m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
The Mathematical Bridge (Most Matematyczny) nad rzeką Cam. Jego oficjalna nazwa to Wooden Bridge (Most Drewniany). Został zaprojektowany przez Williama Etheridge’a i zbudowany przez Jamesa Essexa w 1749 roku. Choć wydaje się, że ma formę łuku, składa się z całkowicie prostych elementów, połączonych w wyrafinowany sposób - stąd jego nazwa. Na temat Mostu Matematycznego krąży popularny, lecz nieprawdziwy mit, jakoby został on zaprojektowany i zbudowany przez Izaaka Newtona. Jest raczej niemożliwe, gdyż Newton zmarł 22 lata przed jego zbudowaniem. Queens’ College (Kolegium Królowych). Jest jednym z najstarszych kolegiów Uniwersytetu Cambridge. Jego oficjalna nazwa to The Queen's College of St Margaret and St Bernard (Kolegium Królowych im. św. Małgorzaty i św. Bernarda). Założone w 1448 roku przez królową Małgorzatę Andegaweńską, żonę Henryka VI Lancastra i ponownie w roku 1465 przez królową Elżbietę Woodville, żonę Edwarda IV Yorka. W roku 1831 przy Kolegium powstało towarzystwo wioślarskie, w roku 1862 Towarzystwo św. Bernarda, a w roku 1884 Towarzystwo św. Małgorzaty. W roku 1980 do Kolegium dopuszczono pierwszą kobietę. Queens’ College ma zabudowania po obu stronach rzeki Cam, a obie jego części łączy słynny Most Matematyczny. Jego wybitnymi studentami byli m.in. Erazm z Rotterdamu, John Whitgift, Thomas Digges, Oliver Cromwell, John Hall, Thomas Nettleship Staley, Alexander Crummell, Osborne Reynolds, Charles Villiers Stanford, Charles Theodore Seltman, Roland Algernon Penrose, Maurice Stevenson Bartlett, Terence Hanbury White, Cyril Bibby, Arnold W. G. Kean, Peter William Redgrove, Abba Eban. Zabudowania Kolegium św. Katarzyny (St Catharine's College) Uniwersytetu Cambridge. Kolegium zostało założone w 1473 roku przez byłego rektora Roberta Woodlarka. Zostało ono gruntownie przebudowane w XVII wieku, a kaplica Kolegium została ukończona w 1704 roku. Kolejne obiekty zbudowano w XIX i XX wieku. Wśród znanych absolwentów kolegium są m. in.: John Bradford, James Shirley, John Strype, William Wotton, John Ray, Thomas Sherlock, Nevil Maskelyne, Donald Alfred Davie, Clarence Malcolm Lowry, John Bayliss, Leo John Genn, Ian Murray McKellen, Shaun Terence Young. Rowery na Queens' Lane. Zabytkowe domy na King's Lane.
Jeden z zabytkowych budynków w centrum miasta. Zabudowania King's College. Zabudowania King's College. Zabudowania King's College. Tablica w miejscu dawnej White Horse Tavern, zwanej także White Horse Inn. W XVI wieku było to popularne miejsce spotkań angielskich protestantów, prowadzących dyskusje na temat idei Marcina Lutra. Spotkania te odbywały się począwszy od 1521 roku, a White Horse Tavern zyskała przydomek Little Germany (Małe Niemcy). W prowadzonych tu dyskusjach uczestniczyli m.in. Thomas Cranmer, Hugh Latimer, Robert Barnes, Thomas Bilney, Stephen Gardiner, Myles Coverdale, Matthew Parker, William Tyndale, Nicholas Shaxton, czy Ossory John Bale. Tawernę rozebrano w 1870 roku, podczas rozbudowy King's College. Róża Lancastrów - detal architektoniczny w King's College.
King's College Chapel - widok od strony ulicy King's Parade. St Mary the Great to kościół anglikański, położony na północnym końcu ulicy King's Parade w centrum Cambridge. Lokalnie znany jest, jako „Great St Mary's” (Wielki Kościół Mariacki) lub po prostu GSM dla odróżnienia od Little St Mary's (Małego Kościoła Mariackiego). Oprócz tego, że jest to kościół parafialny w Diecezji Ely, jest on także kościołem akademickim Uniwersytetu Cambridge. Pierwszą wzmianką o nim jest dokument króla Jana I bez Ziemi z 1205 roku, wysuwający kandydaturę Thomasa de Chimeleye’a na stanowisko proboszcza. Pierwszy kościół na miejscu St Mary the Great wzniesiono w 1205 roku. Padł on ofiarą pożaru w 1290 roku, a następnie został odbudowany. Do roku 1352 świątynia była znana jako Church of St Mary the Virgin (Kościół św. Marii Dziewicy), później przyjęła się jej obecna nazwa. Do roku 1342 kościół był własnością Korony, potem przeszedł na własność Uniwersytetu - King’s