m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Klasztor Karmelitanek założony w Guadalajarze w 1625 r. Pierwszy klasztor zakonnic w tym mieście ... jeszcze kilka  i klasztorowi temu pw. św.Józefa stuknie 400 latek :) na pustelnię to mi nie wygląda, a z ogrodami też jakoś niezbyt, bo działeczki pod klasztor i kościół miasto połączyło dwie ... to gdzie tam ogrody ? ... no te warzywne ma się rozumieć, jak u pustelników przystało?! Santiago Apostol... nic innego jak po naszemu kościółek pw.Aostoła Jakuba Większego... tu patrona Hiszpanii. Skromny ale przepiękna świątyńka, może nie tak z zewnątrz jak wnętrza.
mieszanka stylów gotyku z mudejar dała tu piorunujący efekt, bardzo mi się podobają skromne wnętrza tego kościółka i światło naturalne ... istny spektakl !
San Gil... był pięknym kościółkiem wreszcie w prawie czystym stylu romańskim XIII wiek. Z malutką powiedzmy domieszką mudejar ale minimalną .... no i tragicznie skończył. Zapytani tubylcy o historię obiektu tworzą baje :))) Opowiadają , że urząd miasta wyburzył w latach 70tych żeby postawić fikuśny obiekt ze stali i szkła dla siebie etc... no baje ... Prawda jest inna. Owszem opieszałość, niekompetencja i biurokracja rządu madryckiego doprowadziły do demolki tego zabytku ale jeszcze w latach 20tych XX wieku. W VIV wieku istniał w Guadalajara plac San Gil i już od stu lat stał na nim kościółek. Było to centrum średniowiecznego miasta i po mszy zbierali się tu rajcy miejscy radząc o wszystkim i podejmując prawie, że publicznie wszelkie bieżące decyzje.... Mały placyk u zbiegu pięciu ciasnych uliczek, a znaczenie wielkie.... Minęły wieki i w 1920 radzono w Madrycie czy kościółek uznać za pomnik historii czy nie.
Uznano po 7 latach od zburzenia obiektu, że będzie to zabytek narodowy :)
Dlatego dziś możemy podziwiać tylko absydę i kilka łuczków z kawałkiem muru... Owszem , nowy urząd miasta już po okresie dyktatury postawił tu obiekt publiczny, remontując pozostałości  kościółka i je zabezpieczając, a nowy obiekt miał służyć naradom jak to drzewiej bywało. Taka jest prawda... nie bajki. No rozgdakałem się,  a tego i tak nikt nie będzie czytał.
Wiem, takie tam jakieś kościółki... bzdety kotlety. Dobra, zamykam mordę , alleluja i do przodu... o reszcie parę suchych faktów jakaś statystyczka i pozamiatane :))
San Gines, no ma kilka ciekawostek typu przerwania budowy, zmiany projektu w czasie jej trwania co widać np. po całkowicie niewyważonej bryle architektonicznej, niepasującym ogromnym portalu do zbyt małej w stosunku nawy głównej...
... historie o połowicznie i później wyburzonym klasztorze i takie tam nudy....
nie cieszcie się , później dorzucę jeszcze ze dwa kościółki :)

najbliższe galerie:

 
Guadalajara- ALCAZAR
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Guadalajara. . .  tak po prostu
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Guadalajara- ekspozycje
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Guadalajara/ zabytki- pałac  de los Duques del Infantado
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Guadalajara-jeszcze kilka
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Guadalajara- konkatedra
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 15.08.2014 18:09

Mnie się też ten San Gil najbardziej podoba, ale wnętrza Apostoła istotnie robią wrażenie!

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3374) dodano 15.08.2014 11:00

Bardzo lubię takie gotyckie, surowe wnętrza kościołów.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 15.08.2014 10:18

Ciekawa historia z tym kościółkiem San Gil - dobrze, że ocalili przynajmniej absydę... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!