m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Hotel Gdańsk to szczególne miejsce w centrum miasta. Zlokalizowany jest tuż przy gdańskiej marinie w XVIII-wiecznym spichlerzu, co sprawia, że jest miejscem nie tylko komfortowym, ale także niepowtarzalnym, urzekającym swoją elegancją i historią. Wyjątkową atrakcją jest mini-browar, zainstalowany w restauracji hotelowej Brovarnia, warzący pyszne gdańskie piwo. Widok Starego Miasta od strony gdańskiej mariny. Stare Miasto widziane z ulicy Szafarnia, od strony gdańskiej mariny. Jachty, cumujące w gdańskiej marinie. Barokowy, bardzo starannie odrestaurowany pałacyk mieszczący hotel Podewils jest usytuowany tuż nad Motławą, przy gdańskiej przystani jachtowej, obok mostu prowadzącego na Ołowiankę, w niewielkiej odległości od Starego Miasta. Z okien luksusowych pokoi roztacza się niezapomniany widok na Gdańską Starówkę, rzekę oraz zabytkowy Żuraw z XIV wieku. Gdańska Starówka widziana od strony mariny przy ulicy Szafarnia.
Kutry cumujące przy Ołowiance i widok na Motławę i Stare Miasto. Odnoga Motławy, okalająca widoczną z lewej strony wyspę Ołowianka. Gdańska marina widziana od strony Ołowianki. XV-wieczny Żuraw - to symbol Gdańska. Jego masywna sylwetka, lekko wychylona nad Motławę, wyraźnie dominuje nad całym Długim Pobrzeżem. Pierwszy drewniany Żuraw stanął nad Motławą jeszcze w XIV wieku. Gdy spłonął w 1442 roku, miasto postanowiło odbudować go z cegieł. Henryk Vorrath, ówczesny burmistrz Gdańska, wprowadził specjalny podatek na ten cel. Budowę ukończono w 1444 roku. Gdański Żuraw to najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Otoczony jest dwiema ceglanymi obronnymi basztami. W środku znajdują się dwie pary kół, każda z nich mogła udźwignąć nawet dwutonowy ciężar. Motława i Długie Pobrzeże widziane z Ołowianki. Rudowęglowiec s/s Sołdek to pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej. Został zbudowany w Stoczni Gdańskiej dla szczecińskiego armatora - Polskiej Żeglugi Morskiej. Zwodowany w listopadzie 1948 roku. Otrzymał nazwisko ówczesnego trasera Stoczni Gdańskiej, Stanisława Sołdka, którego żona Helena, była matką chrzestną statku. Był eksploatowany do 1980 roku. W 1981 roku został przekazany Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Od roku 1985 pełni funkcję statku-muzeum. Zacumowany jest na Motławie na brzegu wyspy Ołowianka.
Wyspa Ołowianka. Najstarsza, utrwalona w dokumentach z 1404 roku nazwa okolic Ołowianki brzmiała Szafarnia. Nazwa Ołowianka pochodzi stąd, że później znajdowały się tam magazyny, służące do przechowywania ołowiu. Największy z nich określano, jako Dwór Ołowiany. Znajdowały się tu też spichlerze. W części wschodniej Ołowianki, zwanej niegdyś Ciesielnią, znajdowały się wielkie zakłady ciesielskie, a także rodzaj stoczni remontowej, z której korzystali Krzyżacy. Niedaleko znajdowała się osobliwa rogatka wodna, w postaci długiego łańcucha lub drąga zagradzającego Motławę. Turystyczny galeon, przepływający obok Spichrza Królewskiego (przekształconego w Hotel Królewski) i budynków Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina na wyspie Ołowianka. Widok na Spichlerz Królewski (obecnie hotel) na wyspie Ołowianka i zacumowany statek-muzeum s/s Sołdek. Odbudowane spichlerze na wyspie Ołowianka oraz marina jachtowa, położona tuż za wyspą, za mostem nad Kanałem na Stępce. Ołowianka pierwotnie nie była wyspą. Została nią dopiero po przekopaniu w roku 1576 kanału Na Stępce. W widocznych na zdjęciu odrestaurowanych spichlerzach mieści się obecnie Centralne Muzeum Morskie. Dla wygody zwiedzających pomiędzy wyspą Ołowianką a Żurawiem kursuje w godzinach pracy muzeum, co 15 minut, prom Motława. Żuraw gdański jest najstarszym zachowanym dźwigiem portowym w Europie. Został zbudowany w latach 1442-1444 w formie dwóch ceglanych baszt Wieży Szerokiej, między którymi zainstalowano drewniany mechanizm dźwigowy, mogący podnieść ciężar 4 ton na wysokość 11 metrów. Żuraw pełnił potrójną funkcję: dźwigu, fortyfikacji i bramy miejskiej. Żuraw został podpalony w 1945 roku, gdy miasto zdobyła Armia Czerwona. Ocalały mury okalające drewnianą konstrukcję. Po II wojnie światowej zrekonstruowano część drewnianą. Obecnie Żuraw jest jedną z filii Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jedna z knajpek na Długim Pobrzeżu.