Hall, a potem Trinity College. Do 1730 roku odbywały się tu debaty władz uczelni. Obecny kościół został wzniesiony w latach 1478-1519, a wieżę ukończono w roku 1608. Budowę sfinansowali Ryszard III York i Henryk VII Tudor. Kościół St Mary the Great jest zbudowany w stylu późnego gotyku. Witraże zostały wykonane w latach 1867-1869. Aby pomieścić dużą liczbę słuchaczy, przychodzących do kościoła przy specjalnych okazjach - zwłaszcza w czasie tzw. Kazania Uniwersyteckiego, wysłuchanie którego było obowiązkowe - w 1735 roku wewnątrz świątyni zbudowano galerie. W kościele znajduje się jedna z nielicznych w Anglii ruchomych ambon. W północnym skrzydle przechowywana jest tkanina, okrywająca karawan Henryka VII Tudora. Chrzcielnica pochodzi z 1632 roku. Kościół St Mary the Great został odnowiony w 1766 roku przez Jamesa Essexa. Kolejne remonty przeprowadzono w latach 1850-1851 pod kierunkiem George’a Gilberta Scotta, oraz Anthony'ego Salvina w 1857 roku. Południowa kruchta została przebudowana w 1888 roku. Również w XX wieku przeprowadzano w kościele prace renowacyjne. W czasie reformacji, w kościele wygłaszali kazania jej wybitni przedstawiciele, m.in. Erazm z Rotterdamu, Martin Bucer, czy Thomas Cranmer. Jeden z zakątków w starej części miasta.
Senate House Passage i widoczny w głębi budynek Gonville and Caius College. Spośród znanych osób związanych z tym Kolegium warto wspomnieć założyciela Giełdy Królewskiej Thomasa Greshama, sygnatariusza Deklaracji Niepodległości USA Thomasa Lyncha Jra, mistrza olimpijskiego w lekkiej atletyce Harolda Maurice'a Abrahamsa, chirurga, malarza, misjonarza i uczestnika wypraw na Mount Everest Theodore'a Howarda Somervella, naczelnego rabina Zjednoczonych Kongregacji Wspólnoty Brytyjskiej Jonathana Henry'ego Sachsa, czy astrofizyka Stephena Williama Hawkinga. Senate House Passage i zabudowania Gonville and Caius College (po prawej). Tarcze zegara słonecznego na wieży jednego z budynków Gonville and Caius College. Senate House Passage. Jeden z uniwersyteckich zakątków. Szacowne, stare domy w centrum miasta.
Dochodzimy do King's College Chapel. The Old Schools. Mieszczą się tu biura administracji Uniwersytetu Cambridge. Gmach jest usytuowany na końcu Trinity Lane. Otaczają go inne historyczne budynki uniwersyteckie: Gonville and Caius College, Senate House, King's College Chapel oraz Trinity Hall i Clare College. Na terenie Old Schools znajdują się dwa dziedzińce: West Court i Cobble Court. Budowa gmachu rozpoczęła się w latach 1441-1444. Został on częściowo rozebrany w 1829 roku, a następnie przebudowany. W gmachu Old Schools mieściła się dawniej biblioteka uniwersytecka. Budynki w kompleksie The Old Schools. Wejście do King's College Chapel. Maswerkowe okna King's College Chapel. King's College Chapel. Elementy architektury wnętrza.
King's College Chapel posiada największe na świecie sklepienie wachlarzowe. Powstało ono w latach 1512 i 1515 i jest dziełem mistrza murarskiego Johna Wastella. W roku 1515, za panowania Henryka VIII Tudora, budynek Kaplicy był ukończony, lecz trwały jeszcze prace nad wielkimi oknami. Okna witrażowe King's College Chapel należą do najlepszych tego typu dzieł z epoki. Po każdej stronie znajduje się 12 wielkich okien. Dwa jeszcze większe okna znajdują się po wschodniej i zachodniej stronie. Z wyjątkiem okna zachodniego, wszystkie są flamandzkiej roboty i pochodzą z lat 1515-1531. Cztery zostały wykończone przez flamandzkiego artystę Barnarda Flowera, pierwszego cudzoziemca na stanowisku Szklarza Królewskiego. Wschodnie okno oraz 16 innych wykonał Gaylon Hone z trzema wspólnikami w latach 1526-1531. Ostatnie cztery są dziełem Francisa Williamsona i Symona Symonidesa. Jedyne nowsze okno znajduje się w ścianie zachodniej i zostało wykonane przez firmę Clayton and Bell w roku 1879. Podczas II wojny światowej większość witraży z King's College Chapel została przeniesiona w inne miejsce, a sama kaplica uniknęła zniszczeń. Budynek King's College Chapel jest postrzegany jako symbol Cambridge. Nie jest do końca pewne, kto był jej architektem. Choć prawdopodobnym jest, że był nim Reginald Ely, niektóre źródła przemawiają za autorstwem Nicholasa Close’a. Do końca panowania Ryszarda III Yorka, mimo toczącej się „wojny Dwóch Róż”, wzniesiono pięć przęseł i położono drewniany dach. W 1506 roku budowę wizytował król Henryk VII Tudor, który opłacił robotników i pozostawił pieniądze, tak aby praca mogła być kontynuowana po jego śmierci. Elementy architektury wnętrza King's College Chapel. Elementy architektury wnętrza King's College Chapel.
