m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Największym i najważniejszym z miast leżących w pobliżu jeziora Tota jest szesnastotysięczna Aquitania.Założona w 1777 roku
pod banalną nazwą Pueblo Viejo,którą nosiła aż do roku 1934.Miasteczko jest raczej nieciekawe,za to ładnie położone - między pasmem górskim a brzegami jeziora. Parque Principal oraz Basilica Menor del Señor de Los Milagros (bazylika mniejsza Pana od Cudów). Wnętrze Bazyliki. Po odwiedzeniu Bazyliki,warto zajrzeć do jednej z restauracji w których serwuje się pstrąga tęczowego przyrządzanego na wiele sposobów. Na przykład w białym winie i migdałach,zapiekanego z serem i ananasem bądź w formie roladek nadziewanych serem i krewetkami.Jest też cazuela,gęsta zupa na pstrągu.
Parque Principal. W styczniu,od 11-go do 16-go,w Aquitanii odbywa się Fiesta Patronal en honor al Señor de los Milagros - świąteczne dni miejscowego patrona.Mają miejsce kościelne procesje,a rada miejska oferuje bogaty program imprez kulturalnych.Niestety,początek imprez w godzinach wczesnowieczornych wyklucza udział w nich osób nie dysponujących własnym środkiem transportu a chcących wrócić na noc do Sogamoso. Coś dla siebie mogą znaleźć najmłodsi,jest zjeżdżalnia i karuzela. Nie może zabraknąć kramów i ulicznych sprzedawców dóbr wszelakich. W kilku miejscach można nabyć gustowny,męski kapelusz.
Na stoiskach gastronomicznych,lokalni wytwórcy proponowali smaczną kiełbasę oraz mniej smaczną kaszankę (z ryżem i mielonymi orzechami). Opuszczam miasto i ruszam ku brzegom jeziora,odległego o jakieś 3 kilometry. Dojście do jeziora nie jest wcale takie proste, pojawiają się,wydające się nie mieć końca pola cebuli,nozdrza drażni charakterystyczny i bardzo intensywny zapach. Później przeczytam,że w regionie uprawia się 90% cebuli całej Kolumbii.Dominuje odmiana zwana cebolla larga (allium fistulosum),u nas znana jako cebula siedmiolatka i chyba mało popularna. Parque Principal w Tota,pięciotysięcznym miasteczku leżącym po południowo-zachodniej stronie jeziora Tota.
Tota powstała w roku 1535,założona przez Gonzalo Jimeneza de Quesada. Palacio Municipal w Tota. Jedna z ulic przylegających do Parque Principal. Iglesia Parroquial de Nuestra Señora de los Dolores, czyli Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Bolesnej. Ciekawym elementem dekoracyjnym placu jest kilka pomników.Są nieduże,nie przytłaczają i nie dominują przestrzeni.Można się zatrzymać,przysiąść a nawet dotknąć.
Pierwszy,poświęcony jest prządkom i tkaczkom z Tota i okolic.
Monumento al Campesino,dawny wieśniak z okolic Tota. Monumento a la familia y el cedazo. Wymiana poglądów na interesujące obie strony tematy. Tota,przystanek autobusowy. W odległości 7 km od Tota,otoczona z każdej strony zielonymi wzgórzami i żyznymi dolinami,leży maleńka,licząca niecałe dwa tysiące mieszkańców Cuitiva. Należąca do grupy ni to miasto ni to wieś,z Plaza Mayor,kilkoma ulicami,kamieniczkami i drewnianymi domami oraz ładnym kościołem.
Iglesia Parroquial El Señor de los Milagros,wybudowany na początku zeszłego wieku. Cuitiva założona została w 1550 roku,na miejscu dawnej osady indian Chibcha,przez hiszpańskiego kapitana Juana de San Martin. Plaza Mayor,statua Bochica - mitycznego proroka i prawodawcę indian Muisca/Chibcha.Opisywany był jako wysoki o białej skórze,brodaty starszy mężczyzna,noszący złoty pręt w swej ręce i odziany w długą,powłóczystą szatę ozdobioną małymi,drewnianymi krzyżykami. Nauczył dzikich indian jak budować,siać i żyć w wielkich wspólnotach posiadających własny rząd i prawa.Uczył dobrych obyczajów,wzajemnego szacunku i miłości.Wprowadził też rachubę czasu i przyczynił się do ukształtowania kultu Słońca. Cuitiva robi wrażenie opuszczonego i wymarłego miasta.Cisza i spokój.Nie widać nawet pojedynczego przechodnia.
Nagle słyszę kroki za plecami,odwracam się i z ulgą stwierdzam,że to nie bracia Vicario.Zatrzymuje się bus jadący do Sogamoso,bez wahania pakuję się do środka.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Lago de Tota
1pix użytkownik hardin77 odległość 5 km 1pix
Mongui. . . pueblo pequeño y bello
1pix użytkownik hardin77 odległość 19 km 1pix
Sogamoso
1pix użytkownik hardin77 odległość 22 km 1pix
Páramo de Ocetá. . .   okolice Mongui
1pix użytkownik hardin77 odległość 25 km 1pix
Villa de Leyva
1pix użytkownik hardin77 odległość 73 km 1pix
Monasterio del Santo Ecce Homo (okolice Villa de Leyva)
1pix użytkownik hardin77 odległość 81 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5573) dodano 09.09.2018 21:41

