m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Północne Centrum Sztuki - Teatr Komedia; warszawski teatr, działający od 1954 roku, wystawiający głównie lekkie komedie, farsy i spektakle muzyczne. Siedziba teatru mieści się przy ulicy Słowackiego 19a w Warszawie. Od stycznia 1990 roku teatr nosił nazwę Północne Centrum Sztuki, a od 1992 obowiązuje obecna nazwa. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca Henryka Dembińskiego, działacza WSM, który zginął w walce z faszyzmem. Kiedyś, w tej części budynku mieścił się Urząd Stanu Cywilnego. Ulica Pawła Suzina/Próchnika - na Żoliborzu. Łączy szerokim łukiem ulice Krasińskiego i Słowackiego. Biegnąc na północ krzyżuje się kolejno z ulicami Próchnika i Sierpecką. Jest jednokierunkowa, ruch odbywa się w kierunku ulicy Słowackiego. Przy ulicy (na skrzyżowaniu z Próchnika) znajduje się dawna kotłownia WSM. Patronem ulicy jest Paweł Suzin - oficer związany z ruchem niepodległościowym, wykładowca polskiej szkoły wojskowej we Włoszech, zginął w powstaniu styczniowym w augustowskiem, oraz  Adam Próchnik, działacz socjalistyczny i oświatowy, historyk. Na ścianie kotłowni przy Próchnika znajduje płyta upamiętniająca rozpoczęcie powstania warszawskiego. W tym miejscu 1 sierpnia 1944 roku ok. godz. 13:30 padły jedne z pierwszych strzałów - w walce poległo 20 żołnierzy AK. Tablica upamiętniająca rozpoczęcie powstania warszawskiego.
Parafia św. Stanisława Kostki; parafia rzymskokatolicka położona na Żoliborzu, której siedziba znajduje się przy ul. Hozjusza 2, a kościołem parafialnym jest kościół św. Stanisława Kostki. Parafia należy do najbardziej znanych parafii w Warszawie, gdyż jest kojarzona ze Sługą Bożym bł. księdzem Jerzym Popiełuszką, który pełnił tu funkcję wikariusza.Muzeum Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki Dnia 19 października 2004 roku w parafii odbyły się główne uroczystości Roku księdza Jerzego Popiełuszki, ogłoszonego przez NSZZ Solidarność, zaś 16 października 2004 roku przy kościele parafialnym otwarto Muzeum Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki.W 2010 roku w parafii odbyły się uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki. Obok kościoła wybudowano Dom Pielgrzyma Amicus Plac Thomasa Woodrowa Wilsona w Warszawie.Główny plac Żoliborza, utworzony w 1923 r., położony u zbiegu ulic Mickiewicza, Krasińskiego i Słowackiego.Plac tworzy formę ronda, krzyżują się na nim linie tramwajowe, pełni też rolę pętli autobusowej. Pod placem znajduje się stacja metra A-18 Plac Wilsona. Do najważniejszych obiektów umiejscowionych przy placu należą Park Żeromskiego z Fortem Sokolnickiego, Kino Wisła oraz kościół św. Stanisława Kostki (z adresem ul. Hozjusza) z grobem ks. Jerzego Popiełuszki.Patronem placu jest Thomas Woodrow Wilson, 28. prezydent Stanów Zjednoczonych. W latach 1923-1926 plac nosił nazwę Żeromskiego, a od 1953 do 1990 roku Komuny Paryskiej.
Ulica Zygmunta Krasińskiego - długa na prawie 3 kilometry ulica położona na Żoliborzu, ciągnąca się od Wybrzeża Gdyńskiego na wschodzie do Powązkowskiej na zachodzie.Ulica Krasińskiego rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Wybrzeżem Gdyńskim, po czym biegnąc na zachód krzyżuje się kolejno z ulicami: Czarnieckiego, Dziennikarską, Karpińskiego, Mickiewicza, Słowackiego, Felińskiego, Toeplitza, Filarecką, Hozjusza, Suzina, Kochowskiego, Jaśkiewicza, Trentowskiego, Popiełuszki, Sady Żoliborskie, Broniewskiego, Anny German, Przasnyską i Elbląską, kończąc swój bieg na skrzyżowaniu z Powązkowską. Planowane jest przedłużenie ulicy w kierunku południowo-zachodnim do Trasy AK oraz w kierunku Wisły, mostem Krasińskiego do ulicy Budowlanej na Bródnie. Ulicą Krasińskiego można dotrzeć do samej Wisły.Patronem ulicy jest Zygmunt Krasiński - polski poeta, dramatopisarz, prozaik i filozof historii. Park im. Stefana Żeromskiego to park znajdujący się w warszawskiej dzielnicy Żoliborz. Zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Główne wejście do parku znajduje się przy placu Wilsona. W 1936 roku na skwerze, zaraz za głównym wejściem od pl. Wilsona, ustawiono fontannę z rzeźbą Alina - dziewczyna z dzbanem dłuta Henryka Kuny. Otaczał ją okrągły trawnik i kuliste krzewy cisów. Cały park przecięty jest na dwie części wysokim wałem. Odrestaurowano także fontannę i wyeksponowano dwa kamienie upamiętniające 5. i 75. rocznicę odzyskania niepodległości.
