gehry'ego Ryba zdobiącą dach gmachu Vila Olimpica oraz dwa wieżowce, od lewej Hotel Arts, a po prawej Torre Mapfre. Po drodze charakterystyczny Parc Recerca Biomèdica de Barcelona, który zrzesza sześć publicznych ośrodków badawczych ściśle skoordynowanych między sobą, zajmujących się min. bioinformatyką, genetyką człowieka. Został on zaprojektowany przez Manuel Brullet i Tenas i Albert de Pineda i Alvarez. Elewacja budynku na planie elipsy, obłożona jest drewnianymi listewkami zamocowanych w odstępach od siebie. Nadaje to budynkowi lekkości i naturalnego charakteru. Widok na dwa wieżowce mające po 154 metry, otwarte w 1992 roku z okazji olimpiady. Tworzą one symboliczną bramę prowadzącą z Portu do Wioski Olimpijskie. Między nimi miedziana Ryba. Wieżowce mnie nie zachwyciły, ale rzeźba tak. Wykonana jest z miedzi i pięknie odbija promienie słoneczne. Wejście do Parku Guell i widoczna u góry, oblegana już od samego rana przez turytów Salamandra. W 1984 r. park został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zbudowano go w latach 1900-1914 i początkowo miał być luksusowym osiedlem dla katalońskiej arystokracji, natomiast ostatecznie powstały tu tylko dwa domy. Jednym z nich jest modernistyczna Casa Marti Trias zaprojektowana przez Juli Batllevell w 1906 roku. Obecnie niedostępna dla zwiedzających.
Park uzyskał swoją obecną nazwę na cześć katalońskiego biznesmena Eusebio Guella, który zachwycony wcześniejszymi pracami swojego przyjaciela Gaudiego postanowił złożyć u Mistrza zamówienie.
Na zdjęciu tylko bok Salamandry Gaudiego, gdyż była oblepiona turystami. Sala Kolumnowa z 86 kolumnami o wzorach antycznych, która miała służyć za targ. Trzeba ją oglądać z głową zadartą do góry, gdyż na sklepieniu znajdują się wspaniałe, barwne mozaik przedstawiające słońce, księżyc i gwiazdy. Idąc z Parku Guell w stronę Sagrada Familia trzeba koniecznie zobaczyć Szpital Sant Pau projektu Domenecha i Montanera. Jest to miejsce raczej omijane przez turystów, a szkoda bo budowla ta zachwyca detalami i pięknymi dachami krytymi kolorową ceramiczną dachówką. Szpital zaprojektowano na dziewięciu kwartałach ulic w dzielnicy Eixample. Wszystkie budynki połączone są podziemnymi korytarzami. Budowa rozpoczęła się 18 stycznia 1902 i trwała 18 lat z przerwami spowodowanymi brakiem środków. Szpital jest w trakcie remontu, ale można wejść do głównego budynku administracyjnego skąd widać takie oto barwne fantazyjne dachy, które miały działać terapeutycznie na chorych. Na owe czasy był to nowatorki zamysł, ale myślę, że i dzisiaj wzbudzałby kontrowersje. Klatka schodowa w części administracyjnej również kolorowa, z wieloma pięknymi detalami jak na zewnątrz budynków.
Idąc od strony szpitala do centrum miasta widzimy Sagrada Familia. Dzieło Gaudiego chyba wszyscy znacie. Ja byłam rozczarowana położeniem, otoczeniem w jakim się wznosi. Może zbyt duże oczekiwania miałam w stosunku do tej budowli, ale nie można odmówić jej wielkości i rozmachu. Nie zwiedziłam jej wnętrza, bo kolejka chętnych do zobaczenia środka była zbyt długa, poza tym poczekam do jej ukończenia, które jest przewidywane na lata 2026-2028. Tutaj już spacer po Carrer del Bisbe, typowej uliczce w klimatycznej, najstarszej dzielnicy Barri Gotic. Detale w Dzielnicy Gotyckiej zachwycają. Kaplica św. Agaty z 1302 roku znajdująca się w samym sercu Dzielnicy Gotyckiej. Reprezentuje ona gotyk kataloński. Posiada jedną prostokątną nawę i pojedynczą absydę z chrzcielnicą. Całość podtrzymują przypory. Z wieży roztacza się podobno wspaniały  widok, niestety nie mogę potwierdzić, gdyż na nią nie weszłam, ale może był na niej Paweller75 ;) Razem z Pałacem Królewskim tworzy obecnie Muzeum Historii Barcelony. Detal Palau de Lloctinent.
