m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (31):

 
Pociąg z Barcelony do Montserrat odjeżdża z Placu Hiszpańskiego. Bilet w obie strony kosztuje ok. 20 euro i kupuje się go w automacie na stacji. 
Bilet obejmuje przejazd pociągiem oraz kolejką linową. Jeśli ktoś się bardzo boi wysokości, można pojechać kolejką naziemną. Ale decyzję trzeba podjąć przed zakupem biletu. 
Ja się niby boję, ale jednocześnie bym chciała... Czyli było jasne, że wybieram kolejkę linową.
Nic mi się nie stało, a przejazd był wesoły i bardzo widokowy. 
Trwał jakieś 5 minut. Szyby czyściutkie, przetarte przed zapakowaniem pasażerów.
Gdy się już zapakowaliśmy i kolejka ruszyła, było trochę pisku:) W tym wielokulturowym i wielojęzykowym wagoniku wszyscy się ze sobą świetnie porozumiewali za pomocą wzroku i głośnego, nerwowego śmiechu:)
Kolejka wywozi nas pod klasztor benedyktynów, który ma bogatą, tysiącletnią historię... i kryje mnóstwo tajemnic. Podobno w tych górach znajduje się Święty Graal. Jeśli tak jest, ktoś go wiernie i dzielnie strzeże. Sam Napoleon splądrował to miejsce w poszukiwaniu Graala - na próżno. Później z sekretną misją na Montserrat przybył Himmler. Wierzył, że Chrystus był rasy aryjskiej i dzięki Jego relikwii naziści wygrają wojnę. Wyjechał stamtąd z pustymi rękami. My zrezygnowaliśmy z poszukiwania Św. Graala, a zajęliśmy miejsce w kolejce do Czarnej Madonny z Montserrat, której historia jest nie mniej tajemnicza. Po wysłuchaniu koncertu słynnego chóru chłopięcego stanęliśmy w kolejce. I tak staliśmy, staliśmy, staliśmy... przez ponad półtorej godziny. Cel - dostać  się bocznym wejściem do ołtarza, gdzie umieszczona jest figurka.
Dzięki temu mogliśmy dostąpić sacrum i dotknąć kuli symbolizującej wszechświat, którą trzyma Madonna. Według legendy, Madonnę wyrzeźbił w Jerozolimie św. Łukasz, a św. Piotr przywiózł do Katalonii. Na początku VIII w. figurka została ukryta przed inwazją Maurów. W 880 r. odnaleziono ją w jednej z grot na Montserrat - Santa Cova. Temu wydarzeniu towarzyszyły nadzwyczajne zjawiska - anielska muzyka dobiegająca z groty i niespotykana jasność bijąca z nieba. Figura zyskała ogromną popularność po tym, jak zaczęto jej przypisywać cudowne moce uzdrawiające. W 1881 r. papież Leon XIII ogłosił Madonnę z Montserrat patronką Katalonii. Klasztor na masywie Montserrat benedyktyni wybudowali w 976 r.
Oprócz zwiedzania zabudowań klasztornych warto złapać trochę widoków i pochodzić po okolicy. Obowiązkowy jest moim zdaniem szlak do punktu widokowego przy krzyżu św. Michała. Rozpościerają się stamtąd świetne widoki na klasztor i masyw górski. Trasa jest spacerowa i żółwiom zajmuje ok. 20 minut. Niestety, ze względu na ograniczenia czasowe to był nasz jedyny spacer po Montserrat. A ciekawych szlaków jest tam wiele.
Można się wybrać do groty, w której znaleziono Madonnę - Santa Cova - ok. godzina marszu w jedną stronę. Można też podreptać na sam szczyt - Sant Jeroni (1236 m n.p.m.). Trochę szkoda, że nie było na to czasu, bo światopogląd stamtąd jest zapewne jeszcze lepszy. Z drugiej strony - będzie pretekst, żeby kiedyś, w bliżej nieokreślonej przyszłości, pojechać na dłużej. Jakoś lubię wracać tam, gdzie byłam, chociaż tyle jeszcze nieznanego zostało do zobaczenia...
W dół zjeżdżamy tym samym środkiem transportu, co w górę. Po tym krótkim pobycie w Montserrat mogę Wam powiedzieć, że bardzo tam fajnie:-)

najbliższe galerie:

 
Montserrat
1pix użytkownik muzelea odległość 0 km 1pix
Montserrat
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 0 km 1pix
Barcelona 2015 - Montserrat
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Montserrat - Klasztor
1pix użytkownik afredx odległość 1 km 1pix
Montserrat - ( Barcelona - okolice )
1pix użytkownik tuptusia odległość 2 km 1pix
Montserrat
1pix użytkownik alexia944 odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 19.01.2015 18:22

Skuza, udanej wyprawy i przyjemnego dyndania na tym dyndadełku:)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 16.01.2015 20:07

Na tej linie tez podyndam:)))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 11.01.2015 13:38

Patryk, wszystko prawda, ale i tak było warto:P A wracając w pozycji na baczność fajnie było zobaczyć jak Hiszpanie się nam przysłuchują i usłyszeć jak przedrzeźniają język polski.