Elementy architektury wnętrza King's College Chapel. Elementy architektury wnętrza King's College Chapel. Nad ołtarzem głównym można od 1968 roku podziwiać obraz Petera Paula Rubensa ”Pokłon Trzech Króli”, namalowany w roku 1634 dla klasztoru sióstr anuncjatek z Louvain. Obraz jest darem milionera i filantropa Alfreda Ernesta Allnatta, który kupił go na aukcji w 1959 roku i dwa lata później przekazał do King’s College. Tzw. Kapliczka Wszystkich Dusz w King's College Chapel stanowi dziś miejsce pamięci studentów oraz pracowników King's College, poległych w czasie I i II wojny światowej. Dziś King’s College Chapel jest wykorzystywana jako miejsce sprawowania kultu, a także do organizowania niektórych wydarzeń w życiu studentów. Kaplica odznacza się wspaniałą akustyką, dlatego też są w niej organizowane również koncerty. Chór King’s College Chapel, złożony ze studentów Kolegium i chórzystów z pobliskiej King’s College School, jest jednym z najbardziej cenionych na świecie. Przy Kolegium działa także mieszany damsko-męski chór King's Voices. Widoczne na zdjęciu XV-wieczne organy w oprawie z ciemnego dębu są podarunkiem króla Henryka VIII Tudora. W czasie wojny domowej w latach 1642-1651 King's College Chapel była wykorzystywana jako miejsce ćwiczeń wojsk Olivera Cromwella, lecz nie doznała większych zniszczeń, być może dlatego, że sam Cromwell, będąc byłym studentem Cambridge, wydał rozkaz, by została ona oszczędzona. Graffiti pozostawione przez żołnierzy Cromwella są ciągle widoczne na ścianach w pobliżu ołtarza. Dziedziniec i główna brama wejściowa King's College. Budowa głównej bramy, zwanej też stróżówką, zapoczątkowana w drugiej dekadzie XIX wieku, wywołała niemałe kontrowersje. W toku prac wyburzono bowiem - już wtedy zabytkowe - sąsiednie budynki. Po prawej stronie zdjęcia widoczny jest tzw. Budynek Wilkinsa, ukończony w 1828 roku.
W roku 1724 architekt James Gibbs zaplanował ukończenie budowy dziedzińca King's College. Choć projekt zakładał jego zamknięcie trzema podobnymi neoklasycznymi budynkami, brak funduszy sprawił, że został wybudowany tylko jeden gmach - od strony zachodniej (znany dziś, jako tzw. Gibbs’ Building). Gmach został zbudowany w 1729 roku. Budynek został wzniesiony z rzadkiego wapienia portlandzkiego. Ostatecznie, dziedziniec frontowy King's College został ukończony w 1828 roku wg planów Williama Wilkinsa. Od wschodu był on zamknięty murem i ozdobną XVI-wieczną bramą wejściową, od północy - XV-XVII wiecznym budynkiem King’s College Chapel, od zachodu - neoklasycznym XVIII-wiecznym Budynkiem Gibbsa, zaś od południa - wzniesionymi w stylu neogotyckim budynkami mieszczącymi bibliotekę i pomieszczenia mieszkalne. Biblioteka została w następnych latach przeniesiona w inne miejsce, a jej budynek jest dziś wykorzystywany na biura uniwersyteckie. W 1869 roku teren wzdłuż ulicy King's Parade został zabudowany zgodnie z projektem George’a Gilberta Scotta. W 1893 roku dobudowano nowe skrzydła wg projektu George’a Fredericka Bodleya, zaś w roku 1909 dodano budynki, zaprojektowane przez Astona Webba. Ostatnim z głównych budynków Kolegium jest Keynes Building, ukończony w 1967 roku i noszący imię Johna Maynarda Keynesa, pochodzącego z Cambridge wybitnego ekonomisty, twórcy teorii interwencjonizmu państwowego. Na zdjęciu widoczna jest neogotycka główna brama wejściowa od strony ulicy King's Parade. Na terenie King's College. Widok sprzed King's College Chapel na wschodnią stronę dziedzińca. King's College Chapel. King's College Chapel. Detale architektoniczne.

