m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Porto ze względu na znaczne różnice wysokości poszczególnych jego części jest dużym wyzwaniem dla spacerowiczów. Tu akurat, schodząc w dół, widzimy charakterystyczną stalową konstrukcję Ponte Dom Luís I. Most jest dwupoziomowy. Górą porusza się nowoczesne lekkie metro a dołem jeżdżą samochody. Piesi mogą przemieszczać się z jednego na drugi brzeg Douro zarówno dołem, jak i górą. Patronem mostu jest Ludwik I Bragança, czyli
Luís Filipe Maria Fernando Pedro de Alcântara António Miguel Rafael Gabriel Gonzaga Xavier Francisco de Assis João Augusto Júlio Valfando de Bragança - król Portugalii. Charakterystyczne stalowe kratownice przywodzą na myśl słynną paryską wieżę. I słusznie, bo konstruktorem mostu był Teóphile Seyrig - uczeń Gustave'a Eiffela i partner jego grupy. A mówiłem, że most ma we Francji daleką krewniaczkę ;) Konstrukcja wydaje się bardzo lekka, ale w rzeczywistości most waży ponad 3 tys. ton. Budowa rozpoczęła się w 1881 r. a do użytku most oddano 31 października 1886 r. To znacznie krócej niż w przypadku słynnego, oddanego niedawno mostu autostradowego w Mszanie ;) I jeszcze widok mostu dedykowany miłośnikom patrzenia z górnej perspektywy. Mam nadzieję, że Prezes Paweller - kolekcjoner zdjęć mostów będzie zadowolony ;)
No, ale żeby zwolennicy patrzenia z dołu nie czuli się pokrzywdzeni, to specjalnie dla nich spojrzenie z poziomu: lustro wody plus mój wzrost. Most Ludwika to świetny punkt widokowy. Tu Ribeira w całej okazałości. Ponte Dom Luís I to nie jedyna przeprawa łącząca dzielnice Porto po obu stronach Douro. Widoczny w dali most to Ponte de Infante Dom Henrique I kolejny widoczek nabrzeża Douro Najnowszy most w Porto ma za patrona księcia Henryka. Tę przeprawę drogową otwarto 30 marca 2003 r. Widoczna tu promenada to Cais de Gaia, gdzie wznoszą się budynki właścicieli piwnic produkujących porto. Cálem to jedna z nich.
Ribeira w całej okazałości. I jeszcze kilka spojrzeń na Ribeirę Charakterystyczne stateczki to barcos rabelos, które tradycyjnie służyły do przewozu beczek z porto. Dziś to pływające reklamy piwnic Vila Nova de Gaia. Pływające po Douro stateczki oferują też rejsy widokowe.
Niewątpliwie są jednak ciekawą ozdobą. My na rejs się nie zdecydowaliśmy. Nabrzeże Douro podziwiać można nie tylko podczas spaceru, ale także rejsu stateczkiem, czy barką jak i kolejką gondolową Dzielnica Ribeira kończy się w okolicy Placu Księcia Henryka (Praça do Infante Dom Henrique). Stoi tu charakterystyczny monument nazywany Żeglarzem. Autorem był rzeźbiarz Tomás Costa