Woja, jeśli nastąpił u Ciebie zapłon, to bardzo się cieszę:)

Pozdrawiam:)

woja użytkownik woja(wpisów:568) dodano 10.01.2015 20:05

No, to teraz ja się też napaliłem:-) I jak kiedyś wpadnę do Barcelony, to nie omieszkam zahaczyć o Montserrat.
Pozdrawiam

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 10.01.2015 15:52

Sniezka a swoją drogą ten pociąg trochę drogi był, zwłaszcza że w drodze powrotnej na stojąco

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 10.01.2015 15:49

Sniezka ja tam zrobiłem kilka fotek tych seatów, które są bliskimi kuzynami fiata i zastawy, ale osobna galeria z tego nie wyjdzie. No, ale może powtórzę relację z Montserrat i wtedy będzie dobry moment na wątek motoryzacyjny

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 09.01.2015 16:48

Caprio, tego Ci życzę:)

Patryk, byłeś bardzo dzielny w wagoniku;) Sam możesz wrzucić więcej fotek garbatych aut, ja nie mam;)

Harmony, no taka zapłata jest najcenniejsza:)

Tereza, zawsze można to nadrobic.

Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 09.01.2015 12:36

Ciekawy klasztor,piękne widoki.
Ja tam nie dotarłam,a byłam tak blisko.Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 08.01.2015 22:50

Faktycznie bardzo fajnie tam i muszę się tam kiedyś udać, przejechać żółtym wagonikiem, zaliczyć kilka tras. Na razie zaoszczędziłam dzięki Tobie 20 euro, choć za tak ciekawą galerię powinno się płacić. Czy opłata może być uśmiechem i słowem dziękuję ? :)))
Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 08.01.2015 21:26

Fajna była przejażdżka tą kolejką i widoki przecudne a że troszkę trzęsło... Mój lęk wysokości w tym wagoniku nie działał. A pogoda jaka zmienna była, że hej. Szkoda, że nie dałaś więcej fotek tych garbatych seatów

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 08.01.2015 19:52

Też bym się chętnie przejechał tą kolejką, bo jest co podziwiać.
Pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 08.01.2015 17:28

Surykatko, wesoło się dyndało. Dzięki za odwiedziny:)

Przemku, no to dobrze wiedzieć. Co do zimy - mam to samo. I mam już wstępnie zaplanowane, że na emeryturę przeprowadzam się do Chorwacji albo na Węgry;) Wszystko pod warunkiem, że będzie wtedy coś takiego jak emerytura;)

Klavert, widzę, że też się lubisz dyndać;) Miło, że wpadłaś.

Andred, w sumie to mogłabym trochę ponarzekać na pogodę, bo była kapryśna i trochę straszyła. Ale nie będę, bo gdyby chciała, to by mogła być znacznie gorsza;)

Dispar, zawitaj tam, bo warto. Już sobie wyobrażam Twoje foty stamtąd:)

Bartek, dzięki za linka. Ja o tym czytałam na innych stronach. Wszystko zależy od tego, jak się rozumie "plądrowanie". W znaczeniu "przeszukanie" też się go raczej używa. Mi to słowo pasowało do konwencji;) Ale masz rację, skoro budzi wątpliwości, to trochę zmienię opis, żeby był czytelniejszy. A może i dzięki Tobie będzie ciekawszy, bo to w sumie historia, którą może warto rozwinąć.
Czy Himmler złożył tylko kurtuazyjną, przyjacielską wizytę zakonnikom, czy też miał zamiar przeszukac klasztor? Ja czytając o tym, że publicznie atakował kościół katolicki i był bardzo zdeterminowany, żeby znaleźć Graala oraz udowodnić, że Chrystus był rasy aryjskiej, odniosłam raczej wrażenie, że pojechał tam przeszukać klasztor.
Poza tym czytałam, że zrobił to w czasie, kiedy Hitler był wściekły na gen. Franco za nieprzyłączenie się do wojny. Ciekawe co na ten temat kościelne kroniki piszą;)
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/revealed-himmlers-secret-quest-to-locate-the-aryan-holy-grail-435224.html

Pozdrawiam:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 08.01.2015 09:33