Park wkomponowano w zabudowania fortu Siergieja Cytadeli Warszawskiej. Całe założenie składa się z dwóch części oddzielonych od siebie wysokim wałem. W obszarze położonym bliżej placu Wilsona centralnym punktem jest skwer z fontanną i rzeźbą Alina - dziewczyna z dzbanem dłuta Henryka Kuny.  Po drugiej stronie ziemnego wału głównym obiektem jest fort Siergieja. Cały park jest ogrodzony, posiada 5 wejść. Prochownia Żoliborz park Żeromskiego, we wnętrzach fortyfikacji cytadeli.Oprócz prawdziwej kawy można tu znaleźć gorącą czekoladę, domowe ciasto, ciabatę  (np. z szynką parmeńską, szwarcwaldzką, mozarellą, rukolą i wiele innych) lub dobrego muffinka. Pycha :)...polecam.  W ramach modernizacji parku przeprowadzono remont alejek, architektury ogrodowej, infrastruktury, urządzeń wodnych, odnowiono szatę rośliną. Park założono w latach 1931-32 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza na terenach XIX wiecznych rosyjskich fortyfikacji.  Centralną część parku stanowi baszta artyleryjska fortu. Autorami projektu byli Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życiński.
Urządzony w stylu modernistycznym pod względem estetycznym i funkcjonalnym doskonale wpisywał się w architekturę i klimat ówczesnego Żoliborza. Szczególnym atutem parku jest urozmaicona rzeźba terenu, która w połączeniu z  podkreślającymi ją formami roślinnymi przesądza o atrakcyjności całego założenia.  Szczególnie efektownie, bez względu na porę roku prezentują się grupy drzew iglastych, zwłaszcza odmian o srebrnych igłach. W latach 2003-2005 przeprowadzona została gruntowna modernizacja parku. W ramach modernizacji przygotowano m.in. plac zabaw dla dzieci, a w narożniku ulic Mickiewicza i Mierosławskiego utworzono kącik dla zakochanych z zabytkowym poidełkiem. Park został wpisany do rejestru zabytków pod nr 994A w dniu 30.09.1980 r. Wyjście od strony ulicy Mierosławskiego Ulica Mierosławskiego tworząca łuk między aleją Wojska Polskiego a ulicą Felińskiego. Ulica Mierosławskiego rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z al. Wojska Polskiego...
krzyżuje się z ulicami Kaniowską, Śmiałą, Ejsmonda i Czarnieckiego, skręca na zachód, krzyżuje się z ulicami Mickiewicza i Pogonowskiego Ulicą Czarnieckiego zbliżamy się do Placu Inwalidów. Położony jest na terenie dzielnicy Żoliborz, w miejscu przecięcia ulic: A. Mickiewicza i al. Wojska Polskiego.
Cały układ komunikacyjny ww. placu podporządkowany jest osi ul. A. Mickiewicza, która przecina go przez środek na dwie części. Ruch z pozostałych ulic kierowany jest na biegnącą wokół placu jednokierunkową ulicę. Wnętrze placu wypełnia duży skwer-zieleniec. Na miejscu pl. Inwalidów znajdował się niegdyś wzniesiony w latach 60. XIX w. Fort Georgija (Hanke-Bossaka), który był jednym z fortów Cytadeli Warszawskiej.Na placu i w jego najbliższym sąsiedztwie, znajduje się kilka niemieckich schronów bojowych typu Ringstand 58c. W 1923 r.  został wytyczony pl. Inwalidów jako jeden z dwóch dużych placów powstającej wówczas dzielnicy Żoliborz (był to największy plac ówczesnej Warszawy). Jego nazwa nawiązywała do upamiętnienia inwalidów z okresu I wojny światowej. Teren ten w latach 20. i 30. XX w. został zabudowany budynkami mieszkalnymi. Pomnik 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka autorsktwa Jerzego Sikorskiego (rzeźba) i Andrzeja Kicińskiego (architektura). Pomnik powstał dzięki staraniom Zbigniewa Mieczkowskiego - założyciela Fundacji Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, prezesa Komitetu Budowy Pomnika 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Warszawie, autora książki Żołnierze Generała Maczka.
