m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Jarosławski ratusz był budynkiem pierwotnie gotyckim. Potwierdzone źródło z XV wieku mówi o drewnianym budynku. Po pożarze w 1625 roku został przebudowany jako jednopiętrowa budowla. W roku 1782, zajęty na magazyny wojskowe przez Austriaków, został znacznie zdewastowany. W 1852 roku został wykupiony przez miasto i odnowiony jako neogotycki. Zachowana do dziś budowla neorenesansowa to wynik przebudowy w latach 1895-1896. Najstarsza część obecnego ratusza pochodzi z początku wieku XVII. Herb miasta na ścianie ratusza. Prawdopodobnie początkowo ratusz był drewnianym budynkiem gotyckim. Najstarsza część obecnego gmachu pochodzi z początku XVII wieku. Po pożarze w 1625 roku przebudowany został on na piętrową barokową budowlę. Został znacznie zdewastowany w czasie użytkowania w charakterze magazynów wojskowych w latach 1782-1852. W 1852 roku został wykupiony przez miasto od rządu austriackiego i odnowiony w stylu neogotyckim. Gruntownie przebudowany w latach 1895-1896 według projektów Franciszka Dolińskiego i Kacpra Kotłowskiego w stylu neorenesansowym, zachowanym do dziś. Zabytkowa średniowieczna studnia na Rynku, a na prawo od niej tzw. Kamienica Rydzikowska. Mieszczanie czerpali ze studni wodę, a tragarze roznosili ją do domów. Woda była cenna, bo Jarosław jako miasto przygraniczne był narażony na różne ataki i zatrucie wody w studniach. Studnie tę odkryto w roku 1965, odrestaurowano i dziś cieszy ona turystów. Cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego. Ta świątynia greckokatolicka wybudowana została w latach 1717-1747, a następnie przebudowana w latach 1911-1912. Jest głównym ośrodkiem pielgrzymkowym polskich unitów. W cerkwi znajduje się słynąca łaskami ikona Matki Boskiej Jarosławskiej, zwana Bramą Miłosierdzia. W 1996 roku legat papieża Jana Pawła II, kardynał Achille Silvestrini, dokonał jej koronacji koronami papieskimi. Jedna z ulic Jarosławia. Budynek tzw. Małej Synagogi, usytuowanej przy Placu Bożnic. Została ona zbudowana w 1900 roku. W czasie II wojny światowej zdewastowana przez hitlerowców. W latach 1969-1973 przeprowadzono remont i urządzono w niej Pracownie Konserwacji Dzieł Sztuki. W roku 2001 synagoga została sprzedana prywatnej firmie i od tego czasu pozostaje opuszczona.
Tzw. Duża Synagoga - największa synagoga znajdująca się w Jarosławiu między ulicami Ordynacką i Opolską, na tzw. Placu Bożnic. Zbudowana w latach 1809-1811 na miejscu tzw. Starej Synagogi zniszczonej w wyniku pożaru. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali jej wnętrze. Po zakończeniu wojny przez kilka lat stała opuszczona. Następnie budynek miał wielu różnych właścicieli. W 1990 roku przeprowadzono rozległy remont, obejmujący konserwację babińca oraz położenie nowego dachu. W ostatnich latach synagoga została zwrócona gminie żydowskiej w Krakowie. Fasada jednego ze sklepów przy Rynku. Kamienica Orsettich. Z początku była własnością rodziny Smiszowiców. W roku 1633 kupił ją Wilhelm Orsetti z Lukki, kupiec i bankier. W I połowie XVIII wieku przeszła na własność rzeźbiarza Tomasza Huttera. W 1646 roku zostały dobudowane podcienia, piętro i attyka. W budynku znajduje się wielka izba, sklepy spodnie (piwnice) i dwa składy podziemne. Wnętrza kryją częściowo zachowane się polichromie z XVII i XVIII wieku, dekorowany wspornik, belkowy strop i renesansowy portal o cechach ormiańskich. Od 1945 roku kamienica jest siedzibą muzeum. Kamienica Orsettich. Widok z ulicy Grodzkiej w kierunku Rynku. W głębi widoczny jest ratusz i kamienica Orsettich. Widok z ulicy Grodzkiej w kierunku Rynku. W głębi widoczna jest kamienica Orsettich.
Widok z podcieni kamieniczek stojących w Rynku. Podcieniowe kamieniczki w Rynku. Widok z podcieni kamieniczek stojących w Rynku. Kamieniczki stojące w Rynku. Na pierwszym planie widoczna jest tzw. Kamienica Rydzikowska z XVI lub XVII wieku. Podcienia dobudowano w 1615 roku. Reprezentuje najlepiej zachowany typ tzw. kamienic jarosławskich z zamkniętym krytym dziedzińcem-wiatą. W tylnym trakcie znajduje się wielka izba, reprezentacyjne pomieszczenie mieszczańskiego domu. Parter przeznaczony był na cele handlowe, piętro mieściło izby mieszkalne. Kamienica posiada trzy kondygnacje piwnic.
Kamieniczki stojące w Rynku. Jedno z podwórek.
Przejście łączące dwie kamienice w centrum (Jarosławski Most Westchnień?). Niestety, nie zapamiętałem, co mieści się w tym ładnym budynku. Dzięki Waruskowi dowiedziałem się, że jest to gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół„ wzniesiony na początku XX wieku. Szczyt północnej fasady wieńczy rzeźba uskrzydlonego młodzieńca - personifikacja sportu, a zachodniej rzeźba sokoła. Elewacje gmachu ozdabiają płaskorzeźby: herb Jarosławia podtrzymywany przez dwa gryfy, herb Pogoń oraz orzeł z koroną na tle wieńca z liści laurowych. Po II wojnie światowej mieścił się tu Jarosławski Powiatowy Dom Kultury, kino „Gdynia, a obecnie Miejski Ośrodek Kultury. Jedna z ulic w mieście. Kościół p.w. św. Ducha przy ulicy Grunwaldzkiej to dawny kościół szpitalny, związany z fundacją ubogich, potwierdzoną i poszerzoną w 1462 roku. Zbudowany został w latach 1689-1690 na miejscu drewnianej świątyni, a budowniczym był prawdopodobnie Jan Michał Link. Tablica z historią zabytkowego kościoła p.w. św. Ducha. Kościół p.w. św. Ducha - wnętrze.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej jest miejscem związanym z legendą, wg której w 1381 roku grupa pasterzy znalazła figurę Piety. Zanieśli ją oni do kościoła w Jarosławiu. Jednak w nocy powróciła ona na miejsce skąd zabrali ją pasterze. Zbudowano tam więc kapliczkę, w której ją umieszczono. W roku 1421 wzniesiono kościółek ufundowany przez kasztelana przemyskiego Rafała Tarnowskiego. Dzięki staraniom Anny Alojzy z Ostrogskich Chodkiewiczowej w roku 1629 sanktuarium objęli jezuici. W latach 1698-1713 przebudowali oni kościół wg planów Jakuba Solarskiego, a klasztor odnowili w stylu barokowym.
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Za czasów jezuitów kościół uzyskał obecny kształt świątyni trójnawowej, z korpusem bazylikowym z emporami i dwiema wieżami przy fasadzie. Konsekrował go w 1713 roku biskup pomocniczy przemyski Paweł Konstanty Dubrawski. W 1755 roku figura Matki Bożej została ozdobiona koronami papieskimi Klemensa XII. Jezuici przebywali tutaj do momentu kasaty zakonu w 1773 roku. W 1777  roku przybyli tu oo. dominikanie, sprowadzeni z Bochni, którzy prowadzą działalność duszpasterską do dziś. W 1966 roku kościół otrzymał miano bazyliki mniejszej.