Omijana, w tym sensie, że znacznie więcej turystów za swój cel wybiera jednak inne kraje Ameryki Południowej - Peru, Brazylię, czy Argentynę... Pozdrawiam. :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 17.08.2014 14:23

ależ proszę....i pozdrawiam raz jeszcze....

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 14.08.2014 01:21

Irena2005n - dziękuję za miłe odwiedziny i pozdrawiam.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 11.08.2014 21:21

do fajnych miejsc udalo Ci się dotrzeć....milo się z Tobą wędrowało...pozdrawiam serdecznie...

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:169) dodano 08.08.2014 00:45

Klavertjevier - cieszę się,że mamy podobne zdanie "w temacie miasteczek".
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam.
Mucha79 - jeśli jest jak piszesz,to czuję się zaszczycony.Pozdrawiam.
Pesteczka123 - dziękuję za wizytę i sympatyczny komentarz.Cóż,organizm
najlepiej wie,kiedy trzeba coś zjeść.Pozdrawiam.
Harmony - malowniczo położone,największe jezioro Kolumbii oraz jego okolice
uważasz za nieturystyczne miejsce.Podobnie uważają autorzy
z Lonely Planet nie dając o miejscu najmniejszej wzmianki i chwała
im za to.Gonzalo Jimenez de Quesada założył również Bogotę (1538),
gdzie jedną z ważniejszych ulic w centrum nazwano jego imieniem
(Avenida Jimenez).Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam.
Achernar - 51 - Kolumbia rzeczywiście jest wspaniałym krajem;dwa oceany,
imponujące góry,dwie karaibskie wyspy,amazońska puszcza oraz
przeważnie życzliwi i sympatyczni mieszkańcy.Twa teza,że jest
omijana przez turystów wydaje mi się nieco dyskusyjna.Pozdrawiam.
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5573) dodano 05.08.2014 16:46

Kolumbia jest niewątpliwie pięknym, aczkolwiek często omijanym przez turystów krajem. Fajnie, że Twoje galerie ją przybliżają. Pozdrawiam. :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 05.08.2014 15:42

Interesujące, nieturystyczne miejsca pokazujesz, fajny klimat. Warto wspomnieć, że założyciel Tota, konkwistador, wybrał się na odkrycie mitycznego El Dorado czyli legendarnej krainy w Ameryce Południowej pełnej złota. Narobiłeś ochoty na pstrąga ;)
Pozdrawiam :)

pesteczka123 użytkownik pesteczka123(wpisów:1556) dodano 05.08.2014 15:21

Faktycznie galeria oddaje tą "atmosferę nieśpiesznego trybu życia".
Bardzo przyjemny spacer i bardzo po nim zgłodniałam ;)
Pozdrawiam

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 05.08.2014 13:39

Bardzo ciekawe miejsce-rzadko przedstawiane na tego typu portalach. Pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 05.08.2014 10:36

Hardin, masz rację, że panująca atmosfera w takich miasteczkach, to to, co najbardziej przyciąga.
Uwielbiam usiąść sobie gdzieś na ławce i obserwować tutejszych mieszkańców, tak sobie patrzeć, jak spędzają swój dzień… Trochę się rozmarzyłam… Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!