m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Chcąc dotrzeć do niego trzeba wyjechać z miejscowości na północ. Przy niewielkim lotnisku droga zmienia się z asfaltowej w szutrową. W odległości ok. 8 km od Berlevåg zaczyna się pieszy szlak przez tundrę w kierunku północno-zachodnim.  Początek trasy wskazuje ta tabliczka, po bokach której wbite są tyczki, jakimi ścieżkę oznakowano. W pobliżu turystycznej dróżki znajduje się położona na zupełnym odludziu hytta. Krajobraz wokół domku letniskowego jest dziewiczy. Miejsca wypoczynku Norwegów zazwyczaj lokalizowane są nad brzegami fiordów lub jezior. Woda jest nieodzownym elementem rekreacji dla Skandynawów. W tym przypadku rolę zbiornika, w którym można wędkować pełni rzeczka. Odległość dzieląca klif od szutrowej drogi wynosi ok 4 km. Wraca się tą samą ścieżką, choć zdarzają się śmiałkowie, którzy wędrują przez tundrę na dziko. Teren jest dość wymagający i chcąc poruszać się po bezdrożach koniecznie trzeba zaopatrzyć się w dobre mapy.
Trasa prowadzi początkowo doliną porośniętą karłowatymi wierzbami i brzozami. Największy mijany na szlaku potok to Bukkedalselva. Dla wygody turystów wybudowano na nim mostek. Kolejne mniejsze strumyki przekracza się przeskakując z kamienia na kamień. Ścieżka wydeptana jest w miękkim niczym puszysty dywan podłożu pokrytym niezwykle bujną roślinnością. Jedną z krzewinek tworzących ten zielony kobierzec jest dereń szwedzki (Cornus suecica L.). W okolicach Szczecina i Kołobrzegu znajdowały się kiedyś jedne z najbardziej na południe wysuniętych europejskich stanowisk tej występującej w obszarze okołobiegunowym byliny. Obecnie gatunek ma w Polsce status wymarłego. Strumyczki to częsty widok w tundrze. Wypływają nie wiadomo skąd i bardzo urozmaicają krajobraz.
Pokryte mchem kamienie to malowniczy widok, jednak większe wrażenie zrobiły na mnie...  ... niezwykle bujne paprocie. Tundrę charakteryzuje bardzo niska pokrywa roślinna, jednak nie można powiedzieć o niej, że jest uboga. Starczy się pochylić, by zdumiała nas różnorodność krzewinek, traw, mchów i porostów. A te paprocie rosnące w arktycznej krainie to jak dla mnie prawdziwe cudeńka. Im wyżej i bliżej wybrzeża tym teren staje się bardziej górzysty a otoczenie skaliste, jednak... nadal towarzyszą nam łany białej wełnianki i...
... żółtych jaskrów. Ten cypelek w prawym górnym rogu to cel naszej wędrówki. Nim do niego dotrzemy musimy zmierzyć się z atakującymi nas wydrzykami ostrosternymi. Ptaki założyły gniazdo (płytki dołek w ziemi) w odległości ok. 30 m od ścieżki i nie pozwalają spokojnie przejść turystom. Mijając to miejsce poczułam klimat dreszczowca Alfreda Hitchcocka z 1963 roku. Film powstał na motywach opowiadania angielskiej pisarki Daphne du Maurier, która większość życia spędziła w otoczonej wodami Atlantyku Kornwalii. Nie wiem co natchnęło ją do napisania thrillera Ptaki. Obserwacja wydrzyków mogła być inspiracją. Te morskie ptaki prowadzą drapieżny tryb życia. Ryby, które przez większą część roku stanowią ich główny pokarm (w okresie lęgowym żywią się też skorupiakami, drobnymi ssakami, jajami różnych gatunków ptaków i ich pisklętami oraz padliną) zdobywają odbierając je innym ptakom. Tak długo potrafią nękać mewę czy rybitwę, aż ta zwymiotuje zawartość wola, którą napastnik chwyta w locie. Wydrzyki są szybkie i zwinne oraz wyjątkowo natrętne.  W sąsiedztwie Tanahorn szata roślinna zanika, a podejście na klif,...
... to wędrówka po gołej pokruszonej skale. Na skraju górzystego płaskowyżu opadającego stromo do morza,... ... na tym właśnie charakterystycznym szczycie Saamowie składali ofiary nim zostali schrystianizowani. Pogańskie obrzędy religijne były praktykowane do XVIII w. Noaide (lapoński szaman) przy dźwiękach bębnów i śpiewanych joików wprowadzał się w tym magicznym miejscu nad brzegiem Morza Barentsa w stan transu i nawiązywał łączność ze światem duchów i bogów.  Widoczne w oddali pasmo nagich wzgórz łaciatych od resztek śniegu, to zachodnie krańce wejścia do Tanafjorden. Fiord ma 65 km długości. W galerii Norwegia: Tanamunningen pokazałam jego południowy fragment. Po wschodniej stronie Tanahorn ciągną się poszarpane skaliste ostrogi.
Cypel na horyzoncie to Nordkinn - najbardziej na północ wysunięty przylądek kontynentu europejskiego. Leży w odległości 15 km. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć w Morzu Barentsa białuchę (Delphinapterus leucas) - walenia pozbawionego zdolności wytwarzania melaniny. Mimo usilnego wpatrywania się w gładką stalową powierzchnię nie dojrzałam żadnej białej kreseczki, która mogłaby być grzbietem wieloryba albinosa. W tej skrzyneczce był zeszyt z ołówkiem do odnotowania swej obecności na Tanahorn. Nie wpisałam się. Zdobycie klifu o wysokości 266 m n.p.m. nie wydało mi się warte uwiecznienia. Dopiero w domu uświadomiłam sobie, że nigdy wcześniej nie byłam tak daleko na północy i raczej już nie będę. Tanahorn leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, Syberia i Grenlandia. Do bieguna północnego jest stąd ok. 2123 km. Tak mi wyszło z wyliczeń.
Żeby być ciut bliżej North Pole można dojść na koniuszek tego cypla. Nie odważyłam się. Wiało tak, że byłam przekonana, że mnie zdmuchnie do morza. Siedziałam przyklejona plecami do walcowatej piramidy ze zdjęcia 34 i gapiłam się na sine wody Morza Barentsa zlewające się z takimże niebem.  Kamienny kopiec dawał mi takie poczucie bezpieczeństwa, że zdecydowałam się wychylić i zerknąć w dół. Okazuje się, że nawet na dalekiej północy morska woda może mieć kolor turkusowy. W pogodny dzień piargowe stożki błyszczą w słońcu. Sprawia to mika - powszechny składnik tutejszych magmowych skał. Dwoje śmiałków dotarło na kraniec wąskiej ścieżki. Dalej nie ma już nic. Ultima Thule.