Przy Paseo de San Juan wpada w oko biała fasada z sgraffito z ochry wykonane przez Joan Paradis. Jest to modernistyczna Casa Macaya projektu Josepa Puig z 1901 roku. Kamienicę wyróżniają kamienne rzeźbione ornamenty balkonu i wokół okien. Szkoda tylko, że platany zasłaniają ją i zdjęcie trzeba robić pod dziwnym kątem ;) Jeszcze jedna z kamienic zaprojektowanych przez Gaudiego - Casa Vicens, którą trudno było odszukać. Stoi przy ul. Carolines w dzielnicy Gracia. Została zaprojektowana dla producenta ceramiki, co widać po elewacji. To wczesne dzieło twórcy, ale na tym przykładzie już można zauważyć niezwykłą wyobraźnię architekta. Obok sześciu innych dzieł Gaudiego znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Idąc aleją Diagonal widzimy budynek Terrades Punxes zaprojektowany przez architekta modernistycznego Josepa Puig. Do budowy domu użyto cegły elewacyjnej. Cechuje go sześć wież zakończonych iglicami. Nadają one budynkowi charakteru i wyróżniają go z otoczenia. Elewacja jednej z kamienic, niestety nie znam nazwy, ale detale między jej oknami zachwyciły mnie. Rzeźba Joana Miro Kobieta i ptak. I nie pytajcie o co chodziło artyście ;), ale mnie się podoba zestawienie form i kolorów. Stoi ona w niedużym parku nazwanym od nazwiska artysty, założonym w 1979 roku w miejscu starej rzeźni. W Barcelonie mieści się także fundacja tego malarza i rzeźbiarza z największym zbiorem jego dzieł. Warto do niej zajrzeć. Pomiędzy Pl. Hiszpańskim a Muzeum Katalońskim znajduje się Pawilon barceloński - modernistyczny pawilon wejściowy na teren niemieckiej części wystawy światowej w Barcelonie w 1929, zaprojektowany przez niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Obecnie oglądamy zrekonstruowany pawilon w latach 1983-1986 dla uczczenia 100-nej rocznicy urodzin architekta. Świetny przykład budynku, który dobrze się starzeje i wciąż wygląda nowocześnie. Zachwyca proporcjami oraz użytymi materiałami min. onyksem. Przytoczę Wam jeszcze moje ulubione słowa van der Rohe: Less is more czyli mniej znaczy więcej.
Widok od strony Muzeum Nacional de Arte de Cataluña na jeden z głównych placów miasta - Plac d'Espanya i Wieże Weneckie zbudowane z cegły i mające 47 metrów. Jest to największy plac w Barcelonie o pow. 34 tyś. m kw.. Plac Hiszpański został wytyczony z okazji Powszechnej Wystawy Światowej 1929 r. Zaprojektował go Josep Puig i Cadafalch. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Barcelona - miasto tłuczonego szkła 2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - Barri Gotic
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - La Mercè  de Barcelona
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
królowa Katalonii jesienią...
1pix użytkownik zielas odległość 0 km 1pix
Hiszpania - Katalonia
1pix użytkownik ignac74 odległość 0 km 1pix
EU Czterdzieści lat minęło ...
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (94):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 14.01.2017 21:18

