m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zwiedzanie rozpoczniemy spod Huty Warszawa, a właściwie Huta ArcelorMittal Warszawa należąca do Koncernu ArcelorMittal, która obecnie  jest uznanym producentem wyrobów długich ze stali węglowych i stopowych. Zespół przystankowy Metro Młociny.Zespół przystanków oraz krańców autobusowych i tramwajowych położonych u zbiegu ulic Kasprowicza, Nocznickiego i Zgrupowania AK Kampinos. Zespół powiązany jest z działającą tu stacją metra Młociny i parkingiem Parkuj i Jedź, tworząc wraz z nimi dogodny węzeł przesiadkowy Młociny. Trasa Mostu Marii Skłodowskiej-Curie (dawniej Trasa Mostu Północnego) oraz odcinek Pułkowa - Młociny.Odcinek został oddany do użytku 25 marca 2012. Wawrzyszew; dawna wieś, współcześnie osiedle oraz obszar Miejskiego Systemu Informacji położony na Bielanach, ograniczony ulicami Nocznickiego, Kasprowicza, Oczapowskiego, al. Reymonta oraz Wólczyńską, z uwzględnieniem Cmentarza Wawrzyszewskiego. W 1994 roku Wawrzyszew wszedł w skład Bielan, natomiast w 2008 roku otwarto stację metra A-22 Wawrzyszew. Bielański Ośrodek Kultury przy ul.Goldoniego 1,organizuje koncerty, wystawy, spektakle teatralne oraz prowadzi kluby i sekcje działalności artystycznej. Propozycje programowe Ośrodka kierowane są do mieszkańców Warszawy i miejscowości podwarszawskich.
19 lutego 2014 roku odbył się koncert Natalii Kowalenko, która śpiewała razem z ojcem piosenki Anny German.Natalia Kovalenko (sopran) - Urodziła się na Ukrainie, absolwentka Akademii Muzycznej w Kijowie, wszechstronna wokalistka, wykonująca z powodzeniem zarówno muzykę klasyczną jak i piosenki oraz romanse do przesyconych poezją i emocjami tekstów. Na początku 2012 roku odkryła dla siebie wielki i inspirujący „świat” piosenek z repertuaru Anny German, niestety niemal zapomnianej w Polsce. Natalia zaśpiewała w duecie z ojcem Wołodimirem. Dwa piękne głosy przyniosły wiele wzruszeń słuchaczom. Kościół pw. Maryi Matki Zawierzenia,ul. Wólczyńska 64, na Wawrzyszewie w obrębie Cmentarza Wawrzyszewskiego Kościół pw. św. Marii Magdaleny. Kościół stary pw. św. Marii Magdaleny w stylu wczesnego baroku, zbudowany w połowie XVI w.,na Wawrzyszewie w obrębie Cmentarza Wawrzyszewskiego Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, ulica Przy Agorze 9;
Warszawa, Bielany, Wrzeciono
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie; parafia rzymskokatolicka w Warszawie. Obsługiwana przez księży diecezjalnych.