Zabytkowe kamieniczki na Długim Pobrzeżu nad Motławą. Długie Pobrzeże widziane z Mostu Zielonego. Długi Targ pełni funkcję rynku, jest przedłużeniem ulicy Długiej, z którą tworzy tzw. Drogę Królewską. Mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy. Najstarsze zachowane domy powstały już w średniowieczu, ale większość zabudowy pochodzi z czasów nowożytnych. Z powodu uroczystych parad, przeprowadzanych tą drogą w latach 1457-1552, wzięło się jej określenie, jako Drogi Królewskiej. W XIV i XV wieku w każdą sobotę przy Długim Targu handlowano mięsem, a na odcinku między Fontanną Neptuna a ratuszem sprzedawano żywe prosięta, dlatego też tę część Drogi Królewskiej nazywano Targiem Prosiąt. Brama Zielona Głównego Miasta zamykająca Długi Targ od strony Motławy jest usytuowana na miejscu dawnej Bramy Kogi, wzmiankowanej już w roku 1357 i będącej prawdopodobnie najstarszą z bram wodnych Gdańska. W obecnym kształcie została zbudowana w latach 1564-1568 przez Regniera z Amsterdamu i drezdeńczyka Hansa Kramera, jako gdańska rezydencja królów polskich. Mimo swego przeznaczenia na rezydencję królewską, Brama Zielona nigdy polskich królów nie gościła. Zatrzymała się tu jedynie przejazdem w 1646 roku przyszła żona Władysława IV Wazy, a później Jana II Kazimierza Wazy, Ludwika Maria Gonzaga. Budowla jest pierwszym w Gdańsku przykładem manieryzmu niderlandzkiego, stylu, który nadał miastu charakterystyczne piętno. Brama Zielona. Jej nazwę należy wiązać z pobliskim mostem, przy budowie którego użyto kamieni o zielonkawym odcieniu. Brama początkowo posiadała trzy przejścia, nad którymi umieszczono herby Polski, Prus Królewskich oraz Gdańska. Czwarte przejście przebito dopiero w 1883 roku, umieszczając nad nim godło Prus. W latach 1747-1845 Zielona Brama była siedzibą Towarzystwa Przyrodniczego. W czasie II wojny światowej budynek padł pastwą pożaru. Przez wiele lat obiekt nie był odpowiednio konserwowany. Wygląd tego cennego zabytku został korzystnie zmieniony zakończonym niedawno gruntownym remontem.
Kamienice przy Długim Targu. Ta z niebieską fasadą to kamienica z 1680 roku. Autorstwo wystroju rzeźbiarskiego przypisywane jest Andreasowi Schlüterowi młodszemu. Przez drugą i trzecią i kondygnację biegną w tzw. wielkim porządku widoczne na zdjęciu cztery gładkie pilastry o głowicach korynckich. Zwieńczenie fasady stanowi szczyt schodkowy zakończony półkoliście, ozdobiony wolutami, festonami oraz dwoma medalionami z głowami męskimi (niekiedy uważanymi za portrety królów Jana II Kazimierza i Jana III Sobieskiego). Na szczycie ustawiona jest metalowa figura ptaka z rozpostartymi skrzydłami. Współczesne, ale nawiązujące do historii, polichromie zdobiące jedną z kamieniczek na Długim Targu. Ulica Długa i Długi Targ tworzące Trakt Królewski należą do najpiękniejszych ulic Gdańska. Biegną prostopadle do Motławy od Złotej Bramy do Zielonej Bramy. Długi Targ w XVI i XVII wieku pełnił rolę giełdy. Mieszkali tu najzamożniejsi patrycjusze gdańscy, burmistrzowie, bogaci kupcy i niemal każda kamienica ma swoją własną ciekawą historię. Zabytkowe kamienice przy Długim Targu. Detal architektoniczny jednej z kamieniczek na Długim Targu. Detal architektoniczny jednej z kamieniczek na Długim Targu.
Na Długim Targu. …W tym kamiennym pierścieniu rozkwitało coś podobnego do wielkiej stokrotki; kreza biała, przejrzysta drobno prążkowana wypełniała prawie całe okienko, a jak w środku białej stokrotki połyska złota kulka, tak w tym okrągłym kołnierzyku świeciła główka złotowłosa, bramką z niebieskich wstążek przepasana, bijąca słonecznym blaskiem świeżej cery, wdzięku i figlarności... - tak bohaterkę powieści opisywała Jadwiga Łuszczewska ps. Deotyma. Panienka z okienka to jedna z atrakcji Gdańska. Codziennie o 13.03 z okna Nowego Domu Ławy wygląda postać wyobrażająca młodą XVII-wieczną gdańszczankę. Kamienica Nowego Domu Ławy na Długim Targu. Detal architektoniczny jednej z kamieniczek na Długim Targu. Rzeźba jednego z lwów przy schodach, prowadzących na przedproże Dworu Artusa na Długim Targu. Ulica Długa widziana z Długiego Targu.