Na pierwszym zdjęciu Casa Rocamora. Piękne fotki, Barcelona jest super.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 13.10.2014 20:49

Millotaurus, dzięki i czekam na Twoją Barcelonę, bo bardzo lubię to miasto :)
Pozdrawiam :)

millotaurus użytkownik millotaurus(wpisów:25) dodano 13.10.2014 16:42

Przecudna galeria. Zaproszę Cię do obejrzenia mojej Barcelony...kiedyś w przyszłości :-)

Pozdrawiam !

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 26.08.2014 12:44

W Barcelonie pozwolono na powstanie tak pięknego, nowatorskiego szpitala. A galeria jest taka jak kolorowa i inspirująca Barcelona :) Pozdrawiam :)

hola-barcelona użytkownik hola-barcelona(wpisów:7) dodano 26.08.2014 12:26

W Barcelonie nawet szpital jest przepięknym dziełem architektonicznym. Twoja galeria jest bardzo kolorowa i inspirująca.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 09.06.2014 13:07

:))) Tak, punkt patrzenia jest istotny ;)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 09.06.2014 12:57

ależ proszę jakby nie patrząc jesteś na pierwszym miejscu;-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 09.06.2014 12:56

Marek, dziękuję bardzo :)))

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 09.06.2014 12:21

gratulację znowu było o włos;-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.06.2014 23:50

Magdar, dzięki za ocenę, choć bez komentarza :))) Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.06.2014 23:49

Dispar, miło, że zauważyłeś inne spojrzenie na Barcelonę. Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 08.06.2014 23:04

Fajne, nieoczywiste fotografie.
Jednak można tak znane miejsce przedstawić bardzo autorsko.
Podobało się.
Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.06.2014 19:55

Herika, jak sprawdziłam, byłam dokładnie miesiąc po Tobie w Barcelonie. W szpitalu trwał remont, ale z koleżanką weszłyśmy i nikt nas nie wygonił. Te przecudne dachy są na interesujących budynkach, pawilonach, ale nie nadawały się one do prezentacji. Mam nadzieję, że przy okazji mojej kolejnej wizyty w Barcelonie szpital będzie dostępny dla zwiedzających. Pozdrawiam :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 07.06.2014 22:32

do szpitala się wybrałam, ale niestey remonty wówczas były na tyle intensywne, że nie udało mi się zobaczyć praktycznie nic. szczerze, to widząc tam te wszystkie maszyny bałam się po prostu wejść bądąc przekonaną, że mnie zaraz wygonią. a szkoda. te dachy na 35 są przecudne!!!

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 07.06.2014 11:43

Andred, nie dziwię się, że Barcelonę rozpoznajesz, bo na portalu jest z 60 galerii z tego miasta. No i Barcelona to głównie Gaudi, którego dzieła i ja zamieściłam, bo jednak nie da się go pominąć. Dzięki za wizytę w Barcelonie i opinię:) Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 06.06.2014 23:23

Ja jeszcze w Barcelonie nie byłem, a bez problemu rozpoznaję ją na tych zdjęciach....pewnie dzięki wcześniej obejrzanym galeriom Pawellera.
Twoja galeria równie wyśmienita, piękne zdjęcia pięknej Barcelony.
Pozdrawiam,
andred

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 05.06.2014 20:54

Rozmusiaki, cieszy mnie pozytywny odbiór tego albumu :) Pozdrawiam rodzinkę :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4811) dodano 05.06.2014 20:26

Ładne miejsce ... ładne fotki ... w ogóle ładny album ...
Super,pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 05.06.2014 20:11

Irenko, miło, że doceniłaś moje oczęta, ich spojrzenie ;) Dzięki i pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 05.06.2014 18:51

pięknie jest popatrzeć Twoimi oczętami na architekturę Barcelony....doznania super....pozdrawiam serdecznie....

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 05.06.2014 13:40

Wielkopolanko, miło, że również i ja zachęciłam do odwiedzenia Barcelony. Pozdrawiam serdecznie :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 05.06.2014 11:52

Bacelonę znam tylko z prezentacji w Obieżyświecie ! została zaprezentowana wspaniale i Twoja galeria również zachęca do odwiedzenia tego pięknego miasta!
pozdrawiam serdecznie:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 05.06.2014 10:04

to zależy, czy do Faro w Brazylii, czy w Portugalii? W kazdym razie z każdego Faro blisko do jednej z dwóch Barcelon, pozdrawiam i życzę udanej wyprawy

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 05.06.2014 09:50

Ja tam Barcelonę lubię każdą, mimo, że w żadnej jeszcze nie byłem.
Ale dziś w nocy zrobiłem pierwszy krok i kupiłem bilety do Faro.
Do jednej z nich, to już całkiem niedaleko...;))