najbliższe galerie:

 
Cambridge w trzech odsłonach (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Cambridge w trzech odsłonach (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Cambridge
1pix użytkownik travelopolis odległość 1 km 1pix
Cambridge
1pix użytkownik andred odległość 1 km 1pix
CAMBRIDGE - angielska wiosna
1pix użytkownik przemyslaw odległość 1 km 1pix
Cambridge
1pix użytkownik andy odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 25.06.2014 23:42

Ja też tak robię. Przygotowuję sobie program, co zwiedzić, ale bardziej szczegółowych informacji szukam już potem. Pozdrowienia.

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 25.06.2014 22:32

@achernar-51- to ja robię odwrotnie, doszkalam się przed wycieczką, bo po to już można tylko żałować, że było się obok czegoś i z braku info umknęło uwadze, a niekiedy powtórka podróży jest tak nagle niemożliwa. :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 25.06.2014 22:15

Klavertjevier - ależ możesz, myślę że mąż będzie wyrozumiały, podobnie jak moja małżonka. Przynajmniej do czasu, gdy spacery są wirtualne. Pozdrawiam serdecznie. :)

Magdar - to prawda, Cambridge jest piękne. Wyobrażam sobie, jak fajnie jest tam późną wiosną. Pozdrawiam serdecznie. :)

AK - cała przyjemność będzie po naszej stronie. Serdecznie pozdrawiam. :)

Andred - nie będę udawał omnibusa. Podczas spaceru po Cambridge obejrzałem wprawdzie sporo, ale wiele wiadomości o tych miejscach wyszperałem już po powrocie. Oczywiście zapraszam na trzecią część spaceru. A historia ze średniowiecznymi drzwiami otwieranymi kartą magnetyczną niesamowita. Choć pamiętam, że kiedyś będąc służbowo w Anglii mieszkałem w hotelu w miejscowości Crawley (w połowie drogi między Londynem i Brighton), który mieścił się w XVII-wiecznym domu, ale oferował wszelkie udogodnienia naszych czasów. Pozdrawiam serdecznie. :)

Harmony - jakże moglibyśmy Cię nie zauważyć... A przechadzki w realu gorąco Ci życzę. Pozdrawiam serdecznie. :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2795) dodano 25.06.2014 20:57

Ja też z Wami pospacerowałam, nie zauważyliście ;)? A miejsce bardzo mi się podoba i pospacerowałabym po nim nie tylko wirtualnie. Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 25.06.2014 19:01

A co to będzie jak mąż klavertjevier się dowie, że ja też byłem z Wami na tym spacerze? ;-)
Archernar, jestem pełen podziwu dla Ciebie, że będąc tylko jeden dzień w Cambridge tyle zobaczyłeś i tyle ciekawych wiadomości nabyłeś. Mnie to zajęło znacznie więcej czasu.
Z ciekawostek powiem, że bardzo mnie zaskoczyło jak kiedyś podeszliśmy do tych starych, pewnie kilkusetletnich drzwi do collegu na fot. 2 i 3. Były zamknięte i tą drogą nie było można wejść na teren collegu. W pewnym momencie podchodzi student, albo pracownik uczelni i otwiera sobie te drzwi kartą magnetyczną. Wiem, że to żadna sprawa tak otwierać drzwi, ale drzwi które były wykonane kilkaset lat przed wynalezienuem karty magnetycznej? Pewnie stolarz który robił te drzwi nawet nie przypuszczał, że w taki sposób będą otwierane.
W trzeciej galerii też chętnie z Wami połażę nawet ja ak będzie się za Wami ciągał ;-)
Pozdrawiam,
andred

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 25.06.2014 18:22

@klavertjevier- możecie chodzić w trójkę ! :DD
ja bęę się ciągał za Wmi , bo tu fajnie jest :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 25.06.2014 17:10

Piękne zabytki .Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 25.06.2014 09:59

Achernar, nie mogę tak codziennie chodzić z Tobą na spacery…. Bo co na to mój mąż?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!