m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Do Raczek trafiłem przypadkowo, pogoda była taka sobie  w kratkę więc zdjęcia też nie powalają lecz na pewno warto tam zaglądnąć, nie na jedna godzinę lecz na dłużej i poznać bliżej tą uroczą i ciekawą miejscowość, którą pragnę tu za prezentować.  Tym bardziej że w tym roku 2014 w połowie sierpnia Raczki obchodzą piękny jubileusz 500 lat swojego założenia. Wieś o pierwotnej nazwie Dowspuda powstała w puszczy w dobrach braci Raczkowiczów, nadanych im przez Zygmunta I Starego w 1514 roku. ,Bracia Raczkowiczowie założyli dwory: Dowspudę Raczkowską - dzisiejsze Raczki, z wsiami Bolesty i Mieszki oraz Dowspudę Bakałarzewską - dzisiejsze Bakałarzewo, z najstarszą wsią Garbaś (1541r.). Już w 1558 r. Dowspuda Raczkowska pojawia się w dokumentach jako miasteczko położone przy szlaku handlowym z Grodna do Prus. Na zdj. Kościół Parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach. W 1628 roku Raczki otrzymały od Jana III Sobieskiego przywilej urządzania cotygodniowego targu i dwóch jarmarków rocznie, a w 1703 uzyskały prawa miejskie od Augusta II. Na zdj.Dzisiaj nie jesteśmy w stanie określić jak daleko w przeszłość sięgają początki parafii i samego kościoła. Administracyjnie parafia należała na początku swego istnienia do Diecezji Wileńskiej, dekanatu Olwita. Pierwsze opisy kościołów tej diecezji pochodzą z wizytacji roku 1522. Dzięki dogodnemu położeniu wsi na szlaku handlowym Grodno-Prusy Książęce osada bardzo szybko się rozwijała i dzięki temu w 1703 r. otrzymała z rąk Augusta II Sasa prawa miejskie.
Miasto w XVIII w. nabył hrabia Józef Pac.Po III rozbiorze Polski w 1795 r. Raczki razem z całą Suwalszczyzną znalazły się w zaborze pruskim. Za czasów Michała Ludwika Paca, który przejął dobra w 1797 r., miasto zaczęło dynamicznie się rozwijać. Wzniesiono wtedy wiele budynków, zajazd oraz manufaktury: serowarnię, garbarnię, bielarnię płótna oraz fabrykę obrusów i serwet. Na początku XIX w. liczba mieszkańców wzrosła do dwóch i pół tysiąca.  W 1807 r. Raczki znalazły się w granicach Księstwa Warszawskiego.W I poł. XIX w. Ludwik Pac sprowadził wykwalifikowanych rzemieślników z Niemiec, Anglii i Szkocji, założono szkołę. Nastąpił błyskawiczny rozwój Raczek, który został przerwany, gdy w wyniku represji po powstaniu listopadowym, dobrodziejowi tego rejonu - Ludwikowi Michałowi Pacowi miasto zostało odebrane przez rząd carski.
Raczki przeszły na własność rządu. Zlikwidowano fabryki i zajazd. W 1870 r. utraciły prawa miejskie, a w 1888 r. zabudowa spłonęła w pożarze. Koniec XIX w. przyniósł odbudowywanym Raczkom ponowne ożywienie gospodarcze, dzięki rozwojowi handlu z Prusami. I wojna światowa to okres kolejnych zniszczeń Raczek. Jednak po jej zakończeniu miejscowość pozostaje ośrodkiem handlowym z Niemcami oraz siedzibą gminy, dzięki czemu nie popadła w stagnację. W 1937 r. wybudowano nowoczesną mleczarnię, rozwijał się ruch spółdzielczy. W czasie II wojny światowej Raczki znalazły się pod okupacją niemiecką i stanowiły silny punkt oporu okupantów.
Na skarpie Rospudy Niemcy wybudowali schrony i umocnienia. W wyniku działań wojennych prawie połowa zabudowy Raczek została zniszczona. Przedstawione zdjęcia przedstawiają obecny stan miejscowości. Rospuda rzeka która przepływa obok osady Raczki znana szczególnie  jest dzięki mediom które nagłaśniali obronę zielonych przed budowa obwodnicy Augustowa. Oto kilka zdjęć.

najbliższe galerie:

 
Dowspuda
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Rospuda - Kajakiem z Małych Raczek do Świętego Miejsca.
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix
SUWAŁKI DREWNIANE
1pix użytkownik wo odległość 16 km 1pix
Murale i graffiti z wakacji 2012
1pix użytkownik wo odległość 16 km 1pix
Polska - Suwalszczyzna
1pix użytkownik maria37 odległość 17 km 1pix
Z okazji Dnia Dziadka. . .
1pix użytkownik wmp57 odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 13.08.2014 23:35

:) A tak faktycznie to w deszczu i to przypadek.
dzięki.

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 13.08.2014 19:59

To pewnie przypadek, ale za podpis pod zdjęciem nr 8 - brawo! :)
Fajna miejscowość, ma swój urok, nawet tuż po deszczu... O historii nie wspomnę, bo to już szacowna miejscowość...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!