Przy promenadzie Ribeiry ulokowanych jest wiele restauracji i knajpek, gdzie popróbować można lokalnych specjałów. Wąskie uliczki z kolorowymi kamieniczkami są bardzo malownicze. Statek z beczkami narodowego dobra - wina porto, które od kilku już wieków pozostaje symbolem Portugalii. Jeśli wierzyć legendom to o narodzinach porto zdecydował przypadek. Anglicy z powodu wojny z Francją poszukiwali nowych trunków i odkryli wina portugalskie. Aby w trakcie długiego transportu morskiego wino nie popsuło się dolewano do niego destylat gronowy. Nawet jeśli odrzucimy legendy, to nie możemy pominąć faktu zawarcia w 1703 r. układu handlowego między Portugalią a Anglią - tzw. Traktatu Methuena - najkrótszego porozumienia handlowego w historii Europy (miał 3 artykuły). Na jego podstawie w Portugalii uprzywilejowana były angielskie tekstylia i wełna a cło na wino z Portugalii w Anglii obniżono do 2/3 stawki dla win francuskich.   Wspomniany traktat przyczynił się do powstania wielu biznesów. Przykładem niech będzie założona w Londynie przez Szkota George'a Sandemana kompania handlowa zajmująca się importem win z doliny Douro.
Firma istnieje do dziś, zajmując się produkcją i sprzedażą m.in. wzmocnionych win porto. Jej znakiem handlowym jest sylwetka założyciela ubranego w tradycyjny studencki płaszcz i sombrero. Tajemnicza postać przywodzi skojarzenie z Zorro. To nie Lord Vader przechadza się po składzie, ale nasza przewodniczka, która opowiedziała o historii wytwórni, ale przede wszystkim o tym jak powstaje porto. A powstaje ono wyłącznie na obszarze ok. 250 tys. ha doliny Douro i jej dopływów. Winobranie corocznie odbywa się na przełomie września i października. Winogrona około 30 szczepów kruszy się i poddaje fermentacji i maceracji. Cała jednak specyfika polega na tym, że w 4 dniu proces przerywa się a do tworzącego się wina dodaje się spirytus Wytwarzanych jest bardzo wiele odmian porto, które różnią się barwą, poziomem cukru i jakością. Znane są Tawny, Ruby, Dated Port, „Late Bottled Vintage” i „Vintage”. Naszą wycieczkę po składzie Sandemana wieńczy degustacja białego i czerwonego porto. Saúde! (Na zdrowie!) Jeśli komuś mało i na wynos coś się znajdzie. Jest tu bogato zaopatrzony sklep. Są gadżety i pamiątki, ale przede wszystkim wina. Ceny od kilku do kilkuset euro za butelkę.
A kiedy już wprawimy się porto w dobry nastrój pójdziemy podziwiać Porto w wieczornym blasku sztucznego światła. Tu Kościół Congregados, czyli Igreja dos Congregados. Wiele budynków w centrum jest specjalnie oświetlonych. Najpiękniej jednak jest w okolicach Ponte Dom Luís I. Podświetlony górny poziom mostu. Nocne widoczki z Mostu Ludwika są przepiękne. Niestety mostem mocno trzęsie, więc ostre zdjęcie trudno zrobić.
A tu Ribeira uchwycona z drugiego brzegu Douro. I jeszcze kilka nocnych ujęć Ponte Dom Luís I. Powiecie, że się powtarzam, ale most bardzo mi się podoba Barcos rabelos i ponte Dom Luís I w tle Nie tylko Lizbona ma swój zabytkowy tramwaj. Nie można zresztą dziwić się temu, że zachowano tu drewniane, stare wozy skoro Porto było pierwszym miastem na Półwyspie Iberyjskim, w którym uruchomiono linię elektrycznego tramwaju. Było to dokładnie w 1895 r. Stary tramwaj zawozi nas z centrum nad Ocean Atlantycki.
Widoczna na molo to wybudowana w 1886 r. latarnia Farolim de Felgueiras w Foz do Douro. I tu kończymy naszą fotograficzną wycieczkę po Porto. Tym, co dotrwali do ostatniego kadru mówię obrigado

