m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Każdy z nas ma takie miejsca, gdzie chciałby pozostać na dłużej…  Jednym z takich miejsc jest dla mnie Pustynia Namib a w szczególności Park Namib-Naukluft! To tu można podziwiać najwyższe wydmy świata! Przed nami krajobraz niczym z innej planety, dalekie i głębokie wąwozy wypełnione cieniami… Gdy słońce chyli się ku zachodowi, piasek wydm przyjmuje różne odcienie, od jasnego pomarańczu do rudawo-czerwonego. Ich piękno jest niezaprzeczalne! Jesteśmy w Sossusvlei i zatrzymujemy się na parkingu u podnóża ‘’Dune 45’’...
Musimy się śpieszyć, aby dotrzeć na szczyt 100-tu metrowej wydmy przed wschodem słońca... Powietrze jest chłodne, wysoko nad ziemią panuje całkowita cisza...To najlepszy czas, aby odwiedzić Sossusvlei bo w ciągu dnia temperatury sięgają powyżej 40°C a piach parzy w stopy. Przed nami niesamowite zjawisko… Spowita w ciemnościach pustynia aż do chwili, kiedy słońce rozjaśnia niebo lekkimi, pomarańczowymi smugami, zaczynając podpalać jej piaski… Podziwiamy wspinające się słońce ponad majestatyczne wydmy... Szare wydmy wydają się jakby odrzucały ciemność, przekształcając się w lśniące piaskowe góry w kolorze głębokiego pomarańczu i czerwieni... Dune 45 to jedyna wydma, na którą można się wspiąć, chroniąc pozostałą część parku przed  turystycznym wyniszczeniem…
Piasek dostarczany jest przez wschodni wiatr z pustyni Kalahari a jego czerwony kolor zawdzięczamy zawartości tlenku żelaza. Wędrówka po piaszczystych traktach nie należy do łatwych, ale miejsce jest magiczne i każda kropla wylanego potu jest tego warta! ... Po wydmach można chodzić, surfować, turlać się lub po prostu usiąść i patrzeć jak kłęby piachu przesypują się z jednej na drugą… Kolory wydm zmieniają się w ciągu dnia wielokrotnie, tak jak ich widok, a wszystko spowodowane jest grą światła i cienia… Piaskowe góry zachwycają wielkością i barwą.
... Pustynia Namib często określana jest jako Sossusvlei ponieważ każdy kto tu przyjeżdża, wybiera się właśnie tam… Aby w rzeczywistości móc dostać się do Sossusvlei, potrzeba 5 km przejechać samochodem 4x4. ... Przed nami piaszczyste góry w intensywnych kolorach, których kształty na tle błękitnego nieba, jeszcze bardziej są zaostrzone... Istotnym źródłem wody w Sossusvlei jest wilgotność z porannych mgieł, wchodzących na pustynię od strony Oceanu Atlantyckiego.
Można tu spotkać ubogą roślinność, pojedyncze drzewa, krzewy i trawy... Występujące tu rośliny i zwierzęta przystosowały się do życia w tych surowych warunkach, a niektóre nauczyły się nawet spijać osiadające na nich kropelki rosy.  Idziemy w kierunku Deadvlei a Buszmen opowiada nam o życiu na pustyni. Dead Vlei inaczej nazywana martwą doliną to płaskowyż, otoczony ogromnymi piaskowymi wydmami i niezwykłe miejsce w Parku Narodowym Namib-Naukluft.   Po drodze szukamy ‘’Little Five’’, czyli małą pustynną piątkę, do której należą: żmija karłowata, gekon, kameleon, jaszczurka i pająk. Na spieczonym słońcem i spękanym dnie jeziora, widzimy pierwsze oznaki życia…
Wbrew powszechnym przekonaniom, pustynia Namib nie czeka na deszcz i wcale nie jest spragniona wody. Większość małych istot żywych, takich jak pająki, jaszczurki, węże i chrząszcze ginie z powodu deszczu. Dzieje się tak dlatego, że chowają się one pod powierzchnię piasku. Kiedy piach nasiąknie wodą, nie przepuszcza tlenu, co jest powodem ich śmierci. Byliśmy bardzo zdziwieni, kiedy Buszmen grzebiąc w piasku, nagle wyciągnął gekona zwanego ‘’piaskowym nurkiem’’. Gekony mają przezroczyste, przypominające galaretkę ciało oraz stosunkowo duże oczy bez powiek, które oczyszczają swym długim językiem. Upalne dni spędzają one głęboko pod powierzchnią gorącego piasku. Ponieważ piach jest drobny i często przenoszony przez wiatr, możliwe jest oddychanie… Przed nami Deadvlei...
Po nadchodzących średnio raz na pięć lat ulewnych deszczach, dolina ta zmienia się w jezioro. Około 1000 lat temu wdarły się tu na pewien czas wody wezbranej rzeki Tsauchab. Na podmokłym terenie wyrosły drzewa akacjowe. Jednak klimat stawał się coraz surowszy, a wydmy całkowicie odcięły dopływ wody. Drzewa uschły, a ich spalone słońcem kikuty nie uległy rozkładowi i zachowały się do dnia dzisiejszego...
Rdzawoczerwone wydmy otaczające to upiorne cmentarzysko, uważane są za najwyższe na świecie. Jedna z nich, zwana Big Daddy sięga prawie 400 metrów! Poczerniałe, twarde jak kamień, drzewa, sterczą z jasnego, gliniastego podłoża i nadają okolicy surrealistyczny charakter… Deadvlei to najbardziej fotografowana część Namibii. A tę najsłynniejszą fotografię, zna chyba każdy…

najbliższe galerie:

 
Struś świąteczny
1pix użytkownik anna-z odległość 15 km 1pix
Namibia cz.  1 - Pustynia Namib.
1pix użytkownik wmp57 odległość 15 km 1pix
Namibia cz. 2 - Przez pustynię Namib.
1pix użytkownik wmp57 odległość 29 km 1pix
Pustynia Namib
1pix użytkownik anna-z odległość 31 km 1pix
Walvis Bay
1pix użytkownik doracz odległość 57 km 1pix
Namibia:  Walvis Bay
1pix użytkownik magdalena odległość 58 km 1pix

komentarze do galerii (36):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 28.04.2015 12:50

Czy ja tam kiedys pojadę i zobacze to na własne oczy, ? Zachwycajace miejsce:)) 16, 17, 18 to moi faworyci:)))

marianna_p użytkownik marianna_p(wpisów:306) dodano 30.10.2014 23:41

kierunek ten jest moim marzeniem:) piękne wspomnienia:) pozdrawiam

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 09.10.2014 00:40

:))))


słonko ślę

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 08.10.2014 14:31

Martafryka, cieszę się bardzo, że osoba, która mieszka w Namibii i na co dzień ma takie widoki, miała ochotę i czas, aby podziwiać moje "wypociny" na tym portalu.
Dobrze, że dopisałaś informacje, które być może przydadzą sie tym, którzy chcieliby podążyć w moje ślady... Któż lepiej zna ''swój'' kraj aniżeli jego mieszkanka?
Dzięki zatem za dopełnienie informacji!!!
Kobieto, jak ja Tobie zazdroszczę tych niesamowitych widoków, tego słońca i tych wiecznie uśmiechniętych ludzi...
Namibia to miejsce, które polecam każdemu, miejsce, które w moim sercu pozostanie już na zawsze!!!
Pozdrawiam, najgoręcej jak mogę!

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 08.10.2014 11:33

Aaaach! Oddycham ciepłym pustynnym powietrzem...sypki piasek pod stopami...

(czy mogę kilka maleńkich skromnych notatek...?)

Fotka 39 ...piękne ujęcie!

Fotka 1 to niewysoka, krajobrazowa wydma Elim, najbliżej położona od bramy wjazdowej do parku...w oddali, po lewej wieżyczka pustynnej lodge Sossusvlei Lodge, uwielbiam Wydmę Elim o zachodzie słońca nad pustynią...piękny widok i doświadczenie jakiejś nieopisanej głębi i 'uczucia ukojenia i przynależności'...a o poranku na wydmie, po wietrznej nocy piasek wydmy jest 'na nowo zamieciony' i widać setki śladów małych pustynnych stworzonek :)

Fotka 12 Wydma 45 jest faktycznie jedną z najbardziej popularnych wydm 'wspinaczkowych' aczkoliwek maleńkie sprostowanie nie jest jedyną na którą można się wspinać...wszystkie wydmy parku mają 'wspinaczowe pozwolenie' i wszędzie można dojść tak długo jak robi się to 'pieszo' na nogach bez wjeżdżania w chronione tereny samochodami i pozostawieniu ich na wyznaczonych parkingach...także niebosiężna wydma Big Daddy w Martwej Dolinie (Dead Vlei) i Wydma Big Mama w Sossusvlei są także udostępnione (te należą do grupy najwyższych wydm na Ziemi) w zależności od kondycji wspinaczka trwa ok. 45 min na Big Daddy, trzeba ze sobą wziąść dużo wody, namibijskim latem od połwoy września do końca maja wspinaczka pomiedzy godzinami 11:00 a 16:00 jest prawie niemożliwa! Jest potwornie gorąco, nie ma cienia, buty topią się w piasku, a wilgotność powietrza jest ok 10-12%... ale za to widok z Big Daddy jest NIESAMOWITY na zadziwiające 'morze piasku'!

Fotka 20 tu malutkie sprostowanie...wybacz, nie staram się czepiać, tylko 'robię wyjaśnionka' Pustynia Namib to obszar niezmiernie olbrzymi, ciągnący się z północy Namibii, od granicy z Angolą aż na południowe krańce kraju do Rzeki Orange (Pomarańczowej) natomiast Sossusvlei to gliniana dolina, otoczona piaszczystymi wydmami...siostra/brat Dead Vlei (Martwej Doliny) 'vlei' w języku afrykanerskim oznacza 'dolina' także mamy Martwą Dolinę (Dead Vlei) i Sossus Vlei z górującą nad nią wydmą Big Mama :)

pozdrawiam ponownie :)

annuus80 użytkownik annuus80(wpisów:1361) dodano 20.08.2014 17:11

Gratuluję galerii i wyprawy, bez której ta galeria by nie powstała.
Super widoki.
Pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 16.08.2014 15:56

Andred i Anusia, dziękuję za Wasze miłe słowa i odwiedziny.