Fajnie. Co prawda ci hitlerowcy plądrujący klasztor mi tutaj nie pasują, Franco nie przystąpił do II WŚ, a jakby przystąpił to pewnie po stronie Hitlera wiec sojusznika by nie plądrowali. Ale zaintrygowany podrążyłem i ziarenko prawdy tu się kryję. Himmler przyjechał bowiem z wizytą do Montserrat w poszukiwaniu Graala, pospacerował i nic nie znalazł, ale źródła milczą o plądrowaniu :)
a tu źródła http://nowosci.com.pl/60327,Graal-czyli-tajna-misja-Himmlera.html

pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 08.01.2015 04:33

No i fajnie, że fajnie tam jest.
Może i ja tam zawitam?
Pozdrawiam serdecznie:)

andred użytkownik andred(wpisów:4779) dodano 08.01.2015 01:21

Na zdjęciach wygląda, że faktycznie tam było fajnie. Trochę emocji w gondolce, trochę ciekawej historii, trochę pięknych widoków.....nie można narzekać ;-)
Pozdrawiam,
andred

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 07.01.2015 23:34

Śnieżko, bardzo podoba mi się to miejsce, ale chyba najbardziej to ''balansowanie'' na linie. Zachwyciły mnie Twoje fotki z góry.
Jeżeli będę kiedyś w okolicy to muszę tam zawitać, koniecznie.
Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6389) dodano 07.01.2015 23:05

Bilet z Lisboa-Rossio do Sintra kosztował bodaj 4,30 €, normalny.
Powrotny!
Ja, ponieważ gram w "starszakach" - mam w Portugalii z automatu 50% zniżki.
Dopiero w Sintrze wydasz na wstępy i na przejazdy wewnętrzne,
bo odległości między obiektami są duże i nie ma sensu tracić czas na łażenie pieszo.
Musisz to wydać, bo się nie wyrobisz czasowo.
W sumie jednak i tak powinnaś zamknąć się - ze wszystkim! - w tych 20,00 €.
Przykre, ale dochodzę do wniosku,
że raczej nie stać mnie na mieszkanie w Polsce.
Zwłaszcza, że nie cierpię zimy, brrrrrrrrrr!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 07.01.2015 22:26

Ekstra ta kolejka , chętnie bym w niej podyndała :). Świetne widoczki z góry , no i ciekawe historie opowiadasz :). Pozdrówki :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 07.01.2015 22:19

Gabi, cieszę się, że wpadłaś. Jak zrobiłam fotkę? Dość wysoko na ołtarzu znajduje się figurka Czarnej Madonny. Prowadzą do niej schodki, a na górze jest mały balkon. Z tego balkonu fotkę strzelałam. Pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 07.01.2015 21:04

Widoki z wagonika wspaniałe, klasztor i jego lokalizacja robią wrażenie, a jakie wielkie wnętrze ( jak zrobiłaś to zdjęcie?), piękne miejsce, pięknie przez Ciebie pokazane,
pozdr.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 07.01.2015 20:33

Achernar, dzięki za odwiedziny:)

Rozmusiaki, ale w obie strony, czyli wychodzi w sumie 20 euro za 2 godziny! ;)

Przemku, to mów po ile jest ten bilet z Lizbony. Zapamiętam sobie, bo mi się Sintra też marzy, ale to nie w tym roku jeszcze.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6389) dodano 07.01.2015 20:19

A tak nawiasem mówiąc, też wybieram się na Montserrat.
Tylko w Sintra, koło Lizbony, ostatnio nie zdążyłem. Bilet z Lizbony, w porównaniu z tym, jest prawie za darmo...

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 07.01.2015 19:59

Rany boskie !!! 20 euro za godzine jazdy pociągiem ! Tyle to ja zapłaciłem za 26 godzin ze Lwowa do Symferopolu i to z miejscem leżącym :DDD
Jednak że abstrachując od ceny to widoki z tej górki zarąbiste ;)
Pozdrowionka .

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5705) dodano 07.01.2015 19:58

Też nie darowałem sobie wizyty w Montserrat, gdy byłem w Barcelonie. Warto tam pojechać. Dzięki za tę galerię... Pozdrawiam serdecznie. :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6389) dodano 07.01.2015 19:55

Hmmm,
z tym dla odmiany mam problem: nie pamiętam...??
Czy coś przegapiłem??...;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 07.01.2015 19:34

Ja mam podobnie;) Ale pamiętam szczerbate lata, chociaż to już trochę dawno było;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6389) dodano 07.01.2015 19:23

Lubię suchary. Ale szczerbaty, póki co, jeszcze nie jestem...;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!