najbliższe galerie:

 
marcowe Porto
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Porto dla Przemka (i nie tylko)
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Porto, Portugalia(3)
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix
Porto (część druga,  ostatnia)
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Dwanaście kościołów w starym Oporto
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
Porto, Portugalia
1pix użytkownik voyager747 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (49):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 14.04.2017 00:35

Też fociłem ten samochód z 29ki

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 17.06.2014 19:42

AK zdaję sobie sprawę, że nie tylko odległość decyduje. Można powiedzieć, że liryczny nastrój, w jaki potrafi wprawić dusza podróżnika często zabija proza życia ;)

ak użytkownik ak(wpisów:6112) dodano 17.06.2014 19:38

Patryku.... czasem jest tak, że to co wydaje się blisko jest bardzo odległe, sprawiają to nie tylko kilometry, a inne czynniki niby pośrednie lecz mające decydującąsiłę ....
czy wiesz, że niekiedy mi wstyd, bo znam kolegów, którzy nie mieszkają w Hiszpanii, a na Kanarach byli po kilka razy... ja jeszcze ani pół razu :DDDD

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 17.06.2014 19:20

AK cieszę się, że się spodobało i dziękuję za takie słowa, choć chyba "wspaniała" to trochę jednak na wyrost zważywszy na moje umiejętności fotograficzne. Masz blisko do Portugalii, więc wypadzik będzie Ci łatwiej zorganizować niż mnie

ak użytkownik ak(wpisów:6112) dodano 17.06.2014 19:17

Mam mieszane zdanie o Portugalczykach... z przewagą na NIE (może zbyt długo z nimi współpracowałem). Ale tą wspaniałą galerią skusiłeś mnie, zorganizuję sobie jakiś krótki wypad do Portugali. Bardzo mi się podoba "nocna sesja". :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 16.06.2014 08:21

Nola dzięki za odwiedziny. Nas fale na szczęście oszczędziły, czego nie mozna powiedzieć o deszczu ;)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6687) dodano 16.06.2014 00:36

Fajny spacerek po tym pięknym portugalskim mieście:) Most rzeczywiście robi wrażenie, zarówno w dzień, jak i w nocy. Przy tej latarni nad Oceanem miałyśmy z moją przyjaciółką mega prysznic, bo akurat były zarąbiście wielkie fale;)
pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 15.06.2014 23:21

Magdar masz absolutnie rację :) pozdrawiam

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 15.06.2014 22:53

Ribeira super .Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 15.06.2014 21:54

Marekpic wino i klub piłkarski to chyba najmocniejsze skojarzenia z tym miastem

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 15.06.2014 21:53

to się tylko chwali, a porto kojarzy mi się oczywiście z klubami Benfica i FC Porto no i słynnym winem Porto

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 15.06.2014 21:49

Marekpic dzięki wielkie. Całe miasto jest piękne a mnogość atrakcji zmusiłą mnie do zrobienia dwóch części

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 15.06.2014 21:48

a wino musi być pyszne sam bym się napił;-)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 15.06.2014 21:48

rzeczywiście pierwsza część też piękna, nie myślałem, że stalowy most moze być tak piękny oczywiście zdjęcia nocne także są piękne i całe stare miasto, pozdrawiam Patryku

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 14.06.2014 11:36

Nata14 parafrazując slogan reklamowy - niektórzy snują, inni realizują - zatem napij się porto ;) Mewa stała się mistrzynią pierwszego planu. Szkoda, że ostrość aparat złapał na kolejce a nie na niej ;)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 13.06.2014 22:40

Napiłabym się porto.:) Porto - piękne miasto. Co za nachalna mewa . Wpakowała Ci się w kadr.:)))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 13.06.2014 11:33

Rozmusiaki w takim razie wypijcie moje zdrowie :)
P.S. Dzwonki czekają

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 13.06.2014 10:23

Jak bardzo podoba mi się ta galeria,tak bardzo Ci zazdroszczę tego wspólnego wyjazdu ...
Podobało mi się i jak skończę pracę to skoczę po porto :)
Pozdrawiam Patryku :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 11.06.2014 21:29

irena2005n dzięki za wizytę. Mnie też się najbardziej wieczorne widoki podobały ;)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 11.06.2014 21:28

ale fajnie....szczególnie wieczorową porą mi się podobało....pozdrawiam serdecznie....

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 23:26

Harmony z Porto będzie jeszcze druga część, ale już bez porto

harmony użytkownik harmony(wpisów:2592) dodano 10.06.2014 23:25

No jasne i czekam na kolejne galerie i porto nie odmówię :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 23:20

Harmony skoro wszystkie to także i moja, co mnie bardzo cieszy ;) Dzięki za odwiedziny - porto już Ci nalewam ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 23:19

Achernar jest tyle fajnych miejsc i niestety nie da się być wszędzie na raz, coś trzeba wybierać. Pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2592) dodano 10.06.2014 23:16

Wszystkie galerie, które oglądam z Portugalii bardzo mi się podobają. Czas się tam wybrać. Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5189) dodano 10.06.2014 23:15

Fajna galeria. Portugalia (w tym Porto) od dawna mi się marzy, ale w tym roku musiała ustąpić Francji. Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 23:05

Markopol no szkoda, że się nie umówiliśmy na zlot przy porto. Finał Ligi Mistrzów spędziliśmy w Barcelonie. Ja mam znacznie więcej do nadrobienia w Portugalii ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 23:03

Romana imiona wszystkich portugalskich królów recytuję z pamięci... niestety pamięci wujka Google ;) Pod względem liczby imion wypada blado, ale za to jakie odkrycia na koncie!

