m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (22):

 
Ulica, przy ktorej znajdował się hotel, w którym mieszkaliśmy. Autobus zaparkowany po drugiej stronie to polski Autosan na polskiej rejestracji. Skwer w pobliżu rzeki Barada. Meczet Tekkiye położony jest na brzegu rzeki Barada. Został zbudowany w latach 1554-1560 na polecenie ottomańskiego sułtana Sulejmana I Wspaniałego wg projektu architekta Mimara Sinana. W skład kompleksu, oprócz meczetu, wchodzi także dawny dom noclegowy, kuchnia i medresa dobudowana przez sułtana Selima II. XVI-wieczny meczet Tekkiye z czasów ottomańskich. Plac przed meczetem Tekkiye. Minarety XVI-wiecznego meczetu Tekkiye.
Kopuła meczetu Tekkiye. Jedna z ulic w centrum Damaszku. Meczet Umajjadów to jedno z największych i najstarszych sanktuariów muzułmańskich, szanowanych zarówno przez sunnitów, jak i przez szyitów. Został wzniesiony w latach 706-715 na miejscu dawnych świątyń Hadada i Jowisza oraz katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Meczet jest miejscem przechowywania relikwii św. Jana Chrzciciela, czczonego w islamie pod imieniem Jahja. Pierwotnie na miejscu dzisiejszego Meczetu Umajjadów stała świątynia boga syryjskiego Hadada. Świadczy o tym m.in. bazaltowy ortostat z wizerunkiem sfinksa, odkryty w północno-wschodnim narożniku meczetu. Rzymianie wznieśli w tym miejscu świątynie Jowisza, a cesarz Teodozjusz I Wielki po zakazaniu kultów pogańskich kazał tu zbudować bazylikę p.w. św. Jana Chrzciciela. Bezpośrednio po podboju Damaszku przez Arabów w 636 roku, modlili się tu podobno wspólnie chrześcijanie i muzułmanie, o różnych porach dnia. Początkowo muzułmanie na potrzeby swojego kultu wznieśli mur z cegły mułowej, po południowej stronie. Chodziło o zasłonienie ściany, w kierunku której się modlili - wyznaczającej kiblę (kierunek Mekki). Kalif Al-Walid I odkupił bazylikę od chrześcijan i w latach 706-715 wybudował na jej miejscu meczet. Duży prostokątny dziedziniec Meczetu Umajjadów otaczają z trzech stron arkady, a z czwartej pomieszczenie do modlitw. Sala modlitewna składa się z trzech naw poprzedzielanych rzędami kolumn i arkad - te ostatnie to spolia, elementy pozyskane po rozebraniu katedry bizantyjskiej. Podłoże dziedzińca meczetu jest wyższe w stosunku do pierwotnego poziomu i było wielokrotnie naprawiane.
Meczet Umajjadów ma duże znaczenie także dla szyitów, gdyż tu doprowadzono kobiety i dzieci z rodu Alidów, ocalałe z masakry w bitwie pod Karbalą w roku 680 i tu je przetrzymywano przez 60 dni. Po stronie zachodniej mieści się brama o nazwie ”Brama pokoju” (Bab as-salam), gdzie trzymano jeńców wziętych pod Karbalą przez pierwsze trzy doby, zanim wpuszczono ich do środka. Detal architektoniczny z Meczetu Umajjadów. W skrzydle południowym meczetu znajduje się przybytek z relikwiami (domniemana głową) św. Jana Chrzciciela - według jednego z hadisów, uznawanego również przez sunnitów. W 2001 roku Damaszek odwiedził papież Jan Paweł II, oficjalnie w celu odwiedzenia relikwii św. Jana. Była to pierwsza w historii oficjalna wizyta papieża w meczecie. Zewnętrzne mury Meczetu Umajjadów pochodzą jeszcze z okresu rzymskiego. Na każdym narożniku Rzymianie wybudowali wieżę. Do dziś zachowały się tylko dwie z nich, które Walid I zamienił na minarety. Obok północnej bramy wzniesiono trzeci minaret, nazwany „minaretem panny młodej” (Mizana al-arus) - zachowała się wyłącznie jego niższa partia, wyższa została wzniesiona przez Ajjubidów w 1174 roku. Minaret wschodni, zwany Minaretem Isy (Jezusa), reprezentuje wiele stylów architektonicznych. Według tradycji muzułmańskiej Jezus pojawi się na tym minarecie w dniu Sądu Ostatecznego. Mozaiki zdobiące Meczet Umajjadów przedstawiają muzułmańską wizję raju. Najprawdopodobniej za wzór posłużyła im malownicza okolica Damaszku, zwana po arabsku Ghuta Dimaszk. Według tradycji, prorok Mahomet był nią tak zachwycony, że odmówił wejścia do niej, twierdząc, że woli zakosztować raju po śmierci. Wiele mozaik strawił pożar, do którego doszło w 1893 roku. Niektóre udało się zrekonstruować. Na dziedzińcu Meczetu Umajjadów znajdują się trzy obiekty: na środku studnia do ablucji rytualnej, po zachodniej stronie oktagonalna Kopuła Skarbu, w której za kalifów umajjadzkich przechowywano skarb państwa (tzw. bajt al-mal), po wschodniej zaś - tzw. Kopuła Godzin, zwana również Kopułą Zajn al-Abidina (czwartego imama szyickiego). Obie kopuły wsparte są na ośmiu kolumnach. Do północnej ściany Meczetu Umajjadów, na terenie niewielkiego ogrodu, przylega grób sułtana Al-Malika an-Nasira Salaha ad-Dunja wa-ad-Dina Abu al-Muzaffara Jusufa ibn Ajjuba ibn Szazi Al-Kurdiego, znanego bardziej pod skróconym imieniem Saladyna, XII-wiecznego władcy z dynastii Ajjubidów.
Podobno kalif Al-Walid I sprowadził z Bizancjum aż 200 rzemieślników do udekorowania Meczetu Umajjadów mozaikami. Jeden z damasceńskich meczetów. Jeden z damasceńskich meczetów. Jeden z kościołów chrześcijańskich w stolicy Syrii.

najbliższe galerie:

 
Damaszek
1pix użytkownik therek odległość 1 km 1pix
Damaszek - meczet Umajjadów
1pix użytkownik kikulisko odległość 1 km 1pix
Syria.  Damaszek.  Medyna i Pałac Azima.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 2 km 1pix
Syria
1pix użytkownik robertyeovil odległość 2 km 1pix
Syria.  Damaszek.  Muzeum Narodowe
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 2 km 1pix
Syria - Damaszek
1pix użytkownik stewal odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 31.07.2014 21:37

AK, Irena2005n - właśnie... Pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 20.07.2014 16:00

i cóż ...czegoś szkoda i czegoś żal....

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 16.07.2014 08:13

ciekawe komu i dlaczego zależy na zubożeniu tych krajów ?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!