Kamienice przy ulicy Piwnej i Bazylika Mariacka. Bazylika Mariacka Wielka Zbrojownia. Widok od strony ulicy Piwnej. Jej budowniczym był Anton van Obberghen. Do Gdańska przybył on w 1586 roku. Wcześniej pracował przy budowie obwarowań w Antwerpii, a następnie w Danii, gdzie w roku 1577 został nadwornym budowniczym królewskim i prowadził przebudowę zamku Kronborg w Helsingør. Od roku 1592 był miejskim budowniczym, a od roku 1594 roku pełnił funkcję pierwszego budowniczego miasta. Brał udział w budowie fortyfikacji Twierdzy Wisłoujście, Bastionu św. Brygidy i Ratusza Staromiejskiego. Przypisuje mu się także budowę ratusza w Toruniu. Wielka Zbrojownia. Widok od strony ulicy Piwnej. Została zbudowana z czerwonej, holenderskiej cegły, zdobionej dekoracjami z piaskowca i bogatymi złoceniami. Konstrukcja sprawia wrażenie, jakby budynek składał się z czterech oddzielnych kamieniczek. Budynek został spalony podczas działań wojennych w 1945 roku. Odbudowano go w latach 1947-1965, z rekonstrukcją hełmów wież i kamieniarki szczytów. W latach 2000-2005 odnowiono fasady, przywracając efektowne złocenia od strony ul. Piwnej. Parter budynku zajmuje obecnie pasaż handlowy, na wyższych kondygnacjach mieści się Akademia Sztuk Pięknych. Wielka Zbrojownia. Widok głównej fasady od strony ulicy Piwnej. Zdobią ją dwa wielkie rustykowane portale, zwieńczone kartuszami z herbami Gdańska, podtrzymywanymi przez lwy, posąg Minerwy, umieszczony we wnęce usytuowanej na wysokości górnej kondygnacji, kamienne maski, ornamenty okuciowe, postacie gdańskich wojowników (trzech pikinierów, halabardzisty i wachmistrza), szczyty z wąsatymi sfinksami i wybuchającymi granatami, a po obu bokach - dwie ośmioboczne, wysokie wieżyczki, zwieńczone hełmami z blachy, mieszczące ślimakowate schody. Hotel Wolne Miasto przy ulicy Świętego Ducha umiejscowiony został w pieczołowicie odrestaurowanych gdańskich kamieniczkach. W recepcji Hotelu witają gości repliki renesansowych mebli gdańskich, a korytarze i pokoje hotelowe zdobią stare fotografie miasta.
Kamienice na rogu ulic Świętego Ducha i Latarnianej. Kamieniczki przy ulicy Grobla I. Kamieniczki przy ulicy Grobla I. Hotel Hilton na Targu Rybnym w pobliżu Motławy. Baszta Łabędź przy Targu Rybnym. W XIV w na miejscu dzisiejszej wieży stała już podobna budowla, tzw. Baszta Rybacka. Wzniesiona została przez Krzyżaków, a jej zadanie polegało na zaryglowaniu dostępu do komturskiego zamku od strony miasta. W 1454 roku zbuntowani gdańszczanie zniszczyli większość krzyżackich obiektów militarnych w tym również Basztę Rybacką. Na jej miejscu, zresztą przy wykorzystaniu fundamentów zniszczonej wieży, wzniesiono dzisiejszą Basztę Łabędź. Przypominała ona wyglądem Basztę Rybacką, różnica polegała na zwróceniu kierunku ostrzału w stronę przystani portowej. Jeden z żaglowców, zacumowanych przy Rybackim Pobrzeżu. Rybackie Pobrzeże, będące przedłużeniem Długiego Pobrzeża, stanowiło część Targu Rybnego położoną bezpośrednio nad Motławą, dawniej oddzieloną od reszty Targu Rybnego pierzeją domów, w której istniały trzy przejścia: Brama Straganiarska, Brama Tobiasza oraz wąskie przejście zwane Bramą Maślaną. W swoim historycznym kształcie, utrwalonym na wielu archiwalnych fotografiach, było to miejsce gdzie handlowano rybami, zarówno na drewnianym pomoście jak i bezpośrednio z przycumowanych do nabrzeża łodzi.
Historyczna brama Stoczni Gdańskiej, w czasach strajków sierpniowych 1980 roku noszącej imię Lenina. Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 roku zaprojektowany przez Bogdana Pietruszkę, Roberta Peplińskiego, Elżbietę Szczodrowską-Peplińską i Wiesława Szyślaka. Krzyże upamiętniają trzech pierwszych zabitych przez MO i Ludowe Wojsko Polskie stoczniowcow. Spinające je kotwice to znak nadziei. Stoczniowcy czekali na upamiętnienie poległych kolegów dziesięć lat, aż do powstania NSZZ Solidarność. Mimo obietnic złożonych na początku 1971 roku władze PRL nie zgodziły się wcześniej na jakiekolwiek formy upamiętnienia robotniczego protestu i jego ofiar.