najbliższe galerie:

 
Jarosław
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix
Jarosław
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Jarosław
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Jarosław... przejazdem
1pix użytkownik wujryszard odległość 1 km 1pix
Jarosław
1pix użytkownik caprio72 odległość 1 km 1pix
Jarosław
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 20.08.2014 22:14

Danielski - niestety, "Jarosławskie Carcassonne" musi poczekać na następną wizytę w Jarosławiu, która - mam nadzieję - może będzie miała miejsce w przyszłym roku. Pozdrawiam. :)

danielski użytkownik danielski(wpisów:261) dodano 20.08.2014 21:56

5 lat tu dymałem do budowlanki :). W ładnym budynku mieści się MOK :) i Kino. Brakuje mi w twojej galerii zdjęć z Opactwa Benedyktynek zwanego Jarosławskim Carcassonne.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 20.08.2014 14:37

Klavertjevier - dzięki. A miasto jest rzeczywiście ciekawe i ładne. Pozdrawiam, :)

Patryk80 - w Cieszynie byłem tylko raz i to sporo lat temu, więc nie kojarzę fasad tamtejszych sklepów. Ale skoro przypominają tę jarosławską, to wygląda to na pewno fajnie. Pozdrawiam. :)

Marcin1980 - na pewno warto. Pozdrawiam, :)

Antala - dzięki. Fakt, Galicja to nie okolica Wokulskiego... Pozdrawiam. :)

Qwertaxy1 - dziękuję i miło mi, że i Tobie Jarosław się spodobał. Pozdrawiam. :)

Popekpawel - oba miasta są ładne. Przemyśl - moim zdaniem - nie ustępuje Jarosławowi. Pozdrawiam. :)

Anek11 - zdecydowanie namawiam na taką wizytę. Na pewno się nie zawiedziesz. Pozdrawiam. :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 20.08.2014 07:38

Trochę znam Podkarpacie i jeszcze więcej niz trochę lubię ten region...jestem zaskoczona urodą miasta w którym nigdy nie byłam, co za niedopatrzenie z mojej strony. Musze naprawić. Pozdrawiam

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 20.08.2014 06:47

Dla mnie Jarosław jest najpiękniejszym miastem Podkarpacia. Wszyscy gnają na rozreklamowany Przemyśl, a szkoda, bo to właśnie Jarosław ma do zaoferowania wspaniałe zabytki.

qwertaxy1 użytkownik qwertaxy1(wpisów:42) dodano 19.08.2014 22:06

kiedyś miałam okazję być z krótką wizytą w Jarosławiu i faktycznie.. miasto zaskoczyło swoim urokiem, o które je nie podejrzewałam:) miło było ponownie je zobaczyc w Twojej galerii, pozdrawiam:)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 19.08.2014 17:57

Wszystko piękne, ale te sklepy, jak z "Lalki" , od razu widziałam tam Wokulskiego... Choć to akurat nie jego okolica...

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 19.08.2014 14:42

chyba warto odwiedzić

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4830) dodano 19.08.2014 13:22

Podoba mi się ta drewniana fasada sklepowa. W Cieszynie jest bardzo dużo sklepów tak ozdobionych, co bardzo efektownie wygląda

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 19.08.2014 10:09

Archenar, Ty to potrafisz wyczerpać temat…
Piękne jest to miasto, nasycone wieloma kulturami i zabytkami!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!