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) dodano 10.06.2014 22:59

Trzeba było coś krzyknąć to zrobilibyśmy małe spotkanie OS w Portugalii przy butelce wina Porto które bardzo lubię.Ja wracałem do Polski 29.05 więc byliśmy tak blisko.Szkoda,że nie byliście 24.05 w Lizbonie.Był tam finał ligi mistrzów w piłce nożnej.
Porto jako miasto w Portugalii nie leżało w moich planach ale widzę,że mogłem i je zwiedzić.
Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.06.2014 22:55

Most najfajniejszy, szczególnie w nocnym wydaniu :)
A ten książę Henryk to faktycznie jakoś blado wypada przy królu Ludwiku, który jak na rasowego Portugalczyka przystało posiadał całkiem pokaźną listę imion i nazwisk.
Przyznaj się, na pewno z pamięci wymieniłeś te wszystkie jego imiona ? ;)))
Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 22:51

No i okazuje się, że lęk wysokości pomaga w patrzeniu z góry ;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 10.06.2014 22:49

Śnieżko ..., powiem Ci coś w tajemnicy, ja też mam lęk wysokości, ale ..., tym bardziej ciągnie mnie w górę, to taka szokoterapia i co najlepsze, to się sprawdza:)))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 22:40

Sniezko jeszcze nawet nie w piżamie jestem, wcześnie jeszcze. A lęk wysokości nie przeszkadza mi ani w patrzeniu z góry ani w lataniu ;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3327) dodano 10.06.2014 22:38

No tak, bo jak by wyglądał ktoś, kto wiedzie prym w stowarzyszeniu patrzących z góry, kto by miał lęk wysokości. Jeszcze by się okazało, ze król jest nagi:P

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 22:35

Sniezko czyżbyś sugerowała, że trzęsło, bo nie degustowałem? Nie przyznaję się, bo to mogłoby nadszarpnąć mój wizerunek

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3327) dodano 10.06.2014 22:35

Może masz lęk wysokości i ze strachu Tobą trzęsło;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3327) dodano 10.06.2014 22:34

Patryk, ale Ty degustowałeś następnego dnia;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 22:26

Paweller może to od porto tak trzęsło. Pytanie tylko czy dlatego, ze za mało czy za dużo go degustowałem ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 22:25

bartekplk - przyjmuję wszystkie uwagi na klatę, ale pozwól, że się do nich jednak odniosę
1) Z tym Don Pedro to pewnie masz rację, bo w sumie na 2 dni cały jeden dzień padało. Wniosek: Porto jest Krainą Deszczowców
2) Forth Bridge pod Edynburgiem też widziałem z daleka, to znaczy z Londynu, bo to było miejsce najbliższe Edynburga, w którym byłem. Mgła jednak była znaczna i w sumie to tylko spoglądając w kierunku Szkocji bardziej wiedziałem, że ten most tam jest niż widziałem go ;)
3) Porto moim ulubionym winem też nie jest, ale podobnie jak Ty nie skreślam tego trunku z listy napojów do degustacji od czasu do czasu
4) Cieszę się, że się podobało. Otwarte jest pytanie, czy gdybyś już kiedyś był, to podobało by się bardziej czy mniej...
5) Infante Dom Henrique de Avis, czyli Henryk Żeglarz to tylko książę, więc biedniejszy w imiona niż król. Zresztą muszą być jakieś mankamenty