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 05.06.2014 08:46

Bartek, nie chciałam już korygować położenia tej drugiej Barcelony, bo znów bym się przyczyniła do legnięcia w gruzach Twojej nierozpoczętej, tym razem, kariery geografa ;)
A na serio, to sprawdziłam sobie (ach ten internet) położenie podanej przez Ciebie Barcelony. Spore miasto, ale informacji o nim niewiele.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 05.06.2014 08:23

harmony, ale o czym tu dyskutować jak akurat żadnego Byka nie strzelę, co by się mądrzejsi trochę nade mną popastwili. Upss ..a jednak znowu byk, Barcelona, o której w poprzednim poście pisałem, nie leży w Kolumbii, ale Wenezueli.
Swoją drogą to byłaby dopiero zaskakująca galeria Barcelona bez Gaudiego, a za to z kolejkami po papier toaletowy
pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 05.06.2014 07:44

Bartek, no nie może być, co ja widzę ... Ja Barcelonę polubiłam dopiero po zwiedzeniu jej, a Ty, może polubisz po tej dyskusji. To dyskutujmy dalej ;) Internet to świetny wynalazek, jak się z niego mądrze korzysta.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 05.06.2014 00:11

ja tam przede wszystkim lubię dyskusję,
winobluszcz pięciolistkowy tez bardzo lubię, jeszcze bardziej trójklapowy, gaudi czy vander cos tam tez jest fajny, jeszcze chwila i Barcelonę polubię- choć wolałbym te w Kolumbii,
a życie bez internetu pewnie było fajniejsze, ale co zrobić jest i trzeba korzystać :)
pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 04.06.2014 18:21

Bardzo mi miło, że dyskusja rozwinęła się w kierunku roślinek, bo je bardzo lubię, a poza tym, jak napisałeś, ma to związek z Gaudim, który co prawda nie jest moim guru, ale podziwiam go za fantazję :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 04.06.2014 17:53

Renatko, nie gniewasz się, że tak tu sobie gaworzymy o jakimś zielsku, zamiast wieść uczony dyskurs n.t. architektury, a o Gaudim przede wszystkim?...;)
Ale Gaudi też chyba lubił zielsko, bo pełno u niego tych różnych "korzonków", badyli i sałaty"...;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 04.06.2014 17:49

;))
Tak sobie tylko przekomarzałem się trochę...;)
A swoją drogą, internet to super sprawa i nie mogę pojąc, jak mogłem wcześniej żyć bez niego, z drugiej strony zaś, czasem bywam przerażony, z jaką łatwością przyjmuje każdą głupotę, która "robi" potem za prawdę objawioną - ot, choćby Jej Wysokość Wikipedia.
Te winobluszcze, to oczywiście drobny drobiazg...;)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 04.06.2014 16:55

masz przemysławie oczywiście racje, juz zreszta ustaliłem wczoraj, iz moja kariera eksperta botanicznego legła w gruzach nim nawet zdążyła sie rozpocząc. Ale żeby nie było to wujek google, wskazuje na dośc powszechne zastępowanie nazwy własnej pięciolistkowego piecioklapowym- tak wiec winobluszc piecioklapowy ma pewnie ten sam status jak dzikie wino- nazwa uzywana popularnie, pozdrawiam i dziekuję za wyprostowanie moich braków w taksonomii pnączy, teraz będe sie juz mądrzył prawidłowo

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 04.06.2014 16:35

Ooo, tak: bardzo korzystam z jego "pomocy"...;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 04.06.2014 16:25

Przemku, czasami wiatr pomaga pozbierać liście ;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 04.06.2014 15:15

Bartek,
w temacie pnączy jeszcze, to winobluszczu pięcioklapowego nie znam, ale mogę polecić winobluszcz pięciolistkowy albo trójklapowy.
Oba wybarwiają się jesienią zacnie. I jest też co zbierać, zwłaszcza po trójklapowym...;)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 03.06.2014 21:56

harmony- to wszystko w temacie Gaudiego, który motywem roślinnym nie gardził, co prawda które pnącze było jego ulubionym, to nie pomnę, a bluszcz mam, pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 21:50

Następny żartowniś ;) Bartek, posadź sobie bluszcz, przynajmniej liści będziesz miał mniej do sprzątania i ciągle zielono ;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 21:49