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 15.08.2014 18:35

Gratulacje. Piękne miejsce i zapierające dech w piersiach widoczki.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.08.2014 22:31

Ja nie oceniałem, ponieważ z zasady nie wystawiam ocen, tylko komentuję ale i bez mojej oceny zasłużona GT ;-)
Gratuluję i pozdrawiam,
andred

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 11.08.2014 18:05

Dziękuję wszystkim oceniającym!
Jest mi bardzo miło, że moją galerię wybraliście na galerię tygodnia choć było w tym tygodniu wiele bardzo dobrych i ciekawych galerii, które również zasłużyły na miano tej najlepszej!
Serdecznie pozdrawiam!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 11.08.2014 16:26

Gratulejszyn:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 11.08.2014 13:11

Gratuluję :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 11.08.2014 12:01

Ależ tam pięknie, tylko pozazdrościć takiej wyprawy:) Wiele pięknych ujęć, osobiście zrezygnowałabym z kadrów:6,7 i 9 ;)
Pozdrawiam:)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 11.08.2014 08:35

GRATULACJE !!!

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 11.08.2014 07:51

a czerwone wydmy .....niesamowite są....

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 11.08.2014 07:51

super...i też gratuluję....

pipol użytkownik pipol(wpisów:8991) dodano 11.08.2014 07:20

gratulacje

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 11.08.2014 00:10

Nie mogło być inaczej - gratuluję!...;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6104) dodano 08.08.2014 15:49

Ja też jestem w szoku...:((
Ale z powodu, co się dzieje z moją pamięcią: czyżby to wpływ Golfsztromu, TFUUU! Prądu Zatokowego??
Pamiętałem, że byłem w Twojej Namibii, jednak dwie galerie zlały mi się w jedną...:((
Ale obie SUPER!


klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 07.08.2014 22:09

Jestem w szoku!
Nie było mnie zaledwie 24 godziny na komputerze a tu mnóstwo ciepłych, miłych słów i komentarzy!
Serdecznie dziękuję wszystkim odwiedzającym, komentującym i oceniającym!
Życzę Wam wszystkich cudownej podróży na te niesamowite wydmy!!!
Pozdrawiam!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 07.08.2014 18:53

Fantastyczna,pustynna przygoda !!!
Gratuluję i pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2530) dodano 07.08.2014 18:31

Klavert, ja tej najsłynniejszej fotografii nie znam, za to dzięki Tobie poznałam fantastyczne krajobrazy, a zdjęcia nr 10,11,12, i 16 to magia.
pozdr.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3340) dodano 07.08.2014 15:34

Wszystko mi się tu podoba, a najbardziej najsłynniejsza fotografia, której ja nie znałam. Pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4814) dodano 07.08.2014 15:10

Piękne kadry a do tego ciekawy opis. Oglądanie tej galerii to wielka przyjemność

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 07.08.2014 14:06

Pięknie.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2699) dodano 07.08.2014 08:36

Cudna kraina lecz nie osiągalna dla mnie.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 07.08.2014 07:39

Bardzo bym chciała zobaczyć kiedyś te wydmy.
Pięknie tam.
Pozdrawiam:-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 07.08.2014 07:33

Piękna galeria. Naprawdę zazdroszczęCi, że takie widoki mogłaś zobaczyć na własne oczy. Pozdrawiam. :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2618) dodano 07.08.2014 00:08

Miejsce marzenie, można tam spędzić cały dzień, od wschodu do zachodu słońca.
Pozdrawiam :)

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 06.08.2014 23:51

Super kolory. Naprawdę niesamowite miejsce. Dzięki za bajeczną galerie. Pozdrawiam serdecznie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 06.08.2014 22:14

Fajowe te wydmy ..., odkrywasz przed nami super miejsca, ciekawy jestem, co jeszcze zobaczymy:)
A żmiję zobaczyłaś?
Pozdrawiam:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 06.08.2014 21:51

Kolory niesamowite i miejsce również :) zazdroszczę tych widoczków :) rewelacja...
pozdrawiam...

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 06.08.2014 21:24

piękna ta czerwień piasku

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 06.08.2014 20:52

Andred,
Wszystko co miałam do opisania już napisałam… Dzięki za odwiedzinki i życzę jak najszybszego wylotu do Namibii!

Ak, dzięki!

ak użytkownik ak(wpisów:6184) dodano 06.08.2014 20:26

wspaniałe zdjęcia i niesamowita wyprawa

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 06.08.2014 20:24

Klavertjevier, ja to mam nawet kilka takich miejsc, gdzie chciałbym pozostać na dłużej, a to co teraz pokazałaś, to chciałbym raz w życiu zobaczyć, nawet na krócej jeżeli nie można na dłużej :-)
Jest to niewątpliwe jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi.
Pozdrawiam,
andred

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!