Budynek przy ul. Mickiewicza 18 w Warszawie, gdzie przez blisko 30 lat mieszkał poeta Jerzy Zagórski Tablica upamiętniająca Jerzego Zagórskiego na budynku przy ul. Mickiewicza 18 na Starym Żoliborzu.Po drugiej stronie placu, w kompleksie Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych na rogu ulicy Mickiewicza i Zajączka, funkcjonowało znane warszawskie kino Elektronik, zlikwidowane w połowie lat 90. Miejsce pamięci na Mickiewicza - kamień pamiątkowy oraz figura ustawione na rogu ul. Mickiewicza z ul. Zajączka, obok wiaduktu żoliborskiego oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych.Najpierw w tym miejscu 29 września 1957 roku stanął głaz pamiątkowy opatrzony napisem, częściowo zmodyfikowanym w 1989 roku. Obok niego w 1973 roku stanęła wykonana w czerwonej kamionce rzeźba Dziewczyna z różą (Nad partyzancką mogiłą), wykonana przez Irenę Nadachowską, symbolizująca ból polskich kobiet, które utraciły na wojnie swoich mężów, synów i braci. W 1983 roku rzeźba została rozbita przez wandali, uczniowie pobliskiej szkoły zebrali jej fragmenty i udali się do Ireny Nadachowskiej z prośbą o odtworzenie rzeźby. Brązowa kopia stanęła w tym samym miejscu co oryginał i została odsłonięta 18 marca 1988 roku. Pod placem, oprócz tunelu metra, biegnie podziemny XIX-wieczny tunel komunikacyjny pomiędzy dawnym fortem a Cytadelą - wpisany do rejestru zabytków jako fragment zespołu cytadeli nr rej.: A-58 z 1.08.2000. Ul. gen. Józefa Zajączka dojdziemy do ul. Krajewskiego a następnie do ul. Dymińskiej, gdzie staniemy przed bramą Cytadeli.Kierujemy się na Wiadukt żoliborski (albo wiadukt na Andersa, wiadukt nad Dworcem Gdańskim),obiekt inżynieryjny położony w ciągu ulic Andersa i Mickiewicza nad Dworcem Gdańskim na kolei obwodowej oraz nad ulicą Słomińskiego. Obiekt składa się z trzech równolegle wybudowanych wiaduktów.
Warszawa Gdańska - stacja kolejowa w Warszawie, znajdująca się przy ul. Słomińskiego 6.Dojazd zapewniają liczne linie autobusowe i tramwajowe, a także metro (stacja Dworzec Gdański). Na perony prowadzi wejście do tunelu podziemnego łączącego stację metra, perony i północne wyjście z tunelu przy ul. Generała Zajączka. Ulica Słomińskiego.Szeroka arteria, łącząca Okopową i aleję Jana Pawła II z mostem Gdańskim, powstała po wojnie, oddana do użytku w 1959 r. Przed rokiem 1989 nosiła nazwę Mariana Buczka, a obecnie upamiętnia Zygmunta Słomińskiego (1879-1943), poprzednika Stefana Starzyńskiego na stanowisku prezydenta miasta. Słomiński zginął na Pawiaku, a pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 201-II-1/2) ul.Alka Dawidowskiego, a więc koniec Żoliborza.Nowa Zabudowa osiedla Inflancka, gdzie do początku lat 90-tych znajdowała się Zajezdnia autobusowa. Intraco I - jeden z pierwszych w Warszawie drapaczy chmur, wzniesiony w latach 1973–1975 na Muranowie na rogu ulic Stawki i Marcelego Nowotki (obecnie gen. Władysława Andersa). Gmach został zbudowany w latach 1973-1975 przez szwedzką firmę BPA Byggproduktion AB dla Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego „Intraco”, z przeznaczeniem dla zagranicznych przedstawicielstw techniczno-handlowych.Obecny właściciel rozważa rozbiórkę budynku i wzniesienie w jego miejscu nowoczesnego kompleksu biurowego Wieżowce i domy obok Dworca Gdańskiego. Warszawa robi się coraz bardziej wysoka i coraz bardziej szklana. Czy Żeromski wiedział o czym pisze w Przedwiośniu???,
Gdański Wieżowiec w Warszawie Słomińskiego Zygmunta 5 Metro. Stacja Dworzec Gdański.

najbliższe galerie:

 
WARSZAWA  - KOŚCIOŁY 1
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Warszawa - Pokaz w stylu Steampunk
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
WARSZAWA - Z MARIENSZTATU NA ŻOLIBORZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Moja Warszawa (19)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Warszawa, Żoliborz - kościół pw. św. Stanisława Kostki
1pix użytkownik waaw odległość 0 km 1pix
Warownia Jomsborg
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 19.07.2014 14:18

też fort mi się spodobał....pozdrawiam serdecznie....

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 13.07.2014 21:32

Kolejna galeria bliska mojemu sercu, bo na Żoliborzu chodziłem do XVI LO im. Stefanii Sempołowskiej przy ul. Stołecznej (dziś ks. Jerzego Popiełuszki). Dzięki za pokazanie żoliborskich zakamarków. Pozdrawiam.:)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 13.07.2014 19:17

tym razem fort Siergieja mi się chyba najbardziej podobał a za blokami nie przepadam;-) pewnie przez to, że sam w nim mieszkam;-) pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!