Ak, ja już nie pytam o ten epizod ... może sama gdzieś doczytam ;) Pozdrawiam :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 03.06.2014 21:46

przemysław- dzięki za tę botaniczną złotą radę, choć obawiam sie, że jak wisteria jest jak osmiornica, to glicynie jest jak...ośmiornica :) ale jak już jesteś przy tablicy, to może mi doradź co lepsze na ogrodzenie: dzikie wino, czy winobluszcz pięcioklapowy? pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6355) dodano 03.06.2014 20:58

też jestem zafascynowany architekturą jaką swojego czasu zaproponował Gudi, już mniej jego życiem... chociaż jak opowiedziałem jeden epizod (dość mocny) z jego życia pewnej dziewczynie, to wolał bym już nie mówić co się dalej stało :)))
piękna galeria :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 20:53

Masz glicynię czy wisterię w ogrodzie ?;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 03.06.2014 16:45

No cooo??...;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 16:19

Przemek, Ty to żartowniś jesteś ;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 03.06.2014 16:16

Bartek: dosadź jeszcze glicynię...;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 16:15

Bartek: nie to ładne, co ładne, tylko to, co się komu podoba :) To Ci się zleje architektura z przyrodą ;) Tylko uważaj na wisterię, bo jest jak ośmiornica!

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 16:13

Przemku, ja też nie znam ;) i już go nie poznamy, ale słowa zostały.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 03.06.2014 15:56

w sumie mój dom nie jest ładny, ale jestem z niego zadowolony :) pozdrawiam no i jest bardzo vanderrohnowy- ot prawie idealny sześcian, ale obrasta go już bluszcz, milin, wisteria i inne badyle więc moze za 10 lat zniknie :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 03.06.2014 13:38

Nie znam człowieka, ale mądrze prawi...;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 13:20

Przemku, może dobrze, że nie ulepszałeś, bo za van der Rohe: mniej znaczy więcej :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 13:19

No właśnie Bartek, idąc dalej i podsumowując, to szary dom z płaskim dachem nie musi być ładny, a żółty z czerwonym brzydki ;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 03.06.2014 13:10

Łomatko! Mój jest żółty...
No dobra: dach mam matowy czarny, a o kolumienkach jakoś zapomniałem...;)
I nic nie wymyśliłem, co by projekt "ulepszyć"...:((

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 03.06.2014 11:46

nie wspominajac równiez o pistacjowych, które równiez gdy są dobrze zaprojektowane, w ładnym otoczeniu również są bardzo ładne, na pewno :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 11:28

O jak miło ;) między " nie rusza" a "jest ładnie" jest spora różnica. Wracając do żółtych domków z czerwonymi dachami i kolumnami, to też mogą być ładne, ale jeśli są dobrze zaprojektowane, nic nie zostało zmienione w projekcie w trakcie budowy i stoją w odpowiednim otoczeniu. To było takie uogólnienie dla zobrazowania, bo jeszcze właściciele tych żółtych domków wezmą sobie mój wpis zbytnio do serca ;)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 03.06.2014 11:00

tez nie mówię, ze mi się nie podoba, bo oczywiście jest ładnie, ale jeżeli o mnie chodzi, moje odczucia nie przeszły z poziomu jest ładnie, to poziomu wyższego- ale wiadomo kwestia gustu, chwili, wyspania, najedzenia i w ogóle wielu czynników, ale zdjęcia oczywiście bardzo ładne i te mi się podobały, pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 10:49

Też wolę minimalizm jak np. na fot. 9,16,48 i styl skandynawski, ale to nie znaczy, że jak coś nie jest w moim stylu to się nie spodoba. Chwały za szary domek, a stropodach nie zawsze jest możliwy. Pisałam to raczej ogólnie, bo chyba jednak zauważasz bałagan w naszym kraju, choć może żyjesz w jakiejś uporządkowanej enklawie z odrobiną chaosu.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 03.06.2014 10:43

no nie, to że nie zostałem "oczarowany magia" Barcelony, nie znaczy że jestem fanem architektonicznego miszmaszu, oczywiście ordnung architektoniczny tez nie do konca jest najlepszym wyjściem- odrobiona chaosu zawsze się przyda, a co do estetyki, to po prostu chyba bardziej mi sie podoba minimalizm i zlewanie się architektury z przyrodą w stylu dajmy na to skandynawskim, stad moze moje odczucia
a domek mam szary ze stropodachem, kolumn brak :) pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.06.2014 10:28

