m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Na Plac Niebiańskiego Spokoju wchodzimy od strony południowo-wschodniej. Widzimy Wieżę Strażniczą oraz Bramę Przednią. Idąc dalej dostrzegamy kolejkę ustawioną wzdłuż metalowych barierek. Kolejka ta stoi cierpliwie przed wejściem do Mauzoleum Przewodniczącego Mao.
Na samym placu tłumy Chińczyków i turystów z całego świata. Plac kontrolowany jest przez wiele służb bezpieczeństwa. Chińczycy cierpliwie czekają, by zobaczyć swego wodza.  Na słupie widocznym w oddali zainstalowanych jest kilka kamer, które dostrzec możemy również w innych miejscach. Jak widać chiński wielki brat patrzy uważnie. Kolejka mimo, że cały czas się przesuwa to jednak nie maleje. Rezygnujemy z wizyty w mauzoleum i idziemy dalej. Oczom naszym ukazuje się Wielka Hala Ludowa oraz Pomnik Bohaterów Ludowych.
Tuż obok służby mundurowe. A wsród tłumu zapewne wielu tajniaków strzeżących tego miejsca. Po wschodniej stronie placu znajduje się Muzeum Narodowe. Po stronie zachodniej wspomniana już  Wielka Hala Ludowa. W budynku tym odbywają się obrady parlamentu. Pomiędzy jego sesjami służy jako miejsce konferencji i koncertów. Idąć dalej widzimy jeden z policyjnych pojazdów, których na placu nie brakuje. Spoglądamy jeszcze w kierunku Pomnika Bohaterów Ludowych odsłoniętego oficjalnie 1 maja 1958 roku.
Na piedestale pomnika umieszczone są płaskorzeźby przedstawiające najważniejsze wydarzenia z XIX i XX-wiecznej historii Chin. Znajduje się tam również inskrypcja ze słowami Mao Zedonga: Wieczna chwała Bohaterom Ludu! Małymi krokami dochodzimy do Bramy Niebiańskiego Spokoju. Jednak przed nią dostrzegamy maszt z wartą honorową. A za nami tłumy turystów obserwowanych przez widoczne na słupach zainstalowane kamery. I dalej wszechobecne wozy policyjne.
A na wspomnianym wcześniej maszcie dumnie powiewająca flaga Chin. Codziennie o wschodzie słońca żołnierze wciągają na maszt chińską flagę, a o zachodzie ją opuszczają. Wydarzeniu temu towarzyszy ceremoniał przejścia 30 uzbrojonych żołnierzy. Jest to swego rodzaju atrakcja dla turystow.

 Brama Niebiańskiego Spokoju jest już coraz bliżej. Stanowi narodowy symbol Chin. Brama wraz z placem powstały w 1417 roku, za panowania cesarza Yongle. Po przejściu na drugą stronę ulicy spoglądamy w kierunku placu. Zbliżamy się do znanej na całym świecie bramy.
Wieńczy ją portret Wielkiego Mao dumnie spoglądającego na plac. W wielkim tłumie przechodzimy przez bramę w kierunku Zakazanego Miasta.

najbliższe galerie:

 
Chiny (3) Pekin i Badaling
1pix użytkownik raul odległość 0 km 1pix
Chiny ab ovo
1pix użytkownik licja odległość 1 km 1pix
Pekin 2012 Festiwal Kultury Polskiej
1pix użytkownik hakunamatata odległość 1 km 1pix
Pekin.  Zakazane Miasto,  cz. I.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
Beijing - watro mieć marzenia
1pix użytkownik annuus80 odległość 1 km 1pix
Chiny - Pekin I
1pix użytkownik ignac74 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 12.07.2014 21:05

tłumnie tam i cóż chyba caly wolny świat chce zobaczyc to miejsce....ciekawa relacja...pozdrawiam serdecznie...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5727) dodano 06.07.2014 23:06

Ciekawa relacja i miejsce. Aczkolwiek nazwa ma się nijak, do burzliwej przeszłości placu. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!