Parafia została erygowana w 1980. Kościół wybudowany w latach 90. XX wieku. W parafii posługę pełnią siostry salezjanki. Plac Konfederacji - położony z dala od głównych ciągów komunikacyjnych centralny plac osiedla Zdobycz Robotnicza w obszarze MSI Stare Bielany, w dzielnicy Bielany.Plac wytyczony został wraz z budową całego osiedla Zdobycz Robotnicza pod koniec lat 20. XX wieku, otoczony jest niską, piętrową zabudową w modnym w latach 20. stylu dworkowym. Domy mają charakterystyczne wysokie dachy pokryte czerwoną dachówką. Ich projekt przygotował Janusz Dzierżawski.Na placu znajduje się także kamień upamiętniający żołnierzy 77. pułku piechoty. Wyryty jest na nim napis: Żołnierzom 77. pułku piechoty Wojska Polskiego i 77. pułku piechoty okręgu nowogródzkiego Armii Krajowej oraz mieszkańcom ziemi lidzkiej. Poległym i zamordowanym przez okupantów w latach 1939-1945. W hołdzie i ku pamięci następnych pokoleń Polaków. Rodacy. Parafia św. Zygmunta w Warszawie, stołeczna parafia położona na Starych Bielanach. Siedzibą parafii jest kościół św. Zygmunta na osiedlu Zdobycz Robotnicza przy placu Konfederacji 55.Przy parafii mieści się także Zespół Pomocy Bliźniemu. Urząd Dzielnicy Bielany ulica Stefana Żeromskiego 29/Al. Zjednoczenia.
Od 1951 r. Bielany należały do dzielnicy Żoliborz, od 16 czerwca 1994 r., do grudnia 2002 r. stanowiły odrębną samorządną gminę, obecnie zaś mają status dzielnicy.
 Ulica Słowackiego.Na roku Potockiej i ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się Szkoła Główna Służby Pożarniczej. Pętla tramwajowa Marymont-Potok. Za skrzyżowaniem Potockiej i Popiełuszki znajduje się kolejne skrzyżowanie ulic Gdańskiej oraz Popiełuszki. Na pierwszym z nich ruch odbywa się w stronę osiedla Marymont-Potok, a na kolejnym w odwrotną. Ulica z dwupasmowej staje się trzypasmowa, przedzielona pasem zieleni. Stopniowo zmienia też ona swój bieg w stronę północy. Po stronie północno-wschodniej znajduje się Park Kaskada, po południowo zaś, do ulicy Włościańskiej Hala Marymoncka wraz z otaczającym ją bazarem oraz główny budynek stacji metra A19 Marymont. Ulica Juliusza Słowackiego, warszawska ulica o długości ok. 1655 metrów, znajdująca się w dzielnicach: Żoliborz oraz Bielany (Marymont-Kaskada, Słodowiec). Ulicę wytyczono przed II wojną światową. Do 1939 roku była częścią ulicy Marymonckiej, następnie przez dwa lata nosiła imię Juliusza Słowackiego, a w okresie 1941-45 nazywano ją Modlinerstrasse (ul. Modlińska). Po wojnie przywrócono jej dawną nazwę.
Ulica Potocka - długa na 1,25 kilometra ulica położona na Żoliborzu. Biegnie od skrzyżowania ulic Słowackiego i Popiełuszki do ul. Gwiaździstej. W miejscu gdzie widać klomb, stała stacja benzynowa. Mieszkańcy pobliskiego bloku,  protestowali przeciwko niej 43 lata! Tyle żyli w trujących oparach z paliw, teraz mają kwiaty.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34884,4384893.html od strony północno-wschodniej ( od ul. kś.J.Popiełuszki), znajdują się uliczki  Marcina Poczobutta i Hanki Czaki. W tym miejscu przed laty znajdował się ogródek jordanowski. Ulica Gdańska - długa na ponad 1,3 kilometra ulica położona na Bielanach i Żoliborzu. Biegnie od skrzyżowania ulic Słowackiego i Popiełuszki, do ulicy Smoleńskiego. Ulica nie stanowi jednolitej całości, jest przerwana w pobliżu granicy Bielan i Żoliborza. Ulica stanowiła jedną całość do czasu budowy alei Armii Krajowej.Ulica rozpoczyna swój bieg na placu Jacka Kuronia na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Popiełuszki. Biegnąc na północ, krzyżuje się kolejno z ulicami: Potocką, Kolektorską, Bieniewicką, Paska, Trószyńskiego, Dembińskiego i Twardowskiego. Tablica upamiętniająca wybitnego kryptologa Mariana Rejewskiego na domu przy Gdańskiej 2 Kościół parafialny Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie - kościół zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Żoliborz na Marymoncie, pierwotnie wzniesiony w XVII wieku jako letnia rezydencja królowej Marii Kazimiery. Obecnie parafia Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie, przy ul. Gdańskiej 6A w Warszawie.
Król Jan III Sobieski polecił architektowi Tylmanowi z Gameren zbudowanie tu niewielkiego pałacu na wzgórzu, którego budowa trwała w latach 1692-1695. Pałac wzniesiony w miejscu poprzedniego dworu zbudowany był na planie kwadratu z kilkoma pomieszczeniami na parterze, salą (piano nobile) w kształcie krzyża na piętrze i dachem namiotowym z ozdobną banią. Wszystkie elewacje pałacyku zostały jednakowo ukształtowane za pomocą ram i pseudopilastrów. Pałacyk, służący wyłącznie prywatnemu życiu rodziny królewskiej, pełnił zarazem funkcję pawilonu myśliwskiego Jana III. Samo miejsce otrzymało nową nazwę Marymont - czyli Góra Marii. W 1720 pałac kupił król August II i przebudował na willę myśliwską, następnie założył przy niej zwierzyniec i ogród ozdobny, który w 1763 stał się parkiem publicznym. Posiadłość w dzierżawie posiadali najpierw poseł angielski Wrought, a następnie marszałek koronny Franciszek Rzewuski. W 1796 posiadłość zakupił rząd pruski, a potem stał się własnością skarbu Królestwa Polskiego.
W 1816 utworzono tu Szkołę Agronomiczną, która otwarła swoje podwoje dla uczniów w 1820 jako Instytut Agronomiczny. Na parterze pałacyku powstała wtedy kaplica, a na piętrze - gabinety. W 1862 szkoła przeniesiona została przez władze carskie do Puław, do nowo utworzonego Instytutu Politechnicznego i Rolniczo-Leśnego, a opuszczone budynki na Marymoncie przejęte zostały przez wojsko z przeznaczeniem na koszary. W 1915 budynki te, jak i całą Warszawę opuściły oddziały rosyjskie - w budynkach powstało schronisko dla nieuleczalnie chorych pod wezwaniem św. Józefa, w zrujnowanym pałacu zaś 2 lutego 1916 Księża Marianie ponownie urządzili kaplicę. W 1924 kaplicę gruntownie przebudowano w stylu eklektycznym, według projektu ppłk Henrycha i w tym samym roku poświęcił ją biskup polowy WP Stanisław Gall. W latach 1928-1930 dobudowano dwa wejścia boczne oraz uporządkowano sprawy własnościowe. Kościół ucierpiał w czasie II wojny światowej - uszkodzeniu uległo m.in. sklepienie nad prezbiterium kościoła. W latach 1956-1959 trwały prace projektowo-budowlane nad rozbudową kaplicy, uwieńczone nadaniem praw kościoła parafialnego w kwietniu 1959 przez ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1960 powiększono kościół według projektu Bruna Zborowskiego w kierunku zachodnim i nadbudowano wejście, przez co powstał w ten sposób kościół trzynawowy z transeptem i łukowym prezbiterium.
W połowie lat 70. XX w. powstały 21-głosowe organy. Figurka od strony ulicy Dembińskiego. Konsekracji kościoła i powołania parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski dokonał 11 października 1966 Ks. Kard. Stefan Wyszyński. Oprócz licznych elementów wyposażenia z XIX i XX wieku zasługuje na uwagę relikwiarz św. Cecylii z połowy XVIII wieku. Ulica Gdańska na Marymoncie. Nazwa ulicy pochodzi od Gdańska - miasta położonego w Polsce nad Morzem Bałtyckim, założonego w 997 roku, stolicy województwa pomorskiego oraz archidiecezji gdańskiej. Ulica Jana Chryzostoma Paska - długa na ok. 350 metrów ulica położona na Żoliborzu. Biegnie od ulicy Gdańskiej do Marii Kazimiery. Nie krzyżuje się z żadnymi innymi ulicami.Tablica na domu przy Gdańskiej 4a, róg Paska.15 września 1944 roku na podwórzu domu przy Gdańskiej 4a (róg Paska) hitlerowcy rozstrzelali ok. 100 mieszkańców okolicznych domów bestialsko mordując dzieci. Dziś upamiętnia to tablica pamiątkowa na ścianie domu od strony ulicy Paska. Paska 10 - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 9.Szkoła Podstawowa nr 155, Gimnazjum nr 88
W tym budynku w okresie lat 1990-1996 przy ul. Paska 21, mieściła się Ambasada Grecji w Polsce. Obecnie (2001-2014) mieści się przy ul. Górnośląskiej 35. Ulica Bieniewiecka długa na prawie 375 metrów ulica położona na Żoliborzu. Łączy ulice Gdańską i Potocką. Nie ma przecznic. Ulica ma niewielki spadek, różnica pomiędzy jej górnym i dolnym krańcem wynosi ok. 7 metrów.Nazwa ulicy pochodzi od Bieniewic - zamieszkanej przez 660 osób wsi położonej w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Błonie.

