m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Ze stolicy Ekwadoru jedziemy do Otavalo, gdzie będziemy mieli okazję bliżej poznać rdzennych mieszkańców Ekwadoru. Na plac centralny w mieście ściągają Indianie z okolicznych wiosek, aby sprzedawać swe miejscowe rzemiosło. Targ w Otavalo jest największym w Ameryce Łacińskiej, gdzie można kupić dosłownie wszystko pochodzące z indiańskiego rękodzieła. Można tu znaleźć własnoręcznie zrobioną biżuterię, figurki drewniane, malowane obrazki, ogromne sterty wszelkiego rodzaju tekstylia, gdzie na pierwszy plan wysuwają się swetry z alpaki, peleryny, haftowane koszule, obrusy, torebki i hamaki w indiańskie wzory... Sycąc się niezwykle barwnym andyjskim folklorem, ciężko było nam rozstać się z tym miejscem…
Na szczęście nasza przygoda trwała dalej... Dwudniowy pobyt w chacie Indian z plemienia Quechua. To wspaniała okazja, aby nieco bliżej przyjrzeć się ich codziennemu życiu... Strój jest ważnym aspektem indiańskiej tożsamości rdzennych mieszkańców Ekwadoru. Kobiety ubierają białe bluzki, niebieskie spódnice oraz szale. Ważna jest biżuteria - zwłaszcza złote naszyjniki i czerwone korale a na głowie kapelusze, chustki albo…koce! Mężczyźni oraz chłopcy noszą długie, czarne włosy, splecione w warkocz, schowane pod czarnym, filcowym kapeluszem...
Często na podstawie stroju można określić, z jakiego regionu pochodzi dana osoba... Ich wsie są tradycyjnie ubogie, a wspólnoty opierają się na silnych więzach rodzinnych i starych zasadach życia społecznego. ... ... ...
Każda wieś specjalizuje się w wytwarzaniu określonego produktu, często wykonywanego z materiałów dostępnych na miejscu. W jednej z wiosek wyrabia się wełnę, druga specjalizuje się w wytwarzaniu rzeźb i innych przedmiotów z twardego drewna, w kolejnej hafciarki wyszywają kwieciste wzory na bawełnianych tkaninach, z których potem szyje się bluzki. Niemalże w każdym gospodarstwie hoduje się krowę, kury lub inne, drobne zwierzęta… Panuje tu handel wymienny, za kubek mleka, dostajesz dwa jajka… Młodsze dzieci pozostają w domu a starsze chodzą do szkoły lub pracują...
Niemalże każde gospodarstwo ma swój ogródek, gdzie najczęściej oprócz warzyw i ziół, uprawia się kukurydzę, która jest głównym składnikiem tutejszych potraw, mieli się ją na mąkę lub robi popcorn. Indianie ci posługują się językiem o tej samej nazwie co plemię - quechua. Pomimo tego, że żyją w nędzy, jak mało kto potrafią cieszyć się życiem, są uśmiechnięci, uprzejmi i gościnni!
Dla potomków Inków najważniejsza jest natura, a wielu mieszkańców miasteczek i wiosek żyje tak, jak ich przodkowie przed wiekami...

''...Dzięki naturze możemy przeżyć i nie myśleć o reszcie świata. Mamy tu wodę i kukurydzę, niczego więcej nam nie trzeba...!''


... ... ... Żebraczka na stacji w Alausi
Matka z dzieckiem ... Indianie z regionu Sierra są bardziej zamknięci, schowani w sobie... Doświadczeni chłodem, trudnością życia w wysokich Andach, smagani wiatrem, uprawiający ziemię na polach tarasowych często ulegających podmywaniu i erozji, charakteryzują się mniejszą chęcią do zabawy, ale są nie mniej uprzejmi i gościnni.
Po prostu zmagają się z większą ilością problemów, ciężej pracują, aby coś wyrosło na stokach gór. ... ... ... Indianka w mieście Cuenca w tradycyjnym kapeluszu panama, charakteryzującym się czarną wstążką wokół kapelusza...
...

najbliższe galerie:

 
Ekwador i Quito
1pix użytkownik pedro1912 odległość 16 km 1pix
Ecuador - Quito
1pix użytkownik pedro1912 odległość 17 km 1pix
Quito
1pix użytkownik agna odległość 20 km 1pix
W krainie Inków - 19.
1pix użytkownik jotwu odległość 24 km 1pix
Cotopaxi National Park
1pix użytkownik martineska odległość 48 km 1pix
EKWADOR- Kilka dni w Amazonii
1pix użytkownik klavertjevier odległość 102 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 01.08.2014 15:51

