m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ot choćby dwie nasze portalowe koleżanki lubiące włóczyć się po takich okolicach. Poprawiają sobie samoocenę. Okazuje się, że u nich w mieszkaniu, bałagan nie jest taki straszny. 
Autorem zdjęcia jest Przemek, mój Zięć. Zdecydowana większość zabudowy Tbilisi wygląda tak.
Blokowiska to najpopularniejsza forma architektury. Z tym, że Gruzini są o wiele bardziej innowacyjni. Na dodatek cenią sobie indywidualność i fantazję. Tu nie ma takiego samego balkonu. Obiecałem pokazać jak wygląda ulica za pałacem prezydenckim. Oto ona. Po prawej widać kopułę pałacu. Zwykli Gruzini mieszkają w blokach, a ci lepiej sytuowani, mogący sobie pozwolić na lokal w centrum miasta, tak. Na turystów pragnących powłóczyć się po zakamarkach najstarszej, zabytkowej części miasta, czeka baza noclegowa, która zadowoli każdego. Tu mamy lokal dla ludzi z artystyczną duszą.
Tutaj dla lubiących pławić się w luksusie. Są oczywiście też pokoje dla zwykłych turystów. To reprezentacyjna ulica Tbilisi-aleja Rustawellego.
Przy każdym wyjściu z metra właściwie jest podobnie. Tysiące sprzedających i nawet kilku kupujących. W poprzedniej galerii pokazałem pięknie zadbany meczet. A to jego najbliższe otoczenie. Jest tu co zwiedzać. Niejedna budowla zachwyca. Jak to właściwie się jeszcze trzyma?
Stare Miasto wygląda jakby wczoraj przeszło trzęsienie ziemi. Tymczasem ostatnie silne trzęsienie ziemi miało miejsce w 2012 roku. Być może Gruzini to fataliści. Skoro może przyjść trzęsienie ziemi, to po co stawiać bardziej solidne budowle. Przecież i tak da się mieszkać. Choć z drugiej strony muszą być ryzykantami. Wchodzenie po takich schodach, to rodzaj sportu ekstremalnego. A te nie były jeszcze najgorsze. Czasem w oknach można zobaczyć oznaki dawnej świetności. Kryształowy żyrandol w takim oknie, to jednak dla mnie był dysonans. Za to zamiłowanie do dekoracji swoich posesji różnymi elementami garderoby jest w Tbilisi powszechne.
Mieszkańcy prześcigają się w tej sztuce, bo to przecież niewątpliwie sztuka. Chyba nie macie wątpliwości. Inną dekoracją, bardzo powszechną, są samochody. Głównie są to mercedesy. Gruzini maja do nich wyjątkową słabość. Konstrukcje służące do przemieszczania się w pionie są bardzo pomysłowe. A niektóre nawet całkiem solidne. Chyba wyjątkowi asekuranci tu mieszkają.
Gdzieniegdzie trafiają się już solidniejsze konstrukcje. To ta z tyłu, jakbyście się nie zorientowali. Podczas dotychczasowego spaceru mogliście odnieść wrażenie, że jest dość biednie. Jakże mylne to przypuszczenia. W śmieciach jest tyle jedzenia, że całe stada psów robią tu sobie stołówkę. Czyli jest bogato. Na dodatek dba się o czystość. Na potęgę remontuje się. Choć potęga jest na miarę gruzińską. To nieczynny kościół katolicki.
Ale jest w pobliżu inny, całkiem czynny.
Tak naprawdę to podobało mi się w tych zaułkach. Czasem dzięki śladom dawnej świetności, czasem dzięki roślinności, która nie przejmuje się wcale stołecznością i rośnie sobie, jakby nigdy nic.
Czasem można spotkać dzikie zwierzęta. Czasem uda się wypatrzeć nawet orientalne motywy. A czy taka ściana, która za nic ma jakieś tam piony i ziemskie przyciąganie, nie jest sympatyczna. Nie mam pojęcia kiedy władze miasta opanują pomysłowość mieszkańców w dobudowywaniu różnych przybudówek.
Nie wiem, kiedy znajdą tyle środków finansowych aby odnowić Stare Miasto. Powstają całkiem nowe budynki, niekoniecznie pasujące do starej zabudowy. Ale zdarzają się wyjątki. Tu jest na nowo, ale całkiem po staremu. A czasem stare i niekoniecznie odnowione też cieszy oczy.
W tych okolicznościach, znalazł sobie tu miejsce niecodzienny pomnik zakochanej pary. Bo wiadomo, co jest najważniejsze.

najbliższe galerie:

 
Tbilisi od frontu
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Tbiliso - urzekło mnie urodą swą.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Tbilisi - twierdza Narikala i nie tylko
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 0 km 1pix
Tbilisianie
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Gruzja:  Tbilisi
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Gruzja - Tbilisi
1pix użytkownik daleko_stad odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7342) dodano 24.08.2014 22:12

E, nie jest tak źle ;). Gdzieś od 31 zaczynają się całkiem malownicze zaułki, a już w tym domu na 37 to mogłabym zamieszkać, pięknie zarośnięty :).
Pozdrówki serdeczne :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 09.08.2014 20:42

może miejscami nie jest ślicznie ....ale malowniczo niewątpliwie...i to bardzo....pozdrawiam serdecznie....

woja użytkownik woja(wpisów:568) dodano 04.08.2014 23:24

Świetny pomysł z tymi dwiema oddzielnymi galeriami.
Po obejrzeniu tej drugiej sam się poczułem jak po trzęsieniu ziemi.
Pozdrawiam

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 04.08.2014 21:40

Poznaję parę miejsc, również z ciekawością zajrzałam do miasta od strony kuchni:))) Niewątpliwie miasto ma swój klimacik.
Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 04.08.2014 20:21

Ciekawie przedstawiłeś. Na fot. 46 widać jak nowe odwołując się do starego może pięknie wyglądać.
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 04.08.2014 10:14

Bez dwóch zdań, super!!!

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 03.08.2014 20:55

Do Gruzinów powoli dociera, że mieszkają w pięknym kraju i mają potencjał.
Do niedawna nie wszyscy dopuszczali do świadomości, że godzi się brać pieniądze za podejmowanie gości.
Turystyka nie wydawała się poważną dziedziną gospodarki.
Tymczasem właśnie ona może dać impuls do rozwoju tego kraju.
Polacy stanowią chyba najliczniejszą grupę turystów i najfajniejszą, bo preferującą turystykę kwalifikowaną.
Z tym, że z tego wielkich pieniędzy nie ma.
Przyjechaliby tu ludzie z całego świata, ale jak nie ma dróg, bo ich faktycznie, fizycznie nie ma, to trudno oczekiwać gości z Ameryki.
Pytali mnie miejscowi, co oni powinni robić, żeby mogli żyć tak dobrze jak my w Polsce.
Z tym, że ze mnie żaden wizjoner. Proponowałem zacząć od dróg, potem baza noclegowa z łazienką i toaletą i jako taki porządek.
Ale skąd pieniądze jak oni wolą mercedesy? To jakaś paranoja z tymi samochodami. Dom taki, że trudno zgadnąć czy ktoś w nim mieszka, a przed domem merc pod plandeką.
Nie potrafiłem im wytłumaczyć czym ja się zawodowo zajmuję. Jak mówiłem, że pracuję w lesie, to kojarzyli to tylko z polowaniem.
Tam nikt lasu nie hoduje, bo przecież sam rośnie. Jak drewno jest potrzebne, to się je wycina i tyle.
Z tym, że jak porównaliśmy ilość wycinanego drewna w Polsce i Gruzji, to otwierali szeroko oczy. Po co nam aż tyle drewna?
Ich rolnictwo dopiero zbliża się do wydajności osiąganej w średniowieczu.
Życzę im dobrze, bo to bardzo sympatyczni i gościnni ludzie.
Ale droga do dobrobytu nie bedzie ani łatwa, ani krótka.

andred użytkownik andred(wpisów:4768) dodano 03.08.2014 16:31

Też tak pomyślałem jak Romana, jakby to wszystko było odnowione......to musiałoby być piękne miasto, bardzo klimatyczne, ale w obecnej sytuacji chyba faktycznie nie możemy na to liczyć :-(

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 03.08.2014 16:28

Mi też ta druga galeria bardziej się podoba. Pomimo, że stare miasto jest w stanie wręcz tragicznym widać, że ma potencjał i gdyby tak dało się to wszystko jakimś cudem odnowić to myślę, że byłoby to niesamowicie piękne i klimatyczne miasto... tylko pytanie czy to jest w tym kraju możliwe...
A najlepszy zgrzyt moim zdaniem stanowią te mercedesy w takim a nie innym otoczeniu ;)
Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4768) dodano 03.08.2014 16:06

Ktoś, kto nie był w Tbilisi i obejrzałby tylko pierwszą galerię, miałby bardzo wypaczony pogląd na temat tego miasta. Po obejrzeniu drugiej to już zupełnie co innego i tak szczerze mówiąc druga galeria zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. Pewnie dlatego, że lubię właśnie oglądać takie zakamarki, boczne uliczki...takie prawdziwe życie.
Super zgrałeś zdjęcia z narracją. Jak masz jeszcze materiał, to spokojnie możesz zrobić jeszcze jedną galerię "Tbilisi od podwórka cz.II" ;-)
Pozdrawiam,
andred

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3449) dodano 03.08.2014 10:50

Nie to ładne, co piękne, ale co się komu podoba:)
Wiedziałam, że ta galeria będzie ciekawa:)

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:335) dodano 03.08.2014 10:37

mieszkałem w takim hostelu na starówce Tbilisi. Z zewnątrz tragedia, schody na piętro dla odważnych, ale w środku luksus... i bardzo mili właściciele. gospodarze gościnnością starają się nadrobić niedogodności i nieciekawy obrazek z ulicy. pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 03.08.2014 08:05

Bardzo ciekawe zdjęcia, doskonale wypatrzona zarówno codzienność jak i detale, a świetna narracja dodatkowo wzmocniła nietuzinkowy charakter prezentacji,
pozdr.

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 03.08.2014 00:56

Wbrew ostrzeżeniom, i tutaj znalazłam mnóstwo zachęcających kadrów :) Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5673) dodano 03.08.2014 00:28

Obejrzałem z zainteresowaniem obie galerie z gruzińskiej stolicy. Tbilisi od podwórka jest chyba ciekawsze, choć i poprzednia galeria też była przednia. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!