najbliższe galerie:

 
   GDAŃSK
1pix użytkownik harmony odległość 0 km 1pix
Polskie miasta wojewódzkie - Gdańsk 1
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Trójmiasto - Gdańsk
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Mini spotkanie OŚ na ulicy Piwnej:)
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Mam w Gdańsku swą uliczkę, która mnie oczarowała. . .
1pix użytkownik barbara_31 odległość 0 km 1pix
Gdańsk w 3 godziny i laba nad morzem
1pix użytkownik lestekm odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 04.08.2014 23:02

ależ proszę i odpozdrawiam....

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5512) dodano 31.07.2014 21:47

Satan - dzięki. Przy najbliższej okazji na pewno tam trafię. Pozdrawiam.

Marcin1980, Irena2005n - dziękuję i pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 29.07.2014 19:22

i symbol na koniec....i cóż...chyba czegoś szkoda i czegoś żal...

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 28.07.2014 13:53

bardzo miły spacer, dawno nie byłem, trzeba będzie się wybrać ponownie.

elise użytkownik elise(wpisów:967) dodano 27.07.2014 12:14

Satan dziękuje za informacje, bo jak byłam na początku lipca to kończyli coś robić, ale nie wiedziałam co to będzie. Nigdy nie za duzo galerii o Gdańsku. Pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3148) dodano 27.07.2014 09:48

W Gdańsku oddano nowy, piękny deptak z widokiem na Żuraw, po prawej stronie na fotce nr 20, gdzie wówczas były jeszcze nieużytki.
Nowe, dziwicze tereny do fotografii czekają zatem! :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!