m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Symbolem miasta i jego najbardziej fotogeniczną budowlą jest Wieża Zegarowa. Wzniesiona została prawdopodobnie w XIV w. i ma 64 m wysokości. W pobliżu wieży stoi duży wczesnogotycki Kościół Klasztorny. Najstarsza w mieście świątynia (wzmianki o jej istnieniu znajdują się w dokumentach z 1298 r.) stanowiła pierwotnie własność Dominikanów, a po reformacji przekształcona została w kościół luterański. Trzecia z widocznych budowli to Baszta Kowali. Na północ od niej wzniesiono w latach 1886-88, w miejscu dawnych zabudowań klasztornych, magistrat, którego dach dostrzec można ponad koronami drzew. Centrum Sighișoary składa się z dwóch części: Dolnego Miasta (Orașul de Jos) i Górnego Miasta (Cetatea). Położone na szczycie wzgórza Górne Miasto jest bardzo klimatyczne i tam właśnie znajduje się większość zabytków. Najbardziej popularna trasa wiodąca do otoczonej murami obronnymi cytadeli prowadzi przez Piață Hermann Oberth. Ten trójkątny plac jest dawnym targiem Dolnego Miasta. Zdjęcie zrobiłam z tarasu zatłoczonego zwykle pubu Jo, w którym zatrzymaliśmy się na piwko. Nieźle można zjeść w lokalu Perla na rogu placu (budynek z markizą). Tam właśnie we wrześniu 2013 zamówiłam po raz pierwszy ciorbă de burtă (zabielane flaczki) i mici (pieczone na grillu małe kiełbaski z mielonego mięsa wołowego i baraniego) - klasyki rumuńskiej kuchni. Obie regionalne potrawy bardzo mi smakowały. Na Piață Hermann Oberth turyści zazwyczaj zatrzymują się przy domu rodzinnym Hermanna Obertha i popiersiu najsłynniejszego obywatela miasta (pioniera techniki rakietowej i wizjonera eksploracji kosmosu), po czym najkrótszą drogą - Strada Turnului - zmierzają w kierunku głównej bramy w murach otaczających Górne Miasto. Ja polecam spacer uliczką Stradela Cetăţii, która zaczyna się przy południowym krańcu placu i biegnie równolegle do Strada Turnului.
Jest ona bardzo urokliwa - stroma i wąska, choć jak widać samochód się nią przeciśnie. Żółty budynek po prawej to niewielki pensjonat Citadela. Niemal każdy odwiedzający Sighișoarę wkracza do Górnego Miasta przez tę bramę, choć są też inne możliwości dostania się na wzgórze. Po jej przejściu wchodzi się na rozległy Piață Muzeului (Plac Muzealny), na którym króluje Kościół Klasztorny. Między świątynią a budynkiem magistratu znajduje się pomnik urodzonego w Sighișoarze w 1431 roku Vlada Țepeșa (Włada Palownika), który stanowił pierwowzór książkowego i filmowego Drakuli.    Spod pomnika są już tylko dwa dwa kroki do ciągnącego się na północ od Baszty Kowali tarasu widokowego. Rozpościera się stąd piękna panorama na dachy Dolnego Miasta,... ... na otaczające miasto wzgórza,...
... na płynącą przez centrum  Wielką Tyrnawę... ... i na wybudowaną w latach 30. XX w. prawosławną Katedrę Świętej Trójcy. Wiosna to dobra pora na wizytę w pełnej zazwyczaj turystów Sighișoarze. Właściciele pensjonatów i knajpek nie mają jeszcze zbyt dużo pracy i wypatrują gości siedząc na ulicy. W oddali widać Kościół na Wzgórzu, który jest najcenniejszą budowlą miasteczka (w jego wnętrzu przetrwało sporo zabytkowego wyposażenia). Elewacja po prawej to Casa Vlad Dracul - dom, w którym urodził się Wład Palownik.   Stojący między Wieżą Zegarową a rynkiem głównym (Piaţa Cetăţii) Dom Drakuli (ten żółty) jest prawdopodobnie najstarszym świeckim obiektem w mieście. Rynek otaczają pięknie odnowione kamieniczki, wśród których najbardziej reprezentacyjny jest...
... Dom pod Jeleniami (Casa cu Cerb), wzniesiony w XVII w. w stylu późnorenesansowym, zawdzieczający swą nazwę czaszce jelenia zdobiącej narożnik fasady. W średniowiecznych budynkach mieszczą się m.in. pensjonaty i sklepy z pamiątkami,... ... jednak najczęściej partery obiektów zajmują restauracje i kawiarnie, których ogródki kuszą przechodniów. Rynek opuszczamy odchodzącą w kierunku północnym Strada Bastionului zmierzając w stronę widocznego w głębi kościoła katolickiego, który wybudowany został w 1894 r. na potrzeby tutejszej społeczności węgierskiej tego wyznania. W miejscu obecnego Górnego Miasta przypuszczalnie już w XI w. istniała osada otoczona drewniano-ziemnym wałem. Ten pierwotny, prawdopodobnie szeklerski gród, powstały na ruinach dawnej twierdzy rzymskiej, rozbudowali koloniści sascy, których na teren Siedmiogrodu zaczął sprowadzać w XII w. król węgierski Gejza II.  Większość mieszkańców trudniła się rzemiosłem. Wg XV-wiecznych dokumentów zrzeszeni oni byli w dziesięciu cechach. Szacuje się, że między XVI i XVII stuleciem w Sighișoarze istniało 15 gildii i 20 cechów rzemieślniczych.