najbliższe galerie:

 
SKWER WOŁYŃSKI W WARSZAWIE
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Moja Warszawa (20)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
WARSZAWA - Z MARIENSZTATU NA ŻOLIBORZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Moja Warszawa (19)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
WARSZAWA  - KOŚCIOŁY 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
ZWIEDZAMY WARSZAWĘ 16
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 19.07.2014 14:02

bardzo dziękuję za ciekawe info....i jeszcze raz pozdrawiam....

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.07.2014 11:33

irena2005n - Irenko. Bielany i Żoliborz tak bardzo się zmieniły i zmieniają, że sama nie jestem w stanie tego ogarnąć, choć mieszkam tam od zawsze. Imprezy w Lasku Bielańskim były fajne i zawsze można było się trochę rozerwać. Dziś jest cicho i spokojnie. Do Lasku od mojej strony nie można dojść, bo Marymoncka,od cmentarza włoskiego , aż do Podleśnej jest w remoncie.Ciągle coś się buduje i zmienia w mgnieniu oka. Taka jest nasza Warszawa.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 13.07.2014 11:30

achernar-51- Będzie jeszcze jedna część tej galerii dzisiaj (cd).Dojedziemy do Dworca Gdańskiego. Miło mi, że przypomniałam Ci naszą dzielnicę.
Pozdrawiam serdecznie.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 12.07.2014 21:51

malo pamiętam z tej dzielnicy....chyba jedynie imprezy w Lasku Bielańskim wspominam z wielkim sentymentem....może były fajne...?....sama nie wiem...i pozdrawiam serdecznie...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 12.07.2014 21:38

Z dużym sentymentem obejrzałem bielańską galerię, gdyż właśnie w tej dzielnicy (przy ulicy Perzyńskiego) mieszkałem do 2008 roku. Dlatego mogę powiedzieć, że wszystkie pokazane miejsca są mi znajome. Dzięki. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!