najbliższe galerie:

 
Norwegia: Berlevag
1pix użytkownik magdalena odległość 10 km 1pix
Norwegia: Z Tanamunningen do Berlevag
1pix użytkownik magdalena odległość 29 km 1pix
Norwegia: Tanamunningen
1pix użytkownik magdalena odległość 44 km 1pix
Wyskok na Północ - wodospady
1pix użytkownik pedro1912 odległość 49 km 1pix
Wyskok na Północ - Daleka Północ
1pix użytkownik pedro1912 odległość 54 km 1pix
spacer z pieskami, na siedząco.
1pix użytkownik pedro1912 odległość 73 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 07.07.2014 07:25

Anek, Magdar, Małgoś - dzięki za wizytę i pozdrawiam ciepło:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 06.07.2014 01:34

Dobrze, że się wychyliłaś... 39 jest piękne :) Pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 05.07.2014 21:24

Malownicze tereny .Pozdrawiam :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2739) dodano 03.07.2014 21:43

piekna i surowa...może i mi uda sie wreszcie zobaczyć kiedyś ten kraj, juz wiem ż ew tym roku szanse są bliskie zeru. Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 03.07.2014 20:07

Gabi, Tama, Paweł - miło mi, że wpadliście:-)
Północna Norwegia (jak cały kraj zresztą) jest piękna. Pogoda nie zawsze sprzyja pokazaniu jej urody. W czasie tej wycieczki słonko kryło się na ogół za chmurami, ale i tak widoki były wspaniałe.
Pozdrawiam:-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 02.07.2014 16:59

Tanafjorden robi wrażenie ..., chciałbym kiedyś zwiedzić całą Norwegię ..., muszę już chyba zacząć odkładać kasę na taki wyjazd ..., pozdrawiam:)

tama użytkownik tama(wpisów:3009) dodano 02.07.2014 12:58

Ja bym się wpisała do zeszytu :) Ładne widoki, np. na 29, przyjemnie rozmazany daleki krajobraz. I na pewno czuć tam świeżość powietrza :)
Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2670) dodano 02.07.2014 11:01

Magdalena, Ty wiesz, ja galerie z Norwegii mogę oglądać i oglądać, ta prezentacja przypomina mi bardzo islandzkie klimaty, piękna jest hytta na odludziu nr 3, lubię takie odludne, dziewicze tereny, a góry w połączeniu z wodą i surowością klimatu robią wrażenie,
pozdr.
Gabi

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 02.07.2014 09:42

Magdaleno dlatego właśnie, że tam jest tak stromo i niedostępnie zastanawiałam się nad tym jak można by się tam było na dół dostać i skąd się tam ta ścieżka wzięła :)
Pozdrawiam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 01.07.2014 19:47

Romano, tam chyba jednak nie ścieżki:-( Na 38 widać jak strome są klify. Takich zatoczek jak na 40 jest niewiele w tej części wybrzeża.
Pozdrawiam:-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 01.07.2014 19:38

Dziękuję Wam za odwiedziny:-)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 01.07.2014 14:34

Norwegia to piękny krajobrazowo kraj.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6768) dodano 01.07.2014 12:48

Przyjemna wędrówka:) Tych ptaków to bankowo bym się bała i też bym miała skojarzenia z filmem;)
pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 01.07.2014 12:15

Paprocie, samotna hytta i widok jak z końca świata na 42 najfajniejsze. Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5541) dodano 30.06.2014 22:41

Super! Jestem naprawdę pod wrażeniem. Pozdrawiam. :))

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.06.2014 22:22

No nareszcie ! Długo kazałaś nam czekać na kolejną odsłonę Północnej Norwegii :)
Czy dobrze widzę, że w dole na fot 40 biegnie ścieżka wzdłuż brzegu morza ?
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 30.06.2014 21:50

Podkochuję się w Norwegii, fiordy, góry i dziewicza przyroda, to jest to, co mnie tam przyciąga!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!