W XV w. w obliczu narastającego zagrożenia tureckiego miasto otoczono murami obronnymi. Rzemieślnicy dominowali w gospodarce do tego stopnia, że sami zbudowali fortyfikacje. Przetrwały one do naszych czasów. Spośród 13 istniejących niegdyś baszt ocalało 8. To jest Baszta Szewców. Pozostałe zachowane baszty należały do cechów: kowali, krawców, kuśnierzy, rzeźników, powroźników, blacharzy i garbarzy. W miejscu dawnej Baszty Złotników znajduje się obecnie kostnica przy cmentarzu ewangelickim obok Kościoła na Wzgórzu, a w miejscu Baszty Ślusarzy wybudowano kościół katolicki. Celom obronnym służyła też oczywiście Wieża Zegarowa. Członkowie cechów wykopali w obrębie obwarowanej cytadeli 8 studni o głębokości ok. 34 m, by zapewnić sobie dostęp do wody w przypadku ewentualnego oblężenia. Górne Miasto tworzyło przez kilka stuleci dość hermetyczną enklawę. W jego granicach nie mógł zamieszkać nikt pochodzenia innego niż saskie. Chroniona królewskimi przywilejami Sighișoara dobrze się rozwijała do XVII w., kiedy to miasto zaczęły nękać epidemie i pożary, a tureccy najeźdźcy dopełniali dzieła zniszczenia. Baszta Blacharzy (Turnul Cositorarilor) do dziś nosi ślady walk z 1704 roku. Kościół na Wzgórzu, stojący na wzniesieniu o wysokości 429 m n.p.m., jest uważany za najwspanialszy zabytek architektoniczny miasta. Niezwykle piękny jest tarasowo położony na stoku za kościołem cmentarz. Jesienią zeszłam ze wzgórza do Dolnego Miasta wędrując między pokrytymi mchem saskimi nagrobkami i był to najsympatyczniejszy spacer, jaki odbyłam wówczas po Sighișoarze.
Tym razem nie odwiedziłam tego miejsca. Przemierzyłam za to spory fragment biegnącej wzdłuż obronnych murów Strada Zidul Cetăţii. Baszta Krawców - jednego z najbogatszych cechów - była niegdyś równie wysoka, co Wieża Zegarowa. W wyniku pożaru uległa zniszczeniu w 1676 roku. Przez Basztę Krawców i bramę w kamieniczce, którą od strony rynku było widać na zdjęciu 18, można wjechać samochodem na Piaţa Cetăţii. Te samochody w obrębie Starówki trochę mi przeszkadzały. Gdyby nie one, można by mieć wrażenie, że czas stanął tu w miejscu. W głębi ulicy odchodzącej od rynku widać zadaszone Schody Szkolne. Wybudowane zostały w 1662 roku, by uczniowie w czasie niepogody, a szczególnie zimą, mogli bezpiecznie dotrzeć do położonej na wzgórzu szkoły. Niegdyś liczyły 300 stopni. Po przebudowie mają ich 175. Nie skorzystałam z nich w czasie wiosennej wizyty w mieście. Wolałam pogapić się leniwie na stare dachy,...
... pozaglądać w urokliwe zaułki,... ... nacieszyć oczy kolorowymi okiennicami i bramami i... ... równie barwnymi elewacjami domów. ... w jednej knajpce zjeść lunch,... ... a w innej przysiąść na kawę... Górne Miasto jest największą zamieszkałą cytadelą w Europie.
W 1999 roku centrum Sighișoary zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.  Spacerując pomiędzy średniowiecznymi budynkami wąskimi,... ... pokrytymi kocimi łbami uliczkami, można poczuć klimat przeszłości. Widok u stóp Szkolnych Schodów przywoła nas wprawdzie do rzeczywistości, ale i tak jest pięknie. Na miasto i okolice warto popatrzeć z Wieży Zegarowej. Galeria widokowa znajduje się na wysokości ok. 30 m. Panorama roztacza się z niej wspaniała. Nie pokażę jej Wam, bo nie chcę mieszać fotek z dwóch różnych wyjazdów, a w kwietniu na wieżę się nie wdrapywałam. O pełnej godzinie obok Domu Drakuli zbiera się często wianuszek ludzi spoglądających w górę na...
... tarczę zegara o średnicy 2,4 m i na widoczne po lewej stronie drewniane figurki, które skomplikowany mechanizm wykonany w 1648 roku wprawia w ruch. Najlepiej być wówczas w Muzeum Historycznym w Wieży Zegarowej i z bliska przyjrzeć się, jak doskonale działają koła zębate i różne przekładnie. Po zmroku Starówka jest jeszcze piękniejsza i bardziej tajemnicza niż za dnia. By się o tym przekonać musicie wybrać się do Sighișoary. Ja nie lubię używać statywu.

najbliższe galerie:

 
Rumunia cz. 4 - Shigisoara.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Wolnym krokiem po Sighisoarze
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY RUMUNIĘ - Sighisoara
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Transylwania 2016 - Sighisoara (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Sighisoara- bajkowa starówka
1pix użytkownik marianna_p odległość 0 km 1pix
Sighişoara
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (23):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 23.02.2016 20:33

Z ogromną przyjemnością obejrzałem Twoją piękną galerię, zwłaszcza że neidługo będę mógł sam pochodzić tymi uliczkami, bo właśnie do Transylwanii wybieramy się na przełomie kwietnia i maja, a Sighisoara będzie naszą główną bazą do wycieczek po okolicy. Pozdrawiam. :)

marta-la użytkownik marta-la(wpisów:57) dodano 21.09.2015 15:50

Piękne zdjęcia! Odwiedziłam to miasto w lipcu tego roku. Mieliśmy przyjemność spędzić tam kilka godzin późnym wieczorem. Bałam się że czar nocy pryśnie przy świetle dziennym ale widzę że za dnia jest tam równie pięknie. Bardzo chcę tam wrócić i mam nadzieję że uda się dokładniej za dnia przyjrzeć wszystkim cudom tego miejsca. Braszów i Sybin ominęliśmy bo wszędzie pisali że to Sighișoara jest nr 1 ale może nast razem warto zajrzeć i tam ;)

arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 24.08.2014 20:43

Dopiero co wróciłam z Rumunii :)
Sto lat by zabrakło aby zobaczyć wszystkie piękne zakątki tego kraju

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 10.08.2014 08:13

Paweł, Jarek - dziękuję za odwiedziny:-)

jarek4441 użytkownik jarek4441(wpisów:182) - Użytkownik usunięty. dodano 06.08.2014 22:24

Przesympatyczna wędrówka starymi uliczkami. Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 05.08.2014 22:00

Bardzo klimatyczne miasteczko ..., prezentacja bardzo udana, ale mam jedno małe ale ..., w kwietniu też bym się wdrapał na tą wieżę:)))
Pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 30.07.2014 18:47

Cieszę się bardzo, że moja Sighisoara Wam się podoba:-)
Nie przesadzajcie jednak z tymi ocenami. Miejsce zostało już pokazane na portalu przez kilka osób i odkrywcą nie jestem.
Zdecydowałam się zrobić tę prezentację tylko dlatego, że pogoda mi sprzyjała. W tej galerii http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=23946 na zdjęciu 31 jest Baszta Powroźników przy Kościele na Wzgórzu. Wszystkie zdjęcia, które zrobiłam w tym miasteczku we wrześniu 2013 są takie wyprane z kolorów.
Starówka jest niezwykle barwna, a słońce to uwypukla.
Domki są systematycznie restaurowane. Porównując moje zdjęcia z kwietnia tego roku ze zdjęciami Dispara z lipca 2010 widać jak Sighisoara się zmienia.
Pozdrawiam ciepło wszystkich odwiedzających:-)))

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 30.07.2014 17:59

Bardzo ciekawa prezentacja, galeria dopracowana do perfekcji.
Sighisoara to prawdziwa perełka, do Rumunii muszę kiedyś zawitać na dłużej, pozdrawiam serdecznie :)))

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 30.07.2014 10:04

Urocze miasteczko, uroczo położone, urocze uliczki. Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 30.07.2014 09:45

Magda, takie urocze starówki pełne brukowanych uliczek to moje ulubione klimaty. Do tego śliczne kolory i pogoda, ale flaczków obojętnie czy zabielanych czy nie, nie zjadłabym na własne życzenie nigdzie,
pozdr.

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 30.07.2014 09:01

Bardzo przyjemna miejscówka, bez tych reklam, które zakłócają harmonię w odbiorze uroków danej mieściny. I żeby wydobyć urok miasta, taka pogoda jest w sam raz.
Pozdrawiam :)

kojotener użytkownik kojotener(wpisów:256) dodano 29.07.2014 12:43

Bardzo podobają mi się takie miejsca.
Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 29.07.2014 07:25

Dziękuję serdecznie za wizyty i komentarze - w imieniu swoim i Sighisoary:-)
Pozdrawiam:-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 28.07.2014 22:23

Mnie też się podobało Madziu.
Cieszy oko i serce taka galerie w czasach gdy portal przeżywa kryzys.
Dobra robota zawsze ma swoją cenę.
Może i ja tu kiedyś zbłądzę.
Pozdrawiam serdecznie.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 28.07.2014 20:11

Mi Sighisoara skradła serce od pierwszego razu, a byłem już trzykrotnie.
Galeria jak zwykle wzorcowa.
Podobało się bardzo.
Pozdrawiam serdecznie:)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 28.07.2014 17:49

To miasto mnie zachwyca i mam nadzieję że tam kiedyś wreszcie pojadę .Pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 28.07.2014 16:38

Śliczne, malownicze miasteczko. Zaintrygowałaś tym, jak wygląda po zmroku- na szczęście jest parę zdjęc nocnych w galerii Iraska.
Nie wiem czy będzie kiedyś okazja, żeby się tam wybrac, ale jeśli tak, to w tej galerii jest wiele cennych wskazówek, które warto wziąc pod uwagę. Pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 28.07.2014 14:09

bardzo ciekawe miejsce i super oprowadzone.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 28.07.2014 13:57

Bardzo fajnie przedstawiłaś to miejsce. Dziękuję za wspólny spacer i pozdrawiam!

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 28.07.2014 13:39

coś wspaniałego!
czy jest na sali ktoś, kto mnie tam zabierze?!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 28.07.2014 12:46

Bardzo starannie opracowana galeria. Pogoda ma kolosalne znaczenie przy oglądaniu i pokazywaniu tego typu miejsc. Fajnie, że trafiłaś w idealne warunki do focenia. Efekt mocno podobający

satan użytkownik satan(wpisów:3304) dodano 28.07.2014 10:30

Magdalena:
"Po zmroku Starówka jest jeszcze piękniejsza i bardziej tajemnicza niż za dnia. By się o tym przekonać musicie wybrać się do Sighișoary. Ja nie lubię używać statywu."

Podpisuję się pod powyższym. Ja byłem tam już 3 razy i pewnie jeszcze będą mnie tam widzieć, bo miejsce jest z prawdziwą duszą...mimo dużej ilości turystów i sporej cepelii.

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 28.07.2014 10:29

Bardzo sympatyczna galeria. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!