Bartek, cóż mogę napisać ..., jak Barcelona Ciebie nie rusza, to nie rusza ... Wielka szkoda, że piękne rzeczy nie ruszają, może wtedy większa część społeczeństwa zwracałaby uwagę na to, w jakiej przestrzeni żyjemy, w jakich domach, doceniałaby detale, które wpływają na charakter budynków. A tak mamy architektoniczny nieład i w większości żółte domki z czerwonymi dachami i kolumienkami. Pozdrawiam :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 03.06.2014 10:17

może to zabrzmi jako obiezyświatowa herezja, ale mnie Barcelona jakoś nie rusza, byłem tam co prawda kilka razy przejazdem, nigdy na dłużej, ale w ogóle mnie tam już nie ciągnie, chociaż Miro zawsze mi się podobał.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 02.06.2014 22:07

Raczej maskę:)))

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 22:04

Masz już kask :)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 02.06.2014 22:01

Harmony - chyba sobie jakąś myckę zapodam, co by do Was pasować, ha, ha:)))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 02.06.2014 21:47

No dobra, już nic nie mówię, bo jeszcze na przekór zmieni awatara i dopiero będzie bałagan na portalu: awatar, to wizytówka...;)
Ta jest markowa i niech tak zostanie. Ale ksywka Paweł-Komin, też świetna jest...;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 02.06.2014 21:43

Przemysław: pamiętasz te słowa: "Awatar - to awatar. Zwłaszcza markowy"??? Teraz się tego trzymam:)))

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 21:39

Przemku, no powiedz, że nie ;) U mnie widać taką jedną w kapeluszu, u Ciebie takiego jednego w czapce, a u Pawła ... :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 02.06.2014 21:37

:)))))))))
Paweł: KOMIN jesteś...;))))))))))))

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 21:27

Komin był już trzy razy! ;)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 02.06.2014 21:20

a byłam, byłam :))))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 02.06.2014 21:16

Przemek - no w takiej galerii nie mogło zabraknąć mojego komina:)))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 02.06.2014 20:59

:))))))))))))))
Uśmiałem się z tym kominem, ale od razu pomyślałem, że sam się zjawi i to kilkakrotnie...;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 20:03

W Barcelonie nie widziałam jeszcze kilku ciekawych rzeczy (min. tej bramy i nawet nie wiedziałam o jej istnieniu), chociaż biegałam po niej od rana do wieczora :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 02.06.2014 19:40

Harmony masz rację Gaudi zostawił po sobie wiele dzieł, zacnych i bardziej zacnych,choć większość zna tylko te najważniejsze:)
Dokładnie taka fajna brama ze smokiem:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 16:52

Gabi, bardzo mnie cieszy, że się Tobie tutaj podoba :) Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 02.06.2014 16:48

Harmony, śliczna, przekrojowa galeria, bardzo mi tu podoba,
pozdr.
Gabi

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 16:43

Uffff ... ;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 02.06.2014 16:42

Ha, ha ..., dobre ..., to wybrnęłaś:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 16:33

Paweller, dzięki za słowa uznania. A Twój komin ... wiedziałam, że tutaj zajrzy, więc nie musiałam już go wstawiać do galerii ;) Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 16:31

Przemku, to grzesz w Barcelonie ;) Jeszcze z dwadzieścia lat temu Barcelona równała się dla mnie z Gaudim, ale od tego czasu nabyłam trochę wiedzy i na własne oczy przekonałam się, że to wiele innych wspaniałych projektów wartych obejrzenia. Pozdrawiam serdecznie :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 16:28

Nola, dzięki, ja też tam wrócę, bo uwielbiam to miasto, no i muszę wjechać na głowę Kolumbowi ;) i zobaczyć bramę Gaudiego. To ta, co masz ją w swojej galerii?:)
Dzieł Gaudiego jakoś szczególnie nie tropiłam, ale zostawił ich tak dużo, że człowiek potyka się o nie na każdym kroku :)
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 16:26

Marek, myślisz, że pozwolono by mi tam postawić zamek z piasku na plaży ;)?