Harmony,
Dzięki za komplement! Oczywiście, że kupiłam… ja to jestem wariat pod tym względem, wiem, że sama nie zmienię świata, ale skoro mogę pomóc ludziom w ten sposób, to pomagam. Zawsze staram się mieć miejsce w kuferku na tego typu sytuację.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 01.08.2014 15:39

Bardzo poznawcza, interesująca galeria. Z zaciekawieniem przejrzałam, tak jak wszystkie Twoje prezentacje. Zakupiłaś coś na targu w Otavalo ?:)
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 22.07.2014 16:08

Andred,
O towar na targu to nie mam obaw, produktów Made in China, tam nie znajdziesz!
A jeśli chodzi o fotografowanie ludzi, to ja mam już swój sprawdzony sposób… Najpierw chwilę pogadam, zawsze zapytam czy mogę zrobić zdjątko a później pstrykam… Traktuję ludzi tak, jak sama chciałabym być potraktowana, nic na siłę!
Masz rację, że ludzie ‘’ boją’’ się wielkich aparatów, dlatego zdjęcia portretowe robię przeważnie małym, stąd może jakość nie najlepsza… Natomiast dzieci, wręcz uwielbiają się fotografować!

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 22.07.2014 16:00

Irenko, to prawda Indianie to naród bardzo kolorowy a do tego przesympatyczni!

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 21.07.2014 21:53

ciekawa galeria......szał barw....i ludzie niezwykli....bardzo mi się podoba i pozdrawiam serdecznie....

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 20.07.2014 23:14

Mam nadzieję, że większość, a najlepiej 100% wyrobów na tym targowisku jest hand made Ekwador, a nie import z Chin ;-)
Już nie raz to pisałem, ale mam opory robić zdjęcia ludziom, szczególnie takie zbliżenia, dlatego z dużą przyjemnością oglądam takie galerie.
Zauważyłem, że ludzie zupełnie inaczej reagują jak robi im się zdjęcia małym aparatem czy telefonem komórkowym, a zupełnie inaczej jak wyciąga się dużą lustrzankę z jeszcze większym obiektywem.
Pozdrawiam,
andred

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 20.07.2014 10:31

Gabi, serdeczne dzięki za milusiński komentarz!

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.07.2014 08:22

Klavert, super są Wasze podróże, miejsca do których docieracie i to co nam tu pokazujecie, dzieci śliczne jak wszędzie, w ogóle ludzie egzotyczni bardzo. Moje ulubione zdjęcia to elegantka z 10, dostojna, starsza pani z 32, i pasterko - modelka z 43,
pozdr.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 20.07.2014 00:40

Rozmusiaki, dzięki za odwiedziny! Będąc gościem w innym kraju, staram się zawsze zwrócić uwagę na jego mieszkańców…

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 19.07.2014 22:27

Klavertjevier,w fajnych miejscach bywasz ...
Obieżyświatowa galeria ...
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 19.07.2014 19:23

Śnieżka, Paweller, AK, dziękuję za Wasze odwiedziny a przede wszystkim za mądre komentarze!
Cieszę się, że spojrzeliście na tę galerię inaczej…

Ak, czapki dziecku nie zdarłam bo dlaczego miałabym to zrobić? Takie czapki można kupić sobie na miejscowym targu, wspierając tubylców.

ak użytkownik ak(wpisów:6368) dodano 19.07.2014 08:55

wspaniała i owocna wyprawa, mam nadzieję , że czapki (np.zdjęcie nr.16) dziecku z główki nie zdarłaś !? (Tusk przywiózł sobie podobną z Peru :DD )

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 19.07.2014 00:26

Jak widać, radość życia nie wywodzi się z bogactwa ..., można być biednym i szczęśliwym człowiekiem: "mamy tu wodę i kukurydzę, niczego więcej nam nie trzeba ...". Na świecie jest pełno takich społeczności, a jednak pewnie wielu z tych ludzi nie zamieniłoby swojego życia na inne, naszym zdaniem lepsze ..., bardzo ciekawa relacja:)
Pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3479) dodano 18.07.2014 23:47

Te oczka z wizytówki są przepiękne.
Życie zwykłych ludzi pokazujesz, to jest zawsze najciekawsze. Atrakcje turystyczne można sobie w sieci zobaczyc, a takie scenki, jak np. na foto 9, to już zupełnie inny stopień wtajemniczenia.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!