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 10.06.2014 22:22

Patryk - most rewelka, widok na niego z górnej perspektywy bardzo zacny ..., powinien znaleźć się w mojej mostowej galerii:) Zastanawiam się tylko nad jednym ..., czy naprawdę tam trzęsło? ... skoro Śnieżka też się zastanawia, to jest to bardzo podejrzane:)
Piękne miasto ..., fajnie, że się tam wybraliście:)
Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6039) dodano 10.06.2014 22:19

Śnieżko,
spokojnie zdążysz: wylatujemy dopiero 20.08.2014, przedtem będzie jeszcze tradycyjne Balkan Tour.
A ptaszki śpiewają właściwą melodię...;)
Chociaż do samego Algarve nie będziemy ograniczać się: mając 19 dni netto bez przelotów, da się dużo zobaczyć.
:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 10.06.2014 22:15

mam sporo uwag, więc "słuchaj uważnie bo nie będę powtarzać" :)
- moim zdaniem to nie żaden zorro, a Tajemniczy Don Pedro z Krainy Deszczowców, bez dwóch zdań
- bardzo ładny most, moim zdaniem w rywalizacji z mostami kolegi Pawellera prowadzi o chrapy, ale moim zdaniem i tak najfajniejszy stalowy most, to Forth Bridge pod Edynburgiem, widziałem niestety tylko z daleka,
- Porto nie jest moim ulubionym winem, ale chętnie bym podegustowal z kilka wieczorów, co by ewentualne zdanie zmienic,
- no i generalnie bardzo mi się podobało, pewnie dlatego ze w Porto jeszcze mnie nie było, a i w samej Portugalii chyba z 15 lat temu byłem, więc trzeba będzie kiedyś nadrobić
- acha, spory brak w galerii, czy książe Henryk, to byl tylko książe Henryk i nic więcej, nie miał 8 tysiecy imion po imieniu jak na Portugalca przystalo, trzeba to uzupełnić, bez znajomości pełnego imienia księcia galeria jest niekompletna

pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 21:57

Sniezka może "trzęsie" to złe słowo, ale drgania były wyczuwalne. Myślę, że masz jeszcze wiele do pokazania. Może opowiesz coś o wymianie usług: lekcje polskiego za lekcje portugalskiego?

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3327) dodano 10.06.2014 21:46

Paru rzeczy się dowiedziałam z Twojej galerii. Obrigada.
Umknęło mi tylko, że mostem trzęsie. Wiało, ale czy trzęsło? Eeeee. Jestem zdania, że to solidna konstrukcja.

Przemek, a kiedy jedziesz? Żebym wiedziała na kiedy zdążyc? Chociaż niczego nowego i tak nie pokażę;) Mam zaczęte ze 3 galerie i szczerze mówiąc myślałam, że mi się nie chce więcej, ale ponieważ zrobiłeś dla mnie z Fuerty galerię, wspaniałą zresztą, to mi się jakoś tak zachciało;) Tym bardziej, że ptaszki śpiewają, że Algarve zwiedzisz:D A że galerie z Algarve należą ostatnio do moich ulubionych i chyba mi się nie znudzą....dobra wymiana to będzie:D

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6039) dodano 10.06.2014 20:39

;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 20:26

Przemysław znów chyba troszkę wkręcasz z tą nieśmiałością jak z niechęcią do miast ;) Zaświadczę, zrobiłeś galerię dedykowaną

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6039) dodano 10.06.2014 20:24

Ja też tak myślę...;)
I myślę sobie jeszcze, że byłoby ciekawie zobaczyć, jak widziała to Śnieżka.
Tylko że ja jestem z natury bardzo nieśmiały do kobiet i nie wiem, jak Jej to ...powiedzieć...;)
Ale, jakby co, to zaświadczysz, że kiedyś zrobiłem dla Śnieżki galerię z Fuerte, co??...;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4792) dodano 10.06.2014 20:10

Przemysław dzięki. Jak zawsze do usług. Myślę, że przed Twoim wyjazdem pojawi się jeszcze druga część.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6039) dodano 10.06.2014 20:09

Dziękuję Ci Dobry Człowieku, za kolejne wskazówki przed naszym wyjazdem w sierpniu do Portugalii.
Nie ma to, jak trasa przetestowana i udokumentowana przez Prawdziwego OBIEŻYŚWIATA...;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!