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 02.06.2014 16:23

Piękne miasto ..., muszę kiedyś tam pojechać, po raz ..., zresztą nieważne ..., tam można wracać co rok i się nie znudzi:) Galeria bardzo zacna ..., fajnie patrzysz, wiele ciekawych szczegółów pokazałaś, a to, że nie ma tu mojego komina, to jakoś przeboleję:)
Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 02.06.2014 16:21

Kiedyś jeden z moich kolegów-profesorów, zachwycony pobytem w Barcelonie, powiedział mniej więcej tak: "Barcelona? Przemo, to po prostu Gaudi!".
I tak sobie żyłem, w takim właśnie przekonaniu, utwierdzany w nim także licznymi galeriami z tego miasta, nie tylko na OS.
Jeśli jednak mówisz, że masz nadzieję pokazać Barcelonę INNYM okiem, to nie będąc znawcą architektury myślę, że Ci się to udało - nie samym Gaudi'm Barcelona stoi.
I choć, jak wspomniałem, znawcą architektury nie jestem, nie raz też mówiłem, że miast raczej wręcz nie cierpię, to Barcelona jest jednym z tych nielicznych, które warte są mojego... grzechu...;)
Pozdrawiam serdecznie!

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 02.06.2014 15:54

Bardzo fajnie pokazałaś to najpiękniejsze dla mnie miasto:) Byłam już 4 razy w Barcelonie, ale pewnie wrócę jeszcze nie raz, bo uwielbiam to miasto:)
Widoczek z pomnika Kolumba jest bardzo fajny, więc można wjechać windą, ostatnio za 4 EUR była ta przyjemność;)
Widzę, że tropiłaś dzieła Gaudiego, ja znalazłam jeszcze jedno z piękną bramą z żelaza:)
pozdrawiam:)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 02.06.2014 15:16

Harmony dorzuć swoją cegiełkę do tej Barcelony:-) a z laysami czasami nie szłaś? Bo wiesz Messi chodzi i podbiera innym:-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 14:32

Marek, Gaudi dużo namieszał i spektakularnie. Obok jego budynków nie da się przejść obojętnie. Miał też sporą konkurencję w mieście i dzięki temu Barcelona zachwyca. Także dzięki współczesnym budowlom, bo kto nie chciałby zaprojektować czegoś dla Barcelony :) Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 14:29

Olaf, no bo Ty byłaś w Barcelonie, teraz sprawdziłam ;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 14:28

Achernar-51, Mocar, dziękuję Wam za uznanie i pozdrawiam Was :)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 02.06.2014 14:27

pięknie przedstawiona Barcelona architektoniczna;-) dla mnie osoby która nigdy tam nie była to czysta egzotyka nie spotykana w Polsce;-) widać że Gaudi dużo "namieszał" w Barcelonie, pozdrawiam

mocar użytkownik mocar(wpisów:2793) dodano 02.06.2014 13:59

Bardzo ciekawe i piękne zdjęcia architektoniczne.

pozdrawiam

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 02.06.2014 13:26

Jest, jest wiem o tym ;)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5604) dodano 02.06.2014 13:24

Fajnie pokazane atrakcje stolicy Katalonii. Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 12:00

Olaf, oprócz dzieł Gaudiego, który jest najbardziej znany, w tym mieście jest masę perełek, może słabiej reklamowanych, ale wartych zobaczenia. Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.06.2014 11:59

Satan, cieszy mnie dobry odbiór zdjęć z tego miasta, gdyż jest to miejsce, którym nie sposób się nie zachwycać. Na odbiór Sagrady koniecznie trzeba się wybrać ;) Pozdrawiam :)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 02.06.2014 11:53

Uwielbiam Barcelonę i bardzo podobają mi się te cuda Gaudiego, zrobiły na mnie wrażeni:) super galeria
pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3241) dodano 02.06.2014 11:33

Świetny "the best of", do tego dobre fotki.
Galerie z tego miasta, mimo, że na mojej liście dość odległego, zawsze oglądam z zainteresowaniem i patrząc na te perełki architektury, wiem, ze też będę musiał kiedyś je zobaczyć...może właśnie jak ukończą już Sagradę..? :-0

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!