m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Zamek Chambord (Château de Chambord). W roku 1392 hrabiowie Blois odsprzedali rozległe, pokryte lasem ziemie Chambord rodowi d’Orleans. Kiedy w roku 1498 książę orleański objął tron Francji jako Ludwik XII, ziemie te stały się własnością Korony. Zamek Chambord. W roku 1516 Franciszek I powrócił z Włoch wraz z Leonardem da Vinci, pragnąc wznieść wielką budowlę w stylu włoskiego renesansu. W 1519 roku młody 24-letni król wybrał Chambord na plac budowy rezydencji myśliwskiej, mającej przypominać zamek obronny. Zamek Chambord. Rezydencję usytuowano na miejscu dawnej warowni, która została wyburzona. Od 1526 roku ponad 1800 robotników i rzemieślników pracowało przy rozrastającej się na coraz szerszą skalę budowie, którą ukończono już po śmierci króla. Zamek Chambord. Zachowując w projekcie wygląd średniowiecznej warowni (środkowy donżon z czterema ogromnymi wieżami po bokach, dwa skrzydła i otaczające całość wały), zamek w Chambord połączył te formy z nowatorską architekturą włoskiego renesansu (loggie, tarasy, gzymsy, pilastry itd.). Zamek Chambord. Głównym elementem donżonu jest charakterystyczna otwarta klatka schodowa w kształcie podwójnej spirali. Od klatki schodowej odchodzą, tworząc krzyż grecki, cztery wielkie przedsionki, którymi dostać się można do ośmiu wielkich apartamentów. Plan ten powtarza się na trzech kondygnacjach. Zamek Chambord istnieje dzięki zamiłowaniu Franciszka I do polowań, a część zamku jest poświęcona tej właśnie tematyce.
W wielu salach zamku w Chambord trofea łowieckie są elementem dekoracyjnym. Zamek Chambord - obraz, zdobiący jedną z sal. Franciszek I spędził w Chambord niewiele czasu - jedynie 72 dni w ciągu 32 lat swego panowania. Przyjeżdżał tu głównie na polowania. W 1539 roku gościł w zamku swego głównego adwersarza - cesarza Karola V Habsburga - chwaląc się przed nim tym symbolem potęgi i bogactwa. Król nie ujrzał też końca swego dzieła. W chwili śmierci Franciszka I w 1547 roku ukończone były jedynie donżon i skrzydło królewskie. Jego syn Henryk II i Ludwik XIV - również miłośnicy polowań - nadali zamkowi w Chambord formę, w której przetrwał do dnia dzisiejszego. W salach zamku znajdziemy też portrety władców - na zdjęciu widoczny jest portret Ludwika XVI, ściętego podczas rewolucji francuskiej. Zamek Chambord - obraz zdobiący jedną z komnat. Zamek Chambord - słynna podwójna klatka schodowa. Jej rzeźbiarska dekoracja jest jednym z arcydzieł francuskiego renesansu. Niektórzy historycy uważają, że pomysłowa, wyrafinowana konstrukcja klatki schodowej przemawia za tym, że jednym z twórców projektu mógł być Leonardo da Vinci.
Zamek Chambord. Motywem, który bardzo często powtarza się w ornamentach zamku jest salamandra, którą Franciszek I wybrał sobie za godło. Występuje ona w ponad 700 elementach architektonicznych zamku. Zamek Chambord - detal architektoniczny. Zamek Chambord - detal architektoniczny. Zamek Chambord. W roku 1639 Ludwik XIII przekazał Chambord swemu bratu, księciu Gastonowi Orleańskiemu, zaś w roku 1684 Ludwik XIV na nowo rozpoczął przebudowę, zlecając przykrycie dachem kaplicy oraz połączenie amfiladą apartamentów północnego przedsionka na pierwszym piętrze. Zamek Chambord - element architektoniczny jednej z klatek schodowych. Zamek Chambord. W roku 1670 trupa Moliera wystawiła w Chambord przed Ludwikiem XIV sztukę Mieszczanin szlachcicem (Le Bourgeois gentilhomme).
Zamek Chambord - wystrój wnętrz apartamentów zamkowych. Zamek Chambord nigdy nie był tak często zamieszkiwany, jak w XVIII wieku. Apartamenty zamkowe były zajmowane przez przyjaciół Stanisława Leszczyńskiego - teścia Ludwika XV. Zamek Chambord. Wśród XVIII-wiecznych lokatorów zamku należy wspomnieć też marszałka Francji Maurycego de Saxe'a. Zamek Chambord. W XVIII wieku kryteria komfortu były inne, niż w czasach Franciszka I. W celu lepszego ogrzania pomieszczeń zmniejszono ich rozmiary, dokonując podziału, tworząc alkowy i obniżając sufity. Zamek Chambord - wystrój wnętrz apartamentów zamkowych. Zamek Chambord - wystrój wnętrz apartamentów zamkowych.
Zamek Chambord - wystrój wnętrz apartamentów zamkowych. Zamek Chambord - wystrój wnętrz apartamentów zamkowych. Zamek Chambord - jeden z pieców kaflowych. Zamek Chambord - jeden z korytarzy i centralna klatka schodowa. Zbudowane w jej wnętrzu dwie spirale schodów skręcają w tę samą stronę, nie krzyżując się ze sobą. Klatką można na pierwszym piętrze dostać się do apartamentów królewskich, a wyżej na taras. Zamek Chambord. Zamek Chambord. Królewskie symbole Franciszka I - salamandra w koronie oraz związana lina symbolizująca jego matkę Ludwikę Sabaudzką.
Zamek Chambord - innym często występującym symbolem Franciszka I jest litera F, której towarzyszą lilie. Zamek Chambord. Zamek Chambord. Zamek Chambord. Z tarasu, na który prowadzi centralna klatka schodowa, można zobaczyć okolicę oraz z bliska przyjrzeć się bogato rzeźbionym kapitelom dachowym i kominom. Klatka zwieńczona jest tzw. latarnią w formie wieży, która wznosi się na przeszło 30 metrów. Zamek Chambord. Widok z tarasu na dziedziniec. Zamek Chambord - bogato rzeźbione kapitele dachowe i kominy.
Zamek Chambord - bogato rzeźbione kapitele dachowe i kominy. Zamek Chambord - widok z tarasu na otaczający zamek park. Park jest olbrzymi - jego powierzchnia liczy ponad 5400 ha, a cała posiadłość jest otoczona murem długości 32 km. Obecnie jest to największy zamknięty park leśny w Europie. Na terenie parku żyją liczne zwierzęta, m.in. jelenie. Zamek Chambord. Zamek Chambord. We wschodnim skrzydle zamku znajdowały się królewskie apartamenty Franciszka I. W skrzydle zachodnim Jules Hardouin-Mansart zbudował za panowania Ludwika XIV kaplicę. Przed Zamkiem Chambord. Zamek Chambord.
Chambord - kościół p.w. św. Ludwika w pobliżu zamku. Został zbudowany na miejscu dawnej kaplicy, istniejącej jeszcze przed zbudowaniem zamku. Obecny kościół zbudował w XIX wieku Henryk hrabia Chambord (Henri Charles Ferdinand Marie Dieudonné d'Artois), pretendent do tronu francuskiego.

najbliższe galerie:

 
Francja - Chambord Chateau
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Zamki nad Loara - Chambord
1pix użytkownik kustonnka odległość 0 km 1pix
Chambord
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
SZLAKIEM ZAMKÓW NAD LOARĄ 2013 R.
1pix użytkownik gniady odległość 0 km 1pix
Chambord
1pix użytkownik szarykot odległość 7 km 1pix
Francja - Cheverny Chateau
1pix użytkownik zibid odległość 13 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5562) dodano 03.09.2014 22:52

Marcin1980, Klavertjevier - to chyba największy z zamków w Dolinie Loary. Robi wrażenie swym ogromem i bogactwem detali. Ale mnie najbardziej podobały się jednak bardziej "kameralne" zameczki, takie jak Château de Plessis-Bourré, czy Azay-le-Rideau. Może dlatego, że było tam stosunkowo mało ludzi i że były to zamki otoczone wodą... Pozdrawiam. :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 03.09.2014 15:17

Jeden z najpiękniejszych zamków jakie do tej pory przedstawiłeś. Czekam na ciąg dalszy…

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 03.09.2014 13:22

piękny zamek, dopracowane detale.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5562) dodano 02.09.2014 23:13

Mocar - owszem i te zamiary udało się im zrealizować. Chociaż dla mnie znaczne sympatyczniejszym zamkiem był zameczek w Azay-le-Rideau. Chambord jest jednak nieco "przeskalowany". Pozdrawiam. :)

Paulus, Antala - ta klatka jest super. Paulus dobrze pamięta, że za jej projektanta uważany jest Leonardo da Vinci. Pozdrawiam. :)

Harmony - zobaczyliśmy w sumie 10 zamków (w tym 4 tylko z zewnątrz), a jest ich w Dolinie Loary około 80 (jeśli nie więcej), więc jeszcze nam się nie znudziły. Pozdrawiam. :)

Paweller75 - na pewno warto włączyć ten i inne zamki z Doliny Loary do podróżniczych planów. Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 02.09.2014 22:35

Bardzo zacne to zamczysko ..., Kolejny punkt na mapie, który muszę kiedyś odwiedzić:)
Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 02.09.2014 18:37

Kolejny ciekawy zamek, ale powiedz czy w pewnym momencie nie zaczęły się Tobie mylić i nie miałeś ich już dość ;)?
Pozdrawiam :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 02.09.2014 17:58

Zamek imponujący, a ta klatka schodowa - brak słów! :)

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 02.09.2014 17:43

Z tego co pamiętam to Leonardo da Vinci projektował okrągłe schody. Zamek kojarzy mi się również z królem Stanisławem Leszczyńskim, który swego czasu tam zamieszkiwał. Fajnie było powspominać. Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2766) dodano 02.09.2014 08:53

Widać że projektant i właściciel budowli mieli ogromną fantazję i imponujące zamiary.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!