m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Asfaltówką do Cañaveruelas z GPS nie problem, dopiero później.... ...z szutrów piękne krajobrazy ale Ercavici system satelity  nie zna. Jedyny drogowskaz już dawno został z tyłu, a drożynek podobnych w polu cała sieć. Nie ma wieśniaków na osiołkach, nie ma pielgrzymów, tych ostatnich nie ma od kilkuset lat.
A byli ? O tak ! Byli ! Ale wszystko w swoim czasie... Tymczasem ocean pól .... Jeszcze dwa zakręty i... Jest ! Na tym wzgórku ! 
... w zasadzie było, teraz nie ma życia, miasto wyludniło się w ciągu IV w n.e. całkowicie.
... pozostały robale, czyli jakieś życie jest, nie licząc mizernej garstki zagubionych turystów. Pozostały też groby kute prosto w skale. Bardzo stare groby. Mają kilkaset lat. Szacunek. Dlatego też całemu miastu on się należy mimo kilku kamieni, bo ono starsze jest o kilkaset lat od tych grobów. Wyglądają na splądrowane. A mieli w nich spokojnie spoczywać po wieczne czasy średniowieczni, nad sanktuarium mnicha, które jest w grocie bezpośrednio pod grobami. I tu właśnie przybywali pielgrzymi... Ildefonso de Toledo pisał o mnichu Donato, który uszedł przed represjami z Afryki do Hiszpanii wraz z siedemdziesięcioma innymi.
To on miał ufundować pierwszy klasztor chrześcijański na tych ziemiach. Grota miała być jego sanktuarium... tyle Ildefons i inni historycy,  przewodnik wspominał o pustelniku, lecz starał się zainteresować nas maksymalnie ! Zaprosił nas do swojej skromnej pakamerki, tam pokazał najcenniejszy skarb.... ... to czego inni jeszcze nie widzieli, chciał z własnej inicjatywy aby dobre słowo poszło w świat i rozreklamowało te odkrywki na uboczu... 
Autentyczny rzymski fresk ! 
Podczas prac konserwatorskich ! 
Mogliśmy podziwiać jako jedni z pierwszych.. nie wszędzie w muzeach tak cenią turystę.
Do dziś trwają sprzeczki między historykami, gdzie mialby być zlokalizowany klasztor fundowany przez Donato. Nawet nie chcę wymieniać z imienia ilości rozpraw na temat lokalizacji  tak Ercavici jak i późniejszego klasztoru, które to epoki łączy, a zarazem rozdziela jeszcze wizygocka.... ... dość na tym, że powstały nawet prace doktorskie starające się udowodnić prawidłową lokalizację klasztoru, bo Ercavici po pracach archeologicznych już na szczęście potwierdzać nie trzeba :))) ... właśnie... z info znam przynajmniej dwa klasztory hiszpańskie ubiegające się o miano pierwszego i najstarszego... tylko , że opodal miasta rzymskiego zaczęto następne wykopaliska, okazało się, iż odkopano fundamenty klasztoru z przełomu VI wieku ! ... czyżby to był ten właśnie najstarszy? najprawdziwszy ? Ja amator i turysta zostawię ten dylemat specom, niech oni się tną,  co nie znaczy, że nie poszukam tego najstarszego... tak dla siebie i dla Was.
Dla świętego spokoju ducha :))
Tymczasem stoję nad nekropolią i rozmyślam o tym wszystkim wpatrzony w horyzont. A na nim nowe , park eoliczny jakich już masa ... z tymi wiatrakami slawny rycerz Don Quijote de la Mancha nie dał by sobie chyba rady. Parking... szutrowy i zapowiedź starożytności....
... zapachniało kolumnami... I znowu musiałem wydziadować planik sytuacyjny, bo w necie nie ma. Z grubsza macie tam wszystko, oczywiście linia murów obronnych jest przypuszczalna, nieliczne resztki pozwalają ją wytyczyć z dużym prawdopodobieństwem. Widok na wschód z wysokości byłych murów  prawej strony miasta. Niecałe 3 km obwodu, u podstawy miały grubość ponad 2m. Budowane typowo rzymskim systemem, zewnętrzne warstwy z dużych i równych bloków kamiennych, a wewnętrzne z mniejszych nieregularnych. Główna aleja miasta ... niegdyś wykładana płytami kamiennymi, dziś ich tu nie ma ... w miejscu kolumnad frontu i podcieni domów rzymskich drzewa.... ... resztki wspomnianych kolumnad dzielnicy mieszkalnej DOMOS. Sakkofag... pisało , że rzymski.. 
miejsce mi niezbyt pasuje bo zaraz na początku mieszkaniówki no i wygląd ma mocno wizygocki, kłócił się nie będę ...
W miejscu dzielnicy  domów tylko odkopane fundamenty ... Rzymska dachówka ... autentyczna ! Klepana na udzie, tak się je wykonywało. W okolicy pełno tego gruzu ale do domu nie brałem :) ... została tu gdzie ją znalazłem... Pisali że to resztki domu medyka... ciekawe jak do tego doszli...
... obojętne , widok miał ładny tylko wody mniej, zakole rzeki zmieniło się po wybudowaniu zapory, ... a zaporę wybudowano dopiero za Franco. Obrzeża Forum...
... i widok na to co po Forum pozostało...
W tym miejscu Ercavica miała podwójny mur kaskadowy... czy w innych też, to mogą tylko już powiedzieć wykopaliska, a trwają.
tyle.... jesteście rozczarowani ?
:)))

najbliższe galerie:

 
Szukając najstarszego
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix
Opuszczone wioski - La Isabela
1pix użytkownik ak odległość 2 km 1pix
face
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
...i znowu  klasztor ...
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
Tama w Sacedon
1pix użytkownik ak odległość 10 km 1pix
Jaskiniowców do dzisiejszych czasów nie brakuje : )
1pix użytkownik ak odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 11.08.2017 07:52

tak... bardzo ciekawy

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 11.08.2017 01:33

ciekawe miejsce, Hiszpania to super kraj

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 24.06.2014 18:49

@patryk80- też nie byłem rozczarowany, chyba po zaprawie jaką raz mi dało oglądanie czegoś podobnego w Alcala de Henarez. Bardzo nagłaśniali odkrycie i okazało się iż są tylko fundamenty , trochę rzymskiej kanalizacji i kilka kolumien replik ! z cząstkami prawdziwych wbudowanych w repliki ! ....

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 24.06.2014 10:25

Ja rozczarowany nie jestem. Kiedy oglądałem przypomniało mi się Jeryho, które dziś jest tylko dziurą w ziemi. Tu i tak sporo tych ruin. Ciekawe ile jeszcze takich ruin - pozostałości świetnych kiedyś miast jest pochowanych pod ziemią, czy wodą

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 23.06.2014 15:01

też racja...

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 21.06.2014 10:21

@irena2005n- proszę uprzejmie :) ... na temat podbojów rzymskich napisano masę książek i nakręcono setki kilometrów filmów, to cholernie wdzięczny i wzięty temat dlatego nie ma co się rozpisywać, są lepsze texty :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 21.06.2014 08:05

ak...dziękuję za ciekawe info....i pozdrawiam raz jeszcze....

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 20.06.2014 22:40

@irena2005n- z perspektywy czasów co zrobili mieszkańcy okolicznej ludności żyjącej im współcześnie dziś już tylko można się domyślać, a mogli zrobić dużo złego.
Po pierwsze byli najeźćcami, wiadomo, że takich się nie kocha, a oni sami też z pieszczotami i dobrobytem żeby go hojnie rozdawać nie przybyli.
Narzucili swoje rzymskie prawa i ściągali sowite podatki nie wspominając o przymusowych robotach na rzecz imperium.....
Mieszkańcy sami opuścili miasto, działo się to na przestrzeni jednego całego wieku. Powodem nie była okoliczna ludność, która zagospodarowała opuszczone miasto po swojemu. Budując inne z resztek tego co tu rozebrali. To tak Irenko w wielkim skrócie :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 20.06.2014 19:09

tak się tylko zastanawiam i pozdrawiam....

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 20.06.2014 19:08

i prawie kamień na kamieniu nie pozostał...i cóż złego zrobili tutejsi mieszkańcy okolicznej ludności....

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 20.06.2014 13:11

Ciekawe i mało znane zabytki Hiszpanii pokazujesz. Pozdrawiam. :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 20.06.2014 10:24

Nie jestem zawiedziona ani trochę.
To bardzo interesujące zjawisko - miasta umierały zawsze, choć gdy tętniły życiem, nikt by w to nie uwierzył... Lubię zwiedzać takie miejsca.

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 20.06.2014 00:13

no... dodam , że w Ercavica nic takiego niestety nie wypatrzyłem... trudno ale uwagę trzeba zawsze zwracać :))

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 20.06.2014 00:11

Marku, roślinki przy tego rodzaju budowlach bardzo mnie interesują, a zwłaszcza tam gdzie ludzie nie ingerują zbyt brutalnie w zabytki, już kolka razy spotkałem się z roślinkami które przetrwały tysiąclecia, samosieje z tych jakie hodowano w rzymskich miastach !!

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 19.06.2014 23:54

szkoda, że pozostały praktycznie tylko fundamenty ale za to jakie widoki;-)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 19.06.2014 23:53

po zdjęciu głownym spodziewałem się galerii dotyczącej jakichś kaktusów dobrze